За устройство и управление на гробищните паркове на територията на община асеновград



Дата18.12.2018
Размер96.45 Kb.
#107412
 

Н А Р Е Д Б А

 

 ЗА УСТРОЙСТВО И УПРАВЛЕНИЕ НА ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА АСЕНОВГРАД



 

 

 


РАЗДЕЛ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

          Чл.1./1/ Тази Наредба урежда управлението и вътрешния ред в гробищните паркове, реда и условията за погребения, ползването и благоустрояването на гробните и урнови места в гробищните паркове на територията на Община Асеновград.

          /2/ Гробищните паркове на територията на Община Асеновград функционират и се управляват в съотвествие със законите на Република България, решенията на Общинския съвет и тази Наредба.

Чл.2./1/ Гробищните паркове са обществени терени със специално предназначение. Те са публична общинска собственост по смисъла на чл. 3, ал.2, т.2 от Закона за общинската собственост.

/2/ На територията на Община Асеновград съществуват:

1.    Гробищен парк на ул.”Цар Иван Асен II”

2.    Гробищен парк на ул.”Миньор”

3.    Гробищен парк на ул.”Козановска”

4.    Гробищни паркове в кв.Долни Воден и кв.Горни Воден

5.    Гробищни паркове в 28 кметства на Общината.

Чл.3 Създаването на нови, разширението или закриването на съществуващи гробищни паркове на територията на Общината се осъществява с решение на Общински съвет.

Чл.4. По желание на религиозни общности или етнически групи могат да се обособят самостоятелни парцели, при спазване изискванията на паркоустройствения гробищен план.

 

РАЗДЕЛ II
УПРАВЛЕНИЕ

 

Чл.5. Гробищните паркове на територията на Община Асеновград, както и намиращите се в тях сгради и съоръжения, общинска собственост, се управляват от Кмета на Община Асеновград.

Чл.6. Гробищните паркове на територията на кметствата на Общината се управляват и стопанисват от съответните кметове.

Чл.7. Община Асеновград организира поддържането и експлоатацията на гробищните паркове на територията на град Асеновград, чрез дейност “Гробищни паркове”.

 

 

 



 

                  



РАЗДЕЛ III

ГРОБНИ МЕСТА И ТЯХНОТО ПОЛЗУВАНЕ

 

Чл.8. /1/. Терените на гробищните паркове съгласно тяхното устройство се делят на парцели и главни  и второстепенни алеи. Парцелите се разделени на редове, а редовете на гробни места. Размерът на гробните места и разстоянията между тях са съгласно Наредба № 21 за хигиенните изисквания за изграждане и поддържане на гробните паркове, погребване и пренасяне на покойници /ДВ бр. 92/1984 г., изм. и доп. ДВ бр. 63/1993 г., изм. и доп. ДВ бр. 59/2002 г./



/2/. Урна с праха на покойника може да се положи, както в урнова ниша, така и в урнов или обикновен гроб.

Чл.9 /1/. С полагането на покойника или урна с праха му в гроб или урнова ниша за наследниците по закон или завещание се поражда право на гробоползване.

/2/. Правото на гробоползване на гробното место обхваща:

1. Извършване на последващи погребения в гроба по реда и условията на тази наредба.

2. Поставяне на временни или трайни надгробни знаци.

3. Правото на гробоползване е срочно, освен в случаите на възмездно придобиване на ползване за вечни времена.

4. Безсрочно право на гробоползване може да се придобие от гробоползувателите с редовно поддържани, благоустроени, с трайни паметни плочи гробни места, след заплащане на определените от ЗМДТ и Общински съвет гробни такси.

Чл.10. Стар гроб може да бъде разкопан след изтичане на 8 /осем/ години за гробищен парк на ул.”Цар Иван Асен II” и след 12 /дванадесет/ години за гробищен парк на ул.”Миньор”. Този срок не е валиден за урнополагането.

Чл.11. Отварянето на стар гроб преди изтичане на необходимия срок може да стане с разрешение на Прокуратурата по искане на близките на починалото лице или на съдебните органи.

Чл.12./1/. Правото на ползване на гробно место принадлежи на наследниците на погребания, съответно на техните наследници и продължава 8 /осем/ години от погребението на последния починал за гробищен парк на ул.”Цар Иван Асен II” и 12 /дванадесет/ години за гробищен парк на  ул.”Миньор”.

/2/. Възмездно преотстъпване на правото на гробоползване не е разрешено.

/3/. Безвъзмезно преотстъпване на това право ползувателите могат да извършат с писмена декларация без условия за родство. Отстъпването може да бъде за срок от 8 /осем/ години или за вечни времена за гробищен парк на ул.”Цар Иван Асен II” и 12 /дванадесет/ години или за вечни времена за гроб на гробищен парк на ул.”Миньор”.

 

 

/4/. По искане на наследниците на погребания, направеното след 8 години за гробищен парк на ул.”Цар Иван Асен II” и 12 години за гробищен парк на ул.”Миньор” от погребението, правото на гробоползване се продължава периродически на всеки 15 години след заплащане на определената от Общински съвет гробна такса.



/5/. При последващи погребения в едно гробно място, правото на ползване може да бъде продължавано и по искане на наследниците на следващите погребани покойници в същото гробно място. В този случай се продължава правото на ползване на наследниците и на първия погребан покойник.

/6/. Когато няма наследници на първия погребан и правото на ползване не е продължено, наследниците на следващия погребан покойник по реда на извършване на погребенията, придобиват самостоятелно право на ползване на гробното място, което може да бъде продължавано съгласно чл. 12, ал.4 от настоящата Наредба, за което подават декларация, че първия погребан няма наследници.

/7/. В случаите, когато завещателят е завещал срещу гледане или друг правен акт цялото си имущество в полза на наследника, без да е упоменато в завещанието гробното място, то в тези случаи ползването на гробното место се предоставя на наследника.

/8/. Когато правото на гробоползване не е продължено, гробно място се дава за нови погребения.

/9/. В случаите по предходната алинея по искане на заинтересованите лица, може да се продължи правото на ползване на гробното място и след изтичане на срока по чл. 12, ал.1, ако пропускането се дължи на основателни причини, гробното място е добре поддържано и има траен надгробен знак.

/10/. Приложението на ал.8 и ал.9 от настоящия член се извършва от главен специалист в Дейност “Гробищни паркове” след съгласуване с Кмета на Общината.

Чл.13. За неуредените в предходния член случаи се прилагат разпоредбите на Закона за наследството.

 

РАЗДЕЛ IV



ПОГРЕБЕНИЯ И УРНОПОЛАГАНЕ

 

Чл.14. /1/. В гробищните паркове на град Асеновград се погребват покойници с последен постоянен адрес град Асеновград.



/2/ Покойници с постоянен адрес приживе в друго населено място могат да бъдат погребани на територията на Община Асеновград, ако е налице някой от следните случаи:

1. Близките на починалото лице са с постоянен адрес гр.Асеновград.

2. Починалото лице е законен наследник на гробно място в гробищните паркове на град Асеновград.

3. Покойници с неустановена самоличност, както и покойници, които не са потърсени от близките им, или нямат  такива.       

4.Покойници, чужди граждани, освен случаите когато близките на покойника са потърсили  тялото.

          Чл.15./1/ Погребенията се извършват през деня не по-рано  от 24 часа и не по-късно от 48 часа от настъпването на смъртта.

          /2/ Всяко гробно място за възрастен трябва да има следните размери: ширина 100 см, дължина 200 см и дълбочина 150 см.

          /3/ При погребения на деца дълбочината не трябва да бъде по-малка от 120 см.

          /4/ Близките на починалото лице са длъжни в срок от 48 часа след констатиране на смъртта  от лекар да уведомят длъжностното лице за съставяне на акт за смърт, като представят документ за самоличност на починалия и съобщение за смърт, издадено от здравното заведение. Длъжностното лице съставя акт за смърт и издава препис-извлечение от него, който служи за разрешение на погребението. До съставяне  на акт за смърт не могат да предприемат никакви действия за организация на погребението.

          Чл.16. Поставяне на пари, злато и други подобни  предмети  в ковчега на мъртвеца е забранено.

          Чл.17. В урновата  ниша не се разрешава поставянето на други предмети, освен урната с праха на покойника.

          Чл.18. Погребване в общи гробове е забранено.

          Чл.19. Предварително запазване на индивидуални гробни места е забранено.

          Чл.20. Погребване на покойници извън гробищните паркове се допуска в изключителни случаи с разрешение на Кмета на Общината, съгласувано с органите на държавния санитарен контрол.

          Чл.21 /1/ Религиозни ритуали се провеждат от духовни лица, съгласно каноните на съответната религия. Те могат да ползват обредната зала, ако това не противоречи на техните канони.

          /2/ Традиционни обреди могат да се правят на гроба на починалото лице от неговите близки.

          /3/ Обредни действия и ритуали, противоречащи на добрите нрави  и  благоприличие  са забранени.

 

РАЗДЕЛ V

Обществен  ред в гробищните паркове


 

          Чл.22. Посещенията в гробищните паркове се допускат:

          /1/ За времето от 1 април  до 30 септември от 6.00 часа до 21.00 часа.

          /2/  За времето  от 1 октомври до 31 март от 7.00 ч. до 17.00 ч.

          Чл.23. В района на гробищните паркове се забранява:

          /1/  Посещението  на деца под 12-годишна възраст ако не са съпроводени от пълнолетни лица.

          /2/ Влизането на превозни средства, освен когато с тях се обслужват инвалиди, болни или възрастни немощни хора, както и в случаите отнасящи се до лица и фирми извършващи оформянето на гробни места.

          /3/ Въвеждането на кучета, домашни и други животни.

          /4/ Отсичането на дървета и храсти без разрешение от службата за опазване на околната среда към Община Асеновград.

          Чл.24. В гробищните паркове не се разрешава:

          1. Изхвърлянето на хранителни и други отпадъци, увехнали цветя и треви извън определените за целта места.

          2.  Паленето на огън и изгарянето на отпадъци.

          3. Разлепването  на некролози  извън определените за това места.

          4.  Разлепването на афиши, реклами, съобщения и други подобни.

          5. Засаждане на плодни и декоративни  дървета в гробните места.

          Чл.25. Лица и фирми, които са извършили работи по оформянето, благоустрояването и поддръжка на гробните места са длъжни за своя сметка да възстановят терените, засегнати от дейността и да изчистят работните площадки, като извозят материалите и извъхлят отпадъците извън гробищния парк.

          Чл.26. Наследниците на починалите лица са дължни да поставят трайни надгробни  знаци и да ги поддържат в добър вид.

          Чл.27. При изваждането на кости на единствен покойник от гробно място за преместването им в друг гроб по желание  на наследниците, освободеното гробно място остава за нови погребения. Правото на гробоползване по отношение на този гроб се прекратява независимо от срока, за който мястото е откупено.

         

РАЗДЕЛ VI

Функции на дейност “Гробищни паркове”

         



Чл.28. Дейност “Гробищни паркове” осъществява функциите си като:

          1. Съставя акт за смърт и  издава  препис-извлечение от него.

          2. Определя гробищният парк, деня и часа, в който ще се извърши погребението или урнополагането.

          3. Осигурява безплатно гробно място в новите полета.

          4. Изкопава и оформя гробно място, полага ковчег, зарива гроба, съобразно религията на покойника.

          5. При разкриване на стар гроб, организира изкопаването, изваждането, измиването на  костите.

          6. Води регистър на покойниците по гробищни паркове.

          7. Води регистър на покойниците по гробни парцели, гробни места, урнови гробове и урнови ниши.

          8.  Ако  покойникът  и неговите наследници по закон притежават правото на гробоползване и в гробното място може да се извърши следващо погребение при спазване условията на чл.28, ал.5 от настоящата Наредба се попълва декларация от близките на починалото лице, отнасящи се до унаследяването на гробното място.

          9. Събира такси за откупуване на гробните места.                  

          10. Следи за спазване изискванията на чл.7 от Наредба № 21  на МЗ.

          11. При установени нарушения от граждани и фирми на чл.7, ал.5 от Наредба № 21 на МЗ информира съответните компетентни органи.

          12. Осъществява дейности по поддържането, почистването и благоустрояването  на гробищните паркове.

          Чл.29. Средствата за поддържане, ремонт, почистване, охрана и   благоустрояване  на гробищните паркове на територията на Община Асеновград и на сградите и съоръженията в тях се  осигуряват от бюджета на Община Асеновград.


 

РАЗДЕЛ VII

КОНТРОЛ И САНКЦИИ

 

          Чл.30 /1/ Кметът и кметовете на населени места осъществяват контрол върху спазването на Наредбата и действащите нормативни актове.



          /2/ При констатиране на нередности и нарушения лицата по ал.1 предприемат необходимите действия за незабавното им отстраняване.

          Чл.31. /1/ Актове, установяващи отделните нарушения се съставят от длъжностни лица на общинската администрация, определени от Кмета на Общината. Наказателни постановления се издават от Кмета на Община Асеновград.

          /2/ За образуването на административно-наказателни  производства за нарушения на тази Наредба, съставянето на актове, издаването, връчването и обжалването на наказателните постановления и тяхното изпълнение се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.

 

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


 

          § 1. Тази Наредба отменя Правилника за вътрешния ред в гробщните терени на Асеновград, приет с Решение № 378 от 16 август 1994 г. на  Общински съвет.

          § 2. Настоящата наредба е приета на основание чл.22 ал.1 от ЗМСМА.

§ 3. Настоящата Наредба е приета с Решение № 145 от 28.04.2004 г. на Общински съвет - Асеновград и влиза в сила от деня на публикуването й в печата или разгласата й по друг начин в Общината.



 

 

 



 

 

 


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница