Упражнение върху числата от 101 до 500



Дата09.04.2024
Размер24.85 Kb.
#120921
ТипПлан-конспект
studentite.bg.2024.04.05.13.09.01


Русенски университет „Ангел Кънчев“
Факултет „Природни науки и образование“
Катедра „Педагогика, психология и история“
План-конспект на урок
по математика за III клас
Издателство:Просвета, София
Състав: Здравка Новакова, Таня Вълкова, Стоян Иванов
Урок №: 21, страница 24

Изготвил:Станислава Петрова Проверил: ……………….


Русе, 2015
Тема: Упражнение върху числата от 101 до 500
Вид на урока: За затвърдяване на знанията
Цели на урока:

  • Да се затвърдят знанията на учениците за числата от 101 до 500, за принципа за образуване редицата на естествените числа (до 500).

  • Да се формират умения за броене, писане, сравняване на числата до 500.



Ход на урока:

  1. Устно:


1 зад. Нека преброим числата: ( На дъската)

101, 102, 103, 104, 105


100 , 200, 300, 400, 500
100, 150, 200, 250, 300

2зад. Нека попълнем пропуснатото число: ( На дъската)
96, 97, 98 □
100, 200,□,400, 500
210, 220, 230,□,250
401,□, 403, 404
500, 498,□,494, 492

3 зад. Какво означава цифрата 3 във всяко от числата? ( На дъската)

311 (стотица)


423 (единица)
232 (десетица)
113 (единица)
352 (стотица)

4 зад. Разгледай и запиши: ( На дъската)

3 стотици, 0 десетици, 1 единица = ⃝


1 стотица, 2 десетици, 3 единици = ⃝
2 стотици, 0 десетици, 5 единици = ⃝
4 стотици, 5 десетици, 0 единици = ⃝

  1. стотици, 0 десетици, 0 единици = ⃝

5 зад. Поставете правилните знаци: ( <,>,= ) ( На дъската)
105□110
500□499
488□488
450□350
123□133


  1. Основна част:

6 зад. У. стр. 24 / зад. 1:
a) Открий и запиши:
10 десетици = 1 стотица
1 стотица = 10 десетици
100 = 1 стотица
б) Брой по стотици:
от 100 до 300
от 200 до 500
от 500 до 100

7 зад. У. стр. 24 / зад. 2: Запиши с цифри числата :
Четиристотин, четиристотин и четири, четиридесет и четири, четиристотин и четиридесет, четиристотин четиридесет и четири.

400, 404, 44, 440, 444




8 зад. У. стр. 24 / зад. 3: Мария мечтае да изкачи най – високите планински върхове в България. Запиши липсващите числа:
202, 201, 200, 199, 198, 197, 196

9 зад. У. стр. 24 / зад. 4. Разгледай и запиши:
Връх Снежанка е на 112 място.
Братия е на 201 място.
Тумба е на 230 място.
Най – ниският от тези върхове е Градище на 233 място, а най – високият е Ком на 100 място.
10 зад. У. стр. 24 / зад. 5. Осмисляне на сравняването на числата:
298 < 321 ( 2 стотици < 3 стотици )
473 > 469 ( 4 стот. = 4 стот, но 7 дес. > 6 дес.)
352 <  357 ( 3 стот. = 3 стот. 5 дес. = 5дес. , но 2 ед.< 7ед. )
11 зад. У. стр. 24 / зад. 6. Попълнете:
1 лв = 100 ст.
100 см = 1 м
3 лв. = 300 ст.
400 см = 4м
500 ст. = 5 лв.
7м = 700 см

12 зад. Математическа диктовка:

a) От числото 71 извадете сбора на числата 16 и 27.


71 – ( 16 + 27 )=
71 – 43 =
= 28
б) Разликата на числата 54 и 45 умножете с числото 7.
( 54 – 45 ) . 7=
9 . 7 =
= 63
в) Сборът на числата 44 и 12 разделете на числотo 8.
( 44 + 12 ) : 8=
= 56 : 8 =
= 7

13 зад. Геометрична задача:
Намерете обиколката на:
а) Разностранен триъгълник със страни 24см, 19см и 38см.
б) Равностранен триъгълник със страни 9м.
Решение:
а) P = 24см + 19см + 38см
Р = 81см
б) Р = 3 . 9м
Р = 27м

14 зад. Текстова задача:
Турист направил 50 снимки на градските забележителности, а друг с 30 снимки по-малко. Колко снимки е направил вторият турист. А двамата?
50 – 30 = 20 снимки е направил вторият турист.
50 + 20 = 70 снимки са направили двамата туристи.

15 зад. Логическа задача:
В една клетка има няколко зайчета. Дидко преброил, че общо ушите и краката на зайчетата са 36. Колко са зайчетата?

Отг:
Всяко зайче има 4 крака и 2 уши, т.е. 6. Но Дидко е преброил до числото 36, т.е. зайчетата са 36 : 6 = 6




  1. Заключителна част:

Обобщение на работата през часа. Похвала на децата, че са се справили отлично през часа.
Задачи за домашна работа:
У. стр. 24 / зад.7, 8.
УТ. стр. 20 / зад. 1 и зад. 2



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница