Видове хотели



Дата06.02.2023
Размер57.57 Kb.
#116524
Видове хотели

Видове хотели

Мария Кьосева

Кристян Въчков

9б клас

Хотелите могат да бъдат:

  • а) според периода:
  • – целогодишни;
  • – сезонни – през определени периоди от годината;
  • б) според местоположението:
  • – морски;
  • – планински;
  • – градски или в други населени места;

в) според предназначението
– апартаментен хотел – състои се от апартаменти или от студиа със съоръжения или обзавеждане за съхраняване, подготовка и консумация на храна;
– хотел-резиденс – висок комфорт и нетрадиционно обзавеждане – „пет звезди“, независимо от броя на стаите, изградено при пълна свобода на хотела (резиденции, старинни сгради, сгради – паметници на културата);
– клуб-хотел –обслужват се туристи по интереси и се предлагат основни и разнообразни допълнителни услуги;
* изграден балнеолечебен център, разполагащ със специализирано оборудвани кабинети, зали и помещения, предназначен за осъществяване на профилактика, лечение и рехабилитация на туристи от квалифициран медицински и немедицински персонал
– балнеохотел
– СПА хотел – категория „четири звезди“ или „пет звезди“, с изграден СПА и уелнес център, в който се предлагат разнообразни водни и козметични процедури, както и спортни занимания, физическо и естетическо поддържане на тялото и части от него, консултирани и реализирани от квалифициран персонал;
– уелнес хотел –„четири звезди“ или „пет звезди“, с изграден СПА и уелнес център, в който се предлагат разнообразни услуги, процедури, терапии и програми, както и спортни, културно-развлекателни и хоби занимания, предназначени за релакс.
– бизнес хотел
1.2. Мотел – вид крайпътен хотел за пребиваване 
1.3. Вилно селище – самостоятелна териториално обособена група от нискоетажни масивни вили с комплексна многофункционално изградена инженерна и туристическа инфраструктура, в която се предлагат основни и разнообразни допълнителни туристически услуги.
1.4. Туристическо селище – самостоятелна териториално обособена група от средства за подслон и/или места за настаняване, с изградена обща инженерна и туристическа инфраструктура, където се предлагат основни и разнообразни допълнителни туристически услуги.
2. Места за настаняване:
2.1. Пансион – място за настаняване (обикновено по-продължително), обзаведено с най-необходимите мебелировка, съоръжения, съдове и прибори за ползване и самостоятелно обслужване.
2.2. Почивна станция – самостоятелно място за настаняване с преобладаващи социални функции и с инфраструктура, предлагаща здравни, спортни и други услуги.
2.3. Семеен хотел – сграда с подходящо архитектурно оформление с капацитет от 10 до 20 стаи за настаняване на туристи, в която се извършва хотелиерска дейност. За обекти, изградени преди 1 юни 2003 г., се допуска капацитет от минимум 5 стаи. 
2.4. Самостоятелни стаи – до 5 стаи – самостоятелни или в апартаменти, в една сграда, предоставяни на туристи за нощувка.
2.5. Вила – самостоятелно място за настаняване, масивна сграда с ниска етажност, притежаваща минимум: преддверие, хол, две спални, кухненски бокс, трапезария, санитарен възел, тераса и паркинг.
2.6. Къща – сграда с ниска етажност, която разполага с максимум 10 стаи за настаняване. Гостите ползват общи помещения като: всекидневна, обзаведена кухня, трапезария или място за хранене и място за отдих в двора.
2.7. Бунгало – място за настаняване, изградено от строителни конструкции за сезонна или целогодишна експлоатация, със санитарен възел, без задължително изискване за кухненски бокс.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница