Тема №25. Взаимоотношението с пациента-част от професионалното сестринстко поведение



Дата27.10.2023
Размер19.28 Kb.
#119092
25. Взаимоотношението с пациент в професионалнотосестринско поведение
  1. ТЕМА №25. Взаимоотношението с пациента-част от професионалното сестринстко поведение.

  2. Отношението е специфична комуникационна система при която едната страна е пациента се намира в биопсихосоциален стрес.Отношенията на медицинския персонал с пациента се определят от:

-медицинската подготовка и опита на персонала;


-психическата подготовка и уменията за комуникация на медицинските специалисти
-вида и степента на заболяването
В сестринската практика взаимоотношенията при пациенти със сериозни заболявания са съвсем различни.Всяка промяна в състоянието на пациентката повлиява на взаимоотношенията.
Това се има в предвид тъй като взаимоотношенията са важни в процеса на лечение и сестринска грижа.По време на заболяване пациента има преживявания (стрес,дискомфорт,болка),които оказват важна роля върху взаимоотношението.Понякога определят поведението и това трябва да се отчете от медицинските специалисти.
В процеса на общуването пациент-медицински персонал се образуват модели на връзката:
-активно-пасивен модел-активната страна е сестрата,пасивната е пациента ,който не може да изпълнява дейности свързани с грижите за себе си ,за личната си хигиена и храненето,за леглото и преобличането.Всички тези дейности се поемат от сестрата.
-учител-ученик(родител-дете)-той се изгражда във възстановителния период след операция,тежко раждане ,след тежко състояние,когато пациента трябва да бъде раздвижен,за да възстанови автономността си и да поеме грижите са себе си в свои ръце.Тогава сестрата е учител който учи,съветва,подкрепя пациента до неговото възстановяване.Пациента е в ролята на ученик или дете което изпълнява указанията, за по бързо възстановяване.
-съучастие(партньорство)-по време на престоя в отделението тъй като това е много полезен модел пациента се включва като партньор на екипа,разбира какво се случва ,оценява правилно своето състояние,гледа реалистично и партнира на лекари и сестри при своето възстановяване.Този модел е много положителен.Той улеснява оздравяването и всеки медицински специалист е необходимо да роботи за връзката на партньорство.
-социално-интимен модел(приятелство)-при него медицинския персонал Създава приятелски отношения които се демонстрират пред всички.Това отношение е неправилно,поради това,че създава условия за корупция,за пренебрегване на другите.Работното място на сестрата не позволява проява на приятелство.Взаимоотношенията медицински персонал-пациент се налага да бъдат гъвкави в зависимост от промяната на състоянието,грижата и лечението.
  1. Типове медицински сестри по Харди


Харди е изследовател,изследва как медицинските сестри се държат с пациентите и определя следните типове
1.Практически тип-характерните черти са
-точност в изпълнението на задачите
-строгост в отношението на дисциплината
Този вид специалисти не пропускат назначения,подходящи са за работа в натоварени сектори,те имат и следните отрицателни черти
-педантизъм-неосъзнато поставя изпълнението на задачата над човешките потребности
2.Артистичен тип-преобладава засилена афективност,желание да бъдат в центъра на вниманието,да доминират,да правят впечатление
3.Нервен тип-пренасят собствената си нервност на работното място,предават своето неспокойствие,имат чувството ,че са непрекъснато претоварени,а усилията им не получават съответната оценка,често протестират срещу изискванията към тях
4.Мъжки тип-отличават се с енергичност,самоувереност,последователност,могат да поемат отговорност при спешни ситуации,подходящи за спешни отделения и центрове,където има голямо натоварване.Понякога болните смятат,че поведението им е казармено и деспотично,поради изискванията,които проявяват към пациентите.
5.Майчински тип-предпочитан поради грижовността,не винаги е подходящ поради прекалена съчувственост,която води до отпускане при пациентите и те проявяват така нареченото регресивно (детско) поведение тъй като пациентите се връщат в предходни жизнени цикли.Много често пациентите изявяват желание да бъдат непрекъснат обект на майчина топлина,а това забавя процеса на възстановяване на автономността,когато е необходимо бързо раздвижване.
6.Сестри специалистки-работят с определена апаратура и това дава известно чувство на превъзходство над другите медицински специалисти.Това води до затрудняване на взаимоотношенията.Поведението към болните е в силен контраст с общоприетото поведение на останалите акушерки в отделението.
Няма чист тип медицински сестри ,всеки тип има предимства и недостатъци.
Затова добрия ръководител прави оценка на личностните качества на специалиста и разпределя задълженията,за да се получи взаимно допълване в отношението и ефективността на грижите.

  1. Професионално поведение.

Поведението е съвкупност от действия,които живия организъм извършва с цел постигане оптимална приспособимост.Поведението се променя и се насочва от непрекъснато постъпващата информация от външната и вътрешна среда.
Видове поведение:
1.Инстинктивно(заучено)кондиционирано –
2.Осъзнато
3.Автоматизирано
4.Професионално -правилата в професията ,които се спазват в процеса на общуване.То е част от професионалното отношение между представител на една професия и неговия клиент.
Професионалното поведение е регламентирано в така наречените професионални кодекси,които са специфични за всяка професия,те включват нормативите за практическата дейност,задълженията към пациента и отношенията между специалистите от професията.Правилата трябва да бъдат регламентирани в професионалните кодекси и в тях се включват отговорност,безопастност,лоялност,компетентност,доверителност,информирано съгласие и съобщаване на истината.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница