Министерство на околната среда и водите басейнова дирекция „западнобеломорски район”



Дата14.01.2019
Размер120.07 Kb.
#110306

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ „ЗАПАДНОБЕЛОМОРСКИ РАЙОН”


О Т Ч Е Т
за извършената контролна дейност от БД „ЗБР” през месец октомври 2017г.


  1. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за периода и резултати от извършената контролна дейност:

През месец октомври 2017 г. са проверени 149 бр. обекта, като констатациите са отразени в 149 броя констативни протоколи, в съответствие с указанията на Министъра на околната среда и водите за прилагане на комплексен подход при осъществяване на контролни функции, поради което броя на извършените проверки е по-голям от броя на проверените обекти, а именно:



  • 62 броя проверки за спазване на условията в издадените разрешителни;

  • 11 броя проверки по жалби и сигнали;

  • 62 броя проверки на състоянието и правилната експлоатация на водовземно съоръжение;

  • 3 броя проверки по заповед на Областния управител на обл. Перник;

  • 12 броя проверки по заповед на Областния управител на обл. Кюстендил;

  • 3 броя проверки за поддържане на минимално допустимия отток в реките;

  • 4 броя проверки на комплексни язовири за спазване на режимен график на МОСВ;

  • 7 броя проверки по разрешителни за водовземане от минерални води;

  • 3 броя проверки за консервиране на водовземни съоръжения;

  • 1 брой проверка по изпълнение на предписание;

  • 38 броя проверки, свързани с инвентаризация на състоянието на водовземните съоръжения на находища на минерална вода;

  • 1 брой проверка с пробонабиране от находище на минерална вода;

  • 8 броя проверки за установяване начина на водовземане и мястото на заустване на отпадъчните води.

Общия брой на проверките е 215.


БД „ЗБР“ не е планирала да извършва облитания с ДРОН, поради неблагоприятните метеорологични условия през есенно-зимния период.
През месец октомври, вследствие на извършени проверки са дадени общо 37 бр. предписания за:

  • предоставяне на документи, удостоверяващи различни обстоятелства – 7 броя;

  • извършване на последваща метрологична проверка на измервателно устройство – 1 брой;

  • монтиране на работещи и отговарящи на нормативните изисквания водомерни устройства, измерващи ползваните водни количества –19 броя;

  • изграждане на I пояс на СОЗ около ВС – 2 броя;

  • да се монтират входни врати на ВС– 1 брой;

  • да се възстанови оградата на I пояс на СОЗ – 1 брой;

  • да се извършва периодично почистване на канал на „НС“ ЕАД – 1 брой;

  • да се спазват стриктно условията в разрешителните за водовземане – срок постоянен – 1 брой;

  • да се представи проект за консервиране – 2 броя;

  • да се възстанови оградата на зоната за охрана на ВС – 2 броя.

За всички констатирани нарушения от извършените проверки са изпратени покани за съставяне на АУАН, като през месец октомври са съставени 9 броя АУАН. Издадени са 4 броя наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени глоби/имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 4 650 лв.

Общо събраните суми от БД „ЗБР” по наложени глоби/имуществени санкции през месец септември са в размер на 2 200 лв.

От такси за осъществено право на използване на водите, предоставено с разрешително по реда на Закона за водите, са събрани суми в размер на 207 603,43 лв. и трансферирани по сметка на МОСВ.



2. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност:
Във връзка с изпълнение на Заповед на Директора на БД „ЗБР“ № РД – 05-379 от 25.08.2017 г. са извършени 38 броя проверки свързани с инвентаризация на материалните балансови и задбалансови активи, представляващи водовземни съоръжения за минерална вода и наблюдателни сондажи, стопанисвани от БД „ЗБР“.

През отчетния период продължават проверките на:



  • обекти, упражняващи стопанска дейност с издадени разрешителни по Закона за водите, с цел спазване на условията, вписани в тях;

  • за пломбиране на водомерни устройства за измерване на ползваните водни обеми във връзка с монтиране на нови измервателни устройства, повреди на монтирани вече такива или корозиране на пломби;

  • за установяване източника и начина на водоснабдяване и начин на отвеждане и място на заустване на обекти без издадени разрешителни, с цел опазване на компонентите на околната среда;

  • във връзка със Заповеди на обласните управители на обл. Перник и обл. Кюстендил;

  • във връзка с постъпили жалби и сигнали.

За установените нарушения на разпоредбите на Закона за водите при извършените проверки на място, са предприети необходимите действия в съответствие със законовите разпоредби за ангажиране на наказателна отговорност на нарушителите. Съставени са 9 броя Актове за установено административно нарушение и са издадени са 4 бр. Наказателни постановления на обща стойност 4 650 лв. Изпратени са 4 бр. молби до НАП за принудително събиране на дължими вземания, гарантиращо събираемостта на таксите в държавния бюджет.

Засилен превантивен контрол:

С осъществения контрол по издадените разрешителни по реда на Закона за водите се гарантира спазването и прилагането на законодателството.

На постъпилите общо 10 броя сигнали и жалби през месец октомври, в т.ч. и на „Зелен телефон“ са извършени проверки на място по 8 бр. от тях, като са съставени 9 броя констативни протоколи (по единия сигнал са направени две проверки на два различни обекта).

Извършена е и една проверка на място, във връзка с постъпил сигнал в края на м. септември 2017 г.


Постъпили са следните сигнали и жалби:
1. „Лошо състояние на напоителния канал преди изравнител на МВЕЦ „Лешница, което води до наводняване на мазетата на близките къщи“.

Извършена е проверка на място, при която е установено, че сигнала е основателен. В разглеждания участък напоителния канал е част от ГНК „ЛЯВ Сандански“, на който е изграден изравнител на МВЕЦ „Лешница“. В момента на проверката има нормална проводимост на канала, нивото на водата в изравнителя е на около 1 м. под кота преливник и МВЕЦа не работи. На място с географски координати N 41º 32′ 16.8" и Eо 23º 17′ 21.9" на напоителния канал е монтиран кран, с цел напояване на частен имот. При покачване нивото на водата в канала, около монтирания кран преминават водни количества, вследствие на което се наводняват близките имоти.

Разглеждания участък напоителния канал, част от ГНК „Ляв Сандански“ е собственост на “Напоителни системи” ЕАД клон „Струма – Места”. Съгласно чл. 10, ал. 1, т. 2, буква „а“ дейностите по експлоатация, изграждане, реконструкция и модернизация на водностопанските системи и съоръжения, се осъществява от министъра на земеделието и храните, за хидромелиоративни системи и съоръжения. В тази връзка е изпратено писмо до Управителя на „НС“ ЕАД Клон „Струма – Места“ за предприемане на действия по компетентност, за поддържане на съоръжението в добро техническо и експлоатационно състояние, с цел недопускане създаване на предпоставки за възникване на аварийни ситуации.
2. „Извършване на нерегламентирано изземване на наносни отложения от речното легло на р. Струма при моста за с. Рибник, общ. Петрич и моста за с. Тополница, Петрич“.

Незабавно са извършени проверки на цитираните участъци от р.Струма, съвместно със служители на РПУ-Петрич и РПУ – Сандански. Установени са следи от добив на наносни отложения от р. Струма с механизирана техника. В момента на проверките не е констатирано разположена изкопна и транспортна техника в реката и не са установени нарушители.

Сигналът е основателен, БД „ЗБР“ осъществява контрол на установените участъци при проверки на обекти в това направление.
3. „Заустване на отпадъчни води във воден обект от "Грета 3000" ООД, с. Войводино, общ. Марица, обл. Пловдив - цех за преработка на морска краставица, изграден в землището на с. Ръждак, общ. Петрич ”.

Във връзка с постъпилата жалба в края на м. септември 2017 г. е извършена една проверка на място, при която е установено, че обекта не работи. Предстои повторна проверка.

4. „Течащи нечистотии в напоителен канал, изграден в гр. Благоевград и носеща се неприятна миризма”.

Извършена е проверка на място, при която е установено, че канала се ползва за напояване на земеделски площи в землището на с. Изгрев, общ. Благоевград, като за извършваното водовземане има издадено Разрешително за водовземане на „Напоителни системи“ ЕАД. Каналът е частично открит, което дава възможност за замърсяване на течащите води и отлагане на утайки и нечистотии. В момента на проверката проверявания участък от канала е почистен и не са установени обстоятелствата, визиране в сигнала.


5. „Заустване на течен торов отпадък от селскостопански обект в р. Косачка в землището на с. Косача, общ. Ковачевци”.
Извършен е обход и оглед на участък от р. Косачка в землището на с. Косача, общ. Ковачевци при която е установено, че сигнала е основателен. От селскостопанска постройка, изградена в имот, който е непосредствена близост до р. Косачка са депонирани в речното легло на реката на площ от около 5-6 кв. м. твърди торови отпадъци. По време на проверката не е установен собственика на имота, в който е разположена селскостопанската постройка.

При извършена проверка от страна на общ. Ковачевци е установен собственика на цитирания имот и замърсяването на р. Косачка с твърд торов отпадък. На собственика на имота са дадени предписания за почистване на коритото на р. Косачка.


6. „Неосигуряване на минимално допустим отток в р. Доспат след водохващането за МВЕЦ „Црънча””.

Извършена е проверка на място, при която е установено, че в момента на проверката се извършва водовземане от р. Доспат с цел производство на ел. енергия посредством МВЕЦ „Црънча“. През рибния проход протичат необходимите за нормалното функциониране на екосистемите в руслото на р. Доспат минимални екологични водни количества. При проверката на сградоцентрабата е установено, че МВЕЦ „Црънча“ работи с една турбина и не е установено нарушение на условията в разрешителното за водовземане, респективно сигнала е неоснователен.


7.Проблеми с водоснабдяването в с. Мали Върбовник, община Бобов дол ”.

Извършена е нарочна проверка от БД „Западнобеломорски район“ и „Кюстендилска вода“ ЕООД на водовземно съоръжение (ВС) „Ясено”, каптаж „Градището” и каптаж „Черешарнико”, изградени в землището на с. Мали Върбовник, община Бобов дол, от които се осъществява водоснабдяването на с. Мали Върбовник, в хода на която е констатирано, че сигнала е основателен.

Установена е промяна в дебитите на водите от водовземните съоръжения, експлоатирани от „Кюстендилска вода“ ЕООД, за което са дадени предписания да се преразгледа ползването на цитираните водоизточници, като основни и резервни и предприеме необходимите действия за обезпечаване на жителите на с. Мали Върбовник с необходимите водни количества, чрез привеждане на водовземането от цитираните по – горе водовземни съоръжения в съответствие с нормативните изисквания и при спазване на условията, вписани във вече издадените индивидуални административни актове. Жалбата е основателна.

8.Спазване режимите на Заповед № РД – 630/10.08.2012г., издадена от МОСВ ”.

Постъпило е сигнално писмо, относно потенциални нарушения на т.2.4, т.2.7 и т.2.12 от Заповед № РД-630/10.08.2012г. на министъра на околната среда и водите, за определяне на санитарно – охранителна зона около повърхностен водоизточник публична държавна собственост – яз. „Студена“, при заснемане на телевизионния формат „Фермата“. Извършена е проверка от РИОСВ – Перник на 20.09.2017г., при която не е установено наличие на замърсяване с отпадъчни води и битови отпадъци. На „ВиК“ ООД, гр. Перник са дадени предписания за предприеме необходимите действия за привеждане на терените в първоначалния им вид в 14 дневен срок от получаване на настоящето писмо, за което БД „ЗБР“ да бъде уведомена писмено.

След този срок БД „ЗБР“ ще извърши проверка на място и при установяване на нарушения на разпоредбите на Закона за водите ще пристъпи към налагане на санкции по реда на цитирания закон.

9. „Р. Джерман тече черна в землището на с. Усойка, общ. Дупница”.

За подадения сигнал предстои проверка на място на 01.11.2017 г.


10. „Замътнена вода на р. Струма след производствената площадка на „Агромах“ ЕООД, с. Бело поле, общ. Благоевград“
Извършена е проверка на място, като в проверения участък от р. Струма – от производствената база на „Агромах“ ЕООД по течението на р. Струма не е установено замътняване на водата на реката, както и наличие на механизирана и транспортна техника в речното легло. Сигналът е неоснователен.
11. „Изграден сондаж в с. Горна Диканя“

Предстои извършване на проверка на място през м. ноември 2017 г.


2. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:
През месец октомври 2017 г. са осъществени 149 бр. проверки, вследствие на което са направени 37 бр. предписания. Съставени са 9 бр. АУАН, издадени са 4 бр. НП на стойност 4 650 лв. и са събрани 2 200 лв. от издадени Наказателни постановления за минали периоди.

За всички констатирани несъответствия и нарушения, проверяваните лица са уведомени за нормативните изисквания, с което се гарантира, както привеждането на стопанската дейност към законовите разпоредби, така и правилното прилагане на законодателството в областта на водите.




    1. За установени нарушения през месец октомври са съставени 9 бр. АУАН за:




  • Изземване на наносни отложения:

  • „Ванстрой - ДД“ ООД, гр. Сандански.




  • Предоставяне на неверни данни:

  • „Елпро – ЕС“ ООД, гр. Сандански.




  • Отклонение на условията, поставени в разрешителното:

  • „Елпро – ЕС“ ООД, гр. Сандански;

  • „Напоителни Системи“ ЕАД, гр. София.




  • Използването на речното легло на р. Белишка като депо за земни и скални маси:

  • „Джи Пи груп“ АД, гр. София




  • Водовземане без издадено разрешително по реда на Закона за водите:

  • Йордан Георгиев Йовчев, с. Трекляно, общ. Трекляно, обл. Кюстендил;

  • „Дасел“ ООД, гр. Петрич;

  • „Карелия 2011“ ООД, с. Струмяни, общ. Струмяни, обл. Благоевград.




  • Неизпълнение на дадено предписание:

  • „КК-Хидро“ ООД, гр. София




    1. По съставени през месец септември и в предходни периоди АУАН, през месец октомври са издадени 4 бр. Наказателни постановления, за:




  • Нарушение на условията в издаденото разрешително – неосигуряване на минимален екологичен отток в реката след водохващането:

  • „Ралица 73“ ЕООД, гр. Мездра – на стойност 2 000 лв.




  • Водовземане без издадено разрешително по реда на Закона за водите:

  • Йордан Георгиев Йовчев, с. Трекляно, общ. Трекляно, обл. Кюстендил – на стойност 2 000 лв.

  • Водовземане без издадено разрешително по реда на Закона за водите:

  • „Дасел“ ООД, гр. Петрич – на стойност 500 лв;

  • „Карелия 2011“ ООД, с. Струмяни, общ. Струмяни, обл. Благоевград – на стойност 150 лв.



  1. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

В резултат от извършената контролна дейност през месеца от БД „ЗБР“ е постигнат следния ефект:



  • Опазване на водите с питейни качества – повърхностни и подземни, като ценен природен ресурс;

  • Извършени са своевременни проверки по получените сигнали и жалби на гражданите;

  • Спазване на условията, вписани в индивидуалните административни актове, водещи до минимално въздействие върху водните ресурси;

  • Спазване на нормативните изисквания и привеждане дейността на действащите обекти в съответствие с екологичното законодателство;

  • Наложени са санкции на титулярите, които не изпълняват задълженията си по издадените им разрешителни, което има възпитателен ефект върху водоползвателите.



Приложение № 2: Отчет за извършената контролна дейност през м. октомври 2017г.

Общ брой извършени проверки

Брой извършени проверки по разрешителни

Брой извършени извънредни проверки ( по сигнали, съвместни проверки и др.)

Брой дадени предписания

Общ брой съставени АУАН

Брой съставени АУАН за неизпълнени предписания

Брой издадени наказателни постановления

Обща стойност на глобите, наложени с наказателни постановления (лв.)

Постъпили суми по издадени наказателни постановления (лв.)

Брой издадени актове за установяване на публично-държавно вземане

Обща стойност на вземанията, наложени с актове за установяване на публично държавно вземане (лв.)

Постъпили суми по влезли в сила актове за установяване на публично държавно вземане (лв.)

Постъпили суми, представляващи събрани такси по Закона за водите (лв.)

149

62

87

37

9

1

4

4 650,00

2 200,00

0

0,00

144 534,53

207 603,43





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница