Тема 36 и 37 Неустойка. Задатък, отменина



страница1/3
Дата01.07.2023
Размер21.23 Kb.
#118189
  1   2   3
Тема 36 и 37 Неустойка

Тема 36 и 37 Неустойка. Задатък, отменина


1. Неустойка. - чл. 92 ЗЗД; Тя обезпечава изпълнението на дадено задължение и обезщетява вредите, които изправната страна би претърпяла от неизпълнението или лошото изпълнение и се явява специфична форма на договорна отговорност, за която характерни видови признаци са: автоматично възникване на неуточненото задължение - със самият факт на виновното неизпълнение; възможност за ограничаване размера на дължимото обезщетение, какъвто е случаят с изключителната неустойка или алтернативната, възможността за намаляване на дължимата неустойка, тоест за редуциране на дължимото обезщетение.
ПН на 92 са диспозитивни и страните могат да се отклоняват от тях. Терминът има няколко значения:
-> с него се означава акцесорно съглашение с предмет задължение, което става изискуемо в случай на неизпълнение на главното задължение. Страната не може едностранно да се отказва от уговорената неустойка, защото такъв отказ по същността си е едностранно изменение на договора!
-> неустойка е и задължението, което неуточненото съглашение поражда
-> може да означава и самата престация да се заплати сума пари или да се извърши друго действие
Неустойката има обезпечителна функция и възниква преди неизпълнението!! и трябва да се различава от съглашението, с което се поема задължение за обезщетяване на вреди след тяхното настъпване. Тя се доближава по-скоро до същността на задатъка, тъй като и той има обезпечителна, обезщетителна и наказателна функция.
Неустойката засяга правна сфера на неизправната страна. Затова не е неустойка онази уговорка, с която се намалява насрещната престация на изправната страна.
Разлика между неустойка и задатък - задатъкът има потвърдителна функция, значение на аванс. Той защитава интереса и на двете страни, докато неустойката защитава само кредитора. Задатъкът може да има реален характер и вещно действие, а уговорката за неустойка поражда само облигационен ефект. Изправната страна може да се ползва от задатъка, ако се откаже от договора. Неустойката може да се търси заедно с изпълнението. Ако се предпочете задатъка, други вреди не могат да се претендират - подобно ограничение при неустойката няма.


а) функции - чл. 92, ал. 1 ЗЗД урежда 2 от функциите:
-> обезпечителна функция - обезпечава изпълнението на задължението. Длъжникът се стреми да изпълни, защото знае, че иначе ще трябва да плати неустойка.
-> обезщетителна функция - служи като обезщетение за вредите от неизпълнението. Разглеждана като съглашение, тя предварително установява размера на обезщетението за вреди, които кредиторът би претърпял в случай на неизпълнение. Неустойката има преимущество пред обезщетението за вреди, тъй като кредиторът може да я получи, без да е необходимо да доказва претърпените от него вреди!
-> наказателна функция - когато размерът на неустойката е по-голям от размера на претърпените вреди от кредитора. Ф-ята не е изрично посочена в закона, но може да се обоснове с диспозитивния характер на чл. 92, както и с предвидената в ал. 2 възможност за намаляване на размера на неустойката, когато последната е прекомерно голяма в сравнение с претърпените вреди или когато задължението е изпълнено неправилно или отчасти
-> може да ограничи размера на дължимото от неизправната страна обезщетение, ако неустойката е уговорена като изключителна


Видове неустойка


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница