Ръководство за работа с е-туул



Дата15.07.2017
Размер259.63 Kb.
#25784
Ръководство за работа с Е-туул

Наръчник за енергийна оценка и категоризиране на съществуващи сгради

Дания

Австрия


Гърция

Испания


България

Словения


Софтуерната програма Е-туул е приложение за подобряване на енергоспестяването при съществуващи сгради

Проектът “Софтуерно приложение за подобряване на енергоспестяването при съществуващи сгради (Е-ТУУЛ)” се подпомага от Европейската комисия по линия на Програма “Интелиджънт Енерджи Юръп”. Настоящият доклад представя възгледите на неговите автори. Тези възгледи не са възприети, нито одобрени по какъвто и да било начин от Комисията или от Агенция “Интелиджънт Енерджи Юръп” и не бива да бъдат считани за изявление на възгледите на Комисията или на Агенцията. Европейската комисия, Агенция “Интелиджънт Енерджи Юръп” в всяко лице, действащо от тяхно име, не носи отговорност за използването на информацията, произтичаща от настоящия документ. Отговорността за доклада, включително за евентуалните недостатъци, пропуски и грешки, се носи от неговите автори.

Номер на договора: EIE/04/239/E-TOOL

Тираж: 1 000 екземпляра

Декември 2006 г.

Отпечатано в Дания

Ръководство за работа с Е-туул

Наръчник за енергийна оценка и категоризиране на съществуващи сгради



Съдържание



1. Увод 3

Цел 3


Изтегляне на изчислителната програма Е-туул 3

Резултати от оценката и категоризирането на сгради с помощта на Е-туул 3

Ограничения при използването 3

Сравнителен анализ 4



2. Методика 5

Е-туул справки с данни, подавани от потребителя 5

Е-туул процес на обработване на данните 6

Е-туул рапорт 6

Методика 7

3. Ръководство за работа със софтуера 8

Обща информация за сградата 8



  • Общи данни 9

Данни за консумацията 11

  • Консумация на енергия 11

Общи характеристики на сградата 12

  • Отоплителни и климатични системи 12

  • Битова гореща вода (БГВ) 15

  • Осветление 15

  • Сградна обвивка 16

  • Обобщение 19

Информационна справка 20

5. Въпросник 20

4. Най-добра практика 21

България 22



За контакт 27

1. Увод

Цел


Главната цел на проекта Е-туул бе да се разработи софтуерно приложение за енергийна оценка и категоризиране на сгради и да се създадат условия за изпълнение на директивата на ЕС за подобряване на енергийните показатели на сградите.

В стремежа си да създаде едно функционално и лесно за ползване приложение, екипът разработи програмата Е-туул като универсално пособие за ползване във всички европейски държави, което интегрира в себе си широк спектър климатични условия и различни практики за строителство на сгради.

Ръководството за работа с Е-туул помага на специалистите при работата им с приложението, като ги улеснява при проучването и установяването на възможностите за енергоспестяване в съществуващи сгради на базата на реалната консумация на енергия (категоризиране на база реално потребление на енергия) и им дава възможност да предлагат на собственика на сградата, под формата на рапорт, справка за най-рентабилните енергоспестяващи мерки.

Ръководството за работа с Е-туул е наръчник за потребителите на изчислителната програма Е-туул.


Изтегляне на изчислителната програма Е-туул


Изчислителната програма Е-туул може да бъде изтеглена от интернет на адрес: www.e-tool.org.

Резултати от оценката и категоризирането на сгради с помощта на Е-туул


Резултатите от оценката и категоризирането с помощта на Е-туул обхващат следните направления:

  1. Насоки във връзка с най-често срещаните мерки за икономии на енергия, включително прогнози за разходите при различните категории сгради.

  2. Изискванията по отношение на енергийните показатели на различните сгради след обновяване, целящо спестяване на енергия.

  3. Сравнителен анализ (бенчмаркинг) на енергийната консумация при различните категории съществуващи жилищни, търговски и обществени сгради.


Ограничения при използването


Е-туул използва метода за категоризиране на база реално потребление, който изисква висока степен на прозрачност и представителност на данните за сградите.

Сравнителен анализ


Сравнителният анализ и съпоставка на енергийната консумация за сградите се базира на статистическа оценка на енергийните одити, осъществени с помощта на приложението Е-туул.

Допълнителна информация относно показателите за съпоставка можете да намерите на адрес: www.e-tool.org.


2. Методика


Приложението Е-туул е проектирано като прост и лесен за ползване инструмент за енергийна оценка и категоризиране на съществуващи сгради.

Методиката Е-туулсет има три основни части:



  • Е-туул справки с данни, подавани от потребителя;

  • Е-туул процес на обработване на данните;

  • Е-туул рапорт.


Е-туул справки с данни, подавани от потребителя


Е-туул справките с данни, подавани от потребителя, са оформени в две отделни колони.

Подаване на входни данни:

  • Обща информация за сградата:

Местонахождение

Категория

Данни за очертанията и физическите параметри

Климатизирана площ



  • Метеорологични данни (ден-градуси)

  • Характеристики на отоплението, климатизацията, битовата гореща вода, осветлението, сградната обвивка

  • Консумация на енергия: въз основа на измерената консумация

Избор на енергоспестяващи мерки:

Най-често срещаните енергоспестяващи мерки във всяка една от страните-партньори, например:



  • смяна на котли;

  • смяна на прозорци;

  • изолация на стени;

  • инсталиране на слънчеви панели.


Е-туул процес на обработване на данните


Вътрешнопрограмни изчисления

Е-туул използва няколко корелативни съотношения и коефициенти на енергоспестяване, за да изчисли енергийните икономии за всяка мярка.



Допълнителна информация

Приложението Е-туул се нуждае от въвеждане на няколко стойности, които трябва да бъдат дефинирани от всяка държава, а именно:



  • среден процент консумация за всеки вид използване на енергия (отопление, климатизация ...), според типа на сградата и климатичната зона;

  • цени на енергоспестяващите мерки: В приложението Е-туул са заложени цените на енергоспестяващите мерки за Испания, но като се има пред вид, че цените на строителния пазар в различните държави са различни, всяка страна следва да заложи съответните валидни цени на строително-монтажните работи;

  • енергийните цени и годишната им норма на нарастване;

  • емисиите на CO2 за всеки вид гориво.


Е-туул рапорт


След извършване на вътрешнопрограмните изчисления програмата Е-туул извежда рапорт, в който се съдържа информация за потенциалните икономии, началната инвестиция, срока на възвращаемост и икономиите на CO2 за всяка енергоспестяваща мярка.

Потребителят на Е-туул трябва да избере на екрана петте най-рентабилни мерки, в зависимост от предложените от програмата срок на възвращаемост и размер на енергийните икономии. След това Е-туул изчислява:



  • общия размер на потенциалните икономи;

  • общия размер на инвестиционните разходи за енергоспестяващите мерки;

  • срока на възвращаемост на енергоспестяващите мерки;

  • общото количество икономии на CO2;

  • началния Е-туул резултат (показател за съпоставка);

  • крайния Е-туул резултат (показател за съпоставка).


Методика



3. Ръководство за работа със софтуера


Общи указания

Е-туул е създаден, за да дава информация във връзка с внедряването на енергоспестяващи мерки в съществуващи сгради, да определя количествено икономиите на енергия и CO2 и да измерва ефективността на разходите за тези мерки.



Указания за попълване на справките

За да попълните правилно програмните справки, моля прочетете внимателно дадените по-нататък указания.

За всяка подлежаща на оценяване сграда трябва да се създаде работен файл с ново име, за да се запази първоначалната версия. За да запаметите документа, просто натиснете бутон “запамети” (“save”), след което пред Вас ще се отвори диалогов прозорец, където трябва да запишете името на новия файл. За да започнете въвеждането на характеристиките на сградата, кликнете върху бутон “начало” (“start”) на заглавната страница.

Важни съвети за правилна работа със софтуерното приложение


  1. Попълвайте всички съществуващи графи (в случай, че пропуснете да попълните някоя, програмата ще Ви предупреди). В полетата за енергоспестяващите мерки попълвайте само онези, които сте избрали.

  2. Когато подавате цифрови данни, десетичната точка или запетая зависи от зададените на компютъра регионални настройки. Обърнете особено внимание, когато въвеждате коефициента на остъкляване К.

  3. Потребителят може да разпечатва целия документ или части от него. За целта е необходимо да кликне върху команда “печат” (“print”) от лентата с командното меню.

  4. При отварянето на файла е необходимо макросът на електронната таблица да се активира ръчно, в случай, че програмата не извърши това автоматично. За да активирате макроса, изберете падащо меню “Инструменти” (“Tools”) от лентата с менюта, след това подайте последователно команди “Опции” / “Сигурност” / “Сигурност - Макроси” (“Options” / “Security” / “Macros security”) и в съответния диалогов прозорец променете настройките на “Средна степен” или “Ниска степен” ( “Medium” или “Low”).


Обща информация за сградата


В тази справка се попълват данни за очертанията и физическите параметри на сградата, като и характеристиките във връзка с нейното местонахождение. Включени са и някои други полета за въвеждане на обща информация.

Общи данни


Климатична зона: Всяка страна има различни климатични характеристики в различни части от своята територия. Този факт оказва пряко влияние върху консумацията на енергия при различните видове сгради (в %). В зависимост от избора, програмата ще черпи информация от различни полета на таблицата с данни за консумацията. Тази таблица (Фигура 1) трябва да съдържа стойности във всички полета, дори и когато страната има само една климатична зона. При положение, че има само една климатична зона, избраната стойност няма значение, защото стойността за всички зони ще бъде една и съща. На Фигура 1 е представен случай само с една климатична зона.

Фигура 1: Процентна консумация на енергия (kWh годишно)









Отопление

Охлаждане

Осветление

Уреди

БГВ




Топла зона

44,2%

20,3%

5,0%

16,0%

14,5%

Еднофамилна къща

Средна зона

44,2%

20,3%

5,0%

16,0%

14,5%




Студена зона

44,2%

20,3%

5,0%

16,0%

14,5%

Ден-градуси за отопление (ДГОт): ДГОт се изчисляват като сбора от всички разлики между средната месечна температура и 15°C. Базовата температура е тази, спрямо която са изчислени нанесените в полето ДГОт.

Ден-градуси за охлаждане (ДГОх): ДГОх се изчислява като сбора от всички разлики между средната месечна температура и 18°С. Базовата температура е тази, спрямо която са изчислени нанесените в полето ДГОх.

Тип на сградата: Трябва да изберете типа от дадения под полето списък и да отбележите с точка онзи, който съответства на подложената на оценка сграда. Категорията “обществени сгради” не се разглежда поради широкия набор от възможна строителна типология.

Обща площ на сградата или жилището: Посочва се полезната площ.

Общ обем на сградата или жилището: Посочва се полезният обем.

Тежка конструкция: Избира се когато конструкцията е типична, оформена със стена от тухли или стена от бетонови блокчета с вътрешна изолация, въздушна камера, тясна тухлена стена и слой мазилка или друго подобно покритие.

Лека конструкция: Избира се когато конструкцията е типична, оформена със стена от тухли или стена от бетонови блокчета с външна изолация, въздушна камера, тънка тухлена стена и слой мазилка или друго подобно покритие.

Обща площ на прозорците: Тази стойност е много важна за по-нататъшното изчисляване на енергоспестяващите мерки, касаещи прозорците.

Общ периметър на прозорците: Тази стойност следва да бъде измерена на място с тестер, и подобно на общата площ на прозорците, е много важна за изчисляването на енергоспестяващите мерки, касаещи прозорците.

Отопляема площ: В това поле се записват в м² само онези части на сградата (стаи, коридори, други помещения, преддверие ...), където има отопление.

Климатизирана площ: В това поле се записват в м² само онези части на сградата (стаи, коридори, други помещения, преддверие ...), където има климатична охлаждаща система.

Отопляем обем: В това поле се записват в м³ само онези части на сградата (стаи, коридори, други помещения, преддверие ...), където има отопление.

Климатизиран обем: В това поле се записват в м³ само онези части на сградата (стаи, коридори, други помещения, преддверие ...), където има климатична охлаждаща система.

Пример:

Отопленото преддверие на сграда следва да бъде отразено в полето “Отопляема площ” със своята полезна площ, прибавена към останалите сградни площи. Общият обем на преддверието се прибавя към останалия сграден обем и се вписва в полето “Отопляем обем”.

Площ, граничеща с неотопляеми или климатизирани пространства: Тук се вписва общата площ на елементите (плочи и стени) на отопляемата или климатизирана зона, които граничат с неотопляеми или климатизирани пространства.

Данни за консумацията

Консумация на енергия


Тази справка съдържа три еднакви прозореца, които са достатъчни да поемат данните относно консумацията на енергия за сградата. Във всеки един от тях се записват само данните, принадлежащи към една и съща фактура за консумирана енергия (само от един доставчик), т.е. в прозореца “Годишна консумация” се нанасят данните от фактурата на доставчика на енергия за осветление, във втория прозорец “Годишна консумация” се записват данните от фактурата на доставчика на газ, по същия начин се постъпва и с останалите. Ако, например, всички разходи са за електричество, като в този случай ще имаме само една фактура за консумирана енергия, ще се попълни само един прозорец, а останалите ще бъдат оставени празни.

Вид гориво: Това поле се попълва с помощта на фактурата за използваното гориво, т.е. електричество, природен газ, петрол, въглища, биомаса ...

Единици: Това поле се попълва с единицата мярка за използваното гориво. За да се отчете консумацията на енергия, за всеки тип гориво се използват специфични мерни единици,. Ако бъде избрана неподходяща единица, ще се появи съобщение за грешка, до избиране на подходящата единица.

Консумация, включена в тази фактура: Тук следва да се отбележат с Х различните елементи, включени във фактурата.

Пример 1:

При училище, където отоплението и готварските печки са на газ, а осветлението, останалото оборудване (съдомиялни, миялни машини ... ) и БГВ (битова гореща вода) са на ток, полетата за осветлението, електрическото оборудване и топлата вода трябва да бъдат отбелязани с Х в прозореца, съответстващ на фактурата за електричеството, а отоплението и останалото оборудване, работещи на газ, трябва да бъдат отразени в прозореца, където са нанесени данните от газовата фактура.

Пример 2:

При сграда, където отоплението е с котел на течно гориво, а всичко останало е на ток, осветлението, електроуредите, БГВ и климатичната инсталация (ако има такава) трябва да бъдат отбелязани с Х в прозореца с данни от фактурата за електричество, а частите от отоплителната инсталация, в прозореца, отнасящ се до фактурата от доставчика на течно гориво.

Обща консумация (kWh): Това поле не трябва да се попълва, тъй като програмата го запълва с автоматично пресметнатата стойност за потреблението. Приложението извежда общата консумация в kWh.

Общи характеристики на сградата


Тази справка се състои от две колони за данни на всяка страница. Лявата се отнася за съществуващите към момента на оценката инсталации в сградата, като се имат предвид съответно отоплителната и климатичната инсталации, осветлението, БГВ, изолацията на сградата и прозоречните системи, докато дясната предлага набор от възможни енергоспестяващи мерки, които могат да бъдат внедрени съобразно наличното оборудване с оглед подобряване на термичния комфорт в сградата и намаляване на консумацията на енергия.

За да се попълни тази справка, е достатъчно да се маркират онези полета, които съответстват на съществуващото посочено оборудване.


Отоплителни и климатични системи


Отоплителна система

Отопление: В това поле се вписва консумацията на отопление в kWh/годишно на отопляем квадратен метър, преди внедряване на енергоспестяващите мерки.

Тип:

Индивидуално: Избира се когато всяко жилище има собствена отоплителна система.

Централно: Под централно отопление се разбират отоплителни системи, при които цяла сграда или участък (квартал) се захранват от една и съща отоплителна система.

Основна система:

С оглед избягването на множество възможности, са подбрани най-разпространените системи, чиито качества и цени са известни и повече или по-малко постоянни.



Котел + радиатор: тук изборът обхваща всеки тип водна отоплителна система, която се състои от котел и излъчващи елементи, независимо от типа на котела, типа на използваното гориво и типа на излъчващите елементи.

Индивидуални печки/радиатори: тук изборът обхваща всяка отоплителна система без котел, в която излъчващите елементи са независими помежду си (печка на твърдо гориво, електрически радиатори ...) и независимо от използваното гориво.

Топлофикация

Топлинна помпа: Тази система предполага топлинна помпа, използвана за загряване на въздух, който да доставя топлината до жилището, хотела …

Фигура 2




Експлоатация на инсталацията: Тук се избира “възрастта” на инсталацията.

Вид на горивото: Тук се посочва видът на горивото, използвано от отоплителната система.

ЗАБЕЛЕЖКА: В зависимост от избраните параметри програмата ще задейства различни енергоспестяващи мерки. В зависимост от това дали системата е индивидуална или централна, могат да бъдат избирани различни варианти, като всеки един дава възможност да се прави и избор между различни видове горива. В случай на грешка при избора се появява съобщение за грешка, което гласи: “Характеристиките на отоплителната система не са подбрани правилно. Моля, проверете графите”.



Енергоспестяващи мерки:

Мерките, които са приложими за сградата, се попълват в зависимост от подадените данни за общите характеристики на сградата. При избора трябва да се отчете приложимостта на подбраните енергоспестяващи мерки.



Някои енергоспестяващи мерки не се вземат под внимание от програмата, било поради ниската им енергийна приложимост или поради непрактичност. Ако бъдат избрани такива, след натискане на бутона за продължаване по-нататък ще се появява съобщение с текст “Избраният вариант за енергоспестяване не е подходящ за тези отоплителни характеристики. Моля, изберете друг.”

Инсталиране на съвременен котел: Тази мярка обхваща смяна на съществуващия котел с нов кондензационен котел, който има по-висок КПД, без смяна на типа гориво.

Смяна на котела + горивото: Тази мярка обхваща смяна на съществуващия котел с нов кондензационен котел с по-висок КПД, като първоначалния тип гориво се сменя с:

Газ: В случай, че инсталацията позволява.

Течно гориво: В случай, че няма наличие на инсталация за газ.

Биомаса: В случай, че инсталацията позволява.

Инсталиране на индивидуална топлинна помпа: Тази мярка се състои в заместване на изходната отоплителна система с по-високоефективна топлинна помпа.

Изолиране на тръбите: Когато е маркирана тази графа, трябва да се въведе стойност за метрите, които подлежат на изолиране.

Инсталиране на термостат: Когато е маркирана тази графа, намиращата се под нея графа трябва да бъде попълнена така, че да има енергоспестяване, защото, ако не бъде маркирана, няма да е налице енергоспестяване. Тук трябва да бъде указан броят на термостатите, които трябва да бъдат поставени.

Намаляване на крайната точка на затопляне (°С): Тази графа позволява да се намалява обичайната крайна точка на затопляне в жилището с до 5°С.

Климатична система

Охлаждане: В това поле се вписва консумираната енергия в kWh/годишно на климатизиран квадратен метър преди внедряването на енергоспестяващите мерки.

Система: С оглед избягването на множество възможности, са подбрани най-разпространените системи, чиито качества и цени са известни и повече или по-малко постоянни.

Абсорбционна: Тази графа трябва да бъде маркирана в случай, че инсталацията има абсорбционна система.

Енергоспестяващи мерки:

Инсталиране на съвременни HVAC системи с вентилаторни конвектори и други: Тази мярка се състои в смяната на съществуващата система за отопление, вентилация и климатизация с нова, работеща с вентилаторни конвектори с едно или повече вътрешни тела и с едно или повече външни тела, които могат да работят като компресори или като компресори/кондензатори в зависимост от използването на системата за отопление или като топлинна помпа.

Инсталиране на термостат: В случай, че тази графа бъде маркирана, трябва да се попълни и намиращата се под нея, защото в противен случай няма да се отчете енергоспестяване.

Увеличаване на крайната точка на охлаждане (°С): Тази графа позволява да се увеличава обичайната крайна точка на охлаждане в жилището с до 5°С.

ЗАБЕЛЕЖКА: В мерките за енергоспестяване не е включена абсорбционна система, тъй като е рисковано да се дават с точност размера на разходите и полученото енергоспестяване, реализирани чрез тази мярка. В този случай следва да бъде проведено специално изследване за всяка конкретна сграда.


Битова гореща вода (БГВ)


Консумация на БГВ: В това поле се вписва консумацията на БГВ в kWh/годишно за квадратен метър полезна площ преди внедряването на енергоспестяващите мерки.

Енергоспестяващи мерки:

Инсталиране на системи за пестене на вода: Тази мярка се отнася за всяка мобилна или стационарна система, инсталирана на крановете или на тръбите, която позволява намаление на дебита, било то чрез вкарването на въздух или чрез друг механизъм. В графа “Брой на крановете” трябва да бъде посочен броя кранове, на които ще бъде инсталирана система за икономия на вода.

Инсталиране на система със слънчеви колектори: Тази мярка се отнася до инсталирането на слънчеви колектори за подаване на БГВ, без значение какъв е вида на колектора и какъв тип е инсталацията.

Фракция от топлинния товар: В тази графа следва да се посочи желаният процент от топлинната енергия, който да бъде осигурен от инсталираните слънчеви колектори. Той зависи от вида на колектора, климатичната зона, полезната площ на колектора и т.н.

Площ на слънчевия колектор: Тук трябва да се посочи площта на слънчевия колектор, който ще се инсталира.

Осветление


Осветителни тела/Регулиране: В тази графа се вписва консумацията на оборудването в kWh/годишно на квадратен метър полезна площ преди внедряването на енергоспестяващите мерки.

Преобладаващ тип осветителни тела: Тук трябва да бъде отбелязан само ЕДИН избор, съответстващ на преобладаващия тип осветителни тела (приблизително 80%).

Енергоспестяващи мерки:

Подмяна на всички осветителни тела с енергоспестяващи: Енергоспестяващите осветителни тела са онези, които се предлагат на пазара под това име, т.е. Osram Dеlux Longlife, General Electric, Biax Electronic, Sylvania. Mini-Lynx Economy …

Брой на крушките: Важно е да се пресметне и да се посочи какъв брой крушки трябва да бъдат сменени.

Сградна обвивка


Изолация:

Изолация на външните стени:

Съществуваща изолация (см): Тази графа следва да бъде попълнена с дебелината на съществуващата изолация в сантиметри. Ако тази стойност не се знае, експертът трябва да я определи в зависимост от възрастта на сградата, правилата, валидни към момента на изграждането/реконструирането на сградата в съответното населено място, конкретния опит и т.н.

Изолация на таваните/стените, които са в контакт с неотопляеми пространства:

Съществуваща изолация (см): Тази графа следва да бъде попълнена с дебелината на съществуващата изолация в сантиметри. Ако тази стойност не се знае, експертът трябва да я определи в зависимост от възрастта на сградата, правилата, валидни към момента на изграждането/реконструирането на сградата в съответното населено място, конкретния опит и т.н.

Енергоспестяващи мерки за изолацията:

Допълнителна изолация на външните стени (см): Допълнителната изолация, която ще бъде поставена (не цялата изолация).

Външно поставяне




Тези графи ще се използват само за изчисляване на срока на изплащане, защото цените им са различни.

Вътрешно поставяне

Поставяне във въздушната камера

Допълнителна изолация на тавани/стени, които са в контакт с неотопляеми пространства (см):

Външно поставяне




Тези графи ще се използват само за изчисляване на срока на изплащане, защото цените им са различни.

Вътрешно поставяне

Поставяне във въздушната камера

Прозорци:

Характеристики на прозорците: Тези характеристики се отнасят до текущото състояние на прозорците.

Остъкляване: Зависи от типа на прозорците (избрани са най-разпространените варианти поради големия набор съществуваща типология).

Материал на рамката: Тази графа е лесна за попълване.

Уплътнение на прозорците: Трябва да бъде отбелязана графата, която най-добре описва пропускането на въздух от различните части на прозореца.

Засенчване:



Двоен прозорец: Виж Фигура 5



Ролетни щори: Виж Фигура 6



Плътни капаци: Виж Фигура 7



Тента: Виж Фигура 8



Отразяваща завеса: Виж Фигура 9

Енергоспестяващи мерки за прозорците:

Остъкляване: Тази мярка предполага подмяна на съществуващото остъкляване с по-добро такова. Експертът трябва да попълни U-параметъра (W/m 2°C) за остъкляването, което ще се поставя като енергоспестяваща мярка. Новото остъкляване се избира в зависимост от това, което се предлага на пазара (нискоемисионни стъкла, рефлективни стъкла, соларен контрол, пълнеж на стъклопакета с инертни газове).

Материал на рамката: Трябва да бъде посочен материала, който ще се използва (1).

(1) Всички тези енергоспестяващи мерки изискват задаването на U-параметър.

Обобщение


В първата част на обобщението се появява таблица с всички енергоспестяващи мерки, които са избрани по време на попълването на справките. Непосредствено до тази таблица има и четири колони, които са описани по-нататък.

Първата колона се отнася за съответната енергоспестяваща мярка в kWh/m² годишно. Втората колона дава прогнозната първична инверсия за съответната енергоспестяваща мярка. (Забележка: Заложени са предполагаема/очаквана полезна квадратура за осветлението и БГВ, като и климатизирана квадратура и отопляема квадратура съответно за климатизацията и за отоплението). Третата колона дава периода на възвращаемост поотделно за всяка мярка. (Забележка: за изчисляване на амортизацията се използва простият метод за определяне на срока на възвращаемост, представен чрез следното уравнение: Период за възвращаемост = Първична инверсия / Годишно енергоспестяване (2)).



(2) За да се изчисли енергоспестяването, са взети предвид експлоатационният период на подобренията, средната цена на горивото, икономисано през еквивалентния период за експлоатация на подобрението и годишното повишаване цената на всеки вид гориво).

В четвъртата колона са представени резултатите за намалените емисии на СО2 в тонове след въвеждането на тази мярка.

От дясната страна на тази таблица има графи с опции за избор, от които трябва да бъдат избрани само 5. (Само избраните мерки ще се вземат под внимание при следващото по-нататък глобално изчисление).

Забележка: Очевидно е, че реализираните икономии на енергия в резултат от петте мерки не е сумата от общите индивидуални икономии от всяка мярка, защото някои от тях взаимодействат помежду си.

Показателите за съпоставка на енергийните показатели, съответно преди и след реализацията на енергоспестяващите мерки, се появява в долната част на страницата.

Информационна справка


Тази информационна справка служи за въвеждане на информация, която по-късно ще бъде използвана за изчисление на ефективността на енергоспестяващите мерки. Тя трябва да се попълни от специалисти за всяка една държава. Данните се вписват само в зелените полета.

Таблица 1: Данни за консумацията. Всяка държава трябва да попълни тази таблица с процентното разпределение на енергийната консумация по категории, климатични зони и видове сгради.

Таблица 2: Ценови параметри. Стойностите в тази таблица са различни за всеки тип сграда и трябва да се нанасят отделно за всеки тип сграда.


  • Енергоспестяващи мерки: Тази таблица трябва да бъде попълнена с цените в лева за всяка мярка.

  • Цена на енергията: Тази таблица трябва да бъде попълнена с крайните цени на енергията за всяко от използваните горива в лева/kWh.

  • Годишна норма: Тази таблица трябва да бъде попълнена с процента на очакваното увеличение на цените на енергоносителите.

Надеждността на резултатите ще зависи от прецизността на тези данни.

5. Въпросник


Когато приключите работата по анализа, моля отговорете на въпросника в края на програмата. Този въпросник ще бъде използван за подобряването на приложението и за отчитане на мненията на всички потребители, които ползват програмата при нейното пробно изпитване. Попълването му се прави по интуиция.

Важни съвети за правилна работа със софтуерното приложение

  1. Попълвайте всички съществуващи графи (в случай, че пропуснете да попълните някоя, програмата ще Ви предупреди). В полетата за енергоспестяващите мерки попълвайте само онези, които сте избрали.

  2. Когато подавате цифрови данни, десетичната точка или запетая зависи от зададените на компютъра регионални настройки. Обърнете особено внимание, когато въвеждате коефициента на остъкляване К.

  3. Потребителят може да разпечатва целия документ или части от него. За целта е необходимо да кликне върху команда “печат” (“print”) от лентата с командното меню.

  4. При отварянето на файла е необходимо макросът на електронната таблица да се активира ръчно, в случай, че програмата не извърши това автоматично. За да активирате макроса, изберете падащо меню “Инструменти” (“Tools”) от лентата с менюта, след това подайте последователно команди “Опции” / “Сигурност” / “Сигурност - Макроси” (“Options” / “Security” / “Macros security”) и в съответния диалогов прозорец променете настройките на “Средна степен” или “Ниска степен” ( “Medium” или “Low”).

4. Най-добра практика


Опитът при ползването на Е-туул за оценка на сгради в различните държави-партньори е обобщен по-нататък като най-добра практика. Това се отнася до няколко аспекта, които е редно да бъдат взети под внимание при енергийните одити с помощта на Е-туул, а именно:

  • квалификация на оценителите (одиторите);

  • тестови процедури;

  • категории сгради;

  • показатели за съпоставка;

  • най-често използвани мерки за енергоспестяване;

  • ограничения на софтуерното приложение Е-туул;

  • инвестиции, икономии на енергия, възвращаемост;

  • характерни сгради;

  • допълнителни възможности.


България


Квалификация на оценителите (одиторите)

За изпробването на Е-туул бяха привлечени експерти от консултантски фирми в областта на енергийната ефективност и специалисти от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. По-голямата част от тях бяха участвали в квалификационни курсове по енергийно сертифициране на сгради.



Тестови процедури

  • Посещения на място и разговори с всички собственици.

  • Разговори на място с домоуправителите на сградите.

  • Телефонни разговори с домоуправителите на сградите.

Категории сгради

Изпитванията на софтуера са направени за жилищни сгради.



Най-често използвани мерки за енергоспестяване

  • Изолация на външни стени;

  • Изолация на покриви;

  • Изолация на таваните в приземни помещения и мазета;

  • Уплътняване на прозорци;

  • Смяна на дограми (когато те са силно повредени);

  • Подобряване на отоплителната система (балансиране, изолация на тръби, инсталиране на топломери);

  • Смяна на горивото (за сгради, отоплявани с електрическа енергия);

  • Инсталиране на слънчеви колектори (при цялостно обновяване, включително смяна на системата за водоснабдяване);

  • Инсталиране на енергоспестяващи крушки;

  • Инсталиране на термопомпи.

Ограничения на софтуерното приложение Е-туул

  • Реалната консумация на енергия при многофамилните жилища в България не е подходяща за оценяването на сградите, тъй като много домакинства или не отопляват цялото жилище, или поддържат много ниска температура в стаите. Обикновено при въвеждането на данните от сметките за енергия се оказва, че сградата няма нужда от каквито и да било подобрения. Това се получава, тъй като в този случай се оценява не самата сграда, а поведението на нейните обитатели.

  • ·За целите на енергийното сертифициране в България трябва да оценяваме цялата сграда, нейните качества и енергийни характеристики. На този етап не е възможно тази оценка да се прави за всеки апартамент поотделно.

  • Събирането на данните за консумацията на енергия се оказва изключително трудно.

  • Винаги има нещо, което липсва (или фактури за топлинна енергия, или за електричество).

  • Сградата може да бъде оценена като цяло по отношение на потреблението на топлинна енергия, тъй като данни могат да се набавят от топлофикационните дружества. Това, обаче, не е възможно по отношение на потреблението на електрическата енергия, тъй като всяко жилище има отделен електромер.

  • Е-туул е много полезен в началото на процеса на обновяване на една сграда, тъй като различните енергоспестяващи мерки могат лесно да бъдат оценени и сравнени.

  • Освен това, Е-туул е удобен и при оценката на обществени сгради от рода на училища и болници, където температурата в помещенията трябва да отговаря на определени минимални изисквания за комфорт, а самата сграда се управлява само от една организация.

Инвестиции, икономии на енергия, възвращаемост

Периодите на възвращаемост за различните енергоспестяващи мерки, внедрявани при обновяване, са следните:



  • топлоизолация на външни стени – 8 години;

  • топлоизолация на покриви (без хидроизолация на покриви) – 4,5 години;

  • термо- и хидроизолация на покриви – 15,5 години;

  • топлоизолация на тавани в приземни етажи и мазета – 9 години;

  • ремонт и уплътняване на прозорци и външни врати – 4 години;

  • смяна на прозорци – 20 години;

  • инсталиране на локално отопление (смяна на горивото) – 11 години.

Характерни сгради



Целеви групи

В България целевите групи потребители на наръчника за работа с Е-туул са:



  • енергийните одитори;

  • архитектите;

  • строителните инженери;

  • строителните експерти в общините.



Ограничения на софтуерното приложение Е-туул

Най-често сградите се отопляват на течно гориво, природен газ или биомаса. В някои от тях се използват слънчеви колектори за осигуряване на битова гореща вода. Повечето от сградите имат системи за централно отопление с радиатори, климатизирани са със сплит-системи, вентилаторни колектори или централни тела. Една от съществените трудности по време на подготвителната фаза от изпробването на програмата бе набавянето на данни за енергията, консумирана в сградите, строителните планове и строително-техническите параметри, като тези затруднения се дължаха съответно най-вече на липсата на документи и на бюрократичните процедури.



Инвестиции, икономии на енергия, възвращаемост

Стойностите за инвестициите, потенциалните икономии и периода на възвращаемост при мерките за икономии на енергия, въвеждани при обновяване, варират значително за всеки отделен случай и зависят от състоянието на сградата, от вида на подменяния елемент или система и от очакваните енергийни икономии. Много е важно обновяването за внедряване на енергоспестяващи мерки да се осъществява по време на плановите ремонтни и обслужващи дейности за сградите.

Средните периоди на възвращаемост за петте най-често препоръчвани енергоспестяващи мерки и за най-популярните сценарии за обновяване са следните:


  • топлоизолация на покриви: 3-5 години;

  • топлоизолация на външни стени: 8-12 години;

  • инсталиране на слънчеви колектори: 8-16 години;

  • смяна на стари котли (смяна на котела): 8-12 години;

  • смяна на прозорци: 14-18 години.


За контакт


Партньор 1:

Naturgas Midt- Nord (NGMN), Дания

(КООРДИНАТОР НА ПРОЕКТА)

www.naturgas.dk







Партньор 2:

(CENER), Испания

www.cener.com








Партньор 3:

Ober-Österreich Energiesparverband ESV, Австрия

www.esv.or.at








Партньор 4:

Thessaloniki Metropolitan Development Agency (TMDA), Гърция

www.mitropolitiki.gr








Партньор 5:

Sigma Consultants Ltd (SIGMA), Гърция

www.sigmaconsultants.gr








Партньор 6:

Енергиен Център София (SEC), България

www.sec.bg








Партньор 7:

Building and Civil Engineering Institute (ZRMK), Словения

www.gi-zrmk.si








Партньор 8:

Deuca Energia S.L. (DEUCA), Испания

Електронна поща: deuca@grupouni2.com






Deuca Energia S.L.




Каталог: userfiles -> file
file -> Седмичен информационен бюлетин
file -> Седмичен информационен бюлетин
file -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
file -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
file -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
file -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
file -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
file -> Конкурс за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница