С н. Янцислав Вълчев Янакиев, член на научното жури за провеждане на конкурс



Дата22.10.2018
Размер70.64 Kb.
#92591



ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”



СТАНОВИЩЕ


от капитан I ранг професор д. с. н. Янцислав Вълчев Янакиев,

член на научното жури за провеждане на конкурс за заемане на академична длъжност „доцент” в област на висше образование „Сигурност и отбрана“, професионално направление „Национална сигурност“, научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”) за нуждите на научна секция „Център за поуките от практиката и военноисторически изследвания“ на Институт „Перспективни изследвания за отбраната“, обявен в Държавен вестник, бр. 17/21.02.2017 г.





  1. Обща информация за кандидата в конкурса

Конкурсът за заемане на академична длъжност „доцент” в област на висше образование „Сигурност и отбрана“, професионално направление „Национална сигурност“, научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”) за нуждите на научна секция „Център за поуките от практиката и военноисторически изследвания“ на Институт „Перспективни изследвания за отбраната“ е обявен в Държавен вестник, бр. 17/21.02.2017 г.

В конкурса участва един кандидат – д-р Петър Георгиев Димитров, главен експерт в Център „Квалификация, дистанционно обучение и компютърни симулации” на Военна академия „Г. С. Раковски“.

Д-р Петър Димитров е завършил ВНВАУ „Г. Димитров“ гр. Шумен през 1977 г. и ВА „Г. С. Раковски“ през 1988 г.

През 1995 г. той е завършил US Army CGSC, Fort Leavenworth, KS, USA, а през 2002 г. - Royal College of Defence Studies, London, UK със специалност „Стратегическо ръководство на Въоръжените Сили“.

През 2002 г. д-р Димитров е получил магистърска степен по международни отношения от Kings College, London University, UK.

От 2010 г. до 2012 г. й е той е докторант на самостоятелна подготовка в научна секция „Стратегически анализи и прогнози“ към ИПИО на ВА “Г. С. Раковски”, като на 11 юли 2012 г. придобива ОНС „Доктор“ по „Организация и управление извън сферата на материалното производство (Управление на сигурността и отбраната)“.

От 2011 г. до 2015 г. д-р Димитров е асистент в научна секция „Стратегически анализи и прогнози“ на ИПИО на ВА „Г. С. Раковски“.


  1. Оценка на научноизследователската дейност на кандидата

Д-р Петър Димитров участва в обявения конкурс за доцент с 15 публикации, от които 1 монография, издадена през 2017 г., 1 студия, публикувана през 2016 г., 4 доклада и 9 статии, публикувани през периода от 2001 г. до 2016 г.

От представената за рецензиране научна продукция 2 доклада, представени на научни конференции, и 1 статия са на английски език. Статията е публикувана през 2017 г в реферирано издание в чужбина International Journal of Recent Scientific Research. Останалите публикации са на български език и са публикувани в научни списания и сборници с доклади от международни и национални научни конференции.

От представените за рецензиране научни трудове 14 са самостоятелни и един е колективна студия, като приносът на д-р Петър Димитров в нейното разработване е ясно определен.

Един от докладите, включен в списъка на предложените за рецензиране трудове, „Определяне на необходимото знание и измерване на ефективността на управление на учебния процес във Военна академия „Г. С. Раковски“, е представен на ръководството на Министерството на отбраната, но не е публикуван. По тази причина докладът не е взет предвид при изготвяне на становището.

Представените за рецензия публикации не преповтарят трудовете на автора за придобиване на научната и образователна степен „доктор”.

Анализът на научните публикации, които д-р Петър Димитров е представил за рецензиране, показва сериозен, задълбочен и дългогодишен изследователски интерес в няколко области, от които според мен най-голямо внимание заслужават следните:

1) Анализ на съвременните военни конфликти;

2) Изследване опита от участието на Българската армия в операции за поддържане на международния мир и сигурност;

3) Стабилизиращи операции при след-конфликтно възстановяване.

На първо място сред представените за рецензия трудове бих посочил самостоятелната монография „Стратегически и оперативни уроци от съвременните военни конфликти“, ISBN 978-954-9348-83-5, Военна академия „Г. С. Раковски“, София, 2017 г. Тази публикация представлява задълбочено изследване на военните операции „Пустинна буря“, „Трайна свобода“ и „Свобода за Ирак“, които са най-мащабните след Втората световна война. Получените резултати безспорно представляват интерес за експертната общност както от практическа гледна точка, така и за актуализиране на знанията за подготовката и провеждането на бъдещите военни операции. Извлечени са ценни поуки за строителството, развитието и подготовката на съвременните въоръжени сили. Наред със стратегическите и оперативните уроци, са очертани и някои тактически уроци, които могат да бъдат полезни на читателя и да послужат за следващи изследвания на бойните операции.

На второ място, бих посочил студията „Опитът от участие в операции за поддържане на международния мир и сигурност“, ISBN 978-954-9348-74-3, Военно издателство, София, 2016 г. Д-р Петър Димитров е автор на три глави от тази студия „Качество на подготовката за участие в мисии“ (стр. 12-24), „Мотивация на военнослужещите“ (стр. 61-83) и „Предложения за подобряване на участието на българските контингенти в мисии зад граница“ (стр. 69-78), както и на заключението (стр. 79-83). Студията представя резултатите от експертно изследване, проведено от Института за перспективни изследвания за отбраната на ВА „Г. С. Раковски“ в периода ноември 2014 г. декември 2015 г. с активното участие на д-р Димитров. В хода на изследването са интервюирани 237 военнослужещи от дирекциите в Щаба на отбраната, Съвместното командване на силите, Командванията на Сухопътните войски и Военновъздушните сили, 68-ма бригада специални сили, 61-ва механизирана бригада, 2-ра механизирана бригада и 3-та авиобаза. На базата на направения анализ са направени изводи и са формулирани препоръки за оптимизиране на дейностите на командирите и щабовете при подготовката и участието на българските военнослужещи в мисиите зад граница.

Специално внимание бих отделил и на последната публикация на д-р Димитров: Some Lessons Learned from Participation in Stabilization and Reconstruction Operations, International Journal for Advanced Research, Vol. 5, Issue 02, February 2017, pp. 2146-2158. Тази статия представя пред международната аудитория резултатите от експертното изследване „Опитът от участие в операции за поддържане на международния мир и сигурност“. Авторът представя в обобщен вид мненията и оценките на българските военнослужещи по отношение на подготовката и участието на военните формирования в операции за поддържане на международния мир и сигурност. Анализирани са резултатите от изследването за качество на подготовката за участие в мисии; логистичното осигуряване; взаимоотношенията в мисиите; оперативната съвместимост със съюзниците и партньорите; опита на нашите контингенти от участие в бойни ситуации, морала и дисциплината на формированията и мотивацията на военнослужещите за участие в мисии.



Анализът на представените за рецензиране научни трудове на д-р Петър Димитров дава възможност да се очертаят две групи приноси.

На първо място бих поставил приносите, които могат да се класифицират като обогатяване на съществуващите знания при анализа на съвременните военни конфликти и провеждането на стабилизиращи операции при след-конфликтно възстановяване (публикации №№ 2.1, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 4.4, 4.6 и 4.7). Посочените публикации са с подчертано научноприложен характер и биха били полезни както за хората, които са призвани да вземат политическите решения в сферата на отбраната и сигурността, така и за военно-образователната система. Тук е важно да се посочи, че изводите и препоръките, които прави д-р Димитров се базират и на неговия практически опит като старши национален представител в Централното командване на САЩ през периода 2003-2004 г., когато се провежда военната операция „Свобода за Ирак“ и след това през 2008-2009 г.

Наред с това, д-р Петър Димитров прави сериозен принос за теоретичното осмисляне на опита от участието на Българската армия в операции за поддържане на международния мир и сигурност (публикации №№ 2.2, 4.2, 4.5).

Не на последно място, д-р Димитров има принос също и по отношение на теоретичното осмисляне на управление на знанието във военната организация и връзката с процеса на идентифициране, извличане, установяване и анализ на поуките от практиката (публикация № 3.3).

Приемам самооценката на приносите, направена от кандидата в конкурса и смятам, че те са изцяло лично дело и резултат единствено от неговите научни търсения.

Анализът на наукометричните данни на д-р Петър Димитров показва, че той постига 102 точки и така значително надвишава минимално изискуемите 60 точки за заемане на академичната длъжност „доцент“ във Военна академия „Г. С. Раковски“.

Кандидатът не е посочил цитирания в национални и/или международни научни издания.

3. Бележки и препоръки

Нямам конкретни критични бележки към представените за рецензиране научни трудове на д-р Петър Димитров. Бих предложил на кандидата за помисли за публикуване на целия текст или на избрани части от монографията си на английски език, за да достигнат резултатите от неговите изследвания до максимално широка аудитория. Освен това препоръчвам в бъдеще да се насочи към публикуване на повече самостоятелни монографии и студии.


4. Заключение

Познавам д-р Петър Димитров от 2009 г. когато постъпи на работа в Института за перспективни изследвания за отбраната на Военна академия „Г. С. Раковски“. Впечатлението ми от неговите изяви е за един прецизен и коректен колега. Мнението и оценките ми за неговата научноизследователска и научнопреподавателска работа се базират на анализа на представената за рецензия научна продукция и на приложените документи.

Като имам предвид посочените научни и научни приложни приноси на кандидата в конкурса, препоръчвам на членовете на уважаемото научно жури да гласуват за присъждане на академичната длъжност „доцент” на д-р Петър Георгиев Димитров в област на висше образование „Сигурност и отбрана“, професионално направление „Национална сигурност“, научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”) за нуждите на научна секция „Център за поуките от практиката и военноисторически изследвания“ на Институт „Перспективни изследвания за отбраната“.

Капитан I ранг проф. д. с. н. (п) Янцислав Янакиев


София,


17.05.2017 г.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница