Република България Министерство на транспорта Проект наредба



страница1/2
Дата29.10.2018
Размер0.56 Mb.
#104388
  1   2
Република България

Министерство на транспорта
Проект

НАРЕДБА

за изменение и допълнение на Наредба № 91 от 8 януари 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета по отношение на електромагнитната съвместимост и за одобряване типа на електрически/електронен монтажен възел по отношение на електромагнитната съвместимост

§ 1. Чл. 2. се изменя, така:

(1) Наредбата се прилага за електромагнитната съвместимост на ПС, независимо дали са МПС или ремаркета, доставени от производителя, както и за компоненти или отделни технически възли, предназначени за монтиране в превозни средства.

(2) В обхвата на наредбата се включват:

а) изисквания по отношение на устойчивостта на въздействието на излъчени или получени по проводник смущения за функции, свързани с директното управление на превозното средство или със защитата на водача, пътниците и други участници в движението и също така устойчивостта на въздействието на смущения, които причиняват объркване на водача и на други участници в движението на пътя,

б) изисквания по отношение на контрола върху нежелани излъчвани или изпратени по проводник смущения с цел да се защити предвидената употреба на електрическо или електронно оборудване собствено на превозното средство или на съседни превозни средства или в близката околност, и по отношение на контрола върху смущения от приспособления, които могат да се монтират на превозното средство след неговата продажба.


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, т. 2 думата “планирани” се заменя с “относими”.

2. Текстът на ал. 2, т. 3 се заличава.

3. В ал. 5 след думите “одобряване на типа”, се добавя “при процедурата по подготовка на сертификата за одобряване на типа”.

4. Създава се нова ал.7:

“(7) Производителят на ПС трябва да представи декларация за честотните ленти, нивата на мощността, разположенията на антените и инструкциите за монтаж на предавателите радиочестоти (RF предаватели), дори ако ПС не е оборудвано с радиопредаватели по време на одобряването на типа. Това се отнася до всички мобилни радио функции, използвани в превозните средства при нормални условия на движение. Тази информация трябва да бъде включена в инструкция за използване, след одобряването на типа. Производителят на ПС трябва да представи данни, че функционирането на превозното средство няма да бъде нарушено от монтирането на тези предаватели.”


§ 3. Член5 се изменя така:

“Чл. 5. Представително за типа ПС, предназначено за изпитване, се избира на основата на списъка по чл. 4, ал. 2, т. 2, по взаимно съгласие между производителя и изпълнителния директор на ИА “АА”.”


§ 4. Член 6, се изменя така:

“(1) Изборът на ПС се извършва на основата на електрическите и електронни системи предложени от производителя.

(2) Едно или няколко ПС могат да бъдат избрани на основата на списъка по чл. 4, ал. 2, т. 2, ако производителят на ПС и изпълнителния директор на ИА “АА” установят по взаимно съгласие, че съществува риск наличието на различни електрически и електронни системи да повлияе значително върху електромагнитната съвместимост на ПС в сравнение с тази на първия избран образец.

(3) Изборът на ПС по чл. 5 се ограничава до комбинациите от превозни средства, електрически или електронни системи, предназначени за действително производство.”


§ 5. В Чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 думата “поотделно” се заменя със “самостоятелно”;

2. Точка 3 се изменя така:

“3. производителят може да получи одобряване на типа, когато ПС не притежава оборудване от типа, подлежащо на изпитване за устойчивост на електромагнитни смущения или на излъчвания; в този случай не се изисква провеждане на изпитвания.”


§ 6. В чл.8 позоваванията на “чл.41 и чл.49” се заличават.


§ 7. Член 9 се изменя така:

Чл. 9. (1) За всеки одобрен тип ПС по отношение на електромагнитната съвместимост се издава номер на одобряването при спазване на изискванията за образуване на номера съгласно приложение № 5 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета, като за секции 2 и 3 на номера се попълва "72/245" и "2004/104".

(2) За различните одобрени типове ПС се издават различни номера.
§ 8.. Член 10 се изменя така:

Чл. 10. (1) Изпълнителният директор на ИА “АА” отказва издаването на сертификат по чл. 8, ал. 1 на основания, свързани с електромагнитната съвместимост, когато ПС не отговаря на изискванията на тази наредба.

(2) Отказът по ал. 1 се мотивира писмено и подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.”
§ 9. Член 12 се изменя така:

Чл. 12. Когато производителят на ПС е получил сертификат за одобряване на типа за комплектовано ПС и планира да монтира допълнителна или заместваща електрическа/електронна система или ЕМВ, които имат сертификат за одобряване на типа издаден по реда на тази наредба, сертификатът за изменение на одобрения тип ПС се издава без провеждане на допълнителни изпитвания.”


§ 10. Чл.15 се изменя, така:

Чл. 15. (1) Сертификатът за одобряване типа на ПС по отношение на електромагнитна съвместимост се отнема от изпълнителния директор на ИА “АА”, когато ПС не отговаря на изискванията на тази наредба.

(2) Изпълнителният директор на ИА “АА” отнема сертификата за одобряване на типа съгласно условията на глава четвърта, раздел III от Наредба № 60 за одобряване на типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.”


§ 11. В Чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. Текстът на чл.16 става ал.1.

2. Създават се нови алинеи от 2 до 6:

“(2) Разпоредбите на тази глава се прилагат за ЕМВ, предназначени за монтиране на ПС, които не са пасивни, нямат ограничено използване от технически средства само за неподвижни ПС и са механично прикрепени към ПС, като не могат да бъдат демонтирани от тях без използването на инструменти.

(3) Разпоредбите на тази глава се прилагат и ако ЕМВ е свързан постоянно или временно към окабеляването на ПС и не използва интерфейс, одобрен по реда на тази наредба.

(4) Типът на ЕМВ, които се предлагат на пазара като резервни части, не подлежи на одобряване, ако ЕМВ:

1. са ясно маркирани, като резервни части с идентификационен номер;

2. са идентични и са произведени от същия производител, който произвежда оригиналното оборудване, предназначено за одобрен тип превозно средство.

(5) Компоненти, пуснати на пазара, като резервни части и предназначени за монтиране в моторни превозни средства, не подлежат от одобряване на типа, ако нямат функции, свързани с устойчивостта.

(6) В случаите на ал.5 трябва да бъде издадена декларация за съответствие съгласно разпоредбите на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства или на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието за електромагнитна съвместимост, съдържаща информация, че ЕМВ изпълнява еталонните допустими стойности, определени съгласно изискванията на т.1, т.2, т.4 и т.5 на Приложение № 8.”


§ 12. Алинея 2 на чл.17 се изменя, както следва:

“(2) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага попълнен списък с данни в три екземпляра, по образец съгласно приложение № 3, с приложено към него съдържание. За оборудване, за което се предвижда да бъде монтирано в превозно средство, производителят може да допълни заявлението по ал.1 с декларация за съответствие на производителя съгласно разпоредбите на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства или на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието за електромагнитна съвместимост, както и протокол от изпитване за електромагнитна съвместимост и инструкцията за потребителя, която дава ръководни насоки за монтаж на такова оборудване в превозни средства.”


§ 13. В чл. 22, ал.1 изразът “95/54” се заменя с“2004/104”;


§ 14. В чл. 23, се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, в т. 2 цифрите “02” се заменят с “03” и се добавя второ изречение - Базовият номер на одобряване и цифрите 03 се разделят с празен интервал.

2. В ал. 7 след думите “одобрения тип ПС” се добавя “и за резервни части по чл. 16, ал. 4”.

§ 15. В чл. 25, ал.1 след израза “ИА “АА”” се добавя “когато ЕМВ не отговаря на изискванията на тази наредба”.


§ 16. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 3 се изменя така:

(3) Не е необходимо да се извършват изпитания за предаване на смущения по проводник на електрически/електронни монтажни възли, които не се включват, не съдържат ключове или индуктивни товари. Счита се, че те отговарят на изискванията на т. 5 на Приложение№ 8.

2. Създават се нови алинеи 4 и 5:

(4) Загубата на функция на приемници по време на изпитване за устойчивост, когато изпитателният сигнал е в рамките на честотната лента на приемателя (радиочестотна лента на изключване), като е посочено за специфичната радио услуга/продукт в съответен хармонизиран стандарт за електромагнитна съвместимост не води задължително до несъответствие.

(5) Предавателите радиочестоти (RF предаватели) се изпитват в режим на предаване. Необходимите излъчвания (например от радиопредавателни системи) в рамките на необходимата честотна лента и излъчванията извън лентата не се взимат предвид за целите на тази наредба. Несъществените излъчвания попадат в обхвата на тази наредба, но не трябва да бъдат изпитвани ако предавателят е одобрен съгласно Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства.


§ 17. В чл. 41 изразът “2 dB (25 %)” се заменя с “4 dB (65 %)”.
§ 18. Създава се нов чл. 43:

чл. 43. При проверка на съответствието на компонент или отделен технически възел, взети от производствена серия, се счита, че продукцията отговаря на изискванията на тази наредба по отношение на устойчивостта на въздействието на смущения, получени по проводник, и по отношение на генерирането на такива смущения, ако “функциите, свързани с устойчивостта” на компонента или на отделния технически възел не са нарушени до стойностите, посочени в т. 4 на Приложение № 8 и не надвишават стойностите определени съгласно т.5 на Приложение № 8.”


§ 19 В Допълнителна разпоредба се правят следните промени:

1. т.4, т.5, т.6 и т.7 се изменят така:

“4. “Електромагнитна съвместимост” е способността на ПС, компонента или отделния технически възел да функционира в съответствие с изискванията в своята електромагнитна среда, без да създава недопустими смущаващи електромагнитни въздействия, за който и да било от обектите в тази среда.

5. “Смущаващо електромагнитно въздействие” е всяко електромагнитно явление, което може да окаже негативно влияние върху функционирането на ПС, компонент (компоненти) или отделен технически възел (възли) или на което и да е устройство, възел на устройство или система, работещи в близост до ПС. на. Смущаващото електромагнитно въздействие може да бъде електромагнитен шум, нежелан сигнал или изменение в самата преносна среда.

6. “Устойчивост на въздействието на смущаващите електромагнитни въздействия” е способността на ПС или компонент да функционират без влошаване на показателите за ефективността при наличие на електромагнитни смущения, които включват желани радиосигнали от радиопредаватели или сигнали, излъчвани в честотната лента на индустриални-научни-медицински (ИНМ) апарати, вътрешни или външни за превозното средство.

7. “Електромагнитна среда” е съвкупността от електромагнитни явления, съществуващи на дадено място.


2. т.13 и т.14 се изменят така:

“13. “Електрически/електронен монтажен възел (ЕМВ)” е електрическо и/или електронно устройство или комплект устройства, предназначени да бъдат съставна част от ПС, заедно със съответните електрически връзки и проводници, които изпълняват една или повече специализирани функции. Електрически/електронен монтажен възел може да бъде типово одобрен по искане на производителя или на неговия упълномощен представител, като “компонент” или като “отделен технически възел”.

14. “Тип превозни средства” по отношение на електромагнитната съвместимост са ПС, които не се различават съществено в аспекти, като:

а) общия размер и формата на двигателното отделение;

б) общото разположение на електрическите и/или електронните компоненти и общата схема на окабеляване;

в) изходния материал, от който са изработени каросерията или купето (ако е приложимо) на ПС. Наличието на панели, изработени от различни материали, не променя типа на ПС, при условие че изходният материал на каросерията остава един и същ; такива промени се съобщават на ИААА.”


3. т.16 се заменя, както следва:

“16. “Електрически/електронни системи или ЕМВ на ПС” са системи или възли, които могат да излъчват съществени широколентови или теснолентови смущения и/или които въздействат на функциите, свързани с устойчивостта.”


4. Създават се нови точки 17, 18, 19, 20 и 21, както следва:

“17. “Окабеляване на ПС” е съвкупността от захранващи кабели, кабелите на BUS-системата (например CAN), кабели за сигнали или кабели на активните антени, които са инсталирани от производителя на ПС.

18. Функции, свързани с устойчивостта, са:

18.1. функции, свързани с директното управление на превозното средство:

а) чрез нарушаване или промяна на действието на двигателя, скоростната кутия, спирачките, окачването, активното кормилно управление, устройствата за ограничаване на скоростта;

б) чрез влияние върху местоположението на водача, например позиционирането на седалката или кормилото;

в) чрез влияние върху видимостта на водача: например къси светлини, чистачки за предното стъкло;

18.2. функции, свързани със защитата на водача, пътниците или други участници в движението - например въздушна възглавница и задържащи системи за осигуряване на безопасност;

18.3. функции, чието нарушаване причинява объркване на водача и на други участници в движението:

а) оптически смущения: неправилно действие например на пътепоказателите, стоп светлините, габаритните светлини, светлина за заден ход, аварийно осветление, неточна информация от предупредителни индикатори, светлини или монитори, свързани с функции в точки (а) или (б), които могат да бъдат виждани непосредствено от водача,

б) акустични смущения: например неправилно действие на алармената система или на клаксона.

18.4. функции, свързани с действието на системите за трансфер на данни - чрез блокиране на предаването на данни в системите за предаване на данни на превозното средство, които се използват за осигуряване на правилното функциониране на други функции, свързани с устойчивостта;

18.5. функции, чието нарушаване причинява неправилно действие на системите за събиране на данни от превозното средство, изисквани по закон - например, тахограф, километражен брояч.

19. “Необходима честотна лента” означава за даден клас излъчвания, широчината на честотната лента, която е точно достатъчна, за да осигури предаването на информация със скоростта и качеството, изисквани при специфицирани условия.

20. “Излъчвания извън лентата” означава излъчвания на честота или честоти, непосредствено извън необходимата честотна лента, които се получават в резултат на модулационния процес, с изключение на несъществените излъчвания.

21. “Несъществени излъчвания”: във всеки процес на модулация съществуват допълнителни нежелани сигнали. Те са обобщават с израза „несъществени излъчвания”. Несъществени излъчвания са излъчвания на честота или честоти, които са вън от необходимата честотна лента и нивото на които може да бъде намалено без да се повлияе на съответното предаване на информация. Несъществените излъчвания включват хармонични излъчвания, паразитни излъчвания, продукти на интермодулация и конверсия на честотата, но изключват излъчвания извън лентата.



§ 20. Приложения № 1 – 10 се заменят, както следва:
Приложение № 1

към чл. 4, ал. 2, т. 1

Списък с данни № .....

в съответствие с Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (директива 70/156/ЕИО), приложение № 2 и Наредба № 91 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета по отношение на електромагнитната съвместимост и за одобряване типа на електрически/електронен монтажен възел по отношение на електромагнитната съвместимост

(в съответствие с директива 72/245/ЕО, последно изменена от 2004/104/ЕО)
Раздел I

0. Обща информация ..........

0.1. Маркаα (търговско наименование на производителя): ..........

0.2. Тип: ..........

0.4. Категория на превозното средство, съгласно чл. 149 от Закона за движението по пътищатаc: .........

0.5. Наименование3 и адрес на производителя: .........



Наименование и адрес на упълномощения представител, ако има ..........

0.8. Адрес(-и) на монтажния(-те) завод(-и ): ..........


1. ОБЩИ КОНСТРУКТИВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО

1.1. Снимки и/или чертежи на представено за одобряване превозно средство (образец):

1.6. Местоположение и разположение на двигателя:

3. Двигателq

3.1. Производител: ..........

3.1.1. Код на производителя, както е маркиран на двигателя: ..........

3.2. Двигател с вътрешно горене

3.2.1.1. Принцип на работа: принудително запалване/запалване чрез сгъстяване, четиритактов/двутактов1 ..........

3.2.1.2. Брой и разположение на цилиндрите: ..........

3.2.4. Захранване с гориво: ..........

3.2.4.2. Чрез впръскване на гориво за двигателите със запалване чрез сгъстяване: ..........да/не1

3.2.4.2.1. Описание на системата: ..........

3.2.4.2.9. Система за електронно управление:

3.2.4.2.9.1. Марка(-и):

3.2.4.2.9.2. Описание на системата:
3.2.4.3. Чрез впръскване на гориво (само за принудително запалване): да/не1

3.2.5. Електрическа система: .........

3.2.5.1. Номинално напрежение: ..........V

отрицателно/положително заземяване1

3.2.5.2. Генератор: ..........

3.2.5.2.1. Тип: ..........

3.2.6. Запалване: ..........

3.2.6.1. Марка/марки:

3.2.6.2. Тип (-ове): ..........

3.2.6.3. Принцип на работа: ..........


3.2.15. Горивна система за втечнен нефтен газ (ВНГ - LPG): да/не1

3.2.15.2. Устройство за електронно регулиране на двигателя при зареждане с втечнен нефтен газ (ВНГ - LPG):

3.2.15.2.1. Марка (-и):

3.2.15.2.2. Тип (-ове):


3.2.16. Горивна система за природен газ (ПГ - NG): ..........да/не1

3.2.16.2. Устройство за електронно регулиране на двигателя при зареждане с природен газ (NG):

3.2.16.2.1. Марка (и): ..........

3.2.16.2.2. Тип (ове): ..........


3.3. Електродвигател: ..........

3.3.1. Тип (електрически намотки, възбуждане): ..........

3.3.1.2. Работно напрежение: .......... V
3.9. Двигатели, зареждани с газово гориво

(при системи, планирани по различен начин, да се представи еквивалентна информация): ..........

3.9.7. Електронно командно устройство (ECU): ..........

3.9.7.1. Марка (и):

3.9.7.2. Тип (ове):
4. Трансмисияv ..........

4.2. Тип (механична, хидравлична, електрическа и т.н.): ..........

4.2.1. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти (ако има такива): ..........
6. Окачване ..........

6.2.2. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти (ако има такива): ..........


7. Кормилно управление ..........

7.2.2.1. Кратко описание на електрическите/електронните части (ако има): ..........


8. Спирачни уредби..........

8.5. Антиблокираща спирачна система: ..........да/не/по избор1

8.5.1. За превозни средства с антиблокиращи системи, описание на работата на системата (включително всички електронни части), схема на електрическия блок, схема на хидравличния или пневматичния кръг: ..........
9. Каросерия ..........

9.1. Тип на каросерията: ..........

9.5. Предно стъкло и други стъкла: ..........

9.5.2.3. Кратко описание на електрически/електронни компоненти (ако има) на механизма за повдигане на стъклата: ..........


9.9. Устройства за непряко виждане ..........

9.9.1.7. Кратко описание на електронните компоненти (ако има) на устройството за регулиране: ..........

9.12. Обезопасителни колани и/или други системи за обезопасяване: ..........

9.12.4. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти (ако има такива):

..........

9.18. Отстраняване на смущаващи електромагнитни въздействия: ..........

9.18.1. Описание и чертежи/снимки на формите и съставните материали на частта от каросерията, оформяща отделението на двигателя и на отделението за пътници, най-близо до него: ..........

9.18.2. Чертежи или снимки на местоположението на металните части, намиращи се в отделението за двигателя (т.е. отоплително оборудване, резервно колело, въздушен филтър, кормилен механизъм и пр.): ..........

9.18.3. Таблица и чертеж на устройствата за управление на смущаващи електромагнитни въздействия: ..........

9.18.4. Подробности за номиналната стойност на съпротивлението на тока и в случай на съпротивителни кабели на запалването, за тяхното номинално съпротивление на метър (Ω/m): ..........


10. Устройства за осветяване и светлинна сигнализация ..........

10.5. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти, различни от фарове и осветители (ако има такива): ..........

12. Разни ..........

12.2. Устройства за защита срещу неразрешено използване на превозното средство: ..........

12.2.3. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти (ако има такива): ..........

12.7. Таблица за инсталиране и използване на предаватели на радиочестоти (RF предаватели в превозното средство (превозните средства), ако е приложимо (виж чл. 4, ал. 7):



честотни ленти (Hz)

максимална мощност на изхода

(W)


местоположение на антената в превозното средство, специфични условия за инсталиране и/или използване

Заявителят за одобряване на типа трябва също да предостави, когато е приложимо:

Допълнение 1

Списък с марката (марките) и типа (типовете) на всички електрически и/или електронни компоненти, попадащи в обхвата на тази наредба, които не са посочени преди това.





Допълнение 2

Схеми или чертежи на общото разположение на електрически и/или електронни компоненти (в обхвата на тази наредба) и тяхното окабеляване.





Допълнение 3

Описание на превозното средство, избрано като представително за типа:

Вид каросерия:

Ляво или дясно разположение на кормилното управление:

Междуосие (база):

Допълнение 4

Приложим протокол (протоколи) от изпитания, предоставени от производителя от изпитателни лаборатории, акредитирани съгласно БДС ISO 17025 и признати от ИААА с цел подготвянето на сертификат за одобряване на типа.


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница