Специална п р о г р а м а за служителите от



Дата08.11.2017
Размер26.21 Kb.
#34129
Специална

П Р О Г Р А М А
за служителите от ………………………….

28.01.2012 г.
Екскурзия до Одрин (Едирне)

(Турция)

08.00 ч. – тръгване на групата от паркинга на бензиностанция – OMV пред хотел “Санкт Петербург”.

11.30 ч. – пристигане в гр. Одрин.

Одрин е основан от тракийското племе “Одриси„ в VI в. пр. н. е. начело с цар Терес. В 125 г. е завладян от римлянте, начело с император Адриан и получава името Адрианополис. След разделянето на Римската империя е главен град на Византия след Константинопол. През вековете е бил пет пъти в ръцете на българите. Османлиите го завладяват в 1365 г., обявяват го за своя столица на Балканите, главен плацдарм за своите набези към Европа и е такъв до падането на Контста нтинопол. Днес е главен град на Турция в Одринска Тракия, с население 136 000 жители, известен с туристическите си обекти – останали от султанския период (останки от султански дворец, джамията Селимие, паметника на Лозанската конференция, мемориала „Одринска крепост” с паметника на Шукри паша, множеството стари джамии, музея „Кюллието” (джамията „Баязидие” с психиатричната болница и хирургиите, двете запазени български църкви, оригиналните национални борби на мазаните пехливани). Одрин е център на килимарството, ползващо само истинска коприна от пашкули, център на земеделието в Югоизточна Тракия. Приоритети са селскостопанските култури: пшеница, царевица, грозде, слънчоглед и най-вече захарно цвекло.

Край Одрин се вливат в едно три изконни български реки (Арда, Тунджа и Марица) и образуват една прекрасна природна забележителност, наричана „Триречието”. Над трите реки има изградени осем моста. Одрин е и студентски град.

12.00 ч. – 13.00 ч. - обяд в представителен ресторант.

13.00 ч. – до 14.00 ч. - посещение на българската църква „Свети Георги”.

Тя е символ на българщината в Одринска Тракия. Построена е през 1880 г. от майстор Костадин Арнаудов. След прогонването на българите от Източна Тракия след Илинденско-Преображенското въстание и след Междусъюзническата война, църквата запада и почти загива. Днес е възстановена по силата на българо-турско споразумение за културните паметници и инициативен комитет от България, както и тракийските дружества от Пловдив и Стара Загора.

14.20 ч. – до 15.20 ч. – посещение на мемориала „Одринската крепост”.



Запазена е част от легендарната Одринска крепост, строена от немски фортификационни инженери и смятана от тях за непревземаема, където са експонирани предмети и събития от Балканската война както и превземането на редутите от воините на Втора българска армия, начело с генерал Никола Иванов през нощта на 13.03.1913 г. Пред музея се намира паметника на Шукри паша, ръководил отбраната на крепостта и наречен „Спасителят на Истанбул”. Само в тази битка загиват около 2 200 български войници и офицери.

15.30 ч. – до 16.30 ч. – посещение на старата българска църква „Св. Константин и Елена”.



Църквата е построена е с дарение на населението от Одринска Тракия през 1869 г. от майстор Константин Казаков. В двора й са погребани офицерите, загинали през Балканската война. Днес е реставрирана. Пред църквата е поставен бюст-паметник на Антим I – първият екзарх на независимата българска църква.

17.00 ч. – до 17.30 ч. – посещение на джамията „Селимие”.



Символът на Одрин е джамията „Селимие”. Тя е джамията с най-големия купол в Турция (31,90 м). Построена е от Мимар Синан – най-великият архитект на Османската империя за шест години (1569-1575). За нея майсторът казва: „ Едва, когато построих „Селимие” можех да нарека себе си уста (майстор)”. В нея могат да се молят едновременно 2 200 души. Прекрасната акустика и вътрешен интериор я правят желан туристически обект както за турското население, така и за чуждестранните туристи.

При желание – разходка по носталгичната улица на Одрин и посещение на „Триречието” и моста на р. Марица „Меджидие”. Пазаруване на „Събота пазар”.



19.00 ч. – тръгване за България

Забележка: Екскурзията ще се проведе под ръководството на оторизиран екскурзовод от „Асоциацията на екскурзоводите на България”.


Каталог: 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Alexander Malinov
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница