Закона за устройството на държавния бюджет



Дата17.08.2018
Размер61.24 Kb.
#80224
ТипЗакон
Видове корекции, които текущо през финансовата

година могат да се извършват по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни

кредити, в съответствие с разпоредбите на

Закона за устройството на държавния бюджет
Текущо през финансовата година по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити министърът на финансите може да извършва следните промени:

I. Компенсирани промени в бюджетните кредити между отделни първостепенни разпоредители с бюджетни кредити. /чл. 34, ал. 1 и ал. 2 от ЗУДБ/

II. Вътрешни компенсирани промени на бюджетните кредити в системата на един първостепенен разпоредител с бюджетни кредити /чл. 34, ал. 3 от ЗУДБ/.

III. Увеличаване размера на разходите по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити за сметка на преизпълнение на собствените им приходи и/или от разкриването на нови приходоизточници. /чл. 35, ал. 2 от ЗУДБ/




Компенсирани промени в бюджетните кредити

между отделни първостепенни разпоредители


  1. С чл. 34, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет се предоставя възможност на министъра на финансите да извършва компенсирани промени на бюджетните кредити между отделни първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.

  2. Условия и предпоставки за извършването на компенсирани промени в бюджетните кредити между отделните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити:

    1. Взаимно съгласие и предложение на отделните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.

    2. Да не се изменя размера на бюджетните кредити и целта, за която те са предоставени.

    3. Най-често компенсирани промени в бюджетните кредити между отделни първостепенни разпоредители с бюджетни кредити са в резултат на структурни промени. Например преминаване/прехвърляне на бюджетна организация (второстепенен, третостепенен или от по-ниска степен разпоредител с бюджетни кредити) от един първостепенен разпоредител с бюджетни кредити към друг първостепенен разпоредител с бюджетни кредити.

    4. Структурните промени да водят до изменение на параметрите, които са одобрените от Народното събрание по бюджетите на съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити. Например: намаляват се приходите, разходите и субсидията от Централния бюджет на първостепенния разпоредител, от чиято структура излиза подведомствения разпоредител, като със същите суми се увеличава бюджета на първостепенния разпоредител, в чиято структура преминава бюджетната организация.

Пример: Въз основа на Решение на Министерския съвет агенция “Х” преминава от Министерството на културата (МК) към Министерството на външните работи /МВнР/.








  1. Ред и процедури за извършването на компенсирани промени в бюджетните кредити между отделни първостепенни разпоредители с бюджетни кредити:

    1. Съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити отправят писмено предложение до министъра на финансите за извършването на компенсирани промени по бюджетите им.

    2. Задължителни реквизити, които трябва да се съдържат в предложението:

  • Вид и размер на приходите и разходите, с които се намалява бюджета на даден първостепенен разпоредител с бюджетни кредити и се увеличава бюджета на друг първостепенен разпоредител с бюджетни кредити.

  • Каква е причината и основанието за подобно предложение.

  • Каква е била целта на предварително разчетените средства по съответния бюджет с оглед установяване, че предлаганата корекция не изменя предназначението им.

  • Отправеното предложение следва да бъде придружено със Споразумителен протокол, подписан от ръководителите на съответните държавни органи или ведомства.

    1. В рамките на извършената корекция от министъра на финансите първостепенните разпоредители с бюджетни кредити извършват съответните корекции по бюджетните сметки на второстепенните си разпоредители, съгласно разпоредбите на чл. 34, ал. 4 от Закона за устройството на държавния бюджет.



Вътрешни компенсирани промени на бюджетните

кредити в системата на един първостепенен

разпоредител с бюджетни кредити.

С чл. 34, ал. 3 от Закона за устройството на държавния бюджет се предоставя възможност на министъра на финансите да извършва вътрешни компенсирани промени на бюджетните кредити между отделните елементи на бюджетната класификация в системата на един първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.



Условия и предпоставки за извършването на вътрешни компенсирани промени на бюджетните кредити в системата на един първостепенен разпоредител с бюджетни кредити:

2.1. Неизпълнение на собствените приходите, които са за сметка на намаляване на разходите.

2.2. Отпадане на необходимостта от извършването на отделен вид разход и пренасочване на средствата към други видове разходи по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити.

2.2. Реализиране на икономия по даден вид разход и пренасочване на свободните средства към друг вид разход по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити.

2.3. Приоритетно налагане извършването на определен вид разход за сметка преструктуриране на други разходи по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити.

Ред и процедури за извършване на вътрешни компенсирани промени на бюджетните кредити в системата на един първостепенен разпоредител с бюджетни кредити:

3.1. Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити отправя писмено предложение до министъра на финансите за извършването на компенсирани промени по бюджета му.



3.2. Задължителни реквизити, които трябва да се съдържат в предложението:

  • Размерът с който се увеличават и намаляват отделните елементи по бюджетната класификация. Например: увеличаването и намаляването на отделните параграфи и подпараграфи, както и на съответните функции, групи и дейности.

  • Каква е причината и основанието за подобно предложение.

  • Предложението следва да бъде подписано от ръководителя или неговия заместник, отговарящ за бюджета.

3.3. В рамките на извършената корекция от министъра на финансите първостепенния разпоредител с бюджетни кредити извършва съответната корекция по бюджетните сметки на второстепенните си разпоредители, съгласно разпоредбите на чл. 34, ал. 4 от Закона за устройството на държавния бюджет.

Увеличаване размера на разходите по бюджетите

на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити

за сметка на преизпълнение на собствените им приходи

и/или от разкриването на нови приходоизточници.

1. С чл. 35, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет се предоставя възможност на министъра на финансите да разрешава допълнителни кредити по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити за сметка на преизпълнение на собствените им приходи и/или от разкриването на нови приходоизточници, при задължителното условие да не се влошава баланса на държавния бюджет.

2. Условия и предпоставки за разрешаване на допълнителни кредити по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити:

2.2. Преизпълнение на одобрените от Народното събрание приходи по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити.

2.3. Откриване на нови приходоизточници по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити, които не са разчетени и одобрени от Народното събрание с годишния Закон за държавния бюджет.

3. Ред и процедури за разрешаване на допълнителни кредити по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити:



3.1. Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити отправя писмено предложение до министъра на финансите за разрешаването на допълнителни кредити за сметка на преизпълнение на приходите и/или при откриването на нови приходоизточници.

3.2. Задължителни реквизити, които трябва да се съдържат в предложението:

  • Размерът, с който са преизпълнени приходите по видове параграфи и подпараграфи на бюджетната класификация.

  • Вид и размер на откритите нови приходоизточници.

  • Вид и размер на исканите допълнителни разходи по съответните параграфи, подпараграфи, функции, групи и дейности.

  • Каква е причината и основанието за подобно предложение. Така например: причини за преизпълнение на приходите; нормативно или друг вид основание за новите приходоизточници; причини налагащи извършването на допълнителни разходи и др.

  • Отправеното предложение следва да бъде подписано от ръководителя или неговия заместник, отговарящ за бюджета.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница