Въпроси – „Капитал“



Дата02.06.2018
Размер61.6 Kb.
#70579
Въпроси – „Капитал“

Отговори: новият зам.-министър в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, който ще отговаря за развитието на електронното правителство
К: Премиерът Бойко Борисов заяви неколкократно през последния месец, че очаква работещо е-правителство в рамките на следващите 8-10 месеца. Вие сте изключително детайлно запознат с етапа на развитие на е-правителството, смятате ли че такива срокове са теоретично постижими при липсата на отделени в бюджета средства конкретно за е-правителство и забавени проекти, финансирани с европейски пари?

ВБ: Фактът, че премиерът Борисов лично се ангажира и постави като основен приоритет електронното правителство, е гаранция, че то ще се случи. Считам сроковете за напълно реалистични, възможно е да се справим и е-управлението у нас да заработи. Ако трябва да обобщя медийно, бих казал, че имаме новина – това е първото българско правителство, в чийто дневен ред попада електронното управление. Следя процеса и съм част от него от известно време, затова имам и своите аргументите - през последния месец проведох редица срещи с ръководствата на почти всички министерства и ключови агенции. Убедих се, че темата е-управление наистина е сред приоритетите на колегите. Видях, че мога да разчитам на подкрепа, за да реализираме проектите и има воля за постигане на реални и видими резултати. В условията на финансови ограничения всички централни администрации продължават да работят усилено в две посоки – поддръжка на системите, за които отговарят и развитие, усъвършенстване и внедряване на нови. В крайна сметка за постигане на резултати в срока до 10 месеца, най-важното е да постигнем максимално бързо добра, работеща координация между администрациите. Освен всички останали задачи, тази координация е и една от основните ми цели.

Електронното управление е сложен, динамичен и непрекъснат процес. Мисля, че вече успях да убедя колегите в Министерски съвет, че успехът или провала на е-правителството зависи от всички участници – граждани, бизнес и администрация. И доколкото гражданите и бизнеса отдавна са доказали своята готовност за е-управление, то администрацията има редица предизвикателства, с които трябва да се справя. Едно от тях, но в никакъв случай не най-важното, са и финансовите средства. Колегите, които са отговаряли за е-управление преди мен, са извървели по-лесната част от пътя. Под логото на „е-управление” са изразходвани значителни средства, основно за хардуер и лицензи. Да, те са необходими, но не са достатъчни, за да говорим за е-управление у нас. На нас ни ни предстои реалната работа, която е и по-трудна – изграждането на модерни централни системи, създаването на информационния модел на държавата, създаването на гъвкави референтни модели на съответните администрации (централни и общински), постигането на оперативна съвместимост между отделните информационни системи и т.н.
С колегите от МФ работим усилено, за да повишим ефективността от харченето на публични средства. Буквално следващата седмица предстоят редица срещи с акцент точно върху тези проблеми.

К: На какъв етап са проектите, свързани с е-правителството и финансирани по оперативните програми, които МТИТС подготвя (за 100-те + услуги, интернет в селските райони)? Наскоро изтече информация в медиите, че конкурсите се отлагат за 2013?


ВБ: По проекта „Развитие на административното обслужване по електронен път”, изпълняван по договор за безвъзмездна финансова помощ по ОПАК, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд, е изготвена тръжна документация за възлагане на основните дейности. Очаквам тръжната процедура да бъде обявена съвсем скоро. Срокът за изпълнение на дейностите по проекта е удължен с една година и трябва да приключи на 7 март 2013 г., но резултати от този проект ще излизат постепенно още към края на 2012 г.


Закъснение спрямо първоначално заложените срокове е факт и при подготовката на открита процедура за прединвестиционното проучване, предхождащо проекта за изграждане на широколентова инфраструктура в селските райони. Една от причините за това е обжалването на процедурата пред две инстанции. За да преодолеем това закъснение, своевременно обсъдихме с представителите на Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие” възникналите обстоятелства и какво е необходимо да бъде направено, за да ускорим провеждането на дейностите съпровождащи или следващи прединвестиционното проучване, като финализиране на Нотификацията за държавна помощ до ЕК, консултации с МОСВ за необходимостта от ОВОС, както и подготовка на документите за кандидатстване пред Управляващия орган на ОПРР. Паралелно с това трябва да се разработи техническо задание и тръжна документация за възлагане на проектирането и изпълнението (пълен инженеринг) на широколентови мрежи с отворен достъп в избраните целеви райони. Буквално до дни трябва да бъде подписан договора с изпълнителя, който ще извърши прединвестиционното проучване.
Засега работим с времеви график, който предполага, че възлагането на работата по този сериозен търг ще стане в средата на 2012 г., за което са информирани и в ЕК.
К: Какво свърши Съвета за административна реформа и по-конкретно Консултативния съвет по е-управление, който беше създаден през лятото, за да подобри координацията между различните институции при реализирането на проекти, свързани с е-управлението?

ВБ: На 19 април Съветът за административна реформа със свое решение прие състава на Постоянната работна група „Електронно управление” към него. В състава на групата влизат доказани специалисти от администрацията с отговорности в областта на информационните технологии и е-управление. За този период групата подготви редица необходими документи, за да стартира реалната работа - описание на информационните системи на ДА, за които са необходими средства от бюджета за 2012 г.; бяха разгледани проекти на секторните стратегии е-здравеопазване и е-правосъдие; бяха дадени ясни указания за разработването и на останалите секторни стратегии. Добър пример за надведомствена координация, осъществена от САР, е проектът „Развитие на административното обслужване по електронен път”. На няколко заседания на Съвета за административна реформа бяха представени резултатите от избора на административни услуги, които да бъдат реализирани като електронни такива. Имаше сериозни обсъждания с колеги от други ведомства, но в крайна сметка като надведомствен консултативен орган САР определи базовите регистри в държавата, между които ще бъдат реализирани вътрешно-административните електронни услуги по проекта.


Със създаването на Съвета за електронно управление нивото на координация, контрол, следене изпълнението на дейностите и спазването на сроковете, свързани с електронното управление, беше издигнато на най-високо политическо ниво. Този съвет е доказателство за наистина сериозната политическа воля и ангажимент на правителството за реализирането на приоритета за цифрова администрация и качествени електронни услуги.
К: Кой ще е председател на Консултативния съвет по е-управление след освобождаването на Първан Русинов от поста му зам-министър?
ВБ: Консултативен съвет по е-управление няма. Ако става дума за Консултативния съвет по въпросите на електронните съобщения, пощенските услуги, информационното общество и електронното управление, то той е създаден със заповед на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и промените в неговия състав се извършват по същия ред – със заповед на министъра.
К: Премиерът Бойко Борисов иска завършено електронно правителство. Бихте ли посочили според вас как ще изглежда завършеното електронно правителство в България? Какво ще включва? Услуги за бизнес и граждани, връзка между администрациите, е-гласуване, е-здравеопазване? Каква е крайната цел?

ВБ:E-управлението е сложен, динамичен и непрекъснат процес, който има необходимост от постоянно развитие. Затова посоката, в която смятам, че трябва да вървим през 21 век да улесним комуникацията на гражданите с администрацията, да повишим значително качеството на предоставяните електронни административни услуги, да разтоварим бизнеса от излишна административна тежест при контактите му с администрацията, с помощта на е-управление администрацията наистина да е в услуга на гражданите и бизнеса.


На този въпрос мога да ви отговоря като потребител на електронните услугите, предоставяни от администрацията и бизнеса. Искам да притежавам универсално средство за електронна идентификация пред системите на държавната администрация. Искам администрацията да изисква само данни, които все още никоя държавна или местна администрация, не е изисквала от мен. Всички останали данни, отнасящи се до мен като физическо лице, да си ги обменя по електронен път при ясно регламентирани законови основания за това. Искам моите данните, които се намират някъде в администрацията да са надеждно защитени и администрацията да носи отговорност за това. Искам когато ми се наложи да отида на лекар, чрез моето универсално средство за електронна идентификация и чрез своя електронен идентификатор лекаря да има достъп до моето електронно медицинско досие. Искам хартиеният документооборот в администрациите да бъде намален драстично и те да си обменят документи по електронен път. Искам администрацията да има персонализирано отношение към мен като гражданин, на база на информацията с която разполага за мен. Искам да мога да гласувам по електронен път, за да не се налага да ходя до изборната секция.



Това вече не е мечата, възможно е. Работим именно за това и ще го постигнем, за да може комуникацията между гражданите и администрацията да се улесни взаимно и ефективно.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница