Закон за медиите не е възможно Водеща Силвия Великова



Дата17.08.2018
Размер55.27 Kb.
#79817
ТипЗакон
Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Преди всички",

28 март 2014 г.



Георги Лозанов: Мисля, че сега писането на радикално нов закон за медиите не е възможно

Водеща Силвия Великова:

В началото на седмицата медийният експерт и преподавател в Софийския университет Георги Лозанов беше единодушно преизбран отново за председател на Съвета за електронни медии. Здравейте, господин Лозанов.



Георги Лозанов:

Здравейте.



Водеща:

За разлика от миналата година този път резултатът беше пет на нула. Като че ли критиките на управляващите ви консолидираха и вътре в СЕМ?



Георги Лозанов:

Ами, сигурно има такова нещо и какво да ви кажа, ситуацията вътре в СЕМ зависи от, до голяма степен от контекста, в който работим, и няма съмнение, че когато СЕМ трябва да отстоява своята независимост, тогава вътрешните противоречия помежду ни отиват на заден план.



Водеща:

Какво отчитате сега за себе си, като поглеждате назад към последната отчетна година? Беше сложна година и за обществото ни.



Георги Лозанов:

Да, тя беше... изключителни трусове в нея. Какво отчитам? Отчитам, че развитието на медиите стана вече толкова различно, толкова много интернет базираните медии започват да влияят, че във всички случаи регулацията започва да бъде асиметрична, тъй като е насочена главно към електронните медии. Заедно с това виждам, че тази част от медийната среда, която е регулирана чрез закон, продължава да отстоява стандарти, които стават все по-трудно постижими за цялата среда. Така, че по-скоро виждам, виждам някакъв смисъл и удовлетворение в нашата дейност.



Водеща:

Всъщност по един индиректен начин вие регулирате и интернет пространството, защото до голяма степен ние транслираме това, което виждаме там, доразвиваме, коментираме?



Георги Лозанов:

Да, точно така. Все още да се надяваме, че този процес не е с близка перспектива, традиционните и електронни медии – радиото и телевизията, имат най-мощно влияние върху общественото мнение, все още през тях вървят основните дебати и те променят, така, общественото съзнание. Така че доколкото те са регулирани и доколкото те имат позиции, това диктува, така да се каже, тенденциите в цялата медийна среда, макар че интернет става много мощен инструмент. Нека да припомня само с една дума, че тъкмо през него мина една нова гражданска солидарност, ако мога да кажа така. Затова и сега има и насрещни опити за ограничаване на влиянието на интернет, разбира се, това не е български процес. Аз, така, с тревога чувам в 2014 година по света гласове, които говорят за забрана на интернет.



Водеща:

Те забраняват цели мрежи, да, но надявам се, че ние не сме тръгнали натам.



Георги Лозанов:

Което ми се струва ужасно страшно и драматично събитие.



Водеща:

Под някаква форма напоследък, онзи ден пред президента, по-рано на една среща, организирана от премиера, пак се постави въпросът за регулацията на медиите. Вие сега в този контекст какво мислите по въпроса за закон?



Георги Лозанов:

Ами, аз мисля, че в някаква перспектива ще трябва закон, който във всички случаи да намери обща формула на регулация на цялата медийна среда, като облекчи сегашната регулация по отношение на електронните медии и подмени големи части от нея със саморегулация и заедно с това някакви основни стандарти станат валидни и за интернет базираните медии, и за вестниците, и така нататък през някакъв тип специализиран закон. Само че...



Водеща:

Кой да го пише обаче?



Георги Лозанов:

Вижте, това е процес, който все още в Европа не е дал своя конкретен резултат. Това е процес, за който ние говорим вече на експертно ниво още от началото на предишния мандат, така че сега пък ми се струва ситуация в която е много трудно да бъде въобще написан и обсъждан такъв закон. В момента има горещи...



Водеща:

А офертата от управляващите към...



Георги Лозанов:

В момента има горещи, горещи проблеми и, така да кажем, драми, публични, които изискват много по-непосредствени реакции от тези по-принципни разсъждения, които са свързани с технологичното развитие на медиите, с конвергенцията между интернет и традиционните медии и т.н.



Водеща:

Тоест какво мислите за предложението на управляващите към медиите – напишете закон, ние обещаваме да ви го приемем.



Георги Лозанов:

Ами, мисля, че сега, в момента, писането на такъв радикално нов закон за медиите не е възможно.



Водеща:

Само да не забравя, защото това е важно и е част от развитието на медийната среда. Днес вестник "Труд" пише, че телевизии се отказват от цифровото излъчване заради невъзможност... заради това, че им е скъпо. Смятате ли, че вървим в обратен процес на цифровизацията?



Георги Лозанов:

Ами, смятаме, че в момента, след като тази година, наред с всичките проблеми, пък имахме един голям успех и резултат – завършихме най-после процеса на цифровизация, изключихме аналоговото разпространение, сега се оказа, че това доста трудно се социализира, доста трудно се превръща в устойчив бизнес. Тоест това, което преди беше технологичен процес и когато технологично свърши, ми се стори, че това е краят на процеса, всъщност е едно начало, което тепърва ще почва и ще трябва да се търсят нови модели въобще на цифровото ефирно разпространение в България. По принцип не може да го няма, защото край другото то е и социална програма, начин, по който определени части от обществото единствено могат да имат достъп до. . .



Водеща:

Достъп до. . .



Георги Лозанов:

...телевизионно съдържание. Така че някаква форма, под която да съществува, трябва да се намери, но видимо тази, която в момента, така да се каже, естествено, пазарно се налага, не е най-удачната.



Водеща:

Да. Очевидно е тема, която ще...



Георги Лозанов:

Да... и вярвахме, и мислехме, че цифровизацията до голяма степен ще се окаже проблем за кабелното разпространение и сателитното...



Водеща:

А то...


Георги Лозанов:

... по-скоро се оказа обратното...



Водеща:

Връщане назад. Последно...



Георги Лозанов:

... в България. Но ние сме поначало все наобратно.



Водеща:

Своебразни сме, да. Последно, доколкото темата предстои да дебатираме и по-нататък, почти сме в условията на нов... новия изборен закон. Много скоро ще трябва да прилагаме и нормите му, свързани с медийното отразяване на кампанията. Сбъдна се това, което вие искахте – всички да имат достъп до медиите.



Георги Лозанов:

Ами, нещо се сбъдна, нещо не се сбъдна, защото пък аз настоявах за достъп, обаче до границите на журналистически...



Водеща:

Да, малко повече ни го осигуриха.



Георги Лозанов:

... формати, а пък то... това, което представлява политическата реклама, тя стана свободна, което е доста парадоксално. Но нали ви казвам, че всичкото трябва да се върви през парадокси. Ние ще правим мониторинг на цялата тази среда и да е живот и здраве и, разбира се, ако няма промени, ние ще продължим, както изисква и законът, да правим мониторинг и да правим изводи.



Водеща:

Промени в смисъл в СЕМ, в закона за СЕМ или в закон...



Г. Лозанов:

Ами, да, нали, става дума за нов закон и т.н. А вие знаете, че когато се пишат нови закони, често се...



Водеща:

... се сменят органите, така е.



Георги Лозанов:

Да, целите са кадрови. В това отношение аз колко пък така...Значи, в една посока има някакъв тип напрежение и натиск, а в друга посока се откриват също, се откриват неочаквано вътрешни възможности за солидарност и Съветът за електронни медии намери подкрепа от националните електронни медии в неговата, така, борба за независимост в работата му, което за първи път се случва – медиите да застанат зад регулатора си.



Водеща:

Да видим действително дали имате някакво правилно усещане, че нещо ще се променя, но така или иначе...



Георги Лозанов:

Не, не аз ... Нека да не...



Водеща:

Да...


Георги Лозанов:

... да не бъда пророк, не искам да предвещавам нищо. Обикновено така става, а аз не случайно си говорим, че всеки път карам първи мандат, защото все... някакви промени...



Водеща:

Така де, и в други органи виждаме, че това се случва, но при всички положения разговорът за това, каква да бъде кампанията в медиите трябва да продължи, и то не след мониторинга, а преди това, ще го продължим.



Георги Лозанов:

Това е много важно, разбира се. Много важно е тази кампания да не бъде продължение на враждебната реч, която тече през цялата тази година и която идваше главно от политиците.



Водеща:

Да, главно от политиците е важно уточнение. Георги Лозанов, председател на СЕМ.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница