План-конспект на урок за нови знания по БЕЛ
-2 клас
Тема: Съществителни умалителни имена.
Вид на урока: За нови знания.
Тип на урока: Урок по български език.
Цел на урока: Въвеждане на термина „умалителни съществителни имена“ .
Задачи на урока:
Образователни:
формиране на умения за разпознаването на умалителните съществителни имена;
развитие на умения да се преобразуват съществителни имена в умалителни имена.
Възпитателни:
ученикът използва уместно съществителни имена в зависимост от комуникативната цел.
Развиващи:
ученикът може да разграничава умалителни съществителни;
ученикът умее да употребява в речта си умалителни съществителни.
Методи: Беседа, самостоятелна работа, разяснения на учителя.
Нагледни средства: Учебник
Форми: Индивидуални, групови
Ход на урока:
Актуализиране на стари знания.
Учител: Да си припомним колко са видовете съществителни имена?
Ученик: Съществителни нарицателни и съществителни собствени имена.
Учител: Кои са съществителни нарицателни имена?
Ученик: Съществителни имена, с които се назовават предмети, животни, растения и други.
Мотивиране и поставяне на темата.
Да , така е.Но всеки предмет може да бъде голям и малък, нали?
Вижте! Продължете! /задачата въвежда новото понятие/
Сега погледнете към дъската!/
Облаченце бяло, дето плува,
викам му да чуе, то не чува.
Махам му с ръчичка – не поглежда.
Бялата главичка не навежда.
Прочетете текста наум и после препишете съществителните нарицателни имена.
Колко от тях назовават малки предмети?
Учител: Кои думи назовават малки предмети?
Ученик: Облаченце, ръчичка и главичка.
Учител: Съществителни нарицателни имена, които назовават малки предмети са съществителни умалителни имена. Пишат се с малка буква. Например: чадърче, момиченце, момченце, зайче и други.
Запишете в тетрадките си за работа в клас днешната тема:
Сега разгледайте задача 1 от учебника на стр .42
Открихте ли съществителните имена ?
Какви са те ?-собствени или нарицателни?
Какво назоваваме със съществителните конче, ливадка, езиче?
Значи тези три съществителни какви са ?-умалителни.
Задача 4 от учебника на стр.43
Защо са използвани съществителни умалителни в стихотворението?
Какви чувства изразява с тях поетът?
Ученик: Поетът със съществителните умалителни изразява чувства на нежност.
Задача 3 от учебника на стр.43
Задача 4. Довършете стиховете, като използвате съществителни умалителни имена/самостоятелна творческа работа в тетрадките/
врат нос крака очи
С тънко вратленце ,
с чипо носленце ,
рита с краченца ,
шари с оченца .
Задача 5 е насочена към правописа на умалителни съществителни, които
съдържат звучен съгласен пред беззвучен. Учениците назовават сродни думи за правописна проверка.
Учител-Чудесно работихте , ученици.
За домашна работа:
Напишете всички умалителни съществителни имена , които мама и татко използват, когато се обръщат към вас!
Сподели с приятели: |