Задача на дъската. 15-6=9 След това рисува стрелки под всяка цифра и записва наименованието и в задачата



Дата26.11.2023
Размер18.83 Kb.
#119435
ТипЗадача
План- конспект 1ви клас

Урок № 99
Тема: Умаляемо. Умалител. Разлика.
Цел: В този урок ще научим как наричаме числата, които изваждаме и резултатът, който получаваме.
Вид на урока: За нови знания.
Ход на урока: Актуализирането на знанията на учениците се осъществява чрез няколко задачи. За първата от тях на дъската са записани неподредени числата 15,6,9,12,4,8.

Учител: Предлагам днешният час по математика да започне с прочитане на тези числа. Започнете от най-малкото към най-голямото.


Учителят огражда числата 6, 9, 15.
Учител: Свържете тези числа в задача с действие изваждане. Как предлагате да стане това?
Изслушват се отговорите на учениците (15-6=9)
Учител: Със същите числа какви две задачи ще съставите, но с действие събиране?
Изслушват се вариантите (6+9=15)
Учителят съставя задача на дъската.
15-6=9
След това рисува стрелки под всяка цифра и записва наименованието и в задачата.

Учителят казва, че от числото 15 ще извади 6 и отговорът ще е 9. Обяснява пред класа, че чеслото 16 е умаляемо и пояснява, че от него се изважда и то е най-голямото число.


Учителят преминава към представянето на числото 6. Той казва на децата, че това число е умалител, защото него вадим.
За финална стъпка учителят обяснява, че числото 9 е разлика. Това е резултатът, който получаваме.
Учителят дава няколко лесни задачи на учениците, за да се ориентират как се извършва процесът.

Задачи:
Намерете разликата на числата 12 и 4 като първото число е нашето умаляемо, а второто е умалителя.


В един клас има 15 ученика. 8 от тях са момчета. Колко са момичетата? – За да решите задачата трябва да намерите разликата а числата 15 и 8.
Чрез устно смятане се подготвя възприемането на новото знание. Вариантите са следните:
Учител: Кое число трябва да извадим от числото 8, за да се получи числото 4?
Кое число трябва да извадим от числото 12, за да се получи числото 5 ?

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница