Ваканционно селище в м. Чемерийца, землище с. Забърдо Нетехническо резюме



Дата04.01.2018
Размер310.71 Kb.
#41694

Ваканционно селище в м. Чемерийца, землище с. Забърдо Нетехническо резюме


не­тех­ни­чес­ко ре­зю­ме
Нас­то­ящи­ят док­лад за оцен­ка на въз­дейс­т­ви­ето вър­ху окол­на­та сре­да на ин­вес­ти­ци­он­но­то е из­гот­вен от екип ли­цен­зи­ра­ни ек­с­пер­ти в със­тав: инж. Ли­дия Бо­ри­со­ва Пет­ро­ва, арх. Кра­си­ми­ра Ни­ко­ло­ва Пет­ко­ва-Или­ева, Ата­нас То­мов Згу­ров, Сти­ли­ян Ка­за­ли­ев и инж. Рус­ка Ке­лев­с­ка.

Ръ­ко­во­ди­тел на еки­па е инж. Ли­дия Бо­ри­со­ва Пет­ро­ва.


1. Ано­та­ция

на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние


Съг­лас­но ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние, пред­мет на Док­ла­да за ОВОС е ин­вес­ти­ци­он­но пред­ло­же­ние Ва­кан­ци­он­но се­ли­ще, пред­ви­де­но за из­г­раж­да­не в по­зем­ле­ни имо­ти ПИ 175022, 175024 и 175025 в мес­т­нос­т­та Че­ме­рийца, зем­ли­ще с. За­бър­до, общ. Че­пе­ла­ре, обл. Смо­лян­с­ка, с об­ща площ 48.288 дка.

Въз­ло­жи­те­ли на ини­ци­ати­ва­та за из­г­раж­да­не на ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще са:



  • “СВ ОБЕ­РА­У АС­БИ­ОТЕК – стро­ител­с­т­во и нед­ви­жи­ми имо­ти” ЕО­ОД, БУ­Л­С­ТАТ 115913648, ул. “Ки­рил и Ме­то­дий” № 10, гр. Асе­новград, обл. Плов­див­с­ка.

Ли­ца за кон­так­ти:

  • от стра­на на ин­вес­ти­то­ра:

ü Ма­нол Три­фо­нов Па­ру­шев – уп­ра­ви­тел, с ад­рес: ул. “Ки­рил и Ме­то­ди” № 10, гр. Асе­нов­г­рад.

ü инж. Да­фи­на Ма­ла­мо­ва – тел. 0301 / 63 100, 0887 931 161



  • от стра­на на еки­па, из­гот­вил док­ла­да за ОВОС:

* инж. Ли­дия Бо­ри­со­ва Пет­рова – тел. 0301/ 82978; 0889625234.

Ръ­ко­во­ди­тел на еки­па, из­гот­вил док­ла­да за ОВОС, е Ли­дия Бо­ри­со­ва Пет­ро­ва.

При­ла­га­ме удос­то­ве­ре­ни­ята за про­фе­си­онал­на ком­пе­тент­ност на ръ­ко­во­ди­те­ля на еки­па, как­то и те­зи на ек­с­пер­ти­те, взе­ли учас­тие в из­гот­вя­не­то на док­ла­да за ОВОС.

Ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще ще бъ­де из­г­ра­де­но ка­то в не­го се пред­виж­дат да се пос­т­ро­ят око­ло 84 бр. са­мос­то­ятел­ни нис­ко­етаж­ни ед­но­фа­мил­ни къ­щи с око­ло 250 мес­та за нас­та­ня­ва­не.

Ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние се на­ми­ра в м. Че­ме­рийца, зем­ли­ще с. За­бър­до, на око­ло 1 км от пъ­тя х. “Чуд­ни мос­то­ве” – раз­к­ло­на за с. За­бър­до. Отс­тои по въз­душ­на ли­ния на око­ло 1 км от ста­ра­та хи­жа “Чуд­ни мос­то­ве” и ПЗ “Чуд­ни мос­то­ве” и на око­ло 4.5 км по път. Раз­по­ло­же­ни близ­ко на­се­ле­ни мес­та са:


  • с. За­бър­до на 3.5 км юж­но от пло­щад­ка­та;

  • с. Оре­хо­во на 6 км се­вер­на по­со­ка от пло­щад­ка­та;

  • с. Хвой­на на 10 км и с. На­ре­чен­с­ки ба­ни на 16 км в се­ве­ро­източ­на по­со­ка.

За дос­тъп до пло­щад­ка­та ще си из­г­ра­ди път­но от­к­ло­не­ние от ас­фал­ти­ра­ния път х. “Чуд­ни мос­то­ве” – раз­к­ло­на за с. За­бър­до. Сред­на­та над­мор­с­ка ви­со­чи­на на обек­та е 1275 м, ка­то пло­щад­ка­та има бла­гоп­ри­ят­но юго­за­пад­но из­ло­же­ние.

Об­ща ха­рак­те­рис­ти­ка: площ на имо­та – 48228 м2 с пре­об­ла­да­ва­ща трев­на­ и храс­то­ва рас­ти­тел­ност.

По­ка­за­те­ли за зас­т­ро­ява­не:

  • Плът­ност на зас­т­ро­ява­не – 30 %

  • Ин­тен­зив­ност на зас­т­ро­ява­не – Кинт. = 1.2

  • Озе­ле­не­на площ > 50 %

  • За УПИ – 41711 м2

  • За улич­на ре­гу­ла­ция – 6517 м2

  • Етаж­ност – 3 ета­жа с об­ща ви­со­чи­на Н < 10 м.

Оси­гу­ря­ват се око­ло 80 броя мес­та за пар­ки­ра­не на ле­ки ав­то­мо­би­ли.
2. Ал­тер­на­ти­ви

за осъ­щес­т­вя­ва­не

на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние
Ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние за из­г­раж­да­не на “Ва­кан­ци­он­но се­ли­ще” в сво­ята ця­лост е раз­ра­бо­те­но ка­то еди­нен про­ект и не пред­виж­да ва­ри­ан­ти за ус­во­ява­не на те­ри­то­ри­ята, за прос­т­ран­с­т­ве­на ор­га­ни­за­ция на струк­тур­ни­те еди­ни­ци за от­дих, спорт и рек­ре­ация и за раз­по­ла­га­не­то на тран­с­пор­т­на­та и ин­же­нер­на ин­ф­рас­т­рук­ту­ра.
2.1. Ал­тер­на­ти­ви по от­но­ше­ние на мес­то­по­ло­же­ни­ето

и стро­ител­с­т­во­то
Ал­тер­на­ти­ви­те, ко­ито мо­гат да се раз­г­ле­дат, са за оп­ти­мал­но раз­ра­бот­ва­не на външ­ния вид на сгра­ди­те с цел впис­ва­не­то им в ар­хи­тек­ту­ра­та на ре­ги­она, но пък из­г­раж­да­не­то на та­къв тип жи­ли­ща не ви­на­ги мо­же да се впи­ше в ти­пич­на­та за ре­ги­она ар­хи­тек­ту­ра.

По от­но­ше­ние на из­пол­з­ва­ни­те тех­но­ло­гии за стро­ител­с­т­во е удач­но да се из­пол­з­ват най-съв­ре­мен­ни­те, ори­ен­ти­ра­ни към спес­тя­ва­не на енер­гия и съ­от­вет­но кос­ве­но вли­я­ещи вър­ху на­ма­ля­ва­не за­мър­ся­ва­не­то на окол­на­та сре­да. Ще се из­г­раж­дат са­мос­то­ятел­ни къ­щич­ки с обо­со­бе­ни пар­це­ли с об­щи ко­му­ни­ка­ции (път, ка­на­ли­за­ции, елек­т­рос­наб­дя­ва­не).


2.2. Ал­тер­на­ти­ви по от­но­ше­ние на отоп­ле­ни­ето
Въз­мож­ни­те на­чи­ни на отоп­ле­ние са на ток, твър­до, теч­но и га­зо­об­раз­но го­ри­во. Ин­вес­ти­то­рът пред­виж­да отоп­ле­ни­ето да е на ток. Пред­виж­да се и ре­зер­в­но на наф­та (аг­ре­гат) при ава­рий­ни си­ту­ации и епи­зо­дич­но – дър­ва са­мо за ка­ми­ни­те в ня­кои об­щи по­ме­ще­ния, ме­ха­на, бар и др. От дру­га стра­на по­ра­ди ви­со­ка­та над­мор­с­ка ви­со­чи­на през зим­ния се­зон и при обил­ни ва­ле­жи и бу­ри се явя­ва не­об­хо­ди­мос­т­та от ал­тер­на­тив­но отоп­ле­ние. Из­бо­рът на наф­та съ­що е уда­чен ва­ри­ант пред­вид от­но­си­тел­но нис­ко­то съ­дър­жа­ние на вред­ни ве­щес­т­ва, еми­ти­ра­ни в ат­мос­фе­ра­та вслед­с­т­вие на нейно­то из­га­ря­не, ви­со­кия ù топ­ли­нен ка­па­ци­тет, лес­но­то ù тран­с­пор­ти­ра­не и съх­ра­не­ние и от­но­си­тел­но нис­ка­та чес­то­та на из­пол­з­ва­не­то ù при ава­рий­ни си­ту­ации и спи­ра­не на цен­т­рал­но­то елек­т­рос­наб­дя­ва­не.
2.3. Ал­тер­на­ти­ви по от­но­ше­ние на во­дос­наб­дя­ва­не­то

и пре­чис­т­ва­не­то на от­пад­ни­те во­ди
По от­но­ше­ние на зах­ран­ва­не­то на се­ли­ще­то с пи­тей­на во­да съ­щес­т­ву­ват две ал­тер­на­ти­ви. Из­пол­з­ва­не­то на мес­т­ни ло­кал­ни во­до­из­точ­ни­ци след про­уч­ва­не на ко­ли­чес­т­ве­ни­те им и ка­чес­т­ве­ни­те им по­ка­за­те­ли. Дру­га ал­тер­на­ти­ва е от по­вър­х­нос­ти во­до­из­точ­ни­ци в ра­йо­на на р. Ер­кюп­рийс­ка или от де­ре­то, раз­по­ло­же­но се­ве­ро­за­пад­но.

В ра­йо­на ня­ма из­г­ра­де­ни во­дос­наб­ди­тел­ни и ка­на­ли­за­ци­он­ни мре­жи и съ­оръ­же­ния на “ВиК” ЕО­ОД – Смо­лян. Те­ри­то­ри­ята на пло­щад­ка­та не по­па­да в об­х­ва­та на са­ни­тар­но-ох­ра­ни­тел­ни зо­ни на пи­тейни­те во­до­из­точ­ни­ци, пол­з­ва­ни за во­дос­наб­дя­ва­не на съ­сед­ни­те на­се­ле­ни мес­та – се­ла­та За­бър­до, Оре­хо­во, Хвойна, Па­вел­с­ко и На­ре­чен­с­ки ба­ни.

Най-доб­ри­ят ва­ри­ант под­ле­жи на про­уч­ва­не от ин­вес­ти­то­ра на след­ващ етап.

Ал­тер­на­ти­ва­та за пре­чис­т­ва­не на от­пад­ни­те во­ди е из­г­раж­да­не на ло­кал­но пре­чис­т­ва­тел­но съ­оръ­же­ние на те­ри­то­ри­ята на имо­та и за­ус­т­ва­не на пре­чис­те­ни­те во­ди в близ­кос­то­ящо­то де­ре.


2.4. Ал­тер­на­ти­ви по от­но­ше­ние на съ­би­ра­не­то и

опол­зот­во­ря­ва­не­то на из­г­ре­ба­ни­те зем­ни ма­си
Опол­зот­во­ря­ва­не на поч­ви­те на пло­щад­ка­та на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние е най-доб­рия ва­ри­ант. Ху­мус­ни­ят слой би мо­гъл да се из­пол­з­ва за офор­мя­не на вер­ти­кал­на­та пла­ни­ров­ка. Дру­га­та ал­тер­на­ти­ва е из­воз­ва­не­то им до мес­то, оп­ре­де­ле­но от об­щи­на Че­пе­ла­ре. Най-доб­ри­ят ва­ри­ант е мак­си­мал­но опол­зот­во­ря­ва­не на из­г­ре­ба­ни­те зем­ни ма­си на пло­щад­ка­та, а из­лиш­ни­те да се де­по­ни­рат на мес­то, оп­ре­де­ле­но от об­щи­на­та. Пред­вид го­ле­ми­те раз­хо­ди­те за тран­с­порт и еми­ти­ра­не на еми­сии от тран­с­пор­та за пре­воз­ва­не­то им, опол­зот­во­ря­ва­не­то е най-доб­рия ва­ри­ант.
2.5. Ну­ле­ва ал­тер­на­ти­ва
При “ну­ле­ва ал­тер­на­ти­ва” съ­щес­т­ву­ва­що­то със­то­яние на раз­г­леж­да­на­та те­ри­то­рия се за­паз­ва, без да се ре­али­зи­рат на­ме­ре­ни­ята на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние. За пло­щад­ка­та на ре­али­за­ция на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние, Об­щи­на Че­пе­ла­ре е из­да­ла за­по­вед за раз­ра­бот­ва­не на ПУП. Сле­до­ва­тел­но е одоб­ре­но прин­цип­но ре­али­зи­ра­не­то на пред­ло­же­ни­ето от стра­на на об­щин­с­ки­те влас­ти, ко­ето от своя стра­на из­к­люч­ва ну­ле­ва­та ал­тер­на­ти­ва. “Ну­ле­ва ал­тер­на­ти­ва”, т.е. ин­вес­ти­ци­он­но­то на­ме­ре­ние да не се ре­али­зи­ра, не се пред­ла­га.
3. Опи­са­ние, ана­лиз и оцен­ка

на пред­по­ла­га­еми­те въз­дейс­т­вия вър­ху

на­се­ле­ни­ето и окол­на­та сре­да в ре­зул­тат от ре­али­за­ци­ята на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние
3.1. Ат­мос­фе­рен въз­дух

Очак­ва­ни­те из­ме­не­ния в ка­чес­т­ва­та на ат­мос­фер­ния въз­дух са свър­за­ни с два пе­ри­ода:



  • по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то

  • по вре­ме на ек­с­п­ло­ата­ци­ята му.

За­мър­ся­ва­не на ат­мос­фер­ния въз­дух в пе­ри­ода на стро­ител­с­т­во

Пре­об­ла­да­ва­що, в пе­ри­ода на стро­ител­с­т­во въз­ду­ха се за­мър­ся­ва с не­ток­си­чен прах и в по-мал­ка сте­пен от от­па­дъч­ни­те га­зо­ве от ра­бо­та­та на дви­га­те­ли­те с вът­реш­но го­ре­не на тран­с­пор­т­ни­те сред­с­т­ва и стро­ител­на тех­ни­ка. Ос­нов­ни­те за­мър­си­те­ли са въг­ле­род­ни ок­си­ди, азот­ни ок­си­ди, ПАВ и саж­ди, с ко­ли­чес­т­ва, ко­ито се оп­ре­де­лят ка­то пре­неб­ре­жи­мо нис­ки.



За­мър­ся­ва­не на въз­ду­ха по вре­ме на ек­с­п­ло­ата­ци­ята на обек­та

Въз­дейс­т­вие вър­ху ат­мос­фер­ния въз­дух по вре­ме на ек­с­п­ло­ата­ци­ята на ком­п­лек­са ще ока­жат мо­тор­ни­те пре­воз­ни сред­с­т­ва.

По дан­ни на ин­вес­ти­то­ра отоп­ле­ни­ето на се­ли­ще­то ще бъ­де ос­нов­но с кли­ма­ти­ци и ка­ми­ни на дър­ва в ня­кои от по­ме­ще­ни­ята

При ус­ло­вие, че се во­ди пра­ви­лен ре­жим на го­ре­не и ко­ми­ни­те са с ви­со­чи­на, от­го­ва­ря­ща на нор­ма­тив­ни­те изис­к­ва­ния, не се очак­ва се­ли­ще­то да се бъ­де из­точ­ник на за­мър­ся­ва­не на въз­ду­ха.


3.2. По­вър­х­нос­т­ни и под­зем­ни во­ди

  • Во­до­пот­реб­ле­ние – пи­тей­но-би­то­ви во­ди

Съг­лас­но На­ред­ба № 2 от 22 март 2005 г. на МРРБ за про­ек­ти­ра­не, из­г­раж­да­не и ек­с­п­ло­ата­ция на во­дос­наб­ди­тел­ни сис­те­ми, нор­ма­та на во­до­пот­реб­ле­ние и ко­ефи­ци­ен­ти­те на де­но­нощ­на не­рав­но­мер­ност за обек­та са след­ни­те: Qср.дн. = 300 л/об/дн., Кд = 1.50 и Кч = 2.5.

Те­зи пи­тей­ни вод­ни ко­ли­чес­т­ва съг­лас­но раз­ра­бо­те­на­та схе­ма ще се взе­мат по гра­ви­та­чен на­чин от во­до­из­точ­ник (из­вор) в м. По­по­вия ъгъл, отс­то­ящ на раз­с­то­яние 1100 м пло­щад­ка­та на обек­та, чрез тръ­боп­ро­вод от по­ли­ети­лен Ø 100 мм.

Не­об­хо­ди­мо е во­до­из­точ­ни­кът, пред­ви­ден за во­дос­наб­дя­ва­не, да се про­учи в ко­ли­чес­т­ве­но и ка­чес­т­ве­но от­но­ше­ние и да се взе­ме раз­ре­ше­ние за пол­з­ва­не­то му от “Ба­сейно­ва ди­рек­ция за уп­рав­ле­ние на во­ди­те” – Плов­див.


  • От­па­дъч­ни ка­нал­ни во­ди

По вре­ме на ек­с­п­ло­атацията на “Ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще” ще се фор­ми­рат от­па­дъч­ни ка­нал­ни во­ди, ко­ито се при­емат 90 % от во­до­пот­реб­ле­ни­ето.

Ос­но­вен из­точ­ник на въз­дейс­т­вие вър­ху по­вър­х­нос­т­ни­те во­ди в ра­йо­на мо­гат да бъ­дат от­па­дъч­ни­те ка­нал­ни во­ди от обек­та. За те­зи во­ди се пред­виж­дат две ло­кал­ни пре­чис­т­ва­тел­ни съ­оръ­же­ния, по­ра­ди кон­фи­гу­ра­ци­ята на те­ре­на и на­ли­чи­ето на две те­ча­щи де­ре­та – р. Ер­кюп­рийс­ка и де­ре­то пок­рай гор­ния край на пло­щад­ка­та. Пре­чис­т­ва­тел­ни­те съ­оръ­же­ния след­ва да оси­гу­ря­ват пре­чис­т­ва­те­лен ефект, съг­лас­но изис­к­ва­ни­ята на На­ред­ба № 4 от 20.10.2000 г. за ка­чес­т­во­то на во­ди­те за ри­бо­въд­с­т­во, тъй ка­то на око­ло 2.5 км под пло­щад­ка­та има из­г­ра­де­ни ри­бар­ни­ци за раз­въж­да­не на пъс­тър­ва, а и в ре­ка­та при ес­тес­т­ве­ни ус­ло­вия има на­ли­чие на съ­щия вид ри­би.

Пре­по­ръч­ва­ме да се тър­си ва­ри­ант с един брой пре­чис­т­ва­тел­но съ­оръ­же­ние.

Не се очак­ва от­ри­ца­тел­но въз­дейс­т­вие от ре­али­за­ци­ята на обек­та вър­ху под­зем­ни­те пи­тей­ни и ми­не­рал­ни во­ди в ра­йо­на, тъй ка­то пло­щад­ка­та е из­вън об­х­ва­та на са­ни­тар­но-ох­ра­ни­тел­ни­те им зо­ни.



3.3. От­па­дъ­ци

Очак­ва­ни­те ви­до­ве от­па­дъ­ци, ко­ито ще се ге­не­ри­рат по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то и ек­с­п­ло­ата­ци­ята на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние, съг­лас­но На­ред­ба № 3 от 01.04.2004 г. за кла­си­фи­ка­ция на от­па­дъ­ци­те (ДВ бр. 44 / 2004) са след­ни­те:



Стро­ител­ни от­па­дъ­ци

То­ва са от­па­дъ­ци, ко­ито се об­ра­зу­ват в пе­ри­ода на стро­ител­с­т­во­то на обек­та.

На то­зи етап във фа­за ПУП-ПРЗ ня­ма ин­фор­ма­ция за очак­ва­но­то ко­ли­чес­т­во стро­ител­ни от­па­дъ­ци.

Пред­по­ла­га­емо­то ко­ли­чес­т­во из­коп­ни зем­ни ма­си ще бъ­де око­ло 4500 м3. Ще се из­пол­з­ват за об­рат­но за­сип­ва­не, за вер­ти­кал­на пла­ни­ров­ка и за озе­ле­ня­ва­не на пло­щад­ка­та. Из­лиш­ни­те скал­ни и зем­ни ма­си ще се из­воз­ват и де­по­ни­рат на мес­то, оп­ре­де­ле­но от об­щи­на­та.



Би­то­ви от­па­дъ­ци

То­зи вид от­па­дъ­ци се об­ра­зу­ват как­то по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то, та­ка и в пе­ри­ода на ек­с­п­ло­ата­ци­ята.



По вре­ме на стро­ител­с­т­во­то – при нор­ма 120 г/чо­в.­/д­нев­но и сред­но за­ети око­ло 25 ду­ши, за пе­ри­од на стро­ител­с­т­во­то – око­ло 12 ме­се­ца, ще се ге­не­ри­рат: 0.120 кг × 25 бр. ра­бот­ни­ци × 360 дни = 1080 кг =
= 1.08 т за пе­ри­ода на стро­ител­с­т­во­то.

По вре­ме на ек­с­п­ло­ата­ци­ята – в Ръ­ко­вод­с­т­во­то за оп­ре­де­ля­не броя и ви­да на не­об­хо­ди­ми­те съ­до­ве и тех­ни­ка за съ­би­ра­не и тран­с­пор­ти­ра­не на от­па­дъ­ци, МОСВ, 2004 г., е по­со­че­но, че сред­но­го­диш­на­та нор­ма на нат­руп­ва­не на от­па­дъ­ци на 1 бр. лег­ло в по­чив­на ба­за е 80 кг при обем­но тег­ло 200 кг/м3.

При 250 бр. лег­ла ко­ли­чес­т­во­то на от­па­дъ­ци­те ще бъ­де:

250 бр.л. × 80 кг/л. = 20 000 кг/год. = 20 т/год. = 100 м3/го­диш­но

Те­зи от­па­дъ­ци ще се съ­би­рат в найло­но­ви чу­ва­ли и ще се съх­ра­ня­ват в пред­ви­де­но за та­зи цел по­ме­ще­ние или на­вес. Ще се из­воз­ват пе­ри­одич­но за де­по­ни­ра­не на сме­ти­ще­то в м. Тек­лен дол.


3.4. Ге­олож­ка сре­да (зем­ни нед­ра)

Ме­ха­нич­но­то на­ру­ша­ва­не на ге­олож­ка­та сре­да ще бъ­де пря­ко, пос­то­ян­но, не­об­ра­ти­мо, но обек­тив­но не­из­беж­но и нез­на­чи­тел­но по сте­пен на въз­дейс­т­вие. По об­х­ват се ог­ра­ни­ча­ва в гра­ни­ци­те на обек­та и не­пос­ред­с­т­ве­ния те­рен око­ло пло­щад­ка­та.

Ос­вен от ме­ха­нич­но на­ру­ша­ва­не, ге­олож­ка­та сре­да по­тен­ци­ал­но е зас­т­ра­ше­на и от ка­чес­т­ве­ни из­ме­не­ния, про­из­ти­ча­щи от за­мър­ся­ва­не­то ù със стро­ител­ни от­па­дъ­ци, раз­ли­ви на неф­те­ни про­дук­ти от мо­тор­ни­те пре­воз­ни сред­с­т­ва, стро­ител­ни ма­ши­ни и др. Те­зи из­ме­не­ния обик­но­ве­но са дъл­гот­райни, тъй ка­то въз­дейс­т­ви­ето им про­дъл­жа­ва и след отс­т­ра­ня­ва­не на из­точ­ни­ци­те на за­мър­ся­ва­не.
3.5. Вред­ни фи­зич­ни фак­то­ри

Ав­тот­ран­с­пор­т­ни­ят шум пред­с­тав­ля­ва око­ло 80 % от всич­ки шу­мо­ве, ко­ито про­ник­ват в мес­та­та за пре­би­ва­ва­не на чо­век.

Ра­бот­на­та пло­щад­ка на ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще ще се явя­ва из­точ­ник на шум, из­лъч­ващ в окол­на­та сре­да ни­ва око­ло и над 90 dBA, в не­пос­ред­с­т­ве­на бли­зост до гру­пи­те ма­ши­ни, съ­оръ­же­ния и ин­с­та­ла­ции, ко­ито мо­гат да се раз­г­леж­дат ка­то точ­ков или пло­щен из­точ­ник на шум, в за­ви­си­мост от раз­по­ло­же­ни­ето им вър­ху пло­щад­ка­та.
3.6. Зе­ми и поч­ви

Ин­вес­ти­ци­он­но­то на­ме­ре­ние пред­виж­да из­г­раж­да­не­то на ва­кан­ци­он­но се­ли­ще в мес­т­нос­т­та Че­ме­рийца, в зем­ли­ще­то на с. За­бър­до, об­щи­на Че­пе­ла­ре, в имо­ти с №№ 175022, 175024 и 175025 с об­ща площ 48 228 м2.

Поч­ви­те в ра­йо­на на осъ­щес­т­вя­ва­не на ин­вес­ти­ци­он­но­то на­ме­ре­ние са ка­фя­ви гор­с­ки и пла­нин­с­ко-ли­вад­ни. Ка­те­го­ри­ята им и в три­те по­зем­ле­ни имо­та е Х-та.

Въз­мож­но е на­ру­ша­ва­не на поч­ве­на­та пок­рив­ка от из­вър­ш­ва­не на взрив­ни ра­бо­ти. Вто­рич­но за­мър­ся­ва­не на поч­ви­те с го­ри­ва и мас­ла мо­же да ста­не от ра­бо­те­ща­та стро­ител­на и тран­с­пор­т­на ме­ха­ни­за­ция. Евен­ту­ал­ни­те взрив­ни ра­бо­ти ще бъ­дат обе­зо­па­се­ни със за­щит­ни съ­оръ­же­ния. Ти­път на обек­та не пред­по­ла­га за­мър­ся­ва­не на поч­ви­те в ра­йо­на и съ­сед­ни­те те­ри­то­рии.


3.7. Би­оло­гич­но раз­но­об­ра­зие

  • Рас­ти­те­лен свят

Рас­ти­тел­но­то раз­но­об­ра­зие е по-го­ля­мо вър­ху цен­т­рал­на­та част на пло­щад­ка­та, ко­ято пред­с­тав­ля­ва не­се­но­кос­на лива­да, пре­вър­на­ла се в па­си­ще. При из­вър­ше­ни­те наб­лю­де­ния в на­ча­ло­то и в сре­да­та на ме­сец ав­густ 2006 г. се ус­та­но­ви­ха око­ло 60 раз­лич­ни рас­ти­тел­ни ви­да вър­ху те­ри­то­ри­ята на ли­ва­да­та, па­си­ще­то и не­об­ра­бот­ва­еми­те ни­ви. .

При ре­кон­с­т­рук­ци­ята на пъ­тя, во­дещ към пло­щад­ка­та на ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще, поч­ти ня­ма да се се­кат дър­ве­та по­ра­ди под­хо­дя­щи­те га­ба­ри­ти на пъ­тя.

При про­кар­ва­не на ка­на­ли­за­ци­ята за от­пад­ни во­ди ще се уни­що­жи рас­ти­тел­ност, ко­ято след ре­кул­ти­ва­ци­ята тряб­ва да се въз­с­та­но­ви и то с мес­т­ни рас­ти­тел­ни ви­до­ве.


  • Жи­во­тин­с­ки свят

За по­со­че­ния учас­тък са ха­рак­тер­ни оби­чай­ни пред­с­та­ви­те­ли на без­г­ръб­нач­ни­те жи­вот­ни. Не съ­щес­т­ву­ват дан­ни за на­ли­чие вър­ху те­ри­то­ри­ята на имо­ти­те на за­щи­те­ни без­г­ръб­нач­ни ви­до­ве. При из­вър­ше­ния ог­лед на те­ре­на не от­к­рих­ме на­ли­чие на мра­ву­ня­ци вър­ху площ­та на раз­г­леж­да­ни­те имо­ти.

Зем­но­вод­ни­те и вле­чу­ги­те око­ло ра­йо­на на обек­та са оби­чай­ни пред­с­та­ви­те­ли на пла­нин­с­ки­те ра­йо­ни.

Ви­до­ве­те пти­ци в ра­йо­на око­ло мяс­то­то за из­г­раж­да­не на ба­за­та за от­дих при­над­ле­жат към гру­па­та на гор­с­ки­те пти­ци. По­ве­че­то от пред­с­та­ви­те­ли­те са оби­чай­ни ви­до­ве за ви­со­коп­ла­нин­с­ки­те иг­ло­лис­т­ни го­ри, по­ве­че­то от ко­ито се на­ми­рат под за­щи­та­та на За­ко­на за би­оло­гич­но­то раз­но­об­ра­зие.

Ли­вад­ни­ят лан­д­шафт и бли­зос­т­та на имо­ти­те с ас­фал­ти­ра­ния ав­то­мо­бил­ен път за при­род­на­та за­бе­ле­жи­тел­ност Чуд­ни­те мос­то­ве зна­чи­тел­но ог­ра­ни­ча­ва въз­мож­нос­т­та за оби­та­ва­не­то на те­ри­то­ри­ята на ко­мен­ти­ра­ния обект от пред­с­та­ви­те­ли на ед­ра­та бо­зай­на фа­уна (меч­ки, въл­ци, ди­ви пра­се­та). Лип­са­та на ста­ри дър­ве­та с хра­лу­пи или дру­ги под­хо­дя­щи мес­то­оби­та­ния в пре­де­ли­те на раз­г­леж­да­ни­те имо­ти не пре­дос­та­вя ус­ло­вия за жи­вот на при­ле­пи.

Въз­мож­ни оби­та­те­ли на имо­ти­те са дреб­ни бо­зайни­ци – кър­ти­ци, по­лев­ки, гор­ки миш­ки, зайци. Го­ри­те и по­ля­ни­те в ра­йо­на се оби­та­ват от сър­ни.

Осо­бе­но през топ­ли­те и су­хи лет­ни ме­се­ци, пос­тъп­ва­не­то на неп­ре­чис­те­ни во­ди от ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще в Ер­кюп­рия де­ре ще вло­ши ка­чес­т­во­то на во­ди­те на­до­лу по ре­ка­та и би ока­за­ло вли­яние и вър­ху ус­ло­ви­ята за раз­ви­тие и раз­м­но­жа­ва­не на ри­ба.

При из­вър­ш­ва­не на стро­ител­ни­те дейнос­ти не се очак­ва уни­що­жа­ва­не на зна­чи­ми мес­то­оби­та­ния на су­хо­зем­ни без­г­ръб­нач­ни и гръб­нач­ни жи­вот­ни (зем­но­вод­ни, вле­чу­ги, пти­ци и бо­зайни­ци). Не се пред­виж­да уни­що­жа­ва­не на ни­как­ви дър­ве­та от гор­с­кия фонд, ни­то на го­ле­ми пло­щи об­ра­бот­ва­еми зе­ме­дел­с­ки зе­ми, по­ра­ди ко­ето ня­ма да се ре­ду­ци­ра хра­ни­тел­на­та ба­за за жи­вот­ни­те в ра­йо­на.

Вър­ху дреб­ни­те бо­зайни­ци­те в ра­йо­на ще дейс­т­ва фак­то­рът без­по­койс­т­во от из­вър­ш­ва­не­то на стро­ител­ни­те дейнос­ти и ра­бо­та­та на стро­ител­на­та ме­ха­ни­за­ция и вре­мен­но уни­що­жа­ва­не на част от мес­то­оби­та­ни­ята им.



3.8. Лан­д­шафт

Лан­д­шаф­тът от­го­ва­ря ка­то въз­мож­нос­ти за осъ­щес­т­вя­ва­не на про­ек­та – под­хо­дя­що юж­но, юго­из­точ­но и юго­за­пад­но из­ло­же­ние, гор­с­ки път пре­ми­на­ващ през или пок­рай имо­ти­те, бли­зост до ас­фал­ти­ран ав­то­мо­би­лен път за хи­жа “Чуд­ни­те мос­то­ве” и х. “Скал­ни­те мос­то­ве” (500- 900 м) и ту­рис­ти­чес­ка ин­ф­рас­т­рук­ту­ра в ра­йо­на (ту­рис­ти­чес­ки хи­жи, мар­ки­ра­ни ту­рис­ти­чес­ки марш­ру­ти).

Пре­по­ръ­чи­тел­но е къ­щи­те за по­чив­ка и об­с­луж­ва­щи­те сгра­ди да се про­ек­ти­рат с еле­мен­ти на ти­пи­чен за Ро­до­пи­те ар­хи­тек­ту­рен стил и да се впис­ват оп­ти­мал­но в при­род­на­та сре­да, без да съз­да­ват ви­зу­ален дис­ком­форт.

Въз­дейс­т­ви­ето вър­ху лан­д­шаф­та по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то се оце­ня­ва ка­то пря­ко и нез­на­чи­тел­но по вид и сте­пен, ог­ра­ни­че­но и крат­кот­рай­но по те­ри­то­ри­ален об­х­ват и вре­мет­ра­ене.


3.9. Здрав­но-хи­ги­ен­ни ас­пек­ти на окол­на­та сре­да

Ана­ли­зът на съ­щес­т­ву­ва­що­то със­то­яние и очак­ва­ни­те из­ме­не­ния на ком­по­нен­ти­те на окол­на­та сре­да по­каз­ва, че са­мо в про­це­са на стро­ител­с­т­во­то, при нев­ни­ма­тел­но бо­ра­ве­не с го­ри­ва, мас­ла, ма­ши­ни и др. е въз­мож­но да се про­яви не­га­тив­но въз­дейс­т­вие, ко­ето се оце­ня­ва ка­то сла­бо ве­ро­ят­но.

По­тен­ци­ал­ни рис­ко­ве за здра­ве­то на ра­бот­ни­ци­те мо­гат да се по­явят ос­нов­но по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то на обек­та в ре­зул­тат от нес­паз­ва­не ука­за­ни­ята за ра­бо­та по от­дел­ни­те стро­ител­ни про­це­си.

Ос­нов­ни­те дейнос­ти, за ко­ито е пред­наз­на­чен бъ­де­щи­ят обект – от­дих, ту­ри­зъм и спорт, да­ват ос­но­ва­ние да се очак­ва по­ло­жи­тел­но въз­дейс­т­вие вър­ху здра­ве­то на оби­та­те­ли­те на ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще.


3.10. При­род­ни обек­ти

По­ра­ди по-ви­со­ко­то раз­по­ло­же­ние на при­род­на­та за­бе­ле­жи­тел­ност Чуд­ни­те мос­то­ве от пло­щад­ка­та на обек­та (60-170 мет­ра де­ни­ве­ла­ция) и фак­тът, че р. Ер­кюп­рия пре­ми­на­ва пър­во пок­рай за­щи­те­на­та те­ри­то­рия, а след око­ло ки­ло­ме­тър пок­рай пред­с­то­ящо­то за из­г­раж­да­не ва­кан­ци­он­но се­ли­щеq е не­въз­мож­но об­рат­ни во­ди от ва­кан­ци­он­но­то се­ли­ще да пре­ми­нат пок­рай за­щи­те­на­та гор­с­ка площ.

Отоп­ле­ни­ето на обек­ти­те ще се из­вър­ш­ва с елек­т­ро­енер­гия или с дър­ва, та­ка че не се очак­ва еми­ти­ра­не на ся­ро­съ­дър­жа­щи еми­сии.

Ос­та­на­ли­те за­щи­те­ни те­ри­то­рии се на­ми­рат на по-го­ля­мо раз­с­то­яние и са от­де­ле­ни от ви­со­ка пла­нин­с­ка ве­ри­га (вър­хо­ве­те Го­лям Пер­сенк и Ма­лък Пер­сенк). По­ра­ди ти­па на обек­та (ва­кан­ци­он­но се­ли­ще) не се очак­ва от­де­ля­не­то на еми­сии, ко­ито да пов­ли­я­ят от­ри­ца­тел­но на за­щи­те­ни­те те­ри­то­рии в ра­йо­на.


3.11. Ма­те­ри­ал­но и кул­тур­но нас­лед­с­т­во

В оце­ня­ва­на­та те­ри­то­рия не е ре­гис­т­ри­ра­но на­ли­чие на ис­то­ри­чес­ки, ар­хе­оло­ги­чес­ки и ар­хи­тек­тур­ни па­мет­ни­ци.

При евен­ту­ал­но по­па­да­не по вре­ме на стро­ител­с­т­во­то на ар­хе­оло­ги­чес­ки на­ход­ки или гра­деж, да се спрат из­коп­ни­те ра­бо­ти и да се уве­до­ми не­за­бав­но об­щи­на­та и ис­то­ри­чес­кия му­зей, съг­лас­но чл. 18 от ЗПКМ.
4. Мер­ки,

пред­ви­де­ни да пре­дот­в­ра­тят, на­ма­лят или, къ­де­то е въз­мож­но, да прек­ра­тят вред­но­то въз­дейс­т­вие вър­ху окол­на­та сре­да и на­се­ле­ни­ето






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

По отношение на атмосферния въздух

1.

Оросяване на площадката по време на сухо и ветровито време при извърш­ва­не на изкопни и други строителни работи

С

Избягване разнасянето на прахови емисии в атмос­фер­ния въздух

2.

При изграждането на зелената сис­тема да се предвиди участие на ви­дове с прахозадържащ ефект

С

Ограничаване на неорганизи­раните прахови емисии от площни източници

3.

Поддържане на график за редовно изми­ване на вътрешноалейната пътна мрежа

Е

Ограничаване разпростране­нието на прахови емисии

4.

Повишаване топлоизолационните качества на сградите, употребата на прозорци със стъклопакет

П

Подобряване топлоизола­ци­ята на сградите намалява раз­хода на гориво, съответно – замърсителите на въздуха

5.

Ориентацията на сградите, съобра­зена с посоката на преобладава­щите ветрове и слънчевото греене

П

Икономия на употребявана енергия за отопление и охлаждане на обитаемите помещения

6.

Рационална организация на вътрешно-тран­спортните комуникации за ком­плекса

П

Подобряване пропусква­е­мост­та на транспортните средства

7.

Квалифициран обслужващ персонал

Е

Недопускане на аварии, съот­ветно замърсяване на възду­ха от дефектирали машини и съоръжения


Подземни и повърхностни води

1.

Да се направи хидро-геоложко проучване на площадката

П

Уточняване нивото на подпоч­вените води и предотвратя­ва­не на евентуалното им въз­дей­ствие върху строителните дей­ности и експлоатацията на обекта

2.

Да се изготви ПОИС, като се обърне внимание на: минимизиране обема на земните работи, водоотвеж­дане­то на скатните води, зачимяване и затре­вя­ване на постоянните откоси, безопасно извършване на СМР

Преди започване на строител­ството

Безопасно извършване на СМР и предотвратяване въз­ник­ва­нето на неблагоприятни въз­дей­ствия върху околната среда

3.

Да се проектира и изпълни каломас­лозадържател за замърсените дъж­довни отпадъчни води в района на паркинга.

П

С


Постигане на необходимия пречиствателен ефект и опаз­ване от замърсяване на поч­вите и водоприемника, в т.ч. на околната среда

4.

Канализационните мрежи да се про­екти­рат с полиетиленови тръби ви­со­ка плът­ност и да се изпълнят ка­чес­твено, с оглед недопускане на течове


П

С


Предпазване на подземните води от замърсяване

5.

Проектиране и изграждане на пречис­тва­телно съоръжение за отпадъчните канални води, осигуряващо необходи­мия пречиствателен ефект, съгласно изискванията на Наредба № 4 / 2000 г. за качеството на водата за рибовъдство

П

С


Предпазване на повърхност­ните води от замърсяване и осигуряване нормални условия за развитие на пъстървата

6.

Проучване количествените и качес­твените показатели на водоизточника, предвиден по схемата за бъдещо водоснабдяване

П

Осигуряване на достатъчно ко­личество вода, съгласно изис­кванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, пред­назначена за питейно-битови цели

Вредни физични фактори, шум, вибрации

1.

Трасиране на пътните артерии при ра­ционално използване шумозащит­ните качества на естествените елементи на релефа на местността (падини, възвишения, наклони и др.)

П

Намаляване нивото на шума

2.

Засаждане на допълнителна подхо­дяща растителност около пътната връзка

П

Е


Намаляване нивото на шума и праховите емисии

3.

Направа на гладки асфалтови и ас­фалто-бетонни настилки на обслуж­ващата пътна връзка

П

Снижават шумовите емисии

4.

Изготвяне на правилник за вътреш­ния ред на обекта

Е

Намаляване нивото на шума

5.

Работниците да бъдат снабдени с лични шумозащитни средства

С

Гаранции за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд

Отпадъци

1.

Определяне на подходящо място или помещение за съхранение на отпадъ­ците от обекта

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

2.

Внедряване и реализация на систе­ма за разделно събиране на отпа­дъ­ците в съ­ответствие с общинска­та програма за УО

Е

Екологосъобразно оползо­творяване на отпадъците

3.

Оползотворяване на излишните земни маси в съответствие с общинската програма за УО

С

Екологосъобразно оползотво­ряване на отпадъците

4.

Сключване на договор с общин­ската фирма по чистотата за из­воз­ване и оползотворяване на отпа­дъ­ците от “Ваканционното селище”

Е

Изпълнение на изискванията на ЗУО

5.

Да се разработи Програма за управ­ление на отпадъците на “Ваканционното селище” съгласно изискванията на чл. 29 от ЗУО

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

6.

Излишните земни маси да се изпол­зват за запръстяване на съществу­ващите депа, рекултивация на нерегламенти­рани депа или моделиране на терени

С

Изпълнение на предвидени с общинската програма за УТБО дейности

7.

Писмено искане до Кмета на общи­ната за маршрута на извозване на отпадъ­ци­те и мястото на депони­ране и/или третиране

С

Е


Изпълнение на изискванията на ЗУО

8.

Подовете на помещенията за съ­хра­не­ние на дезинфектанти и ве­щества с опасни свойства да са с устойчиво на химикали покритие и с влагозадържаща способност

С

Елиминиране риска от въздействие върху средата

9.

Смазочни материали да не се съ­хра­няват в близост до пожаро­опасни места

Е

Изпълнение изискванията на БХТПБ

По отношение на геоложката основа

1.

Проектирането на обекта да се съо­брази с резултатите, изводите и пре­поръките в бъдещия доклад за инженер­но-геоложкото проучване и с изиск­ванията на “Наредба №1/01.09.1996 г. за проектиране на плоско фунди­ране”, “Норми за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони” и др. нормативни документи

П

Изпълнение на изискванията на нормативната уредба

2.

Изпълнението на дълбоки изкопи и ви­соки насипи да се осъществява въз ос­нова на индивидуални про­екти, включ­ващи стабилитетна оцен­ка на откосите

С

Гаранции за минимизиране на въздействието върху геоложката среда

3.

По време на строителството и ек­сплоа­тацията да не се допуска разливане на нефтопродукти и масла от стро­ителни машини и транспортни средства.

С

Недопускане проява на физи­ко-геоложки явления и проце­си и предпазване на подзем­ните води от замърсяване

4.

Изготвяне на инженерно-геоложки доклад за площадката

П

Спазване на нормите за проектиране


По отношение на земите и почвите

1.

Отнемане на чимовете и хумусния хоризонт и депониране отделно от останалата земна маса

С

Използване по предназначение – при създаване на нови тревни площи (норм. изисквания)

2.

Разделно депониране на земните маси – повторно връщане за моде­лиране на терена или засипка на сметища

С

Използване на излишните зем­ни маси за възстановяване на нарушения от строителството. Оформяне на граничните отре­зи с цел недопускане на ерозия

3.

Изготвяне проекти за вертикална плани­ровка и озеленяване на площадката

П
С

Гаранции за минимизиране въздействието върху почвите

4.

Излишните земни маси от строител­ството на подхода към площадката да се депонират на предварително определено от Община Чепеларе място

С

Минимизиране на въздействията върху почвите

5.

Изпълнение на техническа и биоло­гична рекултивация по трасетата на линейните подобекти – канализа­ция, водопровод и пътен подход

С

Предпазване от ерозия

6.

Рекултивиране терена на местата на изкоренените дървета чрез извадените преди това чимове

С

Максимално възстановяване на околната среда

7.

При взривяване да се използват защитни съоръжения от гумено-транспортни ленти, греди и дъски, затрупани с чували с пясък

С

Предпазване нарушаването на почвената покривка на терито­рията на обекта и съседните такива от извършваните взривни работи

8.

За предпазване на почвите от вторично замърсяване да се извършва ежедневен контрол на строителните машини и с цел недопускане на течове от горива и масла. При авария на някои от тях да се изведат на подходящо място и да се извърши незабавен ремонт

С

Предпазване на почвите и водите от замърсяване

9.

Улавяне и отвеждане на повърхност­ни­те води от площадката по време на стро­и­телството чрез отводнителни ка­навки и канали, за да се предпазят от из­насяне и размиване временно депонираните земни маси, предвидени за рекултивация

С

Запазване на земните маси, предвидени за рекултивация

По отношение на биологичното разнообразие

1.

Разположението на къщите от “Ва­кан­ционното селище” да бъде опре­де­лено по начин, минимализиращ сечите на дървета.

П

С


Намаляване на обема на сечите

2.

Извършването на основните строи­тел­ни дейности да се извърши из­вън раз­мно­жителния период на пти­ците (април, май)

С

Запазване популациите на гнездящи птици в рамките на парцела

3.

В случай на извършени сечи, да се из­готви компенсационна програма за въз­становяване на засегнатата зе­ле­на маса – дървета, храсти, треви

Е

Намаляване на нанесените вреди от строителството

4.

При извършване на рекултивация и оформянето на терените за озеле­ня­ва­не да се използват местни рас­тителни видове

С

Запазване на типичната за района растителност и инте­гриране на обекта в ландшаф­та

По отношение на културно-историческото наследство

1.

При реализация на инвести­цион­но­то предложение изкопните работи да се извършват при спазване на чл. 18 от ЗПКМ

С

Създаване на гаранции, че ако при провеждане на стро­ител­ни­те работи се установи нали­чие на археологически струк­тури или движими наход­ки, ще бъде възможно взема­не на необходимите норми

2.

При евентуално попадане при из­пъл­не­ние на изкопните работи вър­ху градеж или находка, да се спре работата и да се уведоми незабав­но Общината и Историческия музей.

С

Гаранции за опазване на културно-историческото наследство.



Зак­лю­че­ни­ето на ек­с­пер­ти­те по ОВОС е:

Счи­та­ме, че при спаз­ва­не на да­де­ни­те от ек­с­пер­ти­те пре­по­ръ­ки, за­бе­леж­ки и ог­ра­ни­че­ния, въз­дейс­т­ви­ята от ре­али­за­ци­ята на ин­вес­ти­ци­он­но­то пред­ло­же­ние за “Ва­кан­ци­он­но се­ли­ще” в м. Че­ме­рийца, зем­ли­ще с. За­бър­до, вър­ху ком­по­нен­ти­те на окол­на­та сре­да ще бъ­дат нез­на­чи­тел­ни и в рам­ки­те на до­пус­ти­мо­то за­мър­ся­ва­не, съг­лас­но дейс­т­ва­щи­те в стра­на­та нор­ми и стан­дар­ти.



РЪ­КО­ВО­ДИ­ТЕЛ:

(инж. Л. Пет­ро­ва)


ЕКИП

ЛИ­ЦЕН­ЗИ­РА­НИ ЕК­С­ПЕР­ТИ:

1.

(Ат. Згу­ров)



2.

(Ст. Ка­за­ли­ев)

3.

(арх. Кр. Пет­ко­ва)



4.

(инж. Р. Ке­лев­с­ка)





– –

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница