Тема Образуване на гама лъчение – ядрено деление, ядрен синтез



Дата11.01.2018
Размер27.71 Kb.
#42873
Тема 6. Образуване на гама лъчение – ядрено деление, ядрен синтез

Третият вид лъчи, които се получават при радиоактивните разпадания и не се отклоняват от електрично и магнитно полета, коренно се различават отдругите два вида. Те са лъчи, съставени не от веществени частици, а представляват електромагнитни вълни с дължина от 10-9 до 10-12см. Те се разпространяват със скорост, равна на скоростта на светлината — 300 хиляди км/сек. Първоначално гама-лъчите са били считани за един непрекъснат процес на електромагнитно вълнообразно движение, но по-късно, излизайки от редица техни свойства, било установено, че те могат да се проявяват и като частици. Съществуват редица явления между гама-лъчите и веществото, които могат да бъдат обяснени, ако се приеме, че те представляват фактически частици без маса на покой, но обладаващи известно количество енергия в зависимост от самия гама-лъч. В този случай гама-лъчите се наричат още гама-кванти или фотони .


Ядрено делене в ядрената физика и ядрената химия е вид ядрена реакция, при която тежки атомни ядра се разпадат на по-леки такива със сравними маси. Най-често наблюдавано е разпадането на 2 по-леки ядра, но не е изключено разпадането на 3 или 4 ядра със сравними маси. Процесът може да е съпроводен също така с излъчването на неутрони, алфа частици, гама лъчи и голямо количество енергия. Това е екзотермична реакция при която се освобождават огромни количества енергия във формата на електромагнитно излъчване или кинетична енергия. Това се използва в ядрените реактори и за направата на ядрено оръжие. Количеството свободна енергия в ядреното гориво е милиони пъти по-голямо от количеството свободна енергия в подобна по големина маса химическо гориво (като бензин).

Ядреното делене бива принудено - под действието на неутрони, тежки йони, гама-кванти и някои други частици, както и спонтанно.

Ядрено делене може да се осъществи без бомбардиране с неутрони като вид радиоактивен разпад. Този вид се нарича спонтанна радиоактивност, което е рядък случай при тежките изотопи. Практически, ядренето делене протича като ядрена реакция - процес, при който ядрото се бомбардира с частици, вследствие на сблъсъка с които се наблюдават промени (например в ядрените реактори).

Днес съществуват много различни видове ядрени реакции. Деленето на ядрото се отличава от другите по това, че може да бъде усилена и в отделни редки случаи контролирана по пътя на верижната реакция. При такъв вид реакции се образуват свободни неутрони, които от своя страна могат да предизвикат ново делене, при което отново да се отделят свободни неутрони и така нататък.



Изотопите на химичния елемент, който е отговорен за верижната реакция, се наричат ядрено гориво. Най-често за ядрено гориво се използва 235HYPERLINK "http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%80%D0%B0%D0%BD-235"U
Термоядреният синтез (също така се употребява ядрен синтез) е вид ядрена реакция, при която две или повече атомни ядра се сливат, образувайки по-тежко ядро. Реакцията се съпровожда с освобождаване или поглъщане на енергия, в зависимост от масите на участващите ядра. Най-често под термоядрен синтез се разбира синтез с участието на леки ядра, при което се отделя енергия.

Ядреният синтез в звездите протича в среда на висока температура и налягане в звездната плазма. Циклите на "горене" са сложни и разнообразни, като най-значимата практически реакция е сливането на водородни ядра за получаване на Хелий


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница