Законодателство линейките могат да бъдат: "тип А" транспортна линейка, "тип B"- линейка за оказване на спешна медицинска помощ, и "



Дата08.04.2024
Размер16.45 Kb.
#120905
ТипЗакон
Оборудване в спешната медицинска помощ
Свързани:
Оценки - Вера Младенова

МЕДИЦИНСАКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ

Според европейското законодателство линейките могат да бъдат: “тип А” – транспортна линейка, “тип B”– линейка за оказване на спешна медицинска помощ, и “тип C” – реанимобил.

Диференцирането на различните класове е направено съобразно условията за оказване на медицинска помощ в самата линейка:


  • „Тип А“ е транспортен вариант на линейка, при който е предвидено само да се извърши придвижването на пострадалото лице от мястото на инцидента до мястото за лечение (болница, клиника и т.н) без да се налага интервенция по време на транспортирането. Тези линейки се делят на клас А1 – за транспорт на един пациент и клас А2 – за един или повече, на носилка или стол;

  • „Тип В“ е вариант на линейка за оказване на спешна медицинска помощ, при който се извършват основен обем от медицински действия и наблюдения на пациента до транспортирането му в лечебното заведение;

  • „Тип С“ е вариант с ниво на оборудване, което дава възможност да се извършват по-голям обем от медицински действия по лечението и интервенции на пациента в самия автомобил.


Реанимационните линейки са оборудвани с:

  • пациентски монитор

  • апарат за обдишване

  • стационарен кислород 100 литра

  • перфузор

  • ларингоскоп

  • кардиограф

  • електрошок с големи и малки лъжици

  • реанимационни чанти

  • всякакви консумативи за човешкия живот

Специализираните автомобили са снабдени с носилка, монтирана върху електрическа-механична платформа, осигуряваща движение нагоре и надолу с лесно достъпни контролни механизми. Освен основната линейките са снабдени още със сгъваема носилка "столче" и носилка board type за пациенти с травми на гръбначния стълб.


Санитарният отсек е с добра акустична, термична и хидро изолация. Притежава автономни отопление и охлаждане, като отоплителната и охладителна система . Вентилационната система е двупосочна – нагнетателна и изсмукваща. Тя осигурява минимум подмени на въздушния обем за час, когато автомобилът е в покой. Съвременнителинейките са оборудвани с изцяло LED осветление – отвън и отвътре – за по-дълъг живот и по-ниска консумация на енергия.

Оборудване на линейка по системата A, B, C, D, E
A – Airway- Дихателни пътища
B – Breathing- Дишане
C – Circilation – Циркулация
D – Disability – Неподвижност
E – Exposure – Раазкриване

ABCDE подходa е приложим при всички спешни клинични състояния за незабавна оценка на състоянието и лечение. Този подходе е широко разпространен и приет от експерите по спешна медицина и подобрява значително изхода от спешни състояния, като помага на здравните специалисти да се фокусират върху най-често срещаните животозастрашаващи клинични състояния. Доброто познаване на този подход от целия медицински екип може да спести ценно време и да поpдобри работата на екипа. Разпространението на знания и умения свързани с ABCDE подхода са необходими точно поради тази причина.

ABCDE подхода е систематичен подход за незабавна оценка и лечение на пациенти в критично състояние, породено от болест или нараняване. Приложим е във всички клинични спешни състояния. Може да се прилага на улицата при липса на каквото и да е оборуване а също и след пристигане на служители на спешна медицинска помощ. Също така в спешните кабинети, в специализирани отделения на болниците и в интензивните отделения.

Целите на ABCDE подхода са :



  • Да предостави животоспасяващо лечение

  • Да раздели сложни медицински състояни на отделни части, които са по-лесни за справяне

  • Да служи като алгоритъм за оценка и лечение

  • Да утвърди висока степен на обща осведоменост и оценка на ситуацията

  • Да спечели време за поставяне на диагноза и лечение

Доказателствата подкрепящи систематичния ABCDE подход при пациенти с критични заболявания и наранявания са категорично приети от експертите. Този подход е широко разпространен и приет от парамедици, лекари и медицински персонал в спешните медицински центрове.


Авторите вярват, че общо приет алгоритъм за ABCDE подхода преподаден на здравните специалисти може да подобри лечението на пациенти в критично състояние, докато различия в интерпретацията му могат да доведат до объркване.
Обучението на здравни специалисти за разпознаване и управление на критични състояние при пациентите, повишава тяхната увереност и намалява притесненията им при поемане на отговорност за тежко болни. Обучението в техники за реанимация и употребата на точни алгоритми на реакция и лечение допринасят за благоприятен изход.

Този подход е приложим както при възрастни, така и при деца. Клиничните симптоми на критичните състояния са сходни независимо от основната причина за появата им. ABCDE подходът трябва да бъде прилаган при всяко съмнение за критично заболяване или нараняване. Този подход е ценен механизъм за идентифицирането и справянето с критични състояния в ежедневната медицинска практика. Сърдечният арест често е предхождан от неблагоприятни клинични симптоми,които могат да бъдат разпознати и лекувани чрез ABCDE подхода и потенциален сърдечен арест може да бъде предотвратен. ABCDE подхода се препоръчва и като първа стъпка в следреанимационните грижи, след възвръщане на жизнените показатели.



При този подход първоначалната оценка на състоянието и лечението се изпълняват последователно.В случаите когата е на лице спешно състояние причината не винаги може да бъде категорично установена. В такива ситуации животоспасяващите действия се предприемат преди поставяне на диагноза. Ранното разпознаване и ефективното начално лечение предотвратяват влошаване и печелят време за да може да бъде поставена диагноза.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница