Република българия с м е т н а п а л а т а



Дата30.11.2018
Размер123.51 Kb.
#106296

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

С М Е Т Н А П А Л А Т А

Отделение VІ “Одит на изпълнението”


Д О К Л А Д

за резултатите от извършения одит на изпълнението на дейността по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи

Със заповед на председателя на Сметната палата бе извършен одит на изпълнението на дейността по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, осъществявана от Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет, наричана по-нататък “Постоянната комисия”, и Държавна агенция “Гражданска защита”, наричана по-нататък “Агенцията”.

Одитът е планиран предвид същественото значение на дейността по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Ежедневно на територията на страната възникват пожари, наводнения, свлачища, производствени аварии и други кризисни ситуации, които създават опасност за населението и националното стопанство. Създаването на ефективна организация, ръководство, координация, взаимодействие и сътрудничество между органите, осъществяващи дейността по защитата на населението и националното стопанство, както и контролът, са от съществено значение за предотвратяването и своевременната намеса при възникване и ликвидиране на последствията от възникналите бедствия, аварии и катастрофи.

Одитът е извършен с цел да се направи независима и обективна оценка на степента на ефективност на осъществяваната дейност по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.

На база на извършеното предварително проучване и изготвения доклад е разработена програма за изпълнение на одита, която е утвърдена в съответствие с процедурите, заложени в одитните стандарти на Сметната палата. Утвърдените с програмата задачи са изпълнени в определените срокове, като направените констатации, оценки, изводи и заключения, подкрепени с одитни доказателства, са отразени в одитен доклад, връчен срещу разписки на председателя на Постоянната комисия и на председателя на Агенцията на 30.07.2004 г.

В срока по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата е постъпило писмено становище по доклада само от председателя на Агенцията.



На основание чл. 40, ал. 1 от Закона за Сметната палата одитният доклад, становището и заключението на ръководителя на отделение VІ “Одит на изпълнението” са внесени на заседание и приети с Решение на Сметната палата от 16.09.2004 г.


Одитният доклад съдържа следните по-важни обобщени резултати, изводи и заключение:

По нормативната уредба





  • Организацията, ръководството, координацията и контролът на дейността по защитата на населението при бедствия, аварии и катастрофи се осъществяват в условията на липсващ съвременен закон и предимно въз основа на подзаконови нормативни актове.




  • Разпоредбите на действащите Закон за подпомагане при обществени бедствия и Указа за гражданска отбрана в голяма степен не съответстват на критериите и нормите за интегриране в структурите на НАТО и Европейския съюз.




  • Голяма част от действащите нормативни актове, отнасящи се до дейността по гражданска защита, не са актуализирани след настъпили структурни и други промени, което затруднява ефективното й изпълнение.




  • Не са издадени законово регламентирани актове, като: Наредба за мерките и правилата за осигуряване на първа помощ, противопожарна охрана и спешна медицинска помощ в случай на аварии в предприятията и организациите и обучението на работниците и служителите, съгласно разпоредбите на чл. 20, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд; Решение на Министерския съвет за приемане на външния авариен план по чл. 117, ал. 2, т. 1 от Закона за безопасното използване на ядрената енергия; не е определено съдържанието на аварийните планове по смисъла на чл. 131, ал. 1 и чл. 138, ал. 3 от Закона за водите.




  • Процедурното протичане на заседанията на Постоянната комисия и предаването в Агенцията на документите, свързани с одобряването на средства от резерва за ликвидиране на последиците от стихийни бедствия и крупни производствени аварии, както и мястото на тяхното съхранение не са регламентирани във вътрешен акт. Липсата на писмен ред създава предпоставки за загубване на документи и затруднява контрола по правилността на одобряването на исканията за предоставяне на средства от резерва.

По институционалната рамка





  • Изборът на министерства и ведомства, в които се създават постоянни комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, не се извършва по определени принципи, а по традиция и по преценка на Постоянната комисия, което създава предпоставки за невключване на области от обществения живот, имащи отношение към дейността.



По организационната структура и кадровата политика





  • Нормативно и фактически изпълнението на задачите на Постоянната комисия се осигурява от много органи, което създава предпоставки за дублиране на задачи и размиване на отговорности при тяхното неизпълнение.




  • Подготовката на личния състав и формированията на Агенцията е добре организирана и гарантира поддържането на готовност за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи.




  • Подготовката на постоянните комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи на различни равнища и обектовите формирования за участие в мероприятията по предотвратяване и ликвидиране на последствията при кризисни ситуации не е достатъчно ефективна, което се дължи на неприети от Постоянната комисия програми, определящи основните насоки за подготовката им за защита на населението, на недобро взаимодействие на органите, на неизпълнение на планираните мероприятия и други.

По управлението на имуществото





  • Част от имотите, предоставени на Агенцията, са с отпаднало функционално предназначение и не се стопанисват и управляват ефективно. Негодно и ненужно е и част от имуществото на Агенцията, което затруднява неговото съхраняване, поддържане и осъществяването на контрол.

По финансовите механизми





  • Средствата от резерва за ликвидиране на последствията от стихийни бедствия и крупни производствени аварии, утвърдени със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, са разпределяни при прилагане на част от критериите и не по едни и същи критерии, което създава условия за необективност на вземаните от нея решения. Прилаганите критерии са приети от Постоянната комисия през 2004 г., след одитирания период.




  • Не са предприети ефективни действия от Постоянната комисия и от Министерството на финансите спрямо органите, финансирани със средства от резерва за ликвидиране на последствията от стихийни бедствия и крупни производствени аварии, и непредставили отчети за изразходването им.




  • Не е осигурено достатъчно финансиране на обновяването и поддръжката на средствата за защита на населението.




  • Част от планираните мероприятия по програми и проекти, свързани със защитата на населението и националното стопанство, не са изпълнени поради финансова неосигуреност.



По превантивната дейност




  • Не е разработена и приета единна методика за картотекиране на потенциално опасните обекти, което въздейства върху правилността на определянето на реда за контрол над обектите, периодичността на проверките, основанието за планиране на дейности за ликвидиране на последствията и дейностите по информиране на населението за предпазни действия в случай на инцидент или авария.




  • Превантивната дейност, макар и приоритетна в дейността на Постоянната комисия и на Агенцията, не постига необходимия ефект, тъй като не решава голяма част от съществуващите проблеми, свързани с експлоатацията на потенциално опасните обекти и поддържането им в състояние, гарантиращо безопасността на населението от бедствия и аварии. Насочена е предимно към намаляване на вредното въздействие на водите и овладяване на свлачищните процеси.




  • Не са предприети мерки за решаване на проблемите, свързани с прилагането на административно-наказателните разпоредби при осъществяване на превантивната дейност за предотвратяване и намаляване на вредните последствия от бедствия, аварии и катастрофи.


По обучението на населението


  • Обучението на децата от предучилищна възраст, учениците от първи до дванадесети клас, студентите и работещото и неработещото население не се извършва ефективно поради липсата на: приети програми за обучение; издадени нови учебници; регламентация за обучение на студентите; съвременна материално-техническа база за обучение; достатъчно финансово осигуряване и други.




  • Програмата за обучение на населението не постига ефективно заложените цели поради това, че като национална програма за обучение съществува като вътрешен нормативен документ в набора от вътрешни документи, определящи дейността на Агенцията, и няма задължителен характер за органите, имащи компетенции в тази област.




  • Не се реализират ефективно подписани споразумения и сключени рамкови договори между Агенцията и различни институции за подобряване на сътрудничеството и съвместната дейност за обучение на населението.




  • Не са предприети своевременни действия за разпространяване на отпечатаните материали за обучение на населението, което рефлектира върху неговата ефективност.



По информационните и комуникационните системи





  • Изградените информационни и комуникационни системи не създават оптимални условия за ефективен информационен обмен между структурите на гражданска защита и този, с партниращите сходни структури в областта на защитата на населението.



По управлението при кризи





  • Създадена е добра организация за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи, но действията при провеждане на аварийно-възстановителните работи не винаги са своевременни и добре координирани поради недобро взаимодействие между органите, осъществяващи дейността.




  • Подписани споразумения и сключени рамкови договори за сътрудничество и съвместна дейност между Агенцията и различни институции за съвместно решаване на проблемите, свързани с управлението при кризи и осигуряването на психологическа помощ и подкрепа на населението при възникване на кризисни ситуации и други, не са реализирани през одитирания период.

По международната дейност





  • Международната дейност на Агенцията е ефективна и с добра практическа насоченост.



По контролната дейност





  • Изградената система за контрол в Агенцията не гарантира оптимални условия за осъществяването на ефективна дейност по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.



Въз основа на направените изводи е изведено следното заключение за степента на ефективност на осъществяваната дейност по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи:




  • Липсата на съвременна законова уредба, ограничените финансови ресурси, неефективната превантивна дейност; остарялото имущество, недостатъчно надеждните информационни и комуникационни системи, недоброто взаимодействие и координация между органите, осъществяващи дейността по защита на населението, нередовното и невсеобхватно обучение на населението, неефективният контрол и липсата на дългосрочна цялостна стратегия в областта на защита на населението не създават оптимални условия за ефективна дейност по защита на населението и националното стопанство при бедствия, аварии и катастрофи.


На основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Сметната палата са дадени препоръки за повишаване степента на ефективност на дейността по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи:

Председателят на Постоянната комисия:



  1. Да предложи на Министерския съвет мерки за актуализация на всички нормативни актове, касаещи дейността по защита на населението, в съответствие със законодателните промени.




  1. Да предприеме действия за издаването от органите по чл. 20, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд на Наредбата за мерките и правилата за осигуряване на първа помощ, противопожарна охрана и спешна медицинска помощ в случай на аварии в предприятията и организациите и обучението на работниците и служителите.




  1. Да предприеме действия за внасяне в Министерския съвет и за приемане с решение на външния авариен план по чл. 117, ал. 2, т. 1 от Закона за безопасното използване на ядрената енергия.




  1. Да предприеме действия за определяне от съответния орган на съдържанието на аварийните планове по смисъла на чл. 131, ал. 1 и чл. 138, ал. 3 от Закона за водите.




  1. Да създаде организация за разработване и приемане на вътрешен акт за процедурното протичане на заседанията на Постоянната комисия и за уреждане на начина на предаване в Агенцията и мястото на съхранение на документите, свързани с предоставянето на средства от резерва за ликвидиране на последиците от стихийни бедствия и крупни производствени аварии.




  1. Да предприеме действия за определяне на принципи за избора на министерства и ведомства, в които се създават постоянни комисии.




  1. Да издаде заповед за определяне състава на Научно-координационния съвет и експертните съвети към него в съответствие с изискванията на действащия Правилник за организацията и дейността по предотвратяване и ликвидиране на последствията при бедствия, аварии и катастрофи и да предприеме действия за приемане на критерии или принципи за определяне на направленията и броя на членовете в тях.




  1. Да създаде организация за приемане на програми за подготовка на органите за ръководство и формированията, които да определят основните насоки за подготовката им при защитата на населението при бедствия, аварии и катастрофи.




  1. Да предприеме действия за подобряване на взаимодействието между Постоянната комисия, Министерството на финансите и Агенцията при разпределянето и одобряването на средствата от резерва за ликвидиране на последствията при бедствия, аварии и катастрофи и за въвеждане на ефективни мерки спрямо непредставилите отчети за изразходваните средства.




  1. Да предприеме ефективни действия за разработването, приемането и прилагането на единна методика за картотекиране на потенциално опасните обекти от националното стопанство.




  1. Да предприеме действия за засилване на превантивните мерки за предотвратяване и намаляване на опасността от всички видове потенциално опасни обекти, включително и приемането на указания за изпълнение.




  1. Да направи предложение пред Министерския съвет за решаване на проблемите, свързани с прилагането на административно-наказателните разпоредби при осъществяване на превантивната дейност за предотвратяване и намаляване на вредните последствия от бедствия, аварии и катастрофи, с оглед подобряване на ефективността й.




  1. Да предприеме действия за осигуряване на всеобхватност и сестемност на обучението на населението при бедствия, аварии и катастрофи, с цел подобряване на неговата ефективност.




  1. Да създаде условия за подобряване на взаимодействието и координацията между органите, осъществяващи дейността по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.




  1. Да изисква пълна отчетност на изпълнението на задачите от органите, осъществяващи дейността по защита на населението, с оглед обобщаването и предоставянето на пълна информация в докладите за дейността, представяни пред Министерския съвет.



Председателят на Агенцията:



  1. Да предприеме необходимите действия за съвместно участие в издаването на Наредба за мерките и правилата за осигуряване на първа помощ, противопожарна охрана и спешна медицинска помощ в случай на аварии в предприятията и организациите и обучението на работниците и служителите, съгласно разпоредбите на чл. 20, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.




  1. Да предприеме действия за разработването и прилагането на единна методика за картотекиране на потенциално опасните обекти от националното стопанство, регламентирана като функция в устройствения правилник на Агенцията.




  1. Да предприеме действия за засилване на превантивните мерки за предотвратяване и намаляване на опасността от всички видове потенциално опасни обекти, включително и разработването на указания за изпълнение.




  1. Да предприеме действия за актуализиране на договорите с министерства и ведомства по отношение на превантивната дейност.




  1. Да въведе ефективен контрол по изпълнението на планираните мероприятия в годишните и месечните планове за работа на Агенцията.




  1. Да предприеме ефективни действия по отношение на имуществото на Агенцията, с цел оптимизиране на разходите за неговото поддържане.




  1. Да предприеме действия за осигуряване на необходимия финансов ресурс за поддържането и подновяването на средствата за защита на населението.




  1. Да предприеме ефективни действия по изпълнение на сключените договори за издаване на необходимите материали за обучение.




  1. Да предприеме ефективни мерки за реализация на сключените споразумения и договори за съвместна дейност по отношение на обучението на населението и управлението при кризи.




  1. Да разпореди създаването на добра организация по разпространение на отпечатаните материали за обучение на населението.




  1. Да предприеме необходимите действия за подобряване на информационния обмен.




  1. Да разпореди за разработването и да утвърди вътрешни процедури, като част от системата за финансово управление и контрол, за всички звена в структурата на Агенцията.

На основание чл. 42, ал. 1 от Закона за Сметната палата председателят на Постоянната комисия и председателят на Агенцията следва да уведомят Сметната палата в тримесечен срок за предприетите мерки за изпълнение на дадените препоръки.



ХРИСТИНА СИМЕОНОВА,

член на Сметната палата и

ръководител на отделение VІ

Одит на изпълнението”





Каталог: search -> download
download -> Доклад №0700010614 за извършен одит Изпълнение на Националната стратегия за научни изследвания за периода от 01. 08. 2011 г до 31. 12. 2014 г юли, 2015 година
download -> Доклад №0200000411 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Белоградчик за периода от 01. 01. 2010 г до 31. 12. 2010 г
download -> Доклад №0400308215 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Белица за 2014 г. София, 2015 г. Съдържание част първа 3
download -> Списък на съкращенията
download -> Доклад №0000000709 1 за извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на
download -> Доклад №0200008813 за извършен одит за съответствие при възникването и управлението на общинския дълг на Община Кюстендил за периода от 01. 01. 2012 г до 30. 09. 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница