Тема: „ Числото 4



Дата13.01.2024
Размер14.35 Kb.
#119935
ТипЛитература
Математика

Образователно направление: Математика
Втора група
Тема: „ Числото 4“
Ядро: Количествени отношения
Образователни задачи:

  1. Изграждане на представи за числото 4.

  2. Броене до 4.

  3. Групиране на предмети по вид и признак.

Връзка с други направления: Български език и литература, Околен свят
Очаквани резултати: Да имат представа за числото 4, за неговото количествено и редно броене. Да извършват сравняване на предметни групи до 4.
Методи и похвати: Беседа, демонстрация, словесни игри.
Ход на ситуацията:
Деца, днес като пристигнах в детската градина получих едно писмо адресирано до децата от втора група. Това е вашата група, нали? Писмото е изпратено от Маша и нейните приятели. Те имат няколко задачи за вас, защото не са успели да се справят с тях. Нека да видим какви задачи са ни приготвили. Маша ни е приготвила стихчета, нека да ги прочетем.
„Аз съм стройна единица,
тънка, дълга като спица./ Показвам числото 1 на дъската/
Колко предмета показва цифрата на числото 1?
Хайде да видим колко банана виждате/ - един
Сега да ви прочета следващото стихче:
„ На патето ако свалим крилцата,
После човката, за да не кълве,
Ще получим лесно цифра….две“
А сега колко патенца виждате?- две
А сега дойде ред да чуем другото стихче изпратено от маша и нейните приятели.
: Гледайте деца добри,
Аз съм цифричката три,
Има приказка позната
трима братя и ламята“ /Показвам числото три на дъската
Да видим дали братята са трима….
Справихте се отлично.
Показвам на децата цифрата на числото 4.
Цифрата на кое число е това, деца?
Нека сега да помогнем на Маша да подреди сезоните и да ги преброим. Подреждаме на дъската четирите сезона/пролет, лято, есен, зима/.
Подреждаме две множества от три и четири елемента. Нека децата да ги сравнят. Обясняваме, че по-голямото множество съдържа 4 елемента.
Показвам, че когато към по-малкото множество добавим един елемент се получава 4.
Работим като свързваме животните от картинката като броим до 4. Има ли за всички кученца къщички? А за зайчетата? А за костенурките?
А сега да си изиграем играта „ Огради ме“. Числата до 4 са пръснати и разбъркани на дъска. Трябва да оградим само цифрата на числото 4.
Следващия път ще затвърдим знанията си за числото 4.
Браво, представихте се чудесно. Много съм доволна.

Изготвил: Валентина Георгиева

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница