Русенски университет „Ангел Кънчев“
Факултет „Природни науки и образование“
Катедра „Педагогика, психология и история“
План-конспект на урок
по математика за III клас
Издателство:Просвета, София
Състав: Здравка Новакова, Таня Вълкова, Стоян Иванов
Урок №: 21, страница 24
Изготвил:Станислава Петрова Проверил: ……………….
Русе, 2015
Тема: Упражнение върху числата от 101 до 500
Вид на урока: За затвърдяване на знанията
Цели на урока:
Да се затвърдят знанията на учениците за числата от 101 до 500, за принципа за образуване редицата на естествените числа (до 500).
Да се формират умения за броене, писане, сравняване на числата до 500.
Ход на урока:
Устно:
1 зад. Нека преброим числата: ( На дъската)
101, 102, 103, 104, 105
100 , 200, 300, 400, 500
100, 150, 200, 250, 300
2зад. Нека попълнем пропуснатото число: ( На дъската)
96, 97, 98 □
100, 200,□,400, 500
210, 220, 230,□,250
401,□, 403, 404
500, 498,□,494, 492
3 зад. Какво означава цифрата 3 във всяко от числата? ( На дъската)
311 (стотица)
423 (единица)
232 (десетица)
113 (единица)
352 (стотица)
4 зад. Разгледай и запиши: ( На дъската)
3 стотици, 0 десетици, 1 единица = ⃝
1 стотица, 2 десетици, 3 единици = ⃝
2 стотици, 0 десетици, 5 единици = ⃝
4 стотици, 5 десетици, 0 единици = ⃝
стотици, 0 десетици, 0 единици = ⃝
5 зад. Поставете правилните знаци: ( <,>,= ) ( На дъската)
105□110
500□499
488□488
450□350
123□133
Основна част:
6 зад. У. стр. 24 / зад. 1:
a) Открий и запиши:
10 десетици = 1 стотица
1 стотица = 10 десетици
100 = 1 стотица
б) Брой по стотици:
от 100 до 300
от 200 до 500
от 500 до 100
7 зад. У. стр. 24 / зад. 2: Запиши с цифри числата :
Четиристотин, четиристотин и четири, четиридесет и четири, четиристотин и четиридесет, четиристотин четиридесет и четири.
400, 404, 44, 440, 444
8 зад. У. стр. 24 / зад. 3: Мария мечтае да изкачи най – високите планински върхове в България. Запиши липсващите числа:
202, 201, 200, 199, 198, 197, 196
9 зад. У. стр. 24 / зад. 4. Разгледай и запиши:
Връх Снежанка е на 112 място.
Братия е на 201 място.
Тумба е на 230 място.
Най – ниският от тези върхове е Градище на 233 място, а най – високият е Ком на 100 място.
10 зад. У. стр. 24 / зад. 5. Осмисляне на сравняването на числата:
298 < 321 ( 2 стотици < 3 стотици )
473 > 469 ( 4 стот. = 4 стот, но 7 дес. > 6 дес.)
352 < 357 ( 3 стот. = 3 стот. 5 дес. = 5дес. , но 2 ед.< 7ед. )
11 зад. У. стр. 24 / зад. 6. Попълнете:
1 лв = 100 ст.
100 см = 1 м
3 лв. = 300 ст.
400 см = 4м
500 ст. = 5 лв.
7м = 700 см
12 зад. Математическа диктовка:
a) От числото 71 извадете сбора на числата 16 и 27.
71 – ( 16 + 27 )=
71 – 43 =
= 28
б) Разликата на числата 54 и 45 умножете с числото 7.
( 54 – 45 ) . 7=
9 . 7 =
= 63
в) Сборът на числата 44 и 12 разделете на числотo 8.
( 44 + 12 ) : 8=
= 56 : 8 =
= 7
13 зад. Геометрична задача:
Намерете обиколката на:
а) Разностранен триъгълник със страни 24см, 19см и 38см.
б) Равностранен триъгълник със страни 9м.
Решение:
а) P = 24см + 19см + 38см
Р = 81см
б) Р = 3 . 9м
Р = 27м
14 зад. Текстова задача:
Турист направил 50 снимки на градските забележителности, а друг с 30 снимки по-малко. Колко снимки е направил вторият турист. А двамата?
50 – 30 = 20 снимки е направил вторият турист.
50 + 20 = 70 снимки са направили двамата туристи.
15 зад. Логическа задача:
В една клетка има няколко зайчета. Дидко преброил, че общо ушите и краката на зайчетата са 36. Колко са зайчетата?
Отг:
Всяко зайче има 4 крака и 2 уши, т.е. 6. Но Дидко е преброил до числото 36, т.е. зайчетата са 36 : 6 = 6
Заключителна част:
Обобщение на работата през часа. Похвала на децата, че са се справили отлично през часа.
Задачи за домашна работа:
У. стр. 24 / зад.7, 8.
УТ. стр. 20 / зад. 1 и зад. 2
Сподели с приятели: |