Списание „Прозорец”1/07



Дата18.06.2018
Размер46.55 Kb.
#74593

© Списание „Прозорец”1/07


УЧЕН И ЕВАНГЕЛИСТ

Никола БУРДОН


Проф. д-р Вернер Гит често се сблъсква с мнението, че да вярваш в Библията в XXI век, е невъзможно. Но самият той смята друго. Инженер по образование, професор от 1978 г. и директор на Федералното физико-техническо ведомство в Брауншвайг, той не се съмнява в достоверността на библейските истини. Физико-техническото ведомство е най-висшата държавна служба в Германия в областта на измерителната техника, към която например се отнася атомният часовник. През февруари миналата година Гит излиза в пенсия и оттогава отделя още по-голямо внимание на писателския труд и четене на лекции.

По какъв начин този учен е повярвал в Библията? След бягството от Източна Прусия заедно с други деца той посещава уроци за изучаване на Библията в групата на сестра Ерна в село Заас унтер Люхов, Долна Саксония. Тук за първи път чува библейските истории, които му въздействат силно. Когато по време на обучението си се сблъсква с историко-критическата теория за възникването на света, той си мисли: “Колко жалко, че библейските истории са само една измислица!” По време на евангелизация в Брауншвайг, повече от двадесет години след като е изучавал Библията в детството си, той се обръща към Христос. Осъзнава, че Библията е истина, започва да я чете и да я изучава задълбочено. Първият въпрос, който възниква у него, е за всевластието: „Защо в създадения от Бога свят съществуват вируси, които заплашват живота?” И отговорът му е: „След грехопадението живеем в паднал свят.” „Много съжалявам, че в баптизма има хора, дори някои пастори, които не вярват в Библията” - казва Гит, член на църквата в Брауншвайг. - „Съществуват достатъчно научни факти за вярата. Нито един аргумент в науката не противоречи на Библията” - убеден е 65-годишният учен. Вернер Гит се занимава с научни разработки в областта на информатиката, изчислителната техника и техниката за автоматично регулиране и управление. Резултатите от изследванията си обобщава в редица научни публикации.

За него науката не може да предложи нищо, което би променило убеждението му, че светът е създаден от Бога за шест дни. В книгата „Проблемът на сътворението” 50 учени от цял свят пишат за причините, поради които те подобно на Вернер Гит са убедени в истинността на библейския разказ за сътворението на света. „Шестте дни на сътворението не е възможно да се проверят научно, защото законите на природата тогава още не са действали. Бог е действал със своята сила” - пише Гит. Той не смята, че еволюцията е приемливо обяснение: „Смъртта е само следствие от греха. Еволюцията минава през милиарди трупове, това не може да е методът на Бога. Нали Бог е самият живот, Бог е любов.” Ученият е убеден: „Ако се откажем от библейската теория за сътворението на света, нямаме никакво основание да вярваме в спасението чрез вяра в жертвата на Христос и Неговото възкресение.” За Гит вярата и науката не си противоречат, тъй като самият Бог е дал принципите на мисленето. Според него различните физически методи за датиране са все още недоказани - те не посочват абсолютната възраст на Земята. „Не съществува паралелно протичащ процес, не съществува калибрована скала, по която да се измерва възрастта. Може да се измери само това, което е възможно да бъде калибровано. Но т. нар. радиометрични методи за определяне на възрастта на Земята не подлежат на калиброване. Само годишните кръгове на дървото обективно посочват възрастта му. Изкопаеми биха могли да възникнат като резултат от бързото образуване на земни пластове след катастрофите по време на потопа и след него. Тъй като потопът съгласно библейското летоброене се е случил преди около 4 000 години, най-старите дървета, запазени и до днес, не могат да бъдат по-стари от тази възраст.” Има ли основания да приемем възгледи като теорията за големия взрив или теорията за еволюцията? Гит е убеден: „Ако сведем сътворението на света до теории, основани на методическия атеизъм, това ще противоречи на Библията.” На въпроса, дали има противоречия в Библията, ученият отговаря: „Това, което може да се възприеме като противоречие, е в рамките на крайното, но във вечността то намира решение”. Ако Иисус твърди, че който иска да придобие живот, ще го изгуби, това ни се струва противоречие. Но Той го твърди, той може да предвиди края, защото Божият Син е във вечността.”

За своите лекции Гит получава средно по две покани на ден. Неговото време е планирано за около две години напред. Той сам определя беседите си по църквите като евангелизационни. В края на дискусията Гит винаги отправя призив за покаяние. „Почти навсякъде се покайват хора” - разказва той. И не рядко разбира доста по-късно за влиянието на лекциите си: „В Русия, в град Янтарни, 11-годишно момче дало касета със запис на лекциите на своята учителка по немски с молба да прецени доколко е верен преводът. Днес тази учителка е член на местната църква”.



Вернер Гит насърчава всеки, който мисли самостоятелно. Своите лекции по информатика и теория на информацията в университетите той завършва с мисълта, че всяка информация се нуждае от източник, който да я създаде. „Информацията е духовна величина, а не свойство на материята. Затова трябва да съществува духовен източник или източник на биологичната информация, заложена в творението.” Когато студентите му задават въпроса, кой е този източник, той отговаря: „Мисля, че това е Създателят, за Когото се говори в Библията.” Гит се радва, когато сред слушателите му има съмняващи се хора. „Но те винаги много бързо се „изморяват” - казва той с усмивка. Една студентка веднъж го попитала откъде Бог има информация. „От Свръх-Бога, а Той - от Свърх-Свърх-Бога и т. н. до безкрайност. Като разсъждаваме логически, това е равностойно на един-единствен Бог, Който притежава безкрайната информация. Нали в Библията се казва, че Бог е всезнаещ.” В крайна сметка Гит получава нападки по-скоро от страна на богословите, отколкото на учените.

Особено популярната му книга „Най-важните въпроси” има 18 издания на немски език. Нейната поява не е планирана. Издателство CLV го моли за нов ръкопис. Тъй като Гит не разполага с готов материал, му идва идеята да публикува въпросите, които му задават след лекциите, заедно с отговорите. „Това са действително зададени въпроси - отбелязва той. – Включил съм и такива, които изглеждат банални, от типа на: „Убивал ли е Иисус комарите, които бръмчат около Него?” За Вернер Гит има и неразрешими въпроси. Например за Йоан Кръстител: „Защо Йоан е най-малкият в небесното царство, макар че е приготвил пътя за Иисус?” Или за нашето време: „Защо убийцата Карла Фей Такър, която се покайва в килията за смъртници, ще бъде спасена, а нейните жертви може и да нямат вечен живот, ако не са се покаяли, защото са били внезапно лишени от земния си живот?” Или: „Защо Бог допуска ислямът така силно да противопоставя на благовестието, в резултат на което загиват милиони хора?” Една от силните страни в подхода на Гит е способността му да изследва въпроса, докато не намери решение. „Имам доста слабости - много говоря, а би трябвало да бъда по-сдържан” - анализира стила си той. В бъдеще ученият смята да напише своя автобиография. „Небето е място, където няма желания, там всички желания вече ще бъдат изпълнени. За небето се проповядва много малко – отбелязва Гит. – Струва ми се, че многото „игри”, които се предлагат в нашето търсещо развлечения общество, не задоволяват хората. Те просто им помагат да убият времето. Но ние трябва да им помогнем да мислят.”

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница