В област добрич за 2012 г. Цел



Дата01.05.2018
Размер159.57 Kb.
#67372

РЗИ – ДОБРИЧ

ОТДЕЛ „ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ”, ДИРЕКЦИЯ “ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”







АНАЛИЗ НА КАЧЕСТВОТО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ

В ОБЛАСТ ДОБРИЧ

ЗА 2012 г.


Цел:

Приоритизиране на действията във водния сектор в област Добрич с оглед намаляване до минимум риска за здравето и обезпечаване на населението с достатъчно количество качествена питейна вода.


Основа за действие:

Добричка област е разположена в североизточния край на България и граничи на изток с Черно море (около 110 km дължина на крайбрежието), на юг с Варненска област, на север с територията на Румъния, на запад със Силистренска област, а югозападно - с Шуменска област. По териториално-административен принцип са оформени осем общини. Водните ресурси на територията включват главно подпочвени води.

При водоснабдяването на населените места от област Добрич се използват води от сарматския и валанжинския подпочвен хоризонт. Водите се отличават с микробна чистота и могат да се използват за питейни нужди без пречистване. Съгласно Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, (Обн. в ДВ, бр.30/2001г.), те се подлагат само на хлориране.

Водовземането се осъществява чрез сондажни кладенци. Водата се изпомпва с потопяеми помпи, спуснати в сондажите. От тях водата постъпва в черпателни резервоари на помпените станции и чрез препомпване с хоризонтални помпи се подава в събирателните водоснабдителни водоеми.

По данни на „В и К“ ЕООД, през изтеклата 2012 година на територията на Област Добрич, режим във водоподаването не е имало.

С оглед осигуряване на качествена питейна вода на населението от област Добрич, РЗИ - Добрич е извършила следните дейности:

Оценка на качеството на питейно-битовите води както при водоизточника (помпена станция, сондажен кладенец), така и на място при консуматора, т.е. от водопроводната мрежа на населените места. За целта е разработена и се изпълнява с “В и К” ЕООД съвместна мониторингова програма с лъчево пробонабиране и изследване на питейни води при крана на консуматора.

Програмата е изготвена в съответствие с изискванията на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно - битови цели. Участници в мониторинга са “В и К “ ЕООД, гр. Добрич в качеството си на производител и РЗИ-Добрич – като орган на Държавния здравен контрол.

Контролът върху качеството на питейната вода РЗИ-Добрич е осъществила чрез извършването на постоянен и периодичен мониторинг по предварително изготвен график. Пробонабирана е питейна вода от пунктове при крана на консуматора, от помпените станции, подаващи питейна вода за града, от местни и ведомствени водоизточници.

Броят на пробите вода от всяко населено място и кратността на пробонабиране са определени в съответствие с изискванията на Наредба № 9 /2001 г. В някои от населените места на областта (гр. Добрич и по-големите селища от курортната зона) е определена по - висока честота на пробонабиране поради:

- амортизирана водопроводна мрежа, с чести аварии, съответно ремонти, а също и подмяна в много нейни участъци;

- повишено водопотребление в населените места от курортната зона през летния сезон.

Периодично в зависимост от получените резултати от мониторинга, честотата на пробонабиране и анализ е актуализирана.

Със Заповед на Директора на РЗИ - Добрич са определени координатори на дейността по контрола на водата за питейно - битови цели.

При констатиране на отклонения от изискванията на Наредба №9, РЗИ-Добрич незабавно осъществява контакт с водоснабдителната организация, с оглед своевременно предприемане на съответни действия за привеждане качеството на водата за питейно-битови цели в съответствие с нормативните изисквания. Когато проблемът персистира, се извършват съвместни проверки с представители на В и К дружеството, помпиери, технически ръководители и евентуално кметове на съответните населени места. Издават се необходимите предписания, които се проверяват в кратък срок чрез повторно пробонабиране от съответния пункт съвместно с представители на фирма “В и К“. За изтеклата 2012 г. са издадени общо 26 предписания до експлоатационното дружество.

При отклонения от качеството на водите, които могат да създадат риск за здравето, се подготвя информация до потребителите, чрез сайта на РЗИ-Добрич и/или чрез медиите, която включва допълнително съответни разяснения, препоръки и мерки, предприемани с оглед недопускане неблагоприятни ефекти върху здравето на потребителите. Кметът и общопрактикуващият лекар в селището се уведомяват за разпоредените от РЗИ-Добрич мерки.

В мониторинговата програма през 2012 г. са планирани за пробонабиране и анализ 503 проби вода за пиене. От тях 419 проби са планирани за анализ по показателите за постоянния мониторинг, 77 - по показателите за периодичния мониторинг и 7 проби - за радиологичен анализ.

Всички планирани лъчови пробонабирания по съвместната мониторингова програма с фирма “В и К” ЕООД - Добрич са осъществени. Обхванати са всички зони на водоснабдяване в областта - общо 72 (59 зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека и 13 зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека).



Област Добрич:

При лъчевото пробонабиране, осъществявано съвместно с “ВиК” ЕООД в пунктовете при консуматорите, резултатите сочат, че 15.0% от пробите са с отклонения от здравните норми (фиг.1), от тях 4.0 % са нестандартни по микробиологични показатели, 10.0 % - по физико-химични и 1.0% от пробите са нестандартни и по двата вида показатели.



Фигура 1



Фигура 2

На територията на област Добрич с отклонения по показател остатъчен хлор са 13 проби или 3,0% (фиг. 2). Тези отклонения се наблюдават в 13 населени места:



    • с. Крупен - 0,6 мг/л.

    • с. Орляк – 0,6 мг/л.

    • с. Честименско – 0,7 мг/л.

    • с. Крушари – 1,1 мг/л.

    • с Владимирово – 0,6 мг/л.

    • с. Бдинци – 1,0 мг/л.

    • с. Вратарите – 0,9 мг/л.

    • с. Орлова могила – 0,7 мг/л.

    • с. Самуилово – 0,8 мг/л.

    • с. Земенци – 0,7 мг/л.

    • с. Загорци - 0,7 мг/л.

    • с. Бистрец - 0,7 мг/л.

    • с. Александрия - 0,5 мг/л.


Наблюдава се намаляване броя на нестандартните проби по показател остатъчен хлор близо четири пъти в сравнение с 2011 г., когато са били 41 бр.

Област Добрич обхваща 4 719 км2, от които 3 800 206 дка са обработваема земя. На територията има 20 700 стопанства. Отклоненията по показател нитрати се свързват с използваните в селското стопанство торове и препарати.

В таблица 1 е показано разпределението на резултатите от пробонабирането по общини. От нея става ясно, че питейна вода с най-добри качества е консумирало населението от община гр. Добрич, община Тервел и община Балчик (фиг.3,4,5 и 6), а с най-незадоволително качество – жителите на община Каварна и Крушари.


таблица 1

 

% стандартни проби

% нестандартни по микробиологични показатели

% нестандартни по химични показатели

% нестандартни по микробиологични + химични показатели

Добрич


99,0

1,0

0,0

0,0

Добричка


88,0

2,8

9,3

0

Балчик


89,0

8,0

3,0

0

Каварна


62,0

0,0

34,0

4,0

Шабла


73,0

5,0

22,0

0,0

Г.Тошево


87.0

7,0

6,0

0

Крушари


64,0

9,0

24,0

3.0

Тервел


92,0

3,0

5,0

0

Общо за

областта

85,0

4.0

10.0

1,0


Фигура 3


При сравняване качеството на водите за две годишен период от време в различните общини констатираме, че с изключение на община Шабла, където процентът на съответствие за 2012 г. е 73 %, а за предходната 2011 г., същият е бил 78,9 %, което е с близо 6 % занижаване качеството на питейна вода, то при всички останали общини: Добрич, Добричка, Генерал Тошево, Тервел, Балчик, Шабла, Каварна и община Крушари, качеството на водите за питейно-битови нужди се е подобрило (фигура 3).

Фигура 4


Както при нестандартните проби по микробиологични показатели, така и при пробите с физико-химични отклонения, състоянието на водите за питейно-битови нужди за повечето общини е подобрено, в сравнение с предходната 2011 г.

Фигура 5

Видно от фигура 6, имаме несъответствия едновременно и по двата показателя в община Каварна и община Крушари, или 1,0% несъответствие от общия брой проби за областта.



Фигура 6

Както се вижда от фигура 7, потреблението на вода за отчетната 2012 г. доста се е повишило, сравнявайки с потреблението през 2010 г. и 2011 г., когато то е било с почти еднакви показатели.



Фигура 7



Община град Добрич:
На територията на града функционират три водоема, които осигуряват покритие на денонощната неравномерност на консумация на питейна вода – два водоема на 5-ти километър – посока гр. Варна и един водоем в местността “Дъбовете” – посока гр. Шумен. Общата вместимост на водоемите е 22 000 м3.

По данни на “В и К” общото водопотребление за 2012 г. в гр. Добрич е 98,6 л/ж/днщ., от които 77,2 л/ж/днщ. за населението, а останалите 21,4 л. е за промишлени нужди.


Фигура 8

През 2012 г. от мониторинга по физико-химични и микробиологични показатели на изследваните 100 бр. проби питейни води, една от тях не отговаря на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г.

- по микробиологични показатели 1 проба (коли форми-31 КОЕ /100 мл. и ешерихия коли 25 КОЕ /100 мл.) е регистрирана при ведомствен водоизточник ЗКПУ „Успех”, град Добрич, кв. „Рилци”.
Община Добричка:
Общината се състои от 68 села, разположени на обща площ 1298 км2.

В кметствата са изградени 53 бр. подземни резервоари с обща вместимост 9695м3 и 3 куловодоема – “Стожер”, “Гешаново” и района на “Шевели могила”.

За 2012 г. населението на Община Добричка е средно обезпечено с 92 л/ж/днщ. питейни води, от които 74,3 л/ж/днщ. за населението, а останалите 17,7 л. за промишлени нужди.

Фигура 9

От изследваните общо 108 броя проби за община Добричка през 2012 г., регистрираните нестандартни проби са 13 на брой или 12,03%, от 12 селища на територията на общината, за разлика от предходната 2011 г. когато те са били 29 на брой - 24,2% от 21 селища. Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:




  • по микробиологични показатели – 3 бр. от пробите или 2,8%: са с отклонения (1 проба с коли форми и ешерихия коли 3 КОЕ /100 мл в село Хитово, 1 проба с коли форми и ешерихия коли 28 КОЕ /100 мл в село Миладиновци и 1 проба в село Малка Смолница – коли форми 38 КОЕ/100 мл).

  • по химични показатели - 10 бр. от пробите или 9,3% не отговарят и имат отклонения по показатели остатъчен хлор, цвят и мътност, желязо и нитрати. Населените места са: с. Стожер, с. Дебрене, с. Миладиновци, с. Златия, с. Владимирово, с. Бдинци, с. Вратарите, с. Самуилово, с. Орлова могила и с. Хитово.

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в общ. Добричка се вижда, че за отчетната 2012 г., водата е с най-задоволителни показатели, но все пак е налице и подаване към консуматорите на води с отклонения по химични и микробиологични показатели от законово регламентираните изисквания.


Община Балчик:
Населението на Община Балчик е съсредоточено в 1 град и 22 села. На територията на общината - 523 км2 площ, се намира един от най-големите български туристически комплекси – КК “Албена”.

През 2012 г. година не е въвеждано режимно водоснабдяване за населените места в общината. Общото водопотребление в общината е 253,4 л/ж/днщ., от които 105,8 л/ж/днщ. и останалите 147,6 л. за промишлени нужди.


Фигура 10


През 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места и КК „Албена”, като са взети 66 проби по химични и микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 9 на брой, или 11,0% (фиг.10). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:



  • микробиологични показатели – шест проби, две от които 3 КОЕ/100 мл коли форми и ешерихия коли във ВЗ Фиш- Фиш и в село Сенокос, една проба в КК Албена с коли форми 5 КОЕ/100 мл и ешерихия коли 3 КОЕ/100 мл, две проби в с. Църква 11 и 17 КОЕ/100 мл коли форми и 11 и 10 КОЕ/100 мл ешерихия коли и една проба в гр. Балчик – коли форми 5 КОЕ/100 мл и ешерихия коли 3 КОЕ/100мл.

  • Физико-химични показатели – три нестандартни проби, от които една по показател цвят и мътност в с. Стражица и две по показател желязо 328 и 330 мкг/л при пробонабиране от ПС с. Кранево.



Община Каварна:
Територията на Община Каварна, с площ 483 км2, обхваща част от Южнодобруджанската равнина и живописното Добруджанско черноморско крайбрежие. Населението е съсредоточено в 21 населени места - 1 град и 20 села. На север от нос Калиакра в “Залива на птиците” е изграден курортният комплекс “Русалка”.

През всичките месеци на 2012 година в община Каварна не е имало режимно водоподаване. Общото водопотребление за общината е 128,8 л/ж/днщ., от които 92,4 л/ж/днщ. за населението, а останалите 36,4 л - за промишлени нужди.


Фигура 11


През изтеклата 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места, при което са взети 47 проби по химични и микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 18 на брой, т.е. 38,0% (фиг.11) и са от общо 7 селища. Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са:

- химични показатели: нитрати в питейните води са регистрирани при 16 от пробите в селата: Крупен, Било, Хаджи Димитър, Камен бряг, Пор.Чунчево, Могилище и гр. Каварна, като отклоненията варират от 50 мг/дм3 до 80 мг/дм3, като в с. Крупен се наблюдава и еднократно отклонение по показател остатъчен хлор – 0,6 мг/л.

- две проби са едновременно нестандартни по микробиологични и физико-химични показатели: в село Крупен (нитрати – 59 мг/дм3, коли форми – 5 КОЕ/100 мл и ешерихия коли - 3 КОЕ/100 мл) и в село Могилище (нитрати – 65 мг/дм3, коли форми – 4 КОЕ/100 мл и ешерихия коли - 4 КОЕ/100 мл).

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Каварна се вижда, че в някои населени места е налице периодично подаване към консуматорите на води с отклонения от законово регламентираните изисквания.


Община Шабла:
Община Шабла заема най-североизточната част от Добричка област. Разположена е на площ 250 км2 и обхваща 16 населени места - 1 град и 15 села.

През 2012 година режимно водоподаване не е имало.


По данни на В и К дружеството общото водопотребление в общината е 125 л/ж/днщ., от които 104,8 л/ж/днщ. за населението, а останалите 20,2 л. за промишлени нужди.
Фигура 12

През 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати 16 населени места, като са взети 37 проби по химични и микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 10 на брой, или 27,0% (фиг.12) и са от общо 6 селища. Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са по:

- микробиологични показатели – две са нестандартните проби: в с. Горун – 3 КОЕ/100 мл коли форми и в град Шабла – коли форми 5 КОЕ/100 мл и ентерококи 16 КОЕ/100 мл.

- химични показатели – с отклонения по показател нитрати в питейните води са регистрирани шест броя проби от 60 до 75 мг/дм3 в селата: Горун, Тюленово, Крапец и град Шабла и два броя проби, несъответстващи по показател хлориди 260 mg/l в с. Крапец и 260 mg/l в с. Езерец.

Община Генерал Тошево:
Общината е разположена на площ от 986 кв.км. На нейната територия има 42 селища - 1 град и 41 села. Обработваемата земя е 800 000 дка.

През 2012 година не е имало режимно водоснабдяване.

По данни на “В и К” ЕООД общото водопотребление в общината е 117,5 л/ж/днщ., от които 87,3 л/ж/днщ. за населението, а останалите 30,2 л. за промишлени нужди.

Фигура 13

През изтеклата 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места, при което са взети 71 проби по химични и по микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 9 на брой, т.е. 13,0% (фиг.13). Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са по:

- химични показатели – 4 от пробите или 6,0 % от тях са с отклонение по показател нитрати в питейните води - от 60 до 83 мг/дм3 и са регистрирани в селата: Житен, Великово, Калина и Средина.

- микробиологични показатели - 5 от пробите или 7,0 % са нестандартни по показатели коли форми и ешерихия коли от 4 до 37 КОЕ/100мл, в селата Присад, Сноп, Вичево, Градини и Зограф.




Община Крушари:
Общината е разположена на обща площ 430 кв.км. На нейната територия има 20 населени места - всичките от селски тип.

През 2012 г., по данни на В и К дружеството, не е имало режимно водоподаване.

Жителите от общината са с най-ниска консумация на питейни води в областта – 62,4 л/ж/днщ, от които 47,9 л/ж/днщ. за населението, а останалите 14,5 л. за промишлени нужди.

Фигура 14


През 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места от общината, като са взети 34 проби по химични и по микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 12 на брой, т.е. 36,0% (фиг.14). Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са по:

- микробиологични показатели – 3 броя от пробите или 9,0 % са нестандартни – 58 КОЕ/100 мл коли форми и 52 КОЕ/100 мл ешерихия коли в с. Полк. Дяково, 17 КОЕ/100 мл коли форми и 3 КОЕ/100мл ешерихия коли в с. Телериг и в с. Северняк - коли форми 18 КОЕ/100 мл, ешерихия коли 2 КОЕ/100 мл и ентерококи 5 КОЕ/100 мл.

- химични показатели – 3 от пробите показват замърсяване с нитрати на питейната вода и са регистрирани в село Капитан Димитрово – 141, 212 и 224 мг/дм3; 5 са нестандартните проби по показател остатъчен хлор в селата: Бистрец, Загорци, Александрия и Крушари, като отклоненията варират от 0,5 mg/l до 1,1 mg/l.

- една е нестандартната проба едновременно и по двата показателя - 0,7 mg/l остатъчен активен хлор и 34 КОЕ/100 мл коли форми и еширихия коли в с. Земенци.

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Крушари се вижда, че в село Капитан Димитрово е налице постоянно подаване към консуматорите на вода с отклонения от законово регламентираните стойности по показател нитрати.
Община Тервел:
Община Тервел заема северозападната част от Добричка област и включва 26 населени места - един град и 25 села и е с население 17 880 жители.
През 2012 г. не е имало режимно водоподаване в община Тервел.

По данни на ”В и К” ЕООД водопотреблението в общината е 88,2 л/ж/днщ., от които 68,9 л/ж/днщ. за населението, а останалите 19,3 л. за промишлени нужди.


Фигура 15


През 2012 г. чрез лъчево пробонабиране са анализирани 40 проби по химични и микробиологични показатели от 26 населени места. Регистрирани са 3 проби нестандартни по физикохимични показатели – 4,5 % и 1 проба нестандартна по микробиологични показатели - 3,0%.

Отклоненията съгласно Наредба № 9 от 2001 г. са по:


  • микробиологични показатели: Коли форми и ешерихия коли 9 КОЕ/100 мл в с. Кладенци.

  • химични показатели: три са нестандартните проби по показател остатъчен активен хлор – 0,6 mg/l в с. Орляк, 1,2 mg/l в с. Жегларци и 0,6 mg/l в с. Честименско.


Изводи:





      1. Средното водопотребление за страната е около 90-100 л/ж/днщ., като 50% от подаваната вода за питейни нужди са загуби по водопроводната мрежа. В област Добрич живеят 189 хил. 677 жители, като водозахранването е ниско - общо 117,4 л/ж/днщ, от които 81,2 л/ж/днщ. за населението и 36,2 л. за промишлени нужди. Същевременно съществуват резервни мощности, неизползвани към момента. Реконструираната водопроводна мрежа за 2012 г. е шестнадесет километра.

      2. По данни на В и К дружеството за 2012 г. в област Добрич не е имало режим на водоподаване.

      3. През мониторираната 2012 г. се наблюдава подобряване в качествата на водите за питейно-битови нужди, съпоставено в годините назад.

      4. Във връзка с получените нестандартни проби питейна вода през 2012 г., са издадени 26 предписания до „ВиК” ЕООД (2 от които във връзка със сигнали) за предприемане на необходимите мерки и привеждане качеството на водата в съответствие с изискванията на Наредба № 9 /2001 г. Изпълнени са 25 от предписанията, като 1 предписание, издадено във връзка с получен сигнал и отнасящо се до реконструкция на амортизираната част от водопроводната мрежа в с. Стражица, предстои да бъде проконтролирано през 2013 г.

      5. Между влошените качества на питейната вода и регистрираните стомашно-чревни инфекции няма доказана причинно-следствена връзка.

Изготвил :

Главен инспектор - еколог в отдел „ДЗК”, дирекция “ ОЗ” при РЗИ-Добрич

Надежда Павлова




Питейни води 2012 г.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница