Създаване и развитие на частната



страница1/2
Дата03.01.2022
Размер46.5 Kb.
#112604
  1   2
znan14416

Създаване и развитие на частната охранителна дейност в България
Създаването и развитието на частната охранителна дейност в България е един продължителен във времето процес, който се поставя с началото на един нов етап в развитието на престъпността като цяло-тя започва да обхваща всички сфери на обществения живот в особено големи размери т. е.придобива голяма мащабност и започва да се усъвършенства във всяко едно отношение. Това дава основание да се търсят нови подходи, методи и средства за противодействие на престъпните посегателства.

В исторически план, за формирането на частната охранителна дейност в България са допринесли много и различни фактори, които отделно погледнато имат самостоятелен принос в създаването и развитието на тази дейност както в Европа и САЩ, така и в нашата страна.

Необходимостта от частни охранителни фирми и детективски бюра в България се появява след 1989 г. През 1990 г. Охранителната дейност в България се осъществява само от специализирани органи, а именно от Народната милиция или Националната полиция, ведомствена милиция и ведомствена охрана, както и с помощта на органите за противопожарна охрана. Освен физическа охрана се използват и различни технически средства за осъществяването на тази дейност-използват се технически съоръжения и сигнално охранителна техника. Опазването на държавното и кооперативното имущество от престъпни замисли и посегателства се осъществява и посредством оперативните служби на полицията, особено икономическата полиция, както и от органите на сигурността, работещи по линия на икономиката и инспекторите на бившия Комитет за държавен и народен контрол.

Специфичните причини за появата на частната охранителна дейност в България имат социално-политически и икономически характер. В резултат от много политически и в следствие икономически промени в страната започва един нов период, в който престъпността навлиза с всички сили-увеличаване на безработицата, обезценяване на българския лев, скритата приватизация, укриването на данъци, подкупи, рекети, „изпирането на мръсни пари”, хазарт, автокрадци, фалшификатори, мошеници-милионери, бизнес-сводничество. С появата и усъвършенстването на „голямата престъпност” и бързото и изключително отрицателно влияние дейностите на полицията, съдът, прокуратурата значително изостават. С появата на нови закони, начини на мислене, с различните опити за противодействието от престъпни посегателства, в процеса на своето усъвършенстване/развитие/, се забавя и процеса с бързината и ефективността при противодействието на престъпността. Старите методи и средства са недостатъчни-чрез тях не може да се противодейства ефективно на новата и по-усъвършенствана престъпност. Трябва да бъдат усъвършенствани всички методи, начини и средства за тази цел. Всичко това предизвиква усложнение на оперативната обстановка, активизиране на престъпните елементи и организирането им в престъпни банди с местна, национална и дори международна известност, някои от тях и с мафиотски структури. Държавните и частните фирми системно са тормозени, заплашвани и рекетирани. В тази несигурност обективно възникнаха и хиляди охранителни групи и нелегитимирани охранителни фирми, част от които през 1994 г. биват лицензирани. С правната регламентация се определя редът и условията за издаване на разрешения за извършването на частната охранителна дейност от физически и юридически лица. Тя е насочена към осъществяване на превантивни действия по отношение на противодействието на престъпността и опазването на обществения ред, за ограничаване на причините, предизвикващи и условията, благоприятстващи и извършването на правонарушения, която се осъществява въз основа на решение, издадено от МВР на физически и юридически лица, регистрирани по Търговския Закон. Дейността е частна, защото се извършва от регистрирано търговско дружество по Търговския Закон; тя е охранителна поради регистрирания предмет на дейност на търговското дружество по Търговския Закон и се разрешава да се осъществява от физически и юридически лица въз основа на разрешителен режим, който е регламентиран в Наредба-39 от 1999 г. Следователно частната охранителна дейност е един вид търговска услуга, разрешена по съответният ред, за опазване на лица и обекти от престъпни посегателства. Със Закона за частната охранителна дейност се определят правилата за спазване при осъществяването и , както и правата относно дейността.

Частната охранителната дейност в България е от голямо значение за опазването от престъпни посегателства на важни обекти, лица и предмети. Тя бива определяна със закон- Закона за частната охранителна дейност. А от своя страна частната охранителна дейност бива съвкупност от превантивни действия по опазване на лица и обекти от посегателства за противодействие на престъпността, като вид услуга, осъществявана от определения със закона ред (по съответен ред).



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница