Урок 31. Фактори и средства за производство нз



Дата06.07.2022
Размер89.41 Kb.
#114752
ТипУрок
3.2.1. НЗ Ресурси

3. Предприемачески процес
3.2.1. Ресурси, производство и разпределение на продукти
Урок 31. Фактори и средства за производство НЗ

Нека си припомним основните характеристики на производството като процес.


Производството е процес при който хората въздействат върху природата чрез определени средства с цел създаване на продукти, необходими за задоволяване на потребностите им, т.е. необходими за поддържане на живота им
Факторите за производство това са всички елементи, които участват в производствения процес. Използваните в производствения процес фактори се обединяват в групите: земя (природа), труд, капитал и предприемачество.
Характерно за производствените фактори е, че те са обект на покупко-продажба. Един ресурс се превръща в производствен фактор след като бъде закупен и вложен в производството.
Когато фирмите търсят производствени фактори, необходими за осъществяване на производствената си дейност е необходимо да се ръководят от следните ограничения:

  • Първото ограничение е свързано с реализацията на готовата продукция. Например строителната фирма търси повече строителни материали, техника и работници, ако има нарастване в търсенето на жилища, сгради с производствено и социално предназначение и обратно.

  • Второто ограничение е свързано с избора на технологична комбинация на факторите.

  • Третото ограничение е свързано с разходите, които фирмата трябва да направи за да закупи необходимите й фактори за производство.

Производственият фактор земя обхваща природните ресурси на нея и под нея (почва, вода, гори, полезни изкопаеми и т.н.), и е ресурс с фиксирано предлагане. Това означава, че колкото и да се повиши цената й, количеството, което се предлага не може да се увеличи.
Суровините ресурси са изходните материали, които се използват за получаване на даден продукт без да са претърпели предварителна промишлена обработка. От естеството на суровините до голяма степен зависи технологията на производството, която ще се използва, качеството и себестойността на произвежданата продукция. С развитието на промишлеността, суровинната база се разширява непрекъснато, появяват се нови видове суровини, нарастват възможностите за използване на редица отпадъчни продукти от производството. В редица случаи като суровини се използват продукти, които вече са били подложени на промишлена обработка. Това са така наречените полупродукти, полуфабрикати.
Инертните минерални суровини, използвани в производството са много разнообразни. Към тях се отнасят пясък, варовик, глина и др. Растителните и животинските суровини са голяма група и към тях се отнасят: дървесина, слама, зърнени храни, плодове, зеленчуци, мляко, яйца и др.
Преработването на суровините е свързано с последователното прилагане на редица технологични операции в резултат на което те преминават през различни междинни продукти за да се превърнат накрая в готови продукти. Готовият продукт от едно производство в някой случай може да се яви като полупродукт в друго производство. Например сярната киселина е готов продукт за заводите, които я произвеждат, но е полупродукт в заводите за производство на фосфорни и минерални торове. При преработването на суровините се получават и остатъци.
Енергийните ресурси се използват в промишленото производство, в селското стопанство, в транспорта и служат за получаване на енергия. Разделят се на две основни групи: невъзобновими и възобновими.
Невъзобновимите ресурси това са:

  • Изкопаеми горива – най-разпространеният начин за производство на енергия е чрез изгаряне на твърди изкопаеми горива. В хода на процеса се отделят вредни емисии, което влияе негативно върху околната среда. Твърдите горива са най-сериозният замърсител на въздуха.

  • Ядрена енергия – служи за производство на енергия и не носи сериозна заплаха за околната среда. Проблем в случая е съхраняването и третирането на обработеното ядрено гориво, а също така и опасността от аварии.

Към възобновимите ресурси се отнасят:

  • Слънцето – слънчевата светлина може да се превърне в електричество по два начина: чрез построяване на слънчеви котли и получаване на топлинна енергия; чрез използване на слънчеви панели или колектори, които директно превръщат слънчевата енергия в електричество.

  • Водата – течащата вода притежава енергия, която се трансформира в механична, а от там и в електрическа.

  • Вятър – чиста и ефективна модерна технология за добив на енергия.

  • Геотермична – използва се естествената земна енергия за производство на водна пара, която задвижва турбина и по този начин се произвежда електричество.

  • Енергия от биомаса – използват се всички биологични отпадъци от земеделието и лесовъдството за получаване на енергия: чрез директно изгаряне и получаване на биогаз; чрез разлагане на растителна маса и получаване на етанол.

  • Водородна енергия – това е най-чистия енергиен източник, който е в голямо количество, лесно се складира и пренася.

Задача: Какви източници на електроенергия се използват в нашата страна? Оказват ли негативно влияние върху околната среда? Дайте примери.
Производственият фактор труд е съвкупност от физическите и умствените качества на човешката работна сила, които тя използва за производството на стоки и услуги. Трудът се характеризира с количествена и качествена определеност.
Производственият фактор капитал е съвкупност от материални елементи на производство, които се използват за създаването на продуктите на производството. Той позволява човекът да усвоява природата по-ефективно. Капиталът се обособява в две основни групи: основен и оборотен капитал.
Задача: Какви са основните характеристики на основния и оборотния капитал? Дайте примери.
Производственият фактор предприемачество е съединяване на функцията на собствеността с функцията на стратегията, инициативата и риска за производително използване на ресурсите и създаване на определено количество продукция.
В съвременните условия хората използват и потребяват продукти, произведени от други хора. Връзката между хората като потребители и като производители се осъществява чрез пазара. Следователно пазарът е сфера на икономиката, в която се разменят и разпределят ресурси и блага между купувачи и продавачи (икономическите субекти).
На факторните пазари се разменят стоки и услуги с производствено предназначение. Фирмите търсят фактори (земя, труд, капитал) с цел да максимизират печалбата, а домакинствата предлагат – за да получат доход. На факторните пазари се търгува предимно с два типа ресурси – материални и човешки. Към материалните се отнасят капитала, земята и природните ресурси, а към човешките – работната сила с нейните способности, квалификация, образование, знание, опитност.
Търсенето на фактори има производствен характер. Зависи от продажбите на продуктите, които се произвеждат с тях. Фирмите могат да избират между различни ресурси, които са взаимозаменяеми. Тъй като фирмата работи за печалба, тя избира такава технологично възможна комбинация от фактори на производство, която струва най-малко в сравнение с възможните алтернативи.
Пазарното предлагане на ресурси се състои от количеството от един производствен фактор, което се предлага от всички, които го произвеждат при определено равнище на цената. Притежателите на производствени фактори продават ресурси, за да получат доход, с който купуват стоки и услуги. Ако те получат повече рента за земята си, ще са в състояние да купуват повече стоки и услуги.
Въпроси за дискусия:

  1. От какви ограничения трябва да се ръководят фирмите когато търсят производствени фактори за дейността си?

  2. Кой източник на електроенергия е подходящ да се използва в нашата страна? Обосновете отговора си.

  3. Опишете характеристиките на търсенето и предлагането на факторните пазари.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница