Закон по отношение на заварените субективни вещни права



страница1/2
Дата19.05.2024
Размер11.76 Kb.
#121260
ТипЗакон
  1   2
16 въпрос

16 въпрос: Субективни вещни права: понятие, видове и съотношението между тях, съпоставка с другите субективни граждански права. Действие на новия закон по отношение на заварените субективни вещни права
Вещните права са основната фигура, която обозначава наличие на правно положение спрямо определена вещ. Други правни фигури, които обозначават правното положение спрямо вещта са владението и държането, те са фактически състояния.
ВСП са вид гр субективни права, поради което носят в себе си родовите белези на тези права. Техен видов признак е, че имат свой обект, за свой предмет имат определена вещ (съществуваща) - няма вп върху бъдеща вещ.
Определение за ВСП - Призната и гарантирана от закона възможност на определено лице необезпокоявано да въздейства непосредствено върху определена вещ за удовлетворяване на своите интереси, без при това да нарушава чуждите права и законни интереси или обществения интерес. Предоставената и гарантирана възможност на едно лице да осъществява въздействия в определена степен върху дадена вещ и да изисква от всички останали лица да не му пречат да прави това.
От казаното се вижда че при вещните субективни права се очертават две страни (признаци), които те имат: 1. Вътрешна “позитивна” страна - свързана с възможностите на носителя на вещното право спрямо вещта; 2. Външна “негативна” страна свързана с възможностите на носителя на вещното право спрямо останалите правни субекти.
Особености на ВП:
1) Те са ограничен кръг (numerus clausus)
Съществуват само такива вп, които пр ред признава и урежда --> 5 на брой - право на собственост, пр на ползване, пр на строеж, пр на надстрояване и пристрояване и сервитутните вещни права.
- Спор относно залог и ипотека --> особеното е че ако другите вп позволяват с непосредствени свои д-я носителят им да извлича техните потребителски качества в една или др степен, то при залога и ипотеката нямаме възможност да извличаме непосредствено потребителските качества на вещта, а те са насочени към това да се извлече финансовата стойност на вещта. Ипотеката дори не попада във факт власт на титуляра, а остава във факт власт на длъжника. При залога титулярът може само да пази вещта, не може да си служи с нея или ще наруши задълженията си по заложното право
--> но въпреки това те са права със смесен х-р тоест имат в себе си и вп компонент.
Съдържанието на вп е установено от закона --> като правило съдържанието на вп не може да се уговаря от чп субекти.
Изключение: чл 64 ЗС
2) Те са притезателни суб права - въз основа на тях носителят им може да изисква спазването на определено поведение от др пр субекти
- това поведение е под формата на бездействие -> да не му пречат да въздейства върху вещта
3) вп са абсолютни субективни права
Изискването за непосегателство, което произтича от тях се отнася до неопределен кръг правни субекти.
Друг е въпроса ако някое лице извърши нарушение спрямо конкретно вп -> между носителят на вп и нарушителят възниква конкретно правоотношение с относителен х-р, по силата на което титулярът на вп може да поиска от това конкретно лице да преустанови нарушението на вещното му право (право на иск в материален смисъл; притезание).
Вещните права са с имуществен характер, парично оценими. Паричната оценимост се отнася до всички вп, като при пр на собственост оценката съвпада със стойността на вещта. При останалите вп оценката е с по-ниска стойност от стойността на пр на собственост.
4) ВСП са сложни по състав, тъй като включват в обхвата си повече от 1 правомощие
- типичният състав на вп -> правомощие владение, ползване и разпореждане
5) Искове за защита на вп по бг право не се погасяват по давност
- независимо колко време е изтекло от нарушението, носителят му може да потърси неговата защита, без да може да му се противопостави възражение за изтекла погасит давност
6) ВП следват вещта независимо у кого се намира тя
7) ВП са като правило главни (съществуват самостоятелно, независимо от други права), но има едно вп, което е акцесорно по своя х-р, добавъчно. Това са сервитутите, те съществуват като добавъчни права към пр на собственост върху господстващия имот.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница