Техника на волейболната игра



Дата04.03.2023
Размер252.37 Kb.
#116768
Техника на волейболната игра
Свързани:
БАСКЕТБОЛ

Техника на волейболната игра -БЛОКАДА-

Изготвил: Георги Георгиев.

Спец.: Педагогика на обучението по физическо възпитание. Спортна педагогика Фак№ 2205013219

1.Блокадата е действие , с което се цели да се прегради пътя на топката идваща от противниковото поле с ръце, поставени над равнището на мрежата. Това определение изключва топки идващи от начален удар. Съгласно правилата на играта блокада могат да извършват само нападателите/играчи в зони 2, 3, 4).На съвременния етап от развитието на играта блокадата е най-ефективно защитно средство. След изменението на правилата за блокадата от 1964г.,блокировачите имат право да нарушаваща въздушното пространство над мрежата/да бърка/ и да играе последователно с топката. Докосването на топката до ръцете на блокиращите , не се зачита за първи удар и отбора има право на нови три докосвания.

2.ВИДОВЕ БЛОКАДА:БЛОКАДАТА СЕ КЛАСИФИЦИРА КАТО АКТИВНА И ПАСИВНА 2.1.Активна блокада: Блокадата е елементът, чрез който волейболистите се опитват да неутрализират атаката на противниковия отбор. Извършва се в близост до мрежата, над нейното ниво, като блокиращите се стремят с ръце да преградят пътя на топката след катотя е атакувана. Блокадата е може би най-трудният за изпълнение елемент от волейболната игра. Блокадата е активна ,когато се нарушава въздушното пространство над мрежата при преграждане пътя на топкатас отпуснати китки напред./фиг. 1/ 2.2. Пасивна блокада: Блокадата е пасивна когато не се нарушава въздушното пространство на противниковото поле и китките остават обърнати назад./фиг.2/ Фиг.1 Фиг.2

3.Техника на изпълнение: Техниката на елемента може да се раздели на следните фази 3.1.Изходно положение -при тази позиция играча е застанал с лице към мрежата на разтояние 20-30см.от средната линия . Краката са разтворени на ширината на раменете, а стъпалата са успоредни помежду си.Ръцете се намират пред гърдите ,сгънати в лакътните стави,с длани,сочещи към противниковото игрище . От това положение играчът следи движението на топката и действията на подаващия играч.от ъгъла на подаване за забиване и изходното положение на нападателя се определя мястото за отскок и пококата на предвижване на блокиращия играч. 3.2.Придвижване-то се извършва с бавни крачки и с лице към мрежата . При по-голямо разтояние може и с рамо към мрежата за по –голяма бързина , но при последната крачка , която се прави по-широка, водещия крак се поставя перпендиколярно на мрежата, другия се прибира до него и се отскача вертикално нагоре. 3.3.Отскок-Преди отскока краката се сгъват допълнително в коленете , а ръцете се изнасят надолу и назад.Следва енергично разгъване на краката , придружена от полумах с ръцете, които минават пред и покрай тялото нагоре.Двете ръце на блокиращия са близо една до друга , така ,че топката да ме минава през тях, а пръстите са разтворени са разтворени и стегнати. 3.4.Място за отскок-мястото се избира в зависимост от посоката и парабулата на топката и позицията на нападателя на противника. 3.5.Момент на отскок-при всички ситуации блокиращия отскача по-късно от нападателя за да има време за реакция при блокирането.Това закъсмение се определя от характера на подадената топка/височина,скорост и разтояние от мрежата/. 3.6.Постанавка на ръцете-ръцете в летежната фаза не се разгъват максимално в лакътните стави. След като се проследи посоката на топката и направлението на нападателя , ръцете на блокиращия се придвижват в тази посока и се обтягат максимално в лакътните стави и по възможност се пренасят през мрежата, т.н. „бъркана“ блокада. 3.7.Приземяване-след завършване на блокадата ръцете се връщат по същия път покрай тялото.Играчът се приземява на пръсти,със сгънати колене.

Тройна блокада

Тройна блокада

Двойна блокада

4.Често допускани грешки: Най-често допусканите грешки при разучаването на блокадата са:неправилно приджижване,последната крачка не е достатъчно широка , отскачане далеч от средната линия , предварително отскачане или закъснение при отскока,ръцете се отдалечават една от друга , не се стягат китките и пръстите на ръцете и др.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница