Ямбол На 27 октомври 2008 г в камерна зала на читалище „Пробуда



Дата09.04.2018
Размер48.46 Kb.
#65421
Библиотека при Народно читалище „Пробуда” - Ямбол

На 27 октомври 2008 г. в камерна зала на читалище „Пробуда” се проведе среща с Илия Вълков и неговото творчество и неговата съпруга Елена Вълкова във връзка с Деня на бесарабските българи – 28 октомври.

Поетът Илия Вълков е роден през 7 юли 1950 година в село Ореховка, Болградски район, Украйна. Потомък е на българи, изселили се през 1830 година в тогавашна Бесарабия с войската на Дибич Задбалкански, търсейки спасение от зверствата на турския поробител. Той носи фамилията на един от своите юначни и непокорни предци – Вълко войвода, от когото е наследил безусловната любов към България и българския народ и гордия си борбен дух. Наред с тези безценни качества Илия Вълков носи в себе си лиричната душа на поета и дар слово, за които свидетелстват неговите пет книги.

Завръщането в България Илия Вълков e превърнал в своя най-съкровена мечта, в цел на живота си, която осъществява през 1992 година. Живее и твори в град Варна.

Поетът у него намира нови хоризонти за творчески полет. Раждат се стих след стих, прочувствени разкази, рожби на неговите силни чувства и житейски опит и мъдростта на зрялата му възраст. И точно тук, в България, той подари на читателите своите първи пет книги: „Носталгия” (лирика), „Завръщане” (лирика), „Бесарабска тъга„ (стихове и разкази), Четвърта книга (лирика) и пета книга - „Взгляд” - на руски език.

Камерната зала на читалището се оказа малка за желаещите да се срещнат с твореца и личността, бесарабския българин Илия Вълков. Срещата премина при много голям интерес. Аудиторията се включи активно с въпроси и изказвания за бесарабските българи и творчеството на Илия Вълков.

„Възхищавам се от чувството за ритъм в поезията му” - каза Иван Джурелов, журналист и поет, и сподели свои впечатления от гостуването си в Болград, където се поставят основите на българското академично образование, както и от други селища на бесарабски българи. За това, колко много обичат България, говори запазването на чистия стар български език.

През цялото време на срещата вървеше слайд шоу, което допълваше и онагледяваше всичко, за което се говори в момента.

Накрая, по български обичай, гостите бяха поздравени от домакините с изпълнение на народния певец Тодор Панайотов.


На 30 октомври 2008 година по инициатива на библиотеката към читалище „Пробуда”, съвместно с НУ „Проф. Нойков”, се учреди клуб „Аз съм българче”.

Мисията на Клуба е чрез своите членове да бъде активен посланик на празниците, традициите и обичаите на българина в училище, у дома, в приятелския кръг.

Клубът има за цел да запознава младото поколение с българските народни празници и обичаи; приобщаване и спазване на българските традиции; познавайки своя бит, култура, традиции и празници, да се гордеят, че са българи.

Първата тема от програмата на Клуба бе „Народни будители”. Библиотекарите Таня Кирова и Милена Стефанова запознаха присъстващите с историята на честването на Деня на народните будители. Чрез презентацията „Народни будители” участниците се запознаха с много от тях – Паисий, Петър Берон, Софроний Врачански, Раковски, Левски, Ботев, Каравелов, Чинтулов, Хаджи Димитър, Проф. Нойков, Ради Колесов и др.

Всяка година в памет на будителите се организира от читалището факелно шествие и панихида на гроба на Ради Ив. Колесов в храм „Света Троица”.







На 6 ноември 2008 г. по инициатива на библиотеката към НЧ „Пробуда” и НУ „Проф. Нойков” се възобнови дейността на дискусионен клуб „Искам да знам”, чиято задача е да се обогатят знанията на децата; да се научат да дискутират; да общуват по между си; да не се притесняват да изказват личното си мнение, независимо колко е различно. Заниманията включват викторини и забавни игри, когато е необходимо се канят и от гост-лектори.

Новите темите през този сезон са:


  • „Бъдещето на Родината зависи и от мен – България в моите мечти”

  • „ Какво е обич, любов и приятелство?”

  • „Българино, поради що се срамиш да се наречеш българин”

  • „Ще изяде ли „мишката” книжката? Компютърът срещу библиотеките!”

  • „Насилието между младите – добрата дума срещу агресията”

„Какво е за мен семейството? Семейни традиции. Говорим ли на различни езици с родителите си?” бе тема, която библиотекарите г-жа Стефанова и г-жа Кирова дискутираха с подрастващите от четвъртите класове по случай Деня на християнското семейство – 21 ноември. Поставяха се листи със семейните добродетели на „дървото на ценностите”.






И библиотеката към читалище „Пробуда” – Ямбол се включи в инициативата „Голямото четене”. Автори на поезия и проза, членове на литературно-творчески клуб „Димитър Яръмов” към читалището се включиха с голямо удоволствие и гостуват на училища, детски градини и пенсионерски клубове в град Ямбол. Там те ще четат откъси от любими книги, а по желание на аудиторията и от свои произведения.
Излезе от печат новата, 13-та стихосбирка на поетесата Генка Богданова, „Ключ за сърцето”.

Литературно-творчески клуб „Димитър Яръмов” и клуб „Приятели на книгата” към читалище „Пробуда” - Ямбол и членовете на ДНЯП организираха представянето й на 12 ноември 2008 г. в голямата зала на НТС – Ямбол.

Тенко Тенев – председател на Дружеството на ямболските писатели, и Радко Стоянов представиха стиховете в новата книга. В отделните цикли поетесата изказва своето отношение към смисъла на човешкия живот, към близките и родната къща, родина и роден край, променливите човешки настроения.
УСМИХНИ СЕ! УСМИХНИ СЕ, МИЛИ ЧОВЕЧЕ!

ТЪГА И ТРЕВОГА ПРОГИНИ НАДАЛЕЧЕ!

КОГАТО УСМИВКА ЛИЦЕТО ТИ СГРЕЕ,

ДУШАТА ТИ МРАЧНА САМА ЩЕ ЗАПЕЕ.


УСМИХНИ СЕ! УСМИВКАТА ЗНАЧИ НАДЕЖДА.

ПРЕЗ ЖИТЕЙСКИТЕ БУРИ ТЯ ТЕ ПРЕВЕЖДА.

ТЯ Е ЛЕК ЧУДОДЕЕН ЗА СТРАХ И УМОРА.

УСМИВКАТА ПРАВИ НИ ИСТИНСКИ ХОРА


Генка Богданова получи поздравления от името на кмета и зам.-кмета на Община Тунджа, от Дружеството на ямболските писатели, от свои близки, приятели и колеги. Много топли думи се казаха за нея като личност и творец. Стихове звучаха в изпълнение на Таня Кирова, Милена Стефанова, Кунка Тодорова и самата авторка.

Да поздравят поетесата с песен по нейното стихотворение „Морският фар” дойдоха Маестро Лазар Павлов, Марина Куманова, Донка Жекова.

Своята обич и преклонение пред твореца аудиторията от почитатели на талантливата поетеса изрази като обсипа с цветя своята любимка. Всеки от присъстващите държеше да получи книгата с автограф от нея.

Убедена съм, че поетесата Генка Богданова намери ключ за сърцата към своите читатели.




Таня Кирова





Каталог: novini
novini -> На вниманието на потребителите
novini -> Конкурс за наградата „Петър Увалиев, предназначена за български творци, живеещи и работещи в чужбина
novini -> Във връзка със Световния ден за борба с диабета 14 ноември, Клиниката по вътрешни болести и метаболитни заболявания към умбал „Ц. Йоанна исул провежда безплатни профилактични прегледи
novini -> Програма за планираните дейности и кампании по повод 14 февруари 2013г
novini -> Програма по прехраната и Международния фонд за развитие на селското стопанство
novini -> Отдел “Методичен”
novini -> Община хасково драматично куклен театър "иван димов"
novini -> Семинар по динамика на механичните системи" научен форум за постиженията в тази област на науката. За неговите лични приноси в тази научна област той бе удостоен със званието „Заслужил деятел на науката."


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница