С ъ д ъ р ж а н и е: І. Въведение 1 ІІ. Анализ на среда 1 1 Природо-географски и териториално-административни фактори 2



страница1/5
Дата22.08.2016
Размер0.79 Mb.
#7097
ТипАнализ
  1   2   3   4   5








С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:

І. ВЪВЕДЕНИЕ 1 ІІ. Анализ на среда 1 1 Природо-географски и териториално-административни фактори 2

2 Анализ на компонентите на околната среда. 3

2.1 Въздух 3

2.2 Води 4

2.3 Отпадъци 5

2.4 Почва и нарушени терени 7

2.5 Защитени територии и биоразнообразие 8 2.6 Шум 26

2.7 Зелени площи в населените места 27

2.8 Радиационна обстановка и нейонизиращи лъчения 27

ІІІ. УПРАВЛЕНСКИ ФАКТОРИ 27



ІV. ИКОНОМИЧЕСКИ ФАКТОРИ 28

V. ФИНАНСОВИ ФАКТОРИ 30

VІ. ДЕМОГРАФСКИ ФАКТОРИ 30 VІІ. СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ ФАКТОРИ 31

VІІІ. анализ на силните и слабите страни,

възможности и заплахи (SWOT анализ) 32

ІХ. Визия за околната среда на община РУЖИНЦИ 33

х. ЦЕЛИ 33

хІ. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ 35

хІІ. организация за изпълнението на програмата 38
I. ВЪВЕДЕНИЕ

Програмата за опазване на околната среда в Община Ружинци за периода 2016 – 2020 година е разработена от община Ружинци. Тя е продължение на Програмите за опазване на околната среда, приети с Решения № 24/ 10.12.2003 г. и № 331/22.02.2011 год. от Общински съвет на община Ружинци.

Общинската програма за опазване на околната среда е разработена в съответствие с чл.79, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда. Тя е изготвена според Указанията на Министерство на околната среда и водите, относно структура и съдържание на общинските програми за опазване на околната среда.

Програмата за опазване на околната среда на Община Ружинци е съобразена с националните и регионални приоритети в икономическото развитие и опазването на околната среда и приетия общински план за развитие (2014-2020 г.).

Основното предназначение на общинската програма за опазване на околната среда е да постигне устойчиво решаване на екологичните проблеми в общината и да се запази доброто състояние на околната среда.
Програмата цели:


  • Да идентифицира и анализира проблемите в областта на околната среда на територията на общината, да установи причините и да предложи решения и действия за тяхното преодоляване.

  • Да открои приоритетите в разглежданата област.

  • Да обедини усилията на общинските органи, държавните институции, населението и предприятията на територията на общината за решаване на проблемите.

  • Да аргументира проектите на общината, които тя ще предложи за финансиране.

  • Да използва оптимално ограничените финансови и човешки ресурси като ги съсредоточи за решаване на най-приоритетните проблеми.

Основно обаче си остава да бъде променен начина на мислене, както и начинът на живот на хората. При вземането на решения да се търси партньорство и консенсус, да се обединят усилията за опазване на околната среда и да се осъзнава отговорността пред бъдещите поколения.

Програмата е динамичен и отворен документ. Тя ще бъде периодично допълвана съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината, в националното законодателството и други фактори със стратегическо значение.

Избраният подход на разработването на програмата съответства на изготвените от изследователския екип и одобрени от Висшия експертен съвет на МОСВ указания за изготвяне на такива програми. Основният методологически апарат в разработката е стратегическо планиране почиващо на SWOT анализ.

IІ. АНАЛИЗ НА СРЕДАТА


Под наименованието “Анализ на средата” се обобщава важна стъпка от цялостната технология на стратегическото планиране. При нея на първо място се събира и ситематизира цялата налична информация, тоест създава се база данни. На следващият етап наличната информация се използва за целите на анализа, а те са да се открият важните факти и тенденции, както и да се открият причините, които ги обуславят. Продуктът по този раздел – направените констатации – следва да послужи по-нататък за нуждите на SWOT анализа.

Избраният формат на този раздел цели да се представят отделните секторни анализи в определена последователност, която да позволи по-добро цялостно обхващане на проблемите. Логиката на този подход предопредели в първата част да бъдат анализите по компоненти на околната среда - вода, въздух, почви, биоразнообразие, фактори на въздействие – отпадъци , шум. На следващо място и като естествено продължение са поставени анализа и прогнозата за възможностите на общината, според основните й инструменти за въздействие – управленски, икономически, финансови.

Всяка една от отделните аналитични части завършва с изводи, които са насочени към основните констатации за причините и факторите, които са довели до моментното състояние на общината или биха имали важно значение за развитието й в бъдеще.
1. Природо-географски и териториално-административни фактори.

Община Ружинци е разположена в Северозападна България. На северозапад граничи с община Димово, на изток и на юг - с община Брусарци (област Монтана), на югозапад и запад - с общините Чупрене и Белоградчик.


Релефът на общината е равнинен и полупланински. Средната надморска височина е 255,1 м. Климатът е умереноконтинентален. Средногодишната температура е 10,5 ºС, средногодишните валежи - 560 л/м³.

Преобладаващи почвени видове са сивите горски и светлосивите псевдоподзолисти горски почви. В района на с. Ружинци се намира кариера за добиване на варовик, но експлоатацията й е преустановена.

През територията на общината преминава река Лом. Дял във водния баланс на община Ружинци заемат и трите язовира в землищата на селата Гюргич, Дражинци и Дреновец, и двата микроязовира в селата Гюргич и Бело поле.

От общата площ на общината земеделската земя обхваща 182 909 дка, обработваемата земя е 144 607 дка, водните площи – 4 339 дка, горските територии – 38 676 дка, урбанизираната територия – 5 274 дка.

На територията на община Ружинци няма обявени защитени територии. Защитени природни обекти са вековни дървета с възраст над 200 години.
Административно-териториална характеристика

Територията на община Ружинци обхваща площ от 232 кв.км., което представлява 0.214% от територията на страната.

Административен център е с. Ружинци, който се намира на 54 км от областния град Видин. В административно-териториалните граници на общината са включени 10 населени места - селата Бело поле, Гюргич, Динково, Дражинци, Дреновец, Плешивец, Роглец, Ружинци, Тополовец и Черно поле.

Гъстотата на пътната мрежа в област Видин е по-висока от средната за страната – 193.2 км, сравнена с 173.7 км на 1 000 км2. През последните години в района се извършват мащабни ремонти или ново строителство. След 2003 г. е извършена рехабилитация на първокласен път I–1, който като главна транспортна ос, свързваща Видин и Враца, е един от изключително важните пътища за областта.

В много добро състояние е пътят, осигуряващ връзката на община Ружинци с регионалното депо. Незадоволително е и общото състояние на пътната мрежа на територията на общината, която възлиза на 87 км.
По данни на ЕСГРАОН, населението на община Ружинци към 15.12.2014 г. е:


Населено място

Брой

с.БЕЛО ПОЛЕ

836

с. ГЮРГИЧ

188

с. ДИНКОВО

131

с.ДРАЖИНЦИ

150

с. ДРЕНОВЕЦ

1410

с.ПЛЕШИВЕЦ

172

с. РОГЛЕЦ

18

с. РУЖИНЦИ

917

с. ТОПОЛОВЕЦ

166

с. ЧЕРНО ПОЛЕ

262

ОБЩО

4250



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница