Гражданско правоотношение – определение и елементи



Дата03.01.2022
Размер13.51 Kb.
#113084
Гражданско правоотношение
Свързани:
Гражданско правоотношение, Гражданско правоотношение

Гражданско правоотношение – определение и елементи

Системата на българското право се разделя на 2 дяла:

1.публично

2.частно право.

Публичното право охранява държавните (публични интереси) и използва властнически метод за регулиране на обществените отношения.

Частното право охранява интересите на отделните индивиди. Към него се отнасят гражданското, търговското и трудовото право.

Гражданското право е най-големия правен отрасъл от частното право. Под предмет на правно регулиране се разбира съвкупност от общоприети отношения, които се регулират от съответния правен отрасъл.

Предмета на гражданското право вкл. 2 групи обществени отношения – имуществени и лични. Имуществените са тези, които са свързани със стоково-парични отношения и собствеността заема по-голям дял. Личните отношения са тези, които по определен начин са свързани с имуществените.

Методът на гражданското право е на равнопоставеност – диспозитивен метод. Източници: правни актове (съдържат общо зададени правила за поведение); 1.конституция – нормите й са принцип на равнопоставеност на гражданите, неприкосновеност на частната собственост, право на наследяване;

2. закони - за лицата и семейството, за задълж. и договорите, за собствеността, за наследството и др.;

3. подзаконови нормативни актове;

4. правен обичай – той е общоприето правило за поведение.

Гражданското право е структурирано в система с обща и особена част. В общата част се съдържат правни норми, които уреждат статута на субекта. В общата част се уреждат гражданските правоотошения., понятието правна сделка, представителност и давност.

1 Вещно право – негов осн. източник е з-на за собствеността. То е съвкупност от правни норми, уреждащи обществ. отнош., правната собственост, начина за добиване и прекратяване правото на собственост, както и ограничени вещни права като право на строеж.

2 Облигационно право – съдържа правни норми уреждащи отношения м/у 2 лица, от които единият е кредитор и длъжник. Основно понятие в това правило е договорът.

3. Семейно право – норми уреждащи отношения на брак, осиновяване, настойничество и попечителство.



4 Наследствено право – правни норми уреждащи имуществени отношения

5. Авторско и патентно право – вкл. правни норми възникнали по повод авторството в/у произведенията на наука, литература и др.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница