Ограничаване и намаляване на замърсяването на атмосферние въздух. Общ контекст



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер24.1 Kb.
#112886
  1   2   3   4
dimitar dimitrov

Ограничаване и намаляване на замърсяването на атмосферние въздух.

Общ контекст

Замърсяването на въздуха може да доведе до сърдечно-съдови и дихателни заболявания, както и до рак, и е основната причина от екологично естество за преждевременна смърт в ЕС. Някои вещества (например арсен, кадмий, никел и полицикличните ароматни въглеводороди) са генотоксични канцерогени за хората и не съществува установим праг, под който те не представляват опасност. Замърсяването на въздуха също така се отразява отрицателно върху качеството на водата и почвата и уврежда екосистемите, като предизвиква еутрофикация (прекомерно замърсяване с азот) и киселинен дъжд. Следователно са засегнати селското стопанство и горите, както и материалите и сградите. Замърсяването на въздуха има многобройни източници, но се дължи предимно на промишлеността, транспорта, производството на енергия и селското стопанство. Въпреки че замърсяването на въздуха в Европа като цяло е намаляло през последните десетилетия, дългосрочната цел на Съюза, а именно „да се постигнат равнища на качество на въздуха, които да нямат значително отрицателно въздействие върху околната среда и здравето на човека“, все още е изложена на риск. Стандартите за качество на въздуха често се нарушават, особено в градските райони („критични точки с най-голямо замърсяване на въздуха“), където живеят мнозинството от европейците. Най-проблемните замърсители понастоящем са фините частици, азотните диоксиди и тропосферният озон.

Замърсяването на въздуха е местен, общоевропейски и междуконтинентален проблем. Замърсителите на въздуха, отделени в една държава, могат да бъдат пренесени в атмосферата, което влошава качеството на въздуха на други места.

По всеобщо признание днес праховите частициen, азотния диоксид и озонът в близост до земната повърхностen са трите замърсителя, които засягат в най-голяма степен човешкото здраве. Излагането на тези замърсители редовно или при върхови концентрации упражнява различно по своята сериозност въздействие ― от смущения на дихателната система до преждевременна смърт. Около 90% от градското население на Европа са изложени на замърсители в концентрации, по-високи от нивата на качеството на въздуха, считани за вредни за здравето. Например фините прахови частици (PM2.5) във въздуха намаляват очакваната продължителност на живота в ЕС с повече от 8 месеца. Бензо(а)пирен е канцерогенен замърсител, пораждащ нарастваща загриженост, с концентрация над прага, определен за защита на човешкото здраве, в няколко градски района, особено в Централна и Източна Европа.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница