Село миланово, община своге – история, традиции, туризъм



Дата10.02.2018
Размер39.11 Kb.
#57692
СЕЛО МИЛАНОВО, ОБЩИНА СВОГЕ – ИСТОРИЯ, ТРАДИЦИИ, ТУРИЗЪМ
Село Миланово се намира в община Своге и е разположено над Гара Лакатник. Територията му граничи със селата Гара Лакатник, Заноге, Губислав, Дружево, Горна Бела Речка, Горно Озирово, Лютаджик, Згориград, Очин дол и Оплетня. Надморската му височина е от 300 до 1500 м, а самото селище е на 800 м. Землището му е 45,25 кв.км. Населението – 464 души. Кмет на с. Миланово е Веселин Петков. Съборът на селото е на 24 май. На 15 август е курбана при старата черква „Успение Богородично”, на 8 септември е празникът на новата черква, на 20 декември се чества годишнина от създаването на читалище „Пробуда”.

Село Миланово се е казвало преди 1950 г. Осиково. Името Осиково идва от дървото осика - трепетлика. Първоначално селото се е формирало в скрито долинно място, където хората са намерили по-голяма сигурност, а и климатът е бил по-благоприятен за живеене. Почти веднага е построена църквата „Успение Богородично”. По време на кърджалийските нападения през 1800 г., оттук е преминал Софроний Врачански. Спрял е при овчарите във Войводин валог, където е бил нахранен, преоблечен и придружен до преминаването му през р.Искър за манастира „Седемте Престола”. През 1876 г., минавайки, четниците от разбитата Ботева чета били посрещнати от осиковски овчари и козари, които ги нахранили и проводили към р.Искър. По време на отоманско владичество не е имало случай на заселване на турци. Присъствието им е било основно при събиране на данъци. След освобождението на България, Миланово се изгражда близо до основния път за гр.Враца и гр.Вършец в местността „Гувна”, а първоначалното селище се превръща в махала „Старото Село”. Възникват общо 7 махали и през 20-те години на ХХ век селото достига 3000 човека. В същия период е имало и 2 функциониращи училища.

През септемврийското въстание лидер на участниците в него е бил Симеон Петров Трупльов. След разбиването на въстаниците той успява да избяга в Сърбия, но е арестуван брат му Милан Петров Трупльов. Милан е бил овчар, свирел е на гайда. Той не е участвал във въстанието, но за назидание, невинен е бил разстрелян и бутнат от 300-метровите скали, заедно с участници в сражението. След 1945 г. Симеон Трупльов се връща в селото и става кмет. През 1950 г., както и за много други села, е взето решение да се промени името на село Осиково. Първото предложение е да бъде кръстено на бореца против „фашизма и капитализма" Симеон Трупльов-„Симеоново”. Тогава самият той е казал, че не е редно селище да се кръщава на жив човек и така е дошло новото име на село Осиково – „Миланово", кръстено на загиналия му брат.

КУЛТУРНИ И ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

На територията на землището има останки от стари свети обители. Такива са: черквата в местността „Църквище”, манастир или параклис „Св.Кирик” в местността Кирик, манастир в Калугерски дол, манастир „Св.Врач” в Свражен. Най-важният обект е черквата „Успение на Св.Богородица” в Старо село. Черквата е обявена за паметник на културата, но до сега не е направено нищо за съхранението й. Включена е в програмата и проектите на Природен парк „Врачански балкан”. Черквата е построена през 1492 г. Еднокорабна, едноапсидна, с полуцилиндричен свод и проскомидийна ниша. Съществуват пласт стенописи, които по стилови особености се датират от XVI век. По- късно стенописите са покрити с мазилка и сега са запазени частично.

В предание се разказв, че крепостта в местността Градището е една от последните, паднали под турска власт – 50 год. след падането на България. Турците с хитрост и измама прекъснали водопровода и принудили защитниците да се предадат. Една баба ги научила как да открият вода за конете – като назобят един кон и го държат жаден няколко дни. Тогава той сам отишъл на мястото на водопровода и започнал да рови с крак. Крепостта е била добре укрепена. Скалите, които опасват повече от половината хълм, са служели за естествена преграда. Останалата част е имала защитна стена, иззидана от камък. Входът бил на най-тясното място и с малко средства се е охранявал. В скалата под крепостта има пещера, в която са намирани човешки и животински кости. При залесяване на хълма са намирани човешки гробове.

Карстовият строеж на планината е причина за образуване на пещери, по-големи от които са Темната дупка, която е на 2 етажа - сух и влажен, пещерата при Градището, тази в билото на Соколец, Свинската дупка в Калугерски дол, Бойна дупка в Коритски дол и другата Бойна дупка под Побратовец. Съществуват и други по-малки пещери на много места из землището. 

Величествено скално образуване са Кобилини стени. Намират се на границата със землището на с.Оплетня. Дълбоко под тях до р.Искър се намира и самото село. Мястото е почти непристъпно. Над скалата има стръмен скат, а под нея – дълбок сипей. От разкази на иманяри се знае, че в Кобилини стени Вълчан войвода е криел имането си, което мнозина са се опитвали да достигнат, но не могли, защото го пазел някакъв змей със светещи очи. Интересна е и скалата, която е изградила в.Сокола, който се намира на границата с Лютаджик. С право носи името си – прилича на кацнал на височината сокол, отправил поглед на северозапад в далечината.  

           Интересни скални образувания има из цялото землище. Такива са Бабил плаз, Танките заскоци, Ристова кукла, скалите над Добриловец, Митрова кукла, скалите над Градището и много други. Всички те, като че ли природата ги е сътворила, за да подпират намиращите се над тях върхове, могили и възвишения. Интересни са образуванията, които стърчат над повърхността на земята – Гюблите в Коритски дол, Коминьете зад Шаварец и на други места.


           ТУРИСТИЧЕСКИ И ВЕЛО МАРШРУТ „СТАРО СЕЛО – СВРАЖЕН“

   Маршрутът започва от кв, Свражен на село Миланово и минава през местността „Влаови воденици“, останките на които природата е скрила почти напълно от нас. Оттам се открива прекрасна панорамна гледка към местността Русинов дел.


Продължавайки нагоре към билото на планината, се стига до махала Старо село и черквата „Успение Богородично“, построена през 1492 г. Оттам може да се продължи до село Миланово (30 мин.) или до хижа Пършевица (2 часа).
По време на прехода информационни табели разказват за историята на местността и бита на хората, живели по тези места. Продължителността на целия маршрут е около 3 часа пеша или около 2 часа с велосипед  
Подробна информация за с. Миланово можете да намерите в сайта www.osikovo-milanovo.com            
Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница