За Урок по Изобразително Изкуство Училище: су „Сава Доброплодни VII г клас



Дата01.03.2024
Размер24.11 Kb.
#120503
ТипУрок
ПЛАН-КОНСПЕКТ 26.10

ПЛАН-КОНСПЕКТ
на Яна – Гергана Желязкова
За Урок по Изобразително Изкуство
Училище: СУ „Сава Доброплодни“
VII г. клас 26.10.2023г.

Тема на Урока: „Натюрморт с геометрични тела“
Рисуване по натура с графитни, цветни моливи, въглен или пастел.
Структура и вид на учебното съдържание: комбиниран – предговор, беседа, междупредметни връзки с перспективата и архитектурата
Цели:
Затвърждаване на познанията по перспектива. Усвояване на умение за изграждане на окръжност в перспективен образ. Затвърждаване на познания за обем и триизмерно изграждане на обектите в пространството. Композиционно поместване.
Очаквани резултати:
Осмисля перспективните промени на окръжността на предмета спрямо положението му в пространството. Прилага познания по линейна перспектива, образ за изграждане на предметите от натура. Предава вярно пропорциите и формата на предметите. Показва добро композиционно поместване по листа.
Ключови понятия:

  • Перспективни промени на окръжността

  • Перспективен образ на окръжност


Материали и дидактически средства:

  • Презентация, беседа-разговор, снимкови материали с дидактически табла за запознаване със задачата на урока;

  • Кадастрон 35к50см, графитни моливи B, 2B, 4B, 5B и т.н., хлебна гума, твърда гума фазер или дъска за подложка, щипки/клипси за самостоятелна работа;


Предварителна подготовка на урока:
Учителя набавя предварително материалите които се изискват за провеждането на урока – литература, учебно съдържание, снимков материал от интернет. Съставя презентация за предговор и въвеждане по новата тема.
Учениците се запознават предварително с новия урок, като вече надграждат предходните си познания по перспектива. Набавят необходимите художествени материали за изпълнението на задачата в часа.
Ход на урока:
Увод (10 мин):
Чрез дискусия с въпроси се извършва предговор в началото. Чрез примерен снимков материал с използване на мултимедия и дидактични табла се представя новият материал и се поставя новата задачата за работа.
Теоретична част на урока:
Предговор по тема „Пространствени явления“:

  • Как разполагаме предметите в картинната равнина?

  • Къде разполагаме предметите – /над, на или под хоризонта/

  • Как са се променили елипсите?

  • Кубчето – какво става с неговата форма?

Онагледяване на новият урок и задачата по него.

  1. Композиция

  2. Разположение и поместване на моделите по листа

  3. Съотношение и перспективно изграждане

  4. Светлосенките – рефлекс, колонна сянка, полутон

Практическа част на урока:

  • Учениците започват самостоятелна работа, като първият час следят за правилното поместване на предметите, как са разположени композиционно спрямо картинната равнина, перспективно изграждане на геометричните предмети на листа и тяхното правилно съотношение и големина. Учителя минава по време на часа и ако е нужно дава индивидуални насоки и напътствия. ( 30 мин )

  • Втората част от урока се дават насоки за графичното изобразяване на рисунките с щрих, посоката на светлината след което учениците започват светлосянъчното изграждане на формата на предметите – полутон, колонна сянка, рефлекс, отблясък. Използват се дидактични табла, ако има време се провежда и междинен конферанс.. Учениците работят самостоятелно и учителя минава само да провери за последни насоки и напътствия. Учениците завършват светлосянъчно своите творби. (30мин)


Конферанс:
Изкарват се на дъската или на училищното табло готовите картини на учениците. Учениците коментират кои рисунки са изпълнили основните задачи – композиция, разположение, конструкция, изграждане на формите с щрих.

Обобщение и крайна оценка на резултатите:
Учителят мотивирано обобщава резултатите от самостоятелната работа на учениците и дали са постигнати крайните цели. 5-6мин
В края на часа се оставя около 5-6 мин учениците да приберат и почистят своето работно място.

Страница |




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница