Село Мечка, община Иваново, област Русе Кратка историческа справка



Дата24.07.2017
Размер139.44 Kb.
#26382
ДОБРЕ ДОШЛИ В :




община Иваново, Русенска област

Село Мечка, община Иваново, област Русе





  • Кратка историческа справка

На около 22 км северозападно от гр. Русе, близо до брега на река Дунав, свързани като едно цяло със забележително красива природа и исторически ценности се намират селищно образувание Стълпище и село Мечка.

По исторически данни може да се съди, че околностите на с. Мечка са заселени преди 2500 г. пр. Хр. и през изтеклите епохи са представлявали важни населени места и крепости на илири и траки, на римляни и византийци, на славяни и българи.

През І в. от н. е. на 3 км западно от днешното селище е бил построен римският граничен кастел “Урсус” (Мечка), известен по-късно като крепостта “Тримамиум”. Останки от крепостта се намират западно от местността Стълпище, бивша махала на липованци – рибари, сега селищно образувание и място за отдих.




  • Поминък Местните хора се занимават предимно със земеделие и животновъдство. Отглеждат се овце, кози, пчели, крави. Земята се обработва от частните земеделски стопани и от две фирми – арендатори в селото. Основните култури, които се отглеждат са царевица, пшеница, ечемик и слънчоглед. Преди години районът беше известен с богато развито лозарство и овощарство. След ликвидацията на аграрно-промишлените комплекси и възстановяване земите на собствениците, лозята и овощните градини са изоставени. В момента сме в процес на възстановяване на лозовите масиви. Към момента една от най-успяващите дейности в с. Мечка е пепиниерството. Има и добре развиващ се цех за производство на култивирани гъби.


    • Кметство Мечка
Адрес: 7091, с. Мечка, общ. Иваново, обл. Русе, ул. “Цар Борис Първи” № 32а

E-mail: kmet.mechka@ivanovo.bg Телефон/факс: (+359) 08158 280.

Кмет: Красимира Генчева Гатева – Кмет на с. Мечка от 2001 година до сега.

Родена на 04.07.1972 год. в гр. Русе. Образование: Висше-магистър.


Секретар на Кметство Мечка: Диляна Недялкова Миланова, сл.тел. 270.

Мл.спец. Финанси: Стоянка Симеонова Илиева, сл.тел. 264.




  • Телекомуникации

GSM мрежа: МТел и Вивател – пълен обхват, Глобул – частичен.

Телефонизация – 100 процента.

Интернет – кабелен.

Телефон на пощенски клон – 08158 / 211; 222.



ЕТ “Петър Атанасов – 53” ресторант “Стълпище”, плувен басейн, туристически бунгала. Тел. 08158 / 283.

ЕТ “НОВО 2” – Христо Новаков – туристически бунгала в с.о. Стълпище. Тел. 08158/385.

Снек-бар “Дари” в с. Мечка разполага с уютна механа с камина, както и с чудесна лятна градина.

Снек-бар “Краси” – най-новото заведение точно в центъра на селото.
ХАРАКТЕРИСТИКА НА НАСЕЛЕНИЕТО


  • Брой жители

възрастова характеристика

характеристика по полове

мъже жени общо



процентно

съотношение



деца

до 7 години



11

4

15

1,87 %

ученици

от 7 до 14 год.



14

5

19

2,37 %

ученици

от 14 до 18 год.



18

24

42

5,23 %

трудоспособна възраст

от 18 до 60 год.



177

152

329

40.97 %

пенсионна възраст

над 60 год.



178

220

398

49.56 %

Общо

398

405

803

100 %

В селото пребивават постоянно и жители, които не са заявили адресна регистрация в кметството, така че с тях общия брой на населението на село Мечка надхвърля 850 човека.




  • Безработица и трудова заетост

15 % безработица сред трудоспособното население.



  • Характеристика по образователен ценз

От общо 684 постоянни жители със завършено образование:

45% имат завършено основно образование, 35% - средно, 14% - начално,

5 % - висше образование .

ПРИРОДНИ и ИСТОРИЧЕСКИ РЕСУРСИ


  • Природна забележителност “Декилиташ”.

И

днес, на самия бряг на р. Дунав, 30-40 метра навътре към местността Стълпище, се извисяват два големи каменни стълба, дали името на местността която сме приели от турците – Декили таш (Побит камък). Това име е заменено със сегашното – Стълпище. Образуването на двата побити камъка е от предисторически времена в т.н. мезозойска ера. Вероятно те са части от измити скали от т.н. антейски варовик. Двата камъка имат различна форма и големина – единият е висок 2,5м, а другият – 12м. Предполага се, че големият камък е използван за наблюдателен пост през римското владичество. Скалното образувание е уникално с причудливата си форма, която напомня за лъвска глава. Тя остава над водата през пролетните пълноводни месеци, когато реката покрива прилежащата площ. Местното население разказва легендата за Крали Марко, който е можел да повдигне тази скала с малкия пръст на ръката си. Тя е на голяма почит, като символ на мъжество и сила.

О


бектът се намира на 2 км северно от с. Мечка, в с.о. Стълпище на брега на р. Дунав. До него се достига по асфалтов път, а също и по реката. Площ: 2,0 ха, горски фонд. Стопанисва се от ДДС “Дунав” – Русе. Има изградена ограда с цел ограничаване на достъпа и предотвратяване на инциденти. Режим: Забранени са всякакви действия, чрез които се уврежда състоянието на обекта.

Точното местоположение и снимки на големия и малкия камък може да видите чрез Google Earth.





  • Природна забележителност Римски кастел “Тримамиум”. През І в. от н. е., по времето на император Веспасиан, се поставя началото на римската укрепителна гранична система Данубиус лимес. По това време е построен римският лимесов (граничен) кастел “Урсус” (Мечка). Около кастела (Калето) възниква селището “Тримамиум”. През 7 в. аварите и славяните го разрушават, и върху развалините му възниква ново средновековно българско селище Мечка. Според преданието, името на с. Мечка идвало от знамето на калето, на което имало нарисувана меча глава, символизираща силата и могъществото на крепостта, и от формата на разпъната меча кожа, която имало селището. Останки от калето и до днес се намират западно от местността Стълпище. До скоро са личали издълбаните скални водохранилища и бойници. Съществувал е канал до самото подножие на реката. При разкопки и сондажи водата може да се каптира отново. Запазен е и старият римски път.

От началото на месец април 2006г. Регионален исторически музей – Русе провежда разкопки на античната крепост Тримамиум край с. Мечка. Това са първите проучвания на този регистриран археологически паметник, предшествани от над сто иманярски изкопа. В един от тези изкопи през януари 2006г. бяха открити жертвеник и голям зид, станали причина да започнат настоящите разкопки. Досега на обекта са открити и монети от периода 4-5 в. след Хр., част от мраморна маса, тухли с печати, бази за колони и фрагменти керамика от периода 3-5 в. и 9-11в.. С

ензационна находка за историята на русенския регион разкриха през Май 2006г. русенските археолози Върбин Върбанов и Деян Драгоев, под ръководството на ст.н.с. д-р Сергей Торбатов. Те откриха шестредов римски надпис, който съобщава за изграждане на крупна обществена сграда или храм, споменава името на легата на провинция Долна Мизия, както и за кохорта, наречена с епитета "Севериана". За пръв път става ясно, че точно тази военна част - кохортата, е пребивавала в кастела Тримамиум. "Севериана" е почетно звание от времето на император Север Александър (222-235 г.). Надписът е прибран от обекта и се съхранява в административната сграда на музея.

През 1932 г. българският географ и етнограф доцент Васил Маринов, открива в Стълпище интересен скален релеф. Частта от скалата, на която е изсечен релефът, била взривена от иманяри, но за щастие той е бил фотографиран и така изображението е запазено. “Един конник препуска с развята от вятъра мантия. Уплашена сърна бяга пред него, догонвана от хрътка. Тракийският герой, присвит в своя хитон, увлечен в преследването, препуска от дълбините на вековете и идва до наши дни, изваян върху една скала, за да ни развълнува, за да ни напомни за траките – древните обитатели на нашите земи, слели се с дошлите тук славяни и прабългари, изчезнали, но и едновременно оставили у нас нещо от себе си...”

  • Исторически паметник в чест на загиналите воини за освобождението на България през Руско-турската война /1877-78 година/. Паметникът се намира на 1,5км от с. Мечка по пътя към с.о. Стълпище, на мястото където са се водили най-значимите боеве за освобождението на гр. Русе. Строен през 1900 със средства “събрани от народа”, по типов проект на седемте еднакви паметника в България: Орлово гнездо, Свищов, Плевен, Стара Загора, Шейново, Лом черковна и Мечка.

Г

олямото стратегическо значение на боевете край с. Мечка и тяхната важност е почетена и в плевенския мавзолей на фасадата на който околовръст е написано: “В памет на загиналите освободители при Шипка, Плевен, Мечка и Стара Загора”.

На загиналите лекари и офицери в местността “Лагера” в землището на с. Мечка е построен в гр. София “Докторски паметник”, на едната страна на който е написано: “В памят на загиналите офицери, лекари и войници край с. Мечка близо до Русчук”.

П

овече за историята на село Мечка и за прочутите ноемврийски и декемврийски сражения за Освобождението на България през 1877 година, които са сравнявани с боевете при Шипка и Плевен, ще научите от библиотечния фонд на Читалището, както и в книгата на Иван Иванов “Преданията” (
http://mladite.com).

В непосредствена близост до големия паметник се намира паметна плоча в чест на 8 незнайни герои - червеноармейци загинали в близост до с. Мечка за освобождението от фашизма през 1944 година.



  • Ц

    ърковния храм “Св. Св. Петър и Павел” с. Мечка е завършен, освещен и действа като такъв още от 1925 година. Храмът е построен в тип “Византийски стил” и е с висока архитектурна стойност. Известен е като един от най-красивите храмове на територията на община Иваново, и е най-голямата гордост за местното население и културната история на с
    eло Мечка.



В църковния двор се извисяват малки паметници издигнати в чест на загиналите воини от село Мечка по време на балканската и Първата световна война през 1913 и 1918 година. До тях има и паметна плоча в чест на загиналите бойци от Азовския полк по време на ноемврийските и декем-врийски сражения през 1877 година за освобождението на България от турско робство. Тази плоча е реставрирана през 2003 година с помощта на тогавашния консул на Русия в РБългария Юрий Трушин.




  • Флора и фауна

Н

а около 2 км западно от с.о. Стълпище се намира орнитологичната зона “Рибно стопанство с. Мечка”. В района са установени 198 вида птици, от които 66 редовно гнездят в района на Рибно стопанство. 60 от видовете фигурират в “Червената книга” на Република България. От тях 8 вида гнездят, 12 са вероятно гнездящите, а останалите 40 се срещат по време на прелетния или през зимния период. Международна важност обектът придобива през пролетно-есенния прелет и зимата, когато се наблюдават големи концентрации от водоплаващи птици, най-вече: голям и малък корморан, розов и къдрав пеликан, нощтна и гривеста чапла, черен щъркел, ням лебед, бял и червен ангъч, морски орел, орел змияр и т.н.

За това место-обитание голямо значение има река Дунав, която заедно с Рибно стопанство с. Мечка образува единен природен комплекс, давайки възможност за обмен на птиците между влажната зона и реката. Това е една от малкото сравнително добре запазени влажни зони по Дунавското ни крайбрежие, която предлага добри условия за размножаването, прелета и зимуването на много видове птици. Орнитологичната зона е разположена на територията на бивше голямо крайдунавско блато, заемащо площ от 4450 дка, освен това включва част от Дунавския сектор и принадлежащите му два острова (Батин и Безимен).

Читалище “Отец Паисий” с. Мечка, общ. Иваново, обл. Русе

Основано през 1927 година, разполага със само-стоятелна читалищна сграда. Основни дейности: библиотечна дейност и художествена само-дейност. Библиотеката разполага с 11817 тома книги и други библиотечни материали. Развива се богата културно-масова дейност - детски мероприятия, рецитали, краеведски мероприятия, викто-рини, радиопредавания и други. Към художествената самодейност в читалището работят следните състави: Женска фоклорна група, Мъжка коледарска група, Детска формация “Младост”, Театрален състав, Състав “Художествено слово” и Дамски клуб.



Женска фолклорна група – състои се от 18 жени, които участват с репертоара си на всички местни и общински празници. През последните 20 години са участвали на пет събора на народното творчество в гр. Копривщица. Носители са на златни медали и грамоти. Имат осем участия на Фолклорен празник на Община Русе “Златната гъдулка”, където са спечелили две златни гъдулки, много грамоти и награди. Имат и две участия в “БалканФолк” гр. Велико Търново, където също са спечелили плакети и грамоти.

М

ъжка фолклорна група
– състои се от 12 участника. Всяка година участват в коледната програма на читалището и общинските празници, а на Бъдни вечер “коледуват” из селото. Също имат пет участия на събора в гр. Копривщица. Носители са на златни медали и грамоти. От участията си на “Златната гъдулка” са спечелили две златни гъдулки, много грамоти и награди. Имат и две участия в “БалканФолк” гр. Велико Търново, където също са спечелили плакети и грамоти.

Театрална група – участват 12 самодейци на възраст от 20 до 70 години. Групата подготвя едноактни пиеси и сценки с които взема участие в сборните концертни програми на самодейните състави, посветени на бележити дати и годишнини. (Трети Март, 24-ти Май, Коледни празници и други).

Състав “Художествено слово” – участват 10 деца от трети до осми клас. Подготвят рецитали посветени на Трети Март, 24-ти Май и други национални празници, както и спектали: “Първа жичка за водичка”, “Изворче на жива вода”, “За радост на очите и мъдрост на душата”.

Детска формация “Младост” – десет момичета от трети до осми клас. Подготвят модерни танци с които участват в сборни концертни програми на самодейните състави и в общински празници.

Група на индивидуални изпълнители и свирачи. Участват осем самодейци. Изпълняват български народни песни на местни и общински мероприятия.

Дамски клуб. Членуват 35 жени на възраст от 40 до 65 години. Клубът провежда сбирки два пъти месечно. На чаша чай разглеждаме и беседваме на различни теми: “Истинските неща от живота”, “Нежният обвинител”, “Моята любима рецепта”, “Исторически данни за село Мечка”, “Човешката щедрост и доброта”, “Вино и любов” и много други.
КЛУБ НА ПЕНСИОНЕРА

с. Мечка, общ. Иваново, обл. Русе

Клубът на пенсионера в селото има собствено помещение в сградата на кметството, има и назначен Домакин. Вратите на клуба са отворени всеки ден за всички жители на село Мечка на пенсионна възраст. Провеждат се най-различни мероприятия и празници, целящи поддържането на социалните контакти и активното дълголетие на пенсионерите. Всяка година се провежда конкурс “Меченски стари манджи” , провежда се изложба-музей, посещават се различни междуселски, общински и регионални празници, организирват се ексурзии из страната.


КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР НА СЕЛО МЕЧКА

21-ви Януари - БАБИНДЕН Всяка година на центъра на селото се събират жените, които под звуците на народна музика извиват кръшни хора, а бременна жена от селото измива ръцете на местната акушерка. Този ритуал се прави за да се раждат здрави деца.

14-ти Февруари – ТРИФОН ЗАРЕЗАН

Всяка година на този ден собствениците на лозя заедно с кмета на селото извършват традиционното порязване на лозята за плодородие и берекет. След това в центъра на селото се организира общоселско тържество с много музика, веселба … и меченско вино.




19-ти февруари - Ден на Левски – провежда се радиопредаване; “Кът от книги” – в библиотеката.
3-ти Март – Национален празник на Освобождението на България

“Кът от книги” в библиотеката; Тържествен концерт; Поход до паметника на освободителите за поднасяне на венци и цветя.



Всяка година на този ден се организира пешеходен поход до Паметника на освободителите. Там се извършва панихида, учениците изнасят рецитали, поднасят се цветя. Гости на тържествата са Кмета на Община Иваново и Руския консул.

Осми март – Международен ден на жената – организирани тържества в Клуба на пенсионера и в Дамския клуб към читалището.



22 Март - ПЪРВА ПРОЛЕТ – “Пролетен бал”, “Пролетен поход до река Дунав”.



ВЕЛИКДЕН – Общоселски празник в центъра на селото “Великденски дойли”.



24-ти МАЙ – Ден на славянската писменост и българската култура – Тържествен концерт, “Кът от книги” в библиотеката.



Втори Юни – Ден на Ботев и на загиналите за независимостта на България – “Кът от книги” и радиопредаване посветено на празника.

29-ти Юли – Петровден - Празникът на църквата “Св. апостоли Петър и Павел” в с. Мечка - Извършва се празнична литургия в храма.

Месец Август – Детско утро на приказката - Мероприятие на читалището.



18-19 Август – Празникът на Община Иваново – по дългогодишна традиция на красивия бряг на река Дунав на Стълпище се организира Панаир с много музика, веселие, конкурси и изяви на състави от селата в Община Иваново.

Шести септември – Съединението на България – “Кът от книги” в библиотеката и радиопредаване.
22 септември – Денят на независимостта на България – “Кът от книги” в библиотеката и радиопредаване.
Първи ноември – Ден на народните будители - “Кът от книги” в библиотеката; радиопредаване.



25-ти Декември – Коледа – концертна програма с основно участие на Мъжката коледарска група; коледуване из селото.

Съставил: Диляна Миланова.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница