Тема : "Пролет "



Дата25.01.2024
Размер39.5 Kb.
#120086
музика ПНУП

Образователно направление – Музика
Тема: “Пролет ”
Образователни ядра :
1.Възпроизвеждане , възприемане , музика-игра
2.Сематична страна на речта - разширяване на представите за сезона Пролет,обогатяване на опита за назоваване на действия и възприемане красивото в природата.
Цел Обогатяване личния опит на децата чрез придобиване на умения за общуване с музикалното изкуство. Развитие на певчески умения и метроритмичното чувство у децата.Натрупване на музикално-слухови представи за весело настроение.
Образователни задачи : Развитие на активен слух,тембров усет, сензитивност , концентрация на вниманието.
1.Разпяване с изучена и любима песен Зеленчуци който не яде
2.Разпознаване на песен музикална гатанка -„Пчеличка”/
3. Песен за разучаване -Иде Иде Пролетта и отразяване на пролетното настроение.
Очаквани резултати -формира усет за темпо в музиката, като ходи, пляска и/или потропва според бързината на песента.
Методи

  • Наблюдение/словесни /методи /гатанки /стихче


Връзка с други направление – български език и литература/околен свят
Музика и игра :
”Пролетна игра ”- вокално изпълнение ,затвърдяване на ритмичното движение , пляскане, тропане .
Музикален речник – настроение в музиката , изразни средства – тихо,силно,бързо,бавно,тъжно,весело,нежно.
Необходими ДМИ: Дървени пръчици

Ход на ситуацията.
У.Деца днес съм ви подготвила една гатанка.Слушайте внимателно ,за да я отгатнете !
„Колко слънце,колко птички
колко бликнали тревички,
а на стряхата ни пак
кацна щъркел дългокрак!
У.Кога се случва това , през кой сезон ?
Д.През пролетта.
У.Точно така,през пролетта.Днес ще пеем пролетни песнички , но преди това трябва да разпеем гласчетата.Хайде! /пеем песните за разпяване/
У.А сега ще ви задам музикална гатанка !Слушайте внимателно , за да ми кажете коя е песента!/ пускам им началото на песента „Пчеличка „- децата я разпознават и групово я назовават/
У.А сега да продължим нататък !Днес ще се запознаем с нова песничка в която присъстват цветята птичките зайчето .
Песента се нарича „Иде пролетта „.Повторете! Нека да я чуем за да разберем какво се случва с тях.
Иде иде пролетта
Иде по цялата земя
Никнат хиляди цветя
Иде иде пролетта


Расте расте зелена тревица
А в небето колко много птици
Хайде да послушаме деца чудната песен на пролетта


Кукувичка сладко пее
а в полето зайчето се смее
хайде всичките деца
време ни е за игра

У.Най-напред ми кажете каква е мелодията на песента ,как звучи тя? Весело или тъжно?Бавно или бързо?


У.Точно така !Песента е весела ,защото е дошла Пролетта ,времето е топло,всичко се събужда- цветята,дърветата ,пристигат птиците от юг.Освен за пролетта ,за кого още се пее в песента?


Д.За тревата, пролетните птици, цветята за зайчето.

Пускам ви отново песничката и нека заедно да се опитаме да пеем.


У.Браво , повечето от вас запомниха думите!Пяхте и с много настроение, разбрах ,че обичате пролетта!Деца, миналия път слушахме и песничката Кълвач– спомняте ли си ,с кои музикални инструменти показвахме как чука той?
Д.Дървени пръчици .
У.Хайде сега всички заедно да покажем как чука и да казваме стихчето за кълвача!
„Чук-чук,чук-чук
аз мушици търся тук !”
/раздавам на децата дървени пръчици и заедно казваме стихчето за кълвача и чукаме ;повтаряме втори път ,като задачата е всички да чукат едновременно –съгласувано изпълнение/
У.А сега ще продължим с ”Пролетна игра „.Станете от столчетата , за да направите кръгче.Първо показвам на кои думички пляскаме с ръце и на кой тропаме с крачета а вие гледайте след това ще го направим заедно.следва изпълнение-пускам песента – Пляскайте с ръчички ,пляскат и тропат на съответните места в песента към играта.
У.Деца , пяхте много добре ,пляскахте и тропахте едновременно!За награда ще завършим с вашата любима музикалната игра Балонът се надува" /Следва емоционално изпълнение на играта /



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница