Въпросник по конституционно право на република българия



Дата23.10.2018
Размер53.24 Kb.
#95000
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ”Св.св. КИРИЛ И МЕТОДИЙ “
ЮРДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ


ВЪПРОСНИК

ПО КОНСТИТУЦИОННО ПРАВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



  1. Предмет на Конституционното право на РБ .Роля и значение в системата на действащото право .Конституционното право на РБ и Конституцията за Европа.

  2. Източници на Конституционното право на РБ.Класификация.Норми на Конституционното право – обща характеристика, особености, класификация

  3. Правоотношения, възникващи при действието на конституционните норми –обща характеристика, особености.Класификация.

  4. Конституционно правна наука в България-възникване, развитие, периодизация.Отношения с останалите клонове на правната наука .Конституционното право на РБ като обективно право и като наука.

  5. Понятие за конституция. Върховенство на конституцията. Съотношение между конституцията на РБ и конституцията за Европа. Условия и ред за изменение и допълнение на конституцията.

  6. История на конституционализма. Първи конституции-исторически предпоставки, характеристика.Видове конституции. Конституционна история на България.

  7. Търновската конституция от 1879 година-начало на българския конституционализъм.

  8. Конституцията от 1947 г. и Конституцията от 1971 г.-общо и особено в двете конституции.

  9. Конституцията от 1991 г. – политически и юридически предпоставки за създаването и. Обща характеристика. Изменения и допълнения на Конституцията от 2003 г. и от 2005 г.

  10. Изработване и приемане на Конституцията от 1991 г. Основни начала на Конституцията от 1991 г. Гражданинът, гражданското общество и правовата държава, конституционна регламентация.

  11. Учение за властта. Държавна власт-източник, субекти, способи за осъществяване, принципи.Разделението на властите като учение и като конституционен модел. Държавно устройство, държавно управление. Държавни органи. Система на държавните органи.

  12. Пряко осъществяване на държавната власт- форми. Конституционна и законова уредба на прякото осъществяване на държавната власт на РБ.

  13. Политическият плурализъм като принцип на политическия живот в РБ. Конституционно правен статут на партиите и сдруженията на гражданите.

  14. Конституционни основи на икономиката на РБ.Право на собственост и режими на собственост според Конституцията .Обекти на изключителна държавна собственост .Конституционна основа на правния режим на земята.

  15. Конституционноправен статус на гражданите на РБ-понятие. Конституционна основа на правния статус на чужденците и лицата без гражданственост.

  16. Конституционни гаранции на правния статус на гражданите . Механизъм на правна защита. Омбудсман. Особена закрила-обекти и правен израз според Конституцията.

  17. Гражданство-понятие. Българско гражданство- основни начала. Придобиване на българско гражданство.

  18. Загубване на българско гражданство-способи и условия.

  19. Основни лични права и свободи-обща характеристика, видове. Конституционни гаранции.

  20. Политически права и свободи-място в системата на правния статус на гражданите-обща характеристика. Класификация.

  21. Социално-икономически права и свободи на гражданите-обща характеристика. Класификация.

  22. Основни задължения на гражданите. Обвързаност на конституционните права и свободи с конституционните задължения.

  23. Избирателна система-понятие, възникване, развитие. Мажоритарна и пропорционална система за изборния резултат. Развитие на избирателната система на България. Закон за избиране на Велико Народно събрание от 1990 г. Пряко изборни органи според конституцията от 1991 г. Действащи избирателни закони и особености на възприетата избирателна система.

  24. Организация и произвеждане на избори за народни представители. Организация и произвеждане на местни избори.

  25. Закон за избиране на Президент на РБългария и на вицепрезидент. Особености на организацията и произвеждането на президентски избори.

  26. Парламент и парламентаризъм. Народно събрание според Конституцията от 1991 г.- обща характеристика, състав и срок на дейност, взаимоотношения с останалите органи.

  27. Велико Народно събрание-историческа справка. Великото Народно събрание от 1991 г. – статут, компетентност, ред на дейност, актове.

  28. Конституционно правен статус на народните представители. Същност на политическото представителство. Неизбираемост, несъвместимост. Наказателна неприкосновеност и наказателна неотговорност на народните представители. Предсрочно прекратяване на пълномощията на народния представител- условия и ред.

  29. Организация и ред на народното събрание-конституиране на Народното събрание. Председател и зам. Председатели на Народното събрание. Заседания, кворум, мнозинства. Парламентарни групи.

  30. Парламентарни комисии-понятие и видове. Постоянни комисии-същност, видове, компетентност, организация и ред на дейност. Временни комисии-същност.

  31. Народно събрание-орган на законодателна власт. Законодателство и законодателен процес- фази. Правна същност и правни последици на обнародването на Закона.

  32. Парламентарен контрол-същност и форми. Правни последици.

  33. Правомощия на Народното събрание- класификация.

  34. Актове на Народното събрание- обща характеристика, класификация. Законът като акт на Народното събрание.

  35. Правилник за организацията и реда на дейност на народното събрание-правна същност, предназначение, особености.

  36. Президент. Място и роля на Президента в механизма на разделение на властите според различните конституционни модели.Президентът на РБ според Конституцията от 1991 г. – обща характеристика. Вицепрезидент.

  37. Избори и срок на дейност на Президента и на Вицепрезидента. Неизбираемост, несъвместимост.

  38. Правомощия на Президента. Актове на Президента-видове, правна същност. Преподписване на някои президентски актове-същност и правни последици.

  39. Неотговорност на Президента. Наказателен имунитет. Президентска отговорност.

  40. Конституционни основи на организация и дейност на Министерският съвет-орган на изпълнителната власт в парламентарната република. Избор, състав, прекратяване на пълномощията, служебно правителства.

  41. Взаимоотношения на Министерския съвет с Народното събрание, Президента, съдебните органи. Институт “ вот на доверие”.

  42. Правомощия на Министерския съвет . Актове на Министерски съвет-класификация, правна същност на различните видове.

  43. Правен статут на министрите като членове на Министерския съвет и като специализирани органи. Компетентност, актове.

  44. Съдебна власт-понятие, отграничаване от другите две власти. Органи, осъществяващи съдебната власт. Съдилищата, прокуратурата и следствените органи. Адвокатура.

  45. Съдилища-правосъдни органи в РБ.Видове съдилища. Система на съдилищата. Конституционни принципи на правосъдието.

  46. Върховен касационен съд-организация, функции, компетентност. Взаимоотношения с апелативните и районните съдилища. Актове-правна същност и последици. Върховен административен съд-организация, функции, компетентност. Съдебни актове-видове, правна същност, последици.

  47. Прокуратура-функции, компетентност, организация и дейност. Конституционни основи на организацията и дейността на следствените органи.

  48. Висш съдебен съвет – функции, компетентност.Конституционни основи на правния статус на съдиите, прокуратурите и следователите.

  49. Местно самоуправление – понятие.Общината – основна административно териториална единица на местното самоуправление.Правен статут на общината.Форми на участие на гражданите в управлението на общините.

  50. Общински съвети-органи на местното самоуправление. Избиране, срок, организация и ред на дейност.Компетентност и актове.Кметът- орган на изпълнителната власт в общината.Избиране, срок и дейност, компетентност и актове.

  51. Областта като административно-териториална единица.Органи на управление.

  52. Контрол за конституционосъобразност- предназначение,същност видове.

  53. Конституционен съд-понятие, конституиране, състав, срок на дейност.

  54. Правен статут на съдиите от Конституционния съд. Условия и ред на прекратяване на мандата им.

  55. Правомощия на конституционния съд.Ред на дейност. Актове.



уч. 2004 /2005 Изготвил:

проф.д-р Снежана Начева

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница