Управляващият орган на опрр – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към мррб припомня, че според чл. 15 ал. 3 от Постановление на мс №121 от 31 май 2007 г обнародвано в дв бр. 45 от 8 Юни 2007г



Дата23.10.2018
Размер32.47 Kb.
#94823


Следните въпроси от потенциални бенефициенти са получени на електронната поща на Оперативната програма: oprd@mrrb.government.bg 

Отговорите им представляват официално становище на Управляващия орган и трябва да бъдат взимани под внимание от потенциалните бенефициенти.
Управляващият орган на ОПРР – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към МРРБ припомня, че според чл. 15 ал. 3 от Постановление на МС № 121 от 31 май 2007 г. обнародвано в ДВ. бр.45 от 8 Юни 2007г.:

”… Не могат да се дават отговори, които съдържат становище относно съответствие на проект или кандидат с условията за кандидатстване…”


Управляващият орган настоятелно моли всички да се запознаят внимателно с Насоките за кандидатстване налични към всяка отворена схема и с вече публикуваните отговори, преди да пристъпят към изпращане на въпроси.



Въпрос


Отговори

Здравейте, моля за отговори на следния въпрос по процедура Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции

Съгласно указанията на ЕК за изготвяне на финансов анализ – Ръководство за анализ-разходи ползи на инвестиционни проекти в частта финансов анализ, моля за уточнение дали следва да се направи и анализ на риска и анализ на чувствителността или единствено предвиденото в рамките на финансовия анализ (финансовата вътрешна норма на възвръщаемост на инвестицията вътрешна норма на възвращаемост на капитала, Финансовата нетна настояща стойност на инвестицията, нетна настояща стойност на капитала и финансовия дефицит)?



Кандидатът по схемата следва да представи финансов анализ, изготвен съгласно „Ръководство за анализ разходи-ползи на инвестиционните проекти” на ЕК от 16.06.2008 г. в частта му „Финансов анализ” и Указанията за проекти, генериращи приходи по ОПРР.

Съгласно т. 4.1 от Насоките за кандидатстване по схемата параметрите, които трябва да бъдат изчислени при изготвянето на финансовия анализ са:

• финансова нетна настояща стойност на инвестиционните разходи (ФННС/ИР (financial net value of investment costs – FNP/IC)) и финансова нетна настояща стойност на капитала ФННС/К (financial net present value of the capital – FNPV/IC);

• финансова норма на възвращаемост на инвестиционните разходи (ФВНВ/ИР (financial internal rate of return of investment costs – FIRR/IC)) и финансова вътрешна норма на възвращаемост на капитала ФВНВ/К (financial internal rate of return of the capital – FIRR/C);

• финансовия дефицит (funding gap rate);

• „сумата по решението” (decision amount) и

• размера на безвъзмездната финансова помощ (EU grant rate).

Финансовият анализ следва да се изготви като се използва методът на дисконтираните парични потоци (discounted cash flows).



Здравейте,

имам следния въпрос във връзка с изчисляването на Нетната настояща стойност и Вътрешна норма на възвръщаемост на националния капитал по проекта ни, а именно :

Общия размер на инвестиционните ни разходи е 5 000 000 лв.

Сумата по решението е 4 950 000 лв.

Проектът ни генерира нетни приходи, които са положително число. Следва да осигурим финансов принос на кандидата в размер на 50 000 лв.

Как следва да се изчисли размера на националното съфинансиране от държавния бюджет от сумата по решението 4 950 000 лв.? Съгласно Насоките безвъзмездната помощ е в размер на 85% от ЕФРР и 10% от държавния бюджет?

- Следва да преизчислим до 100% тези общо 95% върху сумата по решението или

- Изчислим от сумата по решението 85 % финансиране от ЕФРР и останалите 15 % са финансиране от националния бюджет?


Благодаря.

И.Савова


Правилото за финансиране по настоящата схема се определя въз основа на финансовия анализ на кандидата. В слуай, че финансовият анализ показва, че проектът не генерира нетни приходи, бюджетът се формира от следните източници:

- 85% от размера на проекта (принос от ЕФРР)

- 10% от размера на проекта (принос от държавния бюджет)

- 5 % от размера на пректа (задължителен собствен принос на кандидата)


В случай, че финансовият анализ показва, че проектът генерира нетни приходи, то безвъзмездната финансова помощ по OПРР е до размера на сумата по решението съгласно анализа, но не повече от 6 000 000 лв. Бенефициентът следва да осигури собствен принос в размер на разликата между общата стойност на проекта и размера на безвъзмездната финансова помощ по ОПРР. Т.е за проект, който генерира нетни приходи, бюджетът се формира като:

- безвъзмездна финансова помощ от ОПРР 100 % (85% принос от ЕФРР и 15 % принос от националния бюджет)



- допълнителен собствен принос в размер на разликата между общата стойност на проекта и безвъзмездната финансова помощ от ОПРР.

Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница