За живота и проблемите на хората с увреждания година XIV плевен януари-февруари 2018



Дата14.01.2019
Размер111.79 Kb.
#110381

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XIV ПЛЕВЕН януари-февруари 2018

Българска асоциация на лица с интелектуални затруднения(БАЛИЗ)-Плевен организира младежка конференция, посветена на хората с увреждания. В залата на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – Плевен се проведе Младежка конференция, посветена на 3 декември – Световен ден на хората с увреждания. Инициативата за дейността е на екипа на Сдружение „БАЛИЗ“-Плевен, с която целят постигане на устойчиви положителни промени в обществените нагласи към децата и лицата с увреждания и повишаване на информираността относно гарантираните права на хора с увреждания. Темата на форума бе „Толерантни ли сме днес към хората с увреждания, какво и как можем да променим?”

„Тази година решихме да отбележим Световен ден на хората с увреждания – по този начин, заедно с млади хора-ученици и студенти, защото те са във възраст, в която градят устойчивата си гражданска позиция, необходимо е точно това младо поколение да осъзнае и предава посланията за толерантно отношение и зачитане на човешките права като цяло. Направихме събитието по-динамично, включихме и тренингови занятия, за да дадем възможност на младежите да проиграят различни ситуации, за да могат за кратко да „влязат в обувките“ на човек със затруднение, с цел да повишат чувствителността си към проблематиката и да осъзнаят колко неимоверни усилия са нужни за една елементарна дейност, когато трябва да се извърши от човек със затруднение. Изключително и изцяло положително сме впечатлени от знанията и изградените нагласи към активност и толерантност на тези млади хора. Участниците в конференцията са ученици специалност „Сътрудник социални дейности“ в Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“-гр.Плевен и студенти специалност „Социални дейности“ към Колежа на Медицински университет в Плевен, което предполагаше информираността им по тази тематика, но все пак успяха наистина да ни впечатлят. Изказваме благодарности на Ръководствата на двете учебни заведение, както и на преподавателите и учителите на тези млади хора, които не само ни подкрепиха за реализиране на днешната инициатива, но и ни мотивираха да продължаваме напред с дейности, приближаващи ни към постигане целите на Сдружение „БАЛИЗ“-Плевен, с усещането за подкрепа от млади и активни съмишленици“ – коментират от Сдружение „БАЛИЗ“-Плевен.

***

С коледен базар зарадваха работещите във плевенската фирма „Димитров“ младежи от Дневен център за възрастни с увреждания в Плевен. Младите хора предложиха изработени от тях разнообразни коледни украси и сувенири. Всички, изработени само от естествени материали и с различни приложни техники, предизвикаха голям интерес. на коледно тържество и различни прояви на дневния център, където се стимулират различни дейности за придобиване на нови умения от младежите.



„Благодарим на ръководството на фирма „Димитров“ за съдействието. Нашият коледен базар вече стана традиция“- заяви Анелия Цонева от социалната институция.

***


Коледен базар в подкрепа на хората с увреждания се проведе и в Областна администрация- Плевен на 11 декември 2017. Икона и други коледни сувенири закупи областният управител Мирослав Петров от импровизирания коледен базар в подкрепа на работата на Дневния център за възрастни с увреждания, който се проведе в заседателната зала на Областна администрация. На поканата на центъра се отзоваха още заместник-областният управител Татяна Божинова и колегите от администрацията.

„Наистина с желание очаквахме вашето посещение и тази година, за да продължи хубавата традиция да ни гостувате с такива празнични базари преди всеки голям християнски празник”, каза областният управител Мирослав Петров. Той пожела на всички здраве и повече усмивки през следващата година и весели коледни и новогодишни празници. Всички сувенири са изработени от ползвателите на услугите на Дневния център за възрастни с увреждания.



Да разкажем за клуба в жк „Дружба“

Глобализацията, информационният поток, динамиката на живота-всичко това довежда младите хора в един забързан ритъм, което понякога ги дистанцира от по-възрастното поколение. То започва в известен смисъл, да се чувства изолирано. Именно това се стреми да преодолее с дейността си клуб "Дружба" в ЖК Дружба-Плевен. Като се има в предвид работата в него, проведените мероприятия и срещи той наистина успява да сплоти възрастните хора, да се чувстват полезни и ангажирани. Хората членуващи в него за миналата 2017 година са 200. В края на 2017 година и първия месец на Новата в клуба на хората с увреждания и пенсионера-жк „Дружба“, кипеше един много сериозен клубен живот. Ще Ви представим тяхната работа за последното тримесечие на 2017/2018 г.

На 2 ноември 2017 г. членовете на клуба присъстваха на проведената здравна беседа и презентация на слухови апарати.

На 6 ноември в клуба се честваха рождените дни на трима членове, като им поднесоха подаръци закупени със средства от членски внос.

Трябва да отбележим, че всеки месец се отбелязваха именните дни на хората, които носят имената на светците от Православния календар.

На 21 ноември отново бяха празнувани рождени дни с много радост, веселие и танци.

На 24 ноември имаше сбирка с прочитане на здравна и интересна информация.

На 1 декември бе отбелязан Ден на хората с увреждания и прочитане на актуална информация за смисъла на този ден, за значението му в обществото.

И този месец, декември, се отбелязаха всички именни дни от Православието.

На 19 декември членовете му, около 100 на брой проведоха своето коледно тържество в ресторант 'Национал', където наред с богатото меню имаше и голямо веселие, шеги и танци. В проведената коледно-новогодишна томбола се раздадоха подаръци за всички билетчета. Нямаше недоволни и огорчени.

На 28 декември в клубното помещение се проведе отново тържество по случай Коледа и Нова година.

На 2 януари, първият работен ден от новата година хората се събраха в клуба за да си честитят новата година, да си пожелаят най-вече много здраве, преодоляване и оцеляване на кризата с неголемите си пенсии. Всеки разказа за това как е посрещнал празниците, какъв е бил късметът му от баницата и още различни неща. Членовете на клуба бяха донесли по нещичко от празничните си маси, за да се почерпят за успехи и здраве. Клубното ръководство предложи безплатно кафе на дошлите, заплатено от членския внос.

И през този месец от новата година, като се има в предвид наситеността от именни дни, те бяха надлежно отбелязани.

На 10 януари 2018, се проведе здравна беседа на тема хипертонична болест и болести на сърцето, измервано бе кръвно налягане на дошлите в клуба и презентация на апарати за кръвно налягане.

На 11 и 12януари фирма за медицински продукти промоцира ортопедични материали и разясняване на начините за осигуряване на тези обувки чрез ЛКК и социални грижи.

На 16 януари бе проведено отчетно събрание на клубната организация за 2017 г., за това какви мероприятия са проведени, разглеждане отново на Правилника за работата на клубовете на хората с увреждане и пенсионера, гласуване на членски внос за новата отчетна година. Община Плевен поздрави присъстващите, като анализира проведените мероприятия и даде една много добра оценка на цялото ръководство.

На 21 януари бе отбелязан бабин ден, с костюми и ритуала бабуване.

На 26 януари бе проведена екскурзия до гр. Перник на фестивала на маскарадните игри "Сурва".

В заключение трябва да отбележим, че хората от клуб "Дружба", цялото им ръководство и организаторката Искра Петкова работят наистина много сериозно за един пълноценен и осмислен живот,едни по-леки старини на възрастните хора.

Румен Петков, организатор клуб



Среща на Президента на България Румен Радев с членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания

На 30 Ноември 2017 се състоя среща на Президента на РБългария с членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания. На нея той каза, че трябва да има действащи процеси, а не човекът с увреждания да бъде пасивен получател на социални помощи.

„Наша отговорност е да създадем среда за живот, в която всеки да има равен достъп до образование, здравни грижи, заетост, социални услуги, транспорт и информация“, заяви държавният глава Румен Радев по време на срещата с членовете на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания в навечерието на 3 декември - Международен ден на хората с увреждания. Президентът изрази очакванията си за по-бързото прилагане на Националната стратегия за хората с увреждания, в която създаването на достъпна среда за живот и транспортни услуги, са определени като приоритети. „Разчитам и на представителите на местната власт за по-голяма ангажираност и съпричастност към проблемите на хората с различни възможности“, добави още Румен Радев. Държавният глава се ангажира да работи активно за преодоляване на препятствията, които срещат хората с увреждания в процеса на интеграцията си в обществото. По време на срещата стана ясно, че президентската институция ще подкрепи различни кампании, които имат за цел да променят нагласите на обществото към хората с различни възможности и да съдействат за изграждането на достъпна среда за тях.

Кулинарна изложба

По повод 21 ноември, Ден на християнското семейство (Въведение на Пресвета Богородица), членове от двата клуба, този на ул. Гренадирска 30( на слепите) и този на ул. Гренадирска 34б подредиха кулинарна изложба. Организатор на събитието са жените от двата клуба, както и организаторките към тези клубове. Всяка домакиня предложи свой специалитет на останалите и така общата трапеза се отрупа с вкусни баници, пити, торти и други кулинарни изкушения. Специални гости на събитието бяха ученици от професионалната гимназия по туризъм и хранене. Те разказаха за това, което получават като знание и умения. На тях се падна честта да организират едно професионално жури за оценка на вкусотиите от изложбата. Решено бе от журито, да има три категории храна: пити и погачи, солени и сладки ястия, сладки и десерти. Поради това, че имаше много експонати, журито се затрудни при своята оценка. В първа категория наградата спечели Цанка Христова, във втората наградена бе Лили Петева, а в последната Лили Бачовска. Най-хубавите гозби получиха награди. Денят премина в песни, танци и приповдигнато настроение.

Румен Петков, организатор клуб
100 нови социални услуги за хора с увреждания до 2021 г.

Сто нови социални услуги в общността за над 2000 лица с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами, ще бъдат създадени до 2021 г. Това предвижда Планът за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа за периода 2018-2021 г., който беше одобрен от правителството. Над 30 000 души с увреждания и възрастни хора ще могат да ползват патронажна грижа и социални услуги в домашна среда – личен асистент, социален асистент и домашен помощник, през следващите четири години. Основната цел на плана е да се подобри качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора чрез осигуряване на мрежа от услуги и мерки за подкрепа в общността. Документът включва мерки за управление на социални предприятия за насърчаване на трудовата заетост на хората с увреждания, подобряване на нормативната уредба и ефективността на системата за дългосрочна грижа и обучения за повишаване на капацитета на специалистите в тази област. Включени са и дейности за закриване на 10 специализирани институции за лица с психични разстройства и умствена изостаналост с недобри условия на живот. От тях ще бъдат изведени над 700 потребители, за които ще се осигури качествена грижа чрез осигуряване на социални услуги в общността, включително и от резидентен тип. Финансирането на мерките по плана ще е по линия на оперативните програми "Развитие на човешките ресурси" и "Региони в растеж" и от държавния бюджет.


Премахват думата "инвалид" от законодателството

Идеята е на депутатите Михаил Христов и Крум Зарков. Според тях така ще се улесни социалната интеграция на хората с увреждания и заличаването на определението "инвалид" от българското законодателство ще допринесе за преодоляването на стереотипното мислене за хората с увреждания като хора - неспособни, невалидни, негодни. Предвиждат се промени в девет закона и с приемането на този законопроект обществото би направило положителна стъпка към социалното приобщаване на хората с увреждания и тяхната реализация като пълноправни граждани, а и при наличие на демографска криза, всяка мярка за приобщаване на всички хора в България следва да се подкрепи и насърчи. Навсякъде в текста на законопроекта думите "лице с увреждания" и "лица с увреждания" следва да се заменят с "човек с увреждане" и "хора с увреждания". В Закона за интеграция на хората с увреждания е въведена легална дефиниция на термина "човек с трайно увреждане" и тази промяна ще прецизира и уеднакви законодателството. Министерството на труда и социалната политика подкрепи предложения Законопроект със следните забележки:

-В Закона за интеграция на хората с увреждания е дадено определение за "увреждане" и за "човек с трайно увреждане", според което "увреждане" е всяка загуба или нарушаване в анатомичната структура, във физиологията или в психиката на даден индивид.

-В Закона за висшето образование да се направят някои изменения: думите "слепи, глухи, инвалиди" да се заменят с думите "хора със сериозни увреждания и други". При използването на израза "лица с увреждания" се включват пълнолетни хора с различни видове увреждания, докато изразът "трайни увреждания" включва хора с увреждания, при които са налице трайно намалени възможности да изпълняват дейности по начин и степен, възможни за здравия човек.

-В Закона за железопътния транспорт думата "инвалид" да бъде заменена с "хора с

увреждания", тъй като правото на безплатен превоз или намаление имат както децата с увреждания, така и възрастните хора с увреждания. В случай че се използва думата "лица с увреждания", децата с увреждания ще бъдат изключени от обхвата на закона.

В Америка думата "инвалид" е равнозначна на "негър", аргументира се още Михаил Христов. "Инвалидите в България продължават да си стоят в къщите, 80% от тях си стоят неинтегрирани, необщителни и ще си останат просто инвалиди", обясни депутатът. В крайна сметка промените, заложени в Закона за държавните такси, в които са заложени промените, бяха подкрепени.
Мис и Мистър „Тишина”, България, 2017” покориха града на светлините Париж

Кирил Славов и Светла Ибришимова представиха страната ни на Международния конкурс „Mister Deaf Stars 2017” и „Мис Деф Стар 2017”. Нашият Мистър стана трети на световния конкурс във Франция. Двамата се изправиха срещу конкуренция от цял свят – 28 момчета и 33 момичета от Русия, Беларус, Полша, Германия, Холандия, Швеция, Словакия, Унгария, Гърция, Англия, Монголия, Тайван, Тайланд, Франция, Испания, Португалия, Тунис, Албания, Косово, Сърбия, САЩ, Ел Салвадор, Колумбия и др. Международното състезание се проведе в периода 20 – 30 октомври във френската столица. По време на състезанието Кирил и Светла работят всеки ден, репетират и се учат на тънкости в модата и представяне на подиума от глухи хореографи. На 28 октомври, когато е финалът, нашенците се представят първо с български национални носии, след това с ежедневни облекла, бански и накрая дефилират с официални дрехи. Кирил Славов прослави страната ни, като завоюва трето място на „Мистър Деф Стар 2017 г. “И двамата представиха България достойно. Показаха, че не сме по-назад от другите страни“, заяви Митко Якимов, председател на Фондация „Глухи без граница”.

Конкурсът „Мис и Мистър Глухи – България 2017 г.” се организира за пети път през лятото от доброволческата неправителствена Фондация „Глухи без граници – България” с председател и основател Митко Якимов. Един от основните критерии за избор на българските Мис и Мистър е „красотата на тишината”, разказва Митко. Той е избран за жури на международния конкурс в Париж.

„Представянето на нашите хора беше на високо ниво, и естествено конкуренцията беше голяма. Имаше и „Фешън моделс” с глухи модели, които представиха дрехи, правени от глухи дизайнери и те не отстъпваха на световните модни имена, а това говори много за свободата да твориш въпреки глухотата”. Кирил Славов носи титлата и „Мистър Тишина 2016 г.” Ражда се без слух в Осло, Норвегия. Получава началното си образование в Швеция. В България завършва средно образование и скоро му предстои дипломиране като бакалавър по специална педагогика към СУ „Св. Климент Охридски”. Той е първият обучен глух барман у нас и в момента практикува професията в столично заведение. Светла Ибришимова е 21-годишна бургазлийка с наследствена глухота. Завършила е Техникум по обществено хранене в специалностите хлебар и сладкар. Печели сърцата на всеки със своята непринудена красота. Създателят на Фондацията, Митко Якимов, е първият български глух актьор у нас. Израснал е в малкото врачанско селце Нефела и още от дете мечтае да бъде на сцена. Днес следва в Нов Български Университет със специалностите актьорско майсторство, кино и телевизия. Досега е участвал в постановките „Ковачи” с режисьор Възкресия Вихърова, „Сестри Вишневи”, „Двама бедни румънци говорещи полски” с режисьор Деси Шпатова.


Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница