Висше строително училище „любен каравелов”, софия. Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство” Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров



Дата01.02.2018
Размер239.79 Kb.
#53033
ВИСШЕ - СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.
Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”
Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров
Научна специалност: 02. 17. 05.

Архитектура на сградите, конструкции, съоръжения и детайли”.


ТОМ ІІ



РЕЗЮМЕТА. СЪДЪРЖАНИЕ.

Папки от № 07 до № 11.

( Папки с публикации на доклади в различни области. )

2011.

СЪДЪРЖАНИЕ.

Папки с публикации на доклади в различни области.

по

на папката.

Наименование на съдържанието в папката.

Брой

публи-кации.

Доклади с буквено- цифрена номерация.

1

2

3




Папка 07.

Теория на архитектурата.

6 бр.

( От А-1 до Б- 1 )

2 бр.

Папка 07.

Публикация № 1.


Енергетическа парадигма на архитектурата.

Енергетическата парадигма в архитектурата има пряко отношение към „техниките” на преживяване. Всяка архитектурна форма притежава определена енергия. Хармонията на елементите изисква разпределение на енергията по предварително известни закони, отношения, връзки. По - компактните форми са по-енергетични, а формите с по-сложна конфигурация- са по-силни по емоционалното въздействие. При съвременния интернационален архитектурен стил съществува пряко транслиране на форми без връзки с регионалните традиции. Псевдостиловете са в резултат на прехвърляне на енергии от традиционни форми с едно съдържание, към съвременните форми със съвършено друго съдържание. В образците на японската архитектура се проследява умел преход на енергията от традиционните към съвременните архитектурни форми. Енергетическата парадигма в архитектурата е изпълнена с мощно емоционално въздействие. В тази връзка такива понятия като „отнемане на енергия”, „придаване на енергия”, разреждане на енергия”, „транслиране на енергия” отнесени към архитектурата изискват по нататъшно изследване.

Папка 07.

Публикация № 2 и 2-а.


Виждане и възприятие на архитектурния стил на епохата.

Разгледани са формите на виждане на отделна епоха, като начин за формиране на архитектурния стил. Изявено е, че генетическото и визуално виждане имат отношение към отражението на естетическия идеал на епохата. Показано е, че процесът на виждането е свързан с психически преобразования, осигуряващи по-високо ниво на емоционалност. Изявена е връзката между виждането според нивото на развитие на производителните сили. Подчертава се, че актуалното отношение, създавано от научно- техническия прогрес е предпоставка за внедряване на нов архитектурен стил.

Папка 07.

Публикация № 3 и 3-а.


Съдържание, форма и индивидуалност в съвременния архитектурен стил.

Разгледана е оста съдържание- форма- индивидуалност в съвременния архитектурен стил. Акцентира се на правдивия и реалистичен елемент, като характерен белег за архитектурата в световен мащаб. Очертана е тенденцията за функционално- целесъобразни и рационални структури при създаването на съвременния интернационален архитектурен стил. Показана е необходимостта от времева дистанция за формирането на архитектурната класика на социализма. Определя се, че стилът е характерно движение на времето, запечатано в пространствените форми на архитектурата.


Папка 07.

Публикация № 4.


За някои основни параметри на възприятието.

Възприятието се разглежда като сигнали с особена, съдържателна страна на ориентацията в пространството и времето. Разгледани са такива понятия, като: скорост на възприятието, специфично психологическо съпротивление на формата, проводимост на каналите на възприятието. Показано е, че скоростта на възприятието е зависима от енергетичните разходи и изменения на системата. Зрението по време на възприятието изпитва известно съпротивление, което зависи от сложността на формата. Проводимостта на каналите / рецепторите / на зрителите зависи от специфичното психологическо съпротивление на елементите. Утвърждава се, че един предмет, ред, форма притежават специфично психологично съпротивление тогава, когато въвеждането на най-незначителни, но целесъобразни и усещани изменения / определяни като прагови / възбуждат усещане за емоционално напрежение, което се съпровожда със силови взаимодействия поне в един от елементите в редовете на архитектурната форма.

Папка 07.

Публикация № 5.


Движението- главен фактор при възприятието на архитектурата.

Енергетичните разходи за всички организирани форми са свързани с движение. Връзките / реалациите / са едновалентни и многовалентни. Зад всяка от тях стои движение. Движението, изразено чрез разместване на точки, линии, обеми, създава представа за ориентацията на формите. Преместването в пространството създава различие при образуването на метъра и на ритъма в простите и сложните редове. Проводимостта на каналите на възприятието е толкова по-голяма, колкото по-малко смущения се излъчват от източника на информацията, което облегчава емоционалното възприятие. Колкото по-малко време отива за възприятието, толкова по- малко енергия се използва за различаването на елементите и толкова по- ритмично е организирана формата- това влияе на проводимостта на каналите на възприятието. Направлението на движението зависи от това какви цели преследва хаосът процесът на формообразуването. Съвременното актуално движение и и традиционното класическо движение се обединяват от това, че те функционират съвместно в архитектурата на времето. Броят на движенията, извършван за единица време, е показател за повторяемостта на равни, нюансно и контрастно неравни елементи. Минималното движение за единица време, необходимо за различаване на два съседни обекта, предмети, знаци, символи, детайли се определя като прагово движение.

Папка 07.

Публикация № 6.

Архитектурното творчество в условията на научно-техническия прогрес.

Психологическата адекватност на оста „ творец- форма- реципиент- творец”, свързана с „биоенергетическите разходи” на процеса на отражението и възприятието, респективно от страна на твореца и реципиента, в условията на съвременния научно- технически прогрес поставя нови по-актуални и по-високи изисквания към процеса на формообразуването. В това отношение взаимовръзките между компонентите на оста са сложни, широкомащаби и в същото време в голяма степен релативни и неустойчиви. Синтезът на генетическото и актуално виждане при преимуществената роля на актуалното виждане е предпоставка за ново, по- прогресивно организиране в процеса на формообразуването. За психологията на възприятието на предметната среда играе важна роля качественото ниво на триадата „функция- конструкция- форма”. Хармоничното единство на целесъобразност, тектоничност и естетичност предполага развитието на формата при различни нива на научно- техническия прогрес. Недостатъците на съвременната архитектура могат да се компенсират от въвеждането в действие на последните научни открития и технически достижения. Архитектурното мислене, респективно виждане в условията на научно-техническия прогрес ще става все повече при участието на съвременните технически средства на проектиране, което непременно ще се съпровожда с изменения в психологията на реципиента и твореца.

Папка 08.

Използване на слънчевата енергия за отопление и горещо битово водоснабдяване на сгради.

-

( От А-1 до Л- 12. )

12 бр.

Папка 08.

Публикация № 1.


Система за въздушно отопление на сграда.

Системата е предназначена за въздушно отопление на индивидуални жилищни сгради. / Патент за изобретение с рег. № 101186, разработен съвместно с доцент д-р арх. Л. Александрова /. Подпокривното пространство на сградата е съставено от горно и долно подпокривни пространства. Двете пространства са разделени от енергоакумулираща плоча. В горното пространство са разположени: водния акумулатор, единия край на тръбна серпентина за входящия топлинен поток, както и части от една по-дълга и една по-къса тръби, принадлежащи на тази серпентина. В долното подпокривно пространство са разположени: другия край на тръбната серпентина на изходящия топлинен поток, както и части от друга по-дълга тръба и друга част от същата по-къса тръба; тука е разположен и трети вентилатор, обслужващ изходящия топлинен поток. Извън сградата части от по-дългите тръби на серпентината и нейни по-къси тръби са разположени под първо прозрачно покритие и под второ прозрачно покритие, като и двете покрития са разположени непосредствено едно до друго. Всички по- дълги и по-къси тръби на серпентината образуват топлообменника на системата.

Папка 08.

Публикация № 2.

Едно предложение за индивидуална жилищна сграда с използване на слънчевата енергия за битови нужди, отопление, охлаждане и горещо водоснабдяване.

При сградата е използван воден акумулатор, съставен от горен обем, разположен в подпокривното пространство и от долен обем, разположен в ядрото на сградата. Затоплената вода през зимата през деня в горния обем, през зимата през нощта се източва в долния обем. Стените на долния обем са и стени на помещенията: спални, баня и коридор. На другия ден рано сутринта водата от долния обем се прехвърля чрез циркулационна помпа по тръба в горния за по-нататъшно нагряване. Водата в горния обем се загрява от парниковия ефект, образуван под стъкления похлупак, разположен над горния обем. През зимата през деня този парников ефект се използва за нагряване на въздуха в помещенията чрез отваряне на хоризонтални клапи, които оформят дъното на пространството, в което се създава този парников ефект. Това дъно е и част от тавана на помещенията. От друга страна чрез отражателни и поглъщащи покрития се влияе на температурата на въздуха в помещенията. През зимата, през нощта, хоризонталните клапи се затварят, с което се прекъсва връзката между пространството на помещенията и пространството под стъкления похлупак. През лятото, през деня парниковият ефект от пространството на стъкления похлупак обслужва само горния обем, като нагрятата вода се използва за горещо водоснабдяване в банята и кухнята. През лятото, през нощта затоплената вода от горния обем не се източва в долния обем. Чрез вентилатор рано сутринта в долния обем се нагнетява по по-хладен въздух, който охлажда стените му, които са и стени на помещенията.


Папка 08.

Публикация № 3.

Увеличаване на акумулиращата способност на система за слънчево отопление, използвана в едноетажна жилищна сграда.

Енергоакумулиращата способност на сградата е увеличена с помощта на насипна маса, например от камъни с неправилна форма, разположени в наклонени въздушни канали, образувани между наклонени покривни плочи и във вертикални въздушни канали, разположени между вертикални стени. Банята и кухнята са обхванати двустранно от вертикални въздушни канали с насипната маса. Под пода на сградата са разположени два реда каменна маса- втория ред е двоен и е разположен в хоризонтален въздушен канал. Зад южната фасадна стена са оформени два реда насипна маса в този хоризонтален канал. С помощта на вентилатори въздушните канали от покрива и от първия етаж са свързани помежду си. Наклонените покривни плочи са разместени по височина на южния скат, като в зоната на отместването по тях е положено черно поглъщащо покритие. Пред тях е изпълнено прозрачно покритие, което се спуска и покрива цялата южна фасада. В част от пространството на покрива е разположен и воден акумулатор, предназначен за осигуряване на топла вода за битови нужди. С помощта на вентилатор в горния край на вътрешната южна стена на помещенията през отвор се нагнетява по-топъл въздух, постъпващ по вътрешния вертикален южен канал.

Папка 08.

Публикация № 4.

Възможност за използване на различната ориентация на подвижните ламели, разположени във въздушното пространство пред южната стена на сградата за акумулиране на слънчева енергия.

Предвидените ламели са разположени във въздушно пространство, оформено между южната вертикална прозрачна преграда и южната стена на сградата. Едната страна на ламелите е покрита с отражателно покритие, а другата им страна- с поглъщащо покритие. Второ поглъщащо покритие е разположено върху южната стена. В дъното на въздушното пространство са оформени са оформени външни отвори и вътрешни отвори. Въздушното пространство е свързано с въздушни канали с помощта на отвори, разположени в горната част на стената. Тези канали са разположени между външна оребрена напречна стена и вътрешна напречна стена, и между двете напречни стени. Зад тези отвори, в долната част на каналите са разположени вентилатори.

( Патент за изобретение с рег. № 97622. )

Папка 08.

Публикация № 5.

Система за слънчево отопление.

Предмет на разглеждане в този доклад е система за слънчево отопление на сграда, използваща завършен обемен елемент, съдържащ в структурата си елементите на слънчевото отопление- воден колектор, воден акумулатор, стена с топлоизолация, скъсени тръбни връзки, свързващ тръбен кръг, преминаващ през водния акумулатор и стигащ до отоплителното радиаторно тяло, разположено в помещението.

( Патент за изобретение BG 62014 B 1. )

Папка 08.

Публикация № 6.

Съоръжение за оползотворяване на слънчевата енергия.

Задача на изобретението е да се създаде съоръжение за оползотворяване на слънчевата енергия, което да притежава компактност, да има къси тръбни връзки, свързващи слънчевия колектор с акумулиращия обем за нагряваната вода при относително кратко време за получаване на гореща вода в акумулиращия обем. Този обем е с форма на паралелопипед, като и четирите му страни са покрити с черни селективни покрития. Той е разположен в подпокривното пространство, затворено между плоча, вертикална стена и наклонена стъклена преграда под 600. Паралелопипедът е със същия наклон. Върху горната наклонена стена е разположен слънчев колектор, а втори колектор е закрепен върху срещуположната долна наклонена стена. Вътре в обема са разположени тръби, свързани с двата слънчеви колектора. С помощта на циркулационни помпи се осъществява движение на топлоносителя по серпентините на колекторите и в тръбната мрежа на акумулиращия обем, вследствие на което водата в него се затопля.

( Патент за изобретение BG 62999 B 1. )

Папка 08.

Публикация № 7.

Жилищна обемно- планировъчна модулна единица, предназначена за изграждане на казармени райони, използваща слънчевата енергия за отопление и горещо битово водоснабдяване.

Жилищна обемно- планировъчна модулна единица включва четири броя жилищни помещения, предверие към всяко от тях за оставане на снаряжението, дрехите и обувките. Във всяко от четирите помещения са разположени по четири едноетажни или по четири двуетажни легла. Общата вместимост е съответно за 16 или за 32 души. Всяко едно от помещенията има санитарен възел и баня.

За използуване на слънчевата енергия са разработени различни режими за въздушно и водно отопление и битово горещо водоснабдяване на сградата.

При южната фасада са включени вертикални сухи акумулатори от насипен материал- например баластра или чакъл, разположени в метална мрежа. До тези акумулатори има достъп през съответни врати, необходими за ревизия на акумулаторите при необходимост. По надлъжната средна ос на сградата има водни акумулатори, през които минава зигзагообразна тръбообразна мрежа. При северната фасада са разположени вертикални канали, по които с помощта на вентилатори се нагнетява топъл въздух. Този въздух се засмуква от въздушни пространства, също вертикални, но разположени пред южната фасадна стена под прозрачно покритие. По хоризонтални канали- горни разположени под тавана на помещенията, и на долни- под пода, се постига непрекъснат въздушен циркулационен контур. От друга страна в подпокривното пространство има серия от водни акумулатори, свързани с помощта на циркулационни помпи с водните акумулатори от долния етаж. Подпокривното пространство при южния си скат е обхванато от прозрачни въздушни канали, а северният скат е обхванат от други наклонени по ската северни канали, контактуващи с въздушно пространство, оформено под прозрачно покритие. В най-високата част на покрива, при билото, с помощта на вентилатори топлият въздух от наклонените северни и южни канали се нагнетява в подпокривното пространство, където индиректно ще нагрява стените на водните акумулатори. Водата за битовото горещо водоснабдяване се взима от горните водни акумулатори, разположени в подпокривното пространство. Разходът на вода се възстановява в тези водни акумулатори от водопроводната тръбна мрежа.

Решението е патентовано- патент за изобретение BG № 61953 В1 и ще намери приложение при изграждането на казармени райони от жилищни обемно- планировъчни модулни единици за 16 или 32 души, като тези единици в силуета на застрояването са сключено разположени ( частично опрени една до друга ) .



Папка 08.

Публикация № 8.

Едно развитие на слънчевата архитектура, показано в патентовани изобретения на системи за отопление и битово горещо водоснабдяване на сгради.

В доклада са разгледани проектни решения, разкриващи различни подходи при използуване на слънчевата енергия. Включени са следните патенти, елементи от които са заложени при проектирането на къщите от конкурса на Кнауф:

1. Патент BG 61853 В1. Система за слънчево отопление. Приложение- при въздушно отопление на сгради, например хотели.

2. Патент BG 51741 В1. Слънчев енергиен колектор за сгради. Приложение при въздушно отопление на едноетажни къщи.

3. Патент BG 63175 В1. Система за отопление на сграда- съвместно с арх. Л. Александрова.

Разгледани са начини за интегриране на елементи на слънчеви системи, които са превърнати в неразделна част на сградата. Увеличена е разгънатата площ чрез използуване на двойни вътрешни и напречни и надлъжни стени, имащи освен носеща и акумулираща функции. Тези патентовани решения се използуват като прототипове в проектирането на обекти от областта на слънчевата архитектура.



Папка 08.

Публикация № 9.

Системи за отопление на сгради.

Системите за отопление на сгради са разработени на базата на използване на слънчевата енергия. Освен за отопление те могат да се използват и за горещо битово водоснабдяване. Системите са интегрирани в структурата на архитектурно- конструктивното решение на сградите. Акумулирането на топлина става в сухи и водни акумулатори. Предложени са шест решения, регистрирани в Патентното ведомство на Република България.

Папка 08.

Публикация № 10.

Система за въздушно отопление на сгради.

Системата намира приложение в строителството, по-специално при изграждане на едностранно ориентирани сгради от хотелски тип. С нея се създава възможност за затопляне на напречните на фасадата стени от загретия въздух от акумулиращото пространство, разположено успоредно на фасадата. Системата включва наклонен въздушен канал, разположен в напречните на фасадата стени, като над него са оформени вертикални въздушни канали, отделени чрез акумулиращи стенички.

( Патент за изобретение BG 61853 В1 и с рег. № 97609. )

Папка 08.

Публикация № 11.

Система за отопление на сграда, разположена върху наклонен терен.

Системата намира приложение в строителството на къщи от типа „близнак”. Тя е с увеличени топлообменни повърхности на въздушния акумулатор и на топлообменника, подаващ вода за битови нужди. Системата включва последователно свързани наклонен въздушен канал 1 с първи 5 и втори 6 канал и с втори наклонен канал 10. В канал 1 и в северната част на първия канал 5 са разположени първи серпентини 13. В южната част на канала 5 са разположени втори серпентини 15. Топлообменникът е изпълнен като трети серпентини 16. Всички серпентини са свързани с водния акумулатор.

( Патент за изобретение BG 62457 В1 и с рег. № 97777. )

Папка 08.

Публикация № 12.

Използване на слънчевата енергия за отопление и горещо водоснабдяване.

Докладът включва патенти за изобретения и заявки за патенти за изобретения в областта на използване на слънчевата енергия. Дадени са основните технически характеристики на решенията. Посочени са техните предимства и област на приложение.




Папка 09.

Енергоактивни стени, панели и енергоакумулиращи връзки.

-

( От А-1 до Г- 4. )

4 бр.

Папка 09.

Публикация № 1.

Връзка между стенни панели при външни стени.

Връзката между стенни панели ще намери приложение в строителството на сгради, чиито външни стени са направени от панели. Чрез нея външните фуги между стенните панели се подсушават от нагряван от слънчевата енергия топъл въздух. При връзката между стенните панели от външната страна на сградата повърхностният им слой е изпълнен от прозрачен материал. В жлебовете на съседните панели е разположено двукамерно правоъгълно еластично тяло от черен, акумулиращ слънчевата енергия материал.

( Патент за изобретение BG 62819 В1. )

Папка 09.

Публикация № 2.

Енергоактивна връзка между панели.

Изобретението ще намери приложение при изграждане на ограждащи конструкции и при разработването на системи за оползотворяване на слънчевата енергия. Задачата е решена с енергоактивна връзка между панели, образувана от панели, на които при страниците са разположени вътрешни и външни вертикални тръби, които са част от системата за оползотворяване на слънчевата енергия за отопление на сгради. При страниците на панелите и двата повърхностни слоя са огънати до образуването на повърхностни надлъжни пространства. Между повърхностните слоеве на панела са разположени множество въздушни канали, метрично наредени един до друг, като тези канали според случая са запълнени със смес.

( Патент за изобретение BG 64536 В1.)

Папка 09.

Публикация № 3.

Енергоакумулираща връзка между панели.

Задачата е решена с eнергоакумулираща връзка между трислойни панели, включваща енергоакумулираща страница, разположена в края на единия панел, като до страницата са разположени външна вертикална тръба и вътрешна вертикална тръба, свързани с елементите на системата за оползотворяване на слънчевата енергия за отопление на сграда.

Енергоакумулиращата страница в напречното си сечение има по-къса скосена стена, покрита от скосена част, оформена във вътрешния повърхностен слой на панела, и по-дълга скосена стена, долепена до едната по-къса стена на външната вертикална призматична тръба и до едната по-къса стена на вътрешната вертикална призматична тръба. Съседните стени на вертикалните тръби са опрени помежду си, като най-дългата стена на тръбата е покрита от прозрачния външен слой, при което най-дългата стена на тръбата е опряна в уплътнението на фугата.

По-късата стена на енергоакумулиращата страница е опряна до едната по-къса страна на вътрешната вертикална призматична тръба, на която съседната по-къса стена е опряна до хоризонталния край на вътрешния повърхностен слой. По-дългата стена на вътрешната вертикална призматична стена е опряна до уплътнението на фугата, при което единият свободен връх на външната вертикална призматична тръба е разположен във външното легло, оформено върху в съседния панел и имащо вътрешно уплътнение.

Острият връх при хоризонталния край на вътрешния повърхностен слой е разположен във вътрешното легло, оформено в съседния панел и имащо уплътнение. Хоризонталният край на слоя е получен чрез неговото двойно успоредно огъване, като в огъвката има свободно пространство.

Стена от панели, свързани чрез енергоакумулираща връзка, така че всеки от панелите, има в десния си край енергоакумулираща страница, към която плътно са опряни с едната си стена външна вертикална призматична тръба, енергоакумулиращ призматичен елемент и вътрешна вертикална призматична тръба. Острият връх е оформен до края на вътрешния повърхностен слой, а свободният връх е оформен в края на външния прозрачен слой и външната вертикална призматична тръба. В левия край на панела са оформени челно вътрешно и външно легло, съответно в слоевете-повърхностен и прозрачен.

Стена от панели, включваща и ъглов панел, имащ в единия си край енергоакумулираща страница, а в другия си край втора енергоакумулираща страница, срещу кояато челно е оформено въздушно пространство с помощта на прозрачен външен слой.

Система за оползотворяване на слънчевата енергия за отопление на сграда, имаща стени, при които по едната стена на сградата външната вертикална призматична тръба е свързана последователно с втора горна напречна призматична тръба, с втора циркулационна помпа, с горна напречна призматична тръба, с вътрешна вертикална призматична тръба, която от своя страна е свързана с долна наклонена призматична тръба, която е свързана последователно с вътрешна долна хоризонтална тръба, с долна напречна призматична тръба, имаща първа циркулационна помпа, с външна хоризонтална призматична тръба, която е свързана с външната вертикална призматична тръба.

Система за отопление на сграда, на която при перпендикулярната стена на сградата втората външна призматична вертикална тръба е свързана последователно с трета горна напречна призматична тръба, имаща в края си четвърта циркулационна помпа, с четвърта горна напречна призматична тръба, с втора външна вертикална призматична тръба, която от своя страна в долния си край е свързана с трета долна напречна призматична тръба, с втора долна вътрешна призматична хоризонтална тръба, с трета долна наперчна призматична тръба, имаща трета циркулационна помпа, с втора външна хоризонтална призматична тръба, която от своя страна е свързана с долния край на втората външна вертикална призматична тръба.



( Патент за изобретение BG 64603 В1 и с рег. № 106086.)

Папка 09.

Публикация № 4.

Връзка между стенни панели, включена многократно в структура- та на енергоактивна ограждаща стена и система за оползотворява- не на слънчевата енергия на сграда, изпълнена с тази стена.

Предложението се отнася до решение на връзка между стенни панели, позволяваща изграждане на енергоактивна стена, която ще намери приложение в строителството на многоетажни жилищни сгради. Тази енергоактивна ограждаща стена е още и част от системата за оползотворяване на слънчевата енергия за въздушно отопление и горещо битово водоснабдяване на сградата. Задачата е решена с връзка между стенни панели, имаща откъм външната страна на сградата повърхностен слой, изпълнен от прозрачен материал, както и две пера. Те са разположени в кръгово очертани жлебове на съседните панели откъм външната и вътрешната им страна. Перата са изпълнени от черен, акумулиращ слънчевата енергия материал. Всяко перо е съставено от първа и втора цилиндрични повърхности, концентрично разположени помежду си. Между тях са оформени вертикални въздушни канали, разделени от междинни прегради. Цилиндричните повърхнини и междинните прегради са прозрачни.

( Патент за изобретение BG 63172 В1 и с рег. № 101383.)




Папка 10.

Панели и връзки между панели с повишена огнезащита.

-

( От А-1 до Е- 6. )

6 бр.

Папка 10.

Публикация № 1.

Връзка между панели, защитена срещу пожар.

Целта на тази публикация е да се покаже, че е възможно да се разделят с негорими ивици и по-малки части от стената, например всеки панел от стената се отделя от съседния с такава ивица. Предложени са три начина на защита:- с керамичен профил и негорим насипен материал;- в пространството на керамичния профил и между него и краищата на панелите е поставена замазка;- комбинация от негорим насипен материал и глина.

( Патент BG 61281 В1. )

Папка 10.

Публикация № 2.

Една възможност за ограничаване на пожара и на топлинния мост на резбонарезните винтове и самонарезните болтове, използвани като съединителни средства на панелите.

Целта на тази публикация е да покаже една възможност за ограничаване на пожара и на топлинния мост на съединителните средства, използвани за връзка между панелите и за тяхното окачване към носещата конструкция. Осигурено е четирикратно препокриване на всяка страна от връзката между панелите чрез краищата на повърхностните слоеве при участието на два негорими М- образни профили. Съединителни средства преминават през всеки от двата повърхности слоя и през едната хоризонтална част на М- профила, като стигат до другата хоризонтална част на втория М.- образен профил, без да я пресичат.

( Патент за полезен модел BG 121 Y1. )

Папка 10.

Публикация № 3.

Огнезащитна структура за свързване на трислойни панели- полезен модел № 101563.


Огнезащитната структура се състои от профилирана метална лента и защитна обвивка от негорим материал. Обвивката включва спираловидни огнеустойчиви нишки. Огнезащитната структура е оформена предварително във вид на ивица, при която металната лента е изпълнена с трапецовидно зигзагообразно напречно сечение и е обхваната непрекъснато по външния и вътрешния си периметър от защитната обвивка. Огнезащитната структура е разположена от двете страни на фугата между панелите и съответстващи легла, оформени в крайните надлъжни участъци на панелите и е закрепена към тях посредством самонарязващи винтове.

( Патент за полезен модел BG с рег. № 101563. )

Папка 10.

Публикация № 4.

Леки панели и връзки между тях с повишена огнеустойчивост.

Огнезащитата на панелите е осигурена с двупластови външни слоеве, благодарение на това, че от едната страна на панела, която контактува с пространството на хладилната камера и има положителна температура, са разположени пръчкообразни маси с кръгло напречно сечение.

Метод за изпълнение на панели с повишена огнеустойчивост. Огнезащитата под формата на пръчкообразни тела от огнеустойчив материал е разположена от едната страна на панела концентрирано и непрекъснато, непосредствено между топлоизолацията на панела и повърхностните му слоеве. От другата страна- прекъснато, като при това пръчкообразните тела са изпълнени като три вида, имащи различна плътност.



( Патент BG 62741 В1. )

Папка 10.

Публикация № 5.

Пожароустойчива челна връзка между панели.


Връзката между панели осигурява ефикасна противопожарна защита на фугите. Всеки панел е образуван от два успоредни повърхностни слоя с топлоизолационен слой между тях. В краищата на панелите, в областта на челната връзка, под повърхностния слой, има пожароустойчив, саморазпенващ и разбухващ се при допир с въздуха материал. Краищата на повърхностните слоеве на панелите са с отвори и са оформени като триъгълни призми. В тях е разположена изработена от разтопяем при 600 С материал цилиндрична тръба. В нея е поместен пожароустойчив, разбухващ се материал. Във всеки панел, между срещуположните му триъгълни призми, е оформена по една надлъжна страница с горен метален слой, конзолен край и долен метален слой. При свързване на два съседни панела краищата на горния метален слой се разполагат върху долния метален слой. И в двата слоя са оформени надлъжни жлебове, в които се поместват уплътнения и срещу които са разположени върховете на триъгълните призми.

( Патент BG 61659 В1 с рег. № 99392. )

Папка 10.

Публикация № 6.

Метод за изготвяне на трислоен панел с повишена огнеустойчивост.

Предварително се изготвят пръчкообразни тела от огнеустойчив материал. Телата се разполагат от вътрешната страна на двата покриващи външни слоя, след което между двата външни слоя и около огнеустойчивите пръчкообразни тела се експандира топлоизолационен слой от пенополиуретан. Телата са изпълнени от материал с три вида плътности. Във връзката между панелите са оформени пера също с тези три вида плътности.

( Патент BG 62704 В1. )




Папка 11.

Преминаване на инсталационни тръби през стени.

3 бр.

( От А-1 до Б- 2, В-3 )

3 бр.

Папка 11.

Публикация № 1.

Устройство за преминаване на инсталационни тръби през хладилна стена.

Устройството е съставено от тръбни сегменти, навити с конусовидна резба един към друг. Преминаващата инсталационна тръба е уплътнена към съответния тръбен сегмент с помощта на еластични пръстени. Странично на концентричните тръбни сегменти отляво и отдясно са монтирани поне по един призматичен отвор, ориентиран по посока на демонтиране. В този отвор се монтира по един демонтажен ключ. Призматичните отвори в режим на експлоатация са обхванати от законтрящи устройства.

Папка 11.

Публикация № 2.

Инсталационен хладилен панел и връзка между панели.

Задачата е решена с външни и вътрешни зигзагообразни слоеве, между които е разположена топлоизолацията. По всеки диагонал на панела има по един зиг- заг по-голям от съседните му зигзагове. Откъм вътрешната страна на панела са разположени вдлъбнати зигзагове, а срещу тях сая разположени изпъкнали отваряеми зигзагове. Между тези два вида зигзагове са разположени електрическите инсталации в две нива.

Отваряемите зигзагове позволят контрол по трасето на ел. инсталациите.



Папка 11.

Публикация

3.



Устройство за преминаване на инсталационни тръби през хладилна стена.


Отворът в строителния елемент е изпълнен като пресечен конус с помощта на неподвижно закрепен пресечен конус към тялото на елемента, представляващ първия тръбообразен елемент. В по-малкия отвор на този конус е разположен втори тръбообразен елемент, имащ формата на пресечен конус, така че по.-голяма част от този конус е разположена извън тялото на елемента. В по-малкия отвор е разположена премостваща тръба, която в зоната на елемента е обхваната ротационно- симетрично от еластично уплътнително тяло, имащо основа, в която е оформен централен отвор, съответстващ по размери на по-малкия отвор от неподвижно закрепения пресечен конус. В този централен отвор е разположен трети тръбообразен елемент, имащ формата на пресечен конус, чийто размери и форма са равни на втория тръбообразен елемент с формата на пресечен конус. По-голямата част от този пресечен конус е разположена извън основата, като почти цялото тяло на този пресечен конус е извън дебелината на елемента. Еластичното уплътнително тяло е разположено в отвора на неподвижно закрепения конус, в отворите и на двата равни по форма и размери пресечени конуса, където то обхваща външната повърхност на премостващата тръба на разстояние по - голямо от дебелината на елемента. Част от еластичното тяло е разположено в зоната на съединителните средства, между вътрешния слой на елемента и устройството.

Общо:




6 бр.

27 бр.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница