07 април 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата05.03.2017
Размер1.81 Mb.
#16341
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
07 април 2011 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Класа 3

В. Класа 4

В. Класа 5

В. Класа 6

В. Класа 6

В. Класа 7

В. Класа 8

В. Класа 8

В. Класа 9

В. Класа 9

В. Телеграф 10

В. Телеграф 10

В. Телеграф 11

В. Телеграф 11

В. Дневник 11

В. Дневник 12

В. Дневник 13

В. Дневник 14

В. Дневник 15

В. Земя 16

В. Земя 17

В. Земя 17

В. Труд 17

В. Труд 18

В. Труд 18

В. Труд 19

В. Труд 19

В. Труд 20

В. Труд 20

В. Труд 20

В. Труд 21

В. Труд 22

В. Труд 22

В. Труд 25

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Труд 28

В. Труд 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 29

В. 24 часа 31

В. 24 часа 32

В. 24 часа 32

В. 24 часа 33

В. 24 часа 34

В. 24 часа 34

В. 24 часа 35

В. 24 часа 35

В. 24 часа 37

В. 24 часа 37

В. 24 часа 38

В. 24 часа 38

В. 24 часа 39

В. 24 часа 40

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 42

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 44

В. Монитор 45

В. Монитор 45

В. Монитор 45

В. Монитор 46

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 48

В. Монитор 48

В. Монитор 49

В. Монитор 50

В. Монитор 50

В. Атака 51

В. Атака 52

В. Атака 53

В. Атака 55

В. Пари 57

В. Пари 57

В. Пари 57

В. Пари 57

В. Пари 58

В. Пари 59

В. Пари 60

В. Пари 63

В. Пари 64

В. Дума 64

В. Дума 65

В. Дума 67

В. Дума 68

В. Дума 70

В. Дума 71

В. Дума 72

В. Сега 73

В. Сега 74

В. Сега 74

В. Сега 75

В. Стандарт 76

В. Стандарт 76

В. Стандарт 77

В. Стандарт 77

В. Стандарт 78

В. Стандарт 78

В. Стандарт 79

В. Стандарт 79

В. Стандарт 79

В. Стандарт 80

В. Стандарт 80

В. Стандарт 80

В. Стандарт 82

В. Стандарт 83

В. Стандарт 85

В. Стандарт 87

В. Стандарт 87

В. Стандарт 88

В. Стандарт 89

В. Стандарт 89

В. Стандарт 89

В. Стандарт 89

В. Новинар 90

В. Новинар 90

В. Новинар 90

В. Новинар 91

В. Новинар 92

В. Новинар 94




14.04.2011 г., с. 2
"Арева" ще подобрява безопасността на ядрените ни централи
Френската компания и БЕХ ще проучват възможността за строеж на ветропаркове в Черно море
Френската компания „Арева“ проявява интерес да подпомага страната ни при достигането на най-високите стандарти за безопасност на ядрената енергетика. Компанията подписа вчера меморандум за разбирателство с Българския енергиен холдинг (БЕХ), чрез който ще се задълбочи сътрудничеството в сферата на ядрената енергетика и на възобновяемите енергийни източници. Меморандумът засяга ядрени проекти или части от тях на две площадки у нас - Белене и Козлодуй, заяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Освен него на подписването присъства и премиерът Бойко Борисов.

На следващ етап БЕХ и „Арева“ ще дискутират възможността да се увеличи мощността на бъдещите два блока на АЕЦ „Белене“, каза пред „Класа“ изпълнителният директор на холдинга Йордан Георгиев. Френската компания заедно с немската „Сименс“ са подизпълнители на руската „Атомстройекспорт“ при строителството на АЕЦ „Белене“.

Документът предвижда още обмяна на опит в стандартите за повишаване на ядрената безопасност след събитията в японската АЕЦ "Фукушима", коментира Трайков. Благодарение на документа се надяваме реакторите на „Белене“ да бъдат подобрени и да станат ново поколение.

„Арева“ е компания лидер във високите стандарти за безопасност в ядрената сфера. Ние ще дадем предложения на българското правителство за модернизацията, а то ще решава какво да прави, каза президентът на „Арева“ Ан Ловержон.

Премиерът Борисов благодари на президента на „Арева“ за оказаната подкрепа срещу спирането на малките блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Той заяви, че разчита V и VI блок на централата да продължат да работят, защото в противен случай „България ще фалира“. На страната ни й трябват лоби и защита, когато в следващите години се взимат решения за затваряне на стари ядрени централи, каквато е и АЕЦ "Козлодуй", каза Борисов. Според него атаката от страните противници на АЕЦ „ще бъде зловеща“. Ловержон добави, че се работи активно и по модернизацията на съществуващите мощности у нас.

Едва след като постигнем всички необходими елементи за сигурността на блоковете, както изисква ЕК, ще можем да отговорим на въпроса, дали ще продължим проекта „Белене“, подчерта Борисов. Франция има най-добрата експертиза и би помогнала на България, и то на този етап безплатно.

Освен в строежа на АЕЦ „Арева“ има интерес към възможностите за рециклиране на отработеното ядрено гориво. Компанията ще проучва и възможностите за изграждане на ветроенергийни паркове в шелфа на Черно море.

Междувременно от БЕХ добавиха, че до края на седмицата ще има заседание на Борда на директорите, на което ще бъде решен въпросът с освобождаването на шефа на НЕК Красимир Първанов.


Над 50 задачи има да изпълни HSBC за анализа на АЕЦ „Белене“
Договорът за консултантски услуги с британската банка HSBC вече е подписан, съобщи вчера премиерът Бойко Борисов, но без да уточни повече подробности. Както в. „Класа“ пръв написа, според документа банката ще получи фиксирано възнаграждение от 2,7 млн. евро плюс 0,95% при успешна сделка по привличане на финансиране за проекта.

Над 50 конкретни задачи трябва да изпълни консултантът HSBC, за да се направи анализ на АЕЦ „Белене“, каза по-рано вчера пред ТВ7 Владимир Каролев, управляващ съдружник в Балканска консултантска компания, която представлява у нас HSBC. Каролев обясни, че основните задачи, които трябва да извърши, са анализ на проекта заедно с изготвянето на икономически и финансов модел. Ще бъде направено и регионално проучване за нуждите на ток на Балканите за в бъдеще. Каролев е убеден, че банката ще направи отлично тези анализи, защото тя е лидер при финансовите проучвания за ядрени централи. Дори и в момента HSBC работи по три проекта за АЕЦ в Англия, Финландия и Словакия, обясни финансистът. У нас банката ще подготви всички анализи да се види има ли смисъл от АЕЦ „Белене“ и ако да - при каква цена, условия и как да се структурира финансирането на централата, обясни Каролев.

Той каза още, че към днешна дата не е възможно да се каже колко точно ще струва АЕЦ „Белене“. И уточни, че за услугите си банката ще вземе 0,95% от привлечения финансов капитал на чуждестранния инвеститор, ако проектът е успешен.

За да се определи цената на АЕЦ „Белене“, трябва да се сметнат нетните парични потоци, след като се построи централата, и каква ще е цената за строежа.

Очаква се HSBC да представи анализите си до юни, когато трябва да се подготви договорът за изпълнение, доставка и строителство на централата (EPC договор). Енергийният министър Трайчо Трайков вече заяви, че голяма част от анализите за централата са направени.

Няма проблеми със сигурността на руските реактори, които ще се използват за АЕЦ „Белене“. Има обаче въпросителни за сеизмичността на района, смята Каролев. Той призова подобни сериозни проекти да не се коментират от всички като футболен мач.




14.04.2011 г., с. 2
ДКЕВР: Сегашната цена на природния газ се приема от бизнеса
Сегашната цена на природния газ е стабилна и се приема от индустрията и бизнеса, въпреки че 95% от тези горива се внасят, заяви пред националното радио шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Според него ножицата в цените на синьото гориво и другите енергийни източници в момента е доста разтворена и затова индустрията предпочита да използва него вместо мазут например, както и да планира по-спокойно. Ако има повишение на цената на тока от 1 юли, то ще е минимално. Като горна граница увеличението може да достигне 5%, и то, ако изобщо има някакви екстрени обстоятелства, твърди Семерджиев. Общото състояние на дружествата с малки изключения е добро.

Дружествата могат да работят при тези цени, ще намалят част от печалбите си, но в никакъв случай няма да намалят качеството си, нито да поставят на карта бъдещето си съществуване. Законът за възобновяемите енергийни източници може да създаде условия да се повишат цените, каза още председателят на ДКЕВР. Той обаче бе категоричен, че дори и да има поскъпване на тока заради зелената енергия, то няма да бъде усетено от потребителите през следващите години. Всички разходи, които се правят по АЕЦ „Белене”, нямат никакво отношение към цената на електроенергията, защото тази централа на практика не съществува и нашите правила не позволяват на никого да вкарва такива разходи в цените”, подчерта Семерджиев.




14.04.2011 г., с. 3
Инвестираме 1 млрд. лв. във ВиК сектора през 2011 г.
Одобрени досега са 6 проекта за 200 милиона лева
Около 1 млрд. лв. са очакваните инвестиции във ВиК мрежата до края на годината, които се отпускат по Оперативна програма „Околна среда“. Готовите проекти са 32, от тях 6 на обща стойност 200 млн. лв. вече са одобрени. Те са за подобряване на водния цикъл във Враца, Габрово, Велико Търново и община Родопи. Изпълнението на проектите трябва да започне тази година и да бъдат завършени до края на 2013 г. Това съобщи Малина Крумова, шеф на оперативната програма в Министерството на околната среда (МОСВ), при откриването на изложението „Булаква“ вчера. То ще продължи до 15 април, а в него участие вземат над 500 компании от 25 държави. Организатор е Българската асоциация по водите със съдействието на агенция „Булгарреклама“, Wasser Berlin, Университета по архитектура, строителство и геодезия и Съюза на ВиК операторите в България.

Плановете на МОСВ предвиждат до средата на годината да започне работата по водните проекти за населени места от 2 до 10 хил. жители, които също ще се финансират по програма "Околна среда". До края на годината се очаква откриването на 8 пречиствателни станции, сред които са тези в Стара Загора и Хасково, а през миналата година в експлоатация бяха пуснати 9.

Това е и крайният срок за плановете за управление на водите и водните съоръжения в цялата страна. Документите ще съдържат подробно проучване на състоянието на инфраструктурата в сектора в момента и мерки за решаване на проблемите в перспектива до 25 г., съобщи Йордан Татарски, главен секретар на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). По думите му с анализа ще се установят критичните проблеми в различните региони, върху които трябва да се работи приоритетно. Според експертите на МРРБ заради неправилно управление на ресурса към момента на много места в страната има недостиг на питейна вода.

През тази година предстои широко обсъждане на националната стратегия за водния сектор, която се работи в момента от екип, избран от МОСВ. Предстоят и други промени, свързани с управлението и развитието на ВиК отрасъла, които ще бъдат представени от регионалното ведомство.


Снимка на две колони - За първи път на изложението се представят нов вид сградни канализационни системи.
Губим 61,5 на сто от водата при преноса й
Около 61,5% от водата се губят при преноса по мрежата в България, каза проф. Румен Арсов – председател на Българската асоциация по водите (БАВ), цитиран от агенция „Фокус“. По думите му на места тези загуби достигат дори до 80%. Причините за загубите са амортизираните водопроводни и канализационни мрежи. Загубите не са само физически, в тях се включват суми от неплатена вода, кражби, търговски загуби. Според него питейната вода у нас винаги е била с нужното качество, което се следи от РИОКОЗ. Той коментира, че винаги има отклонения, но те се констатират и се взимат съответни мерки. „Няма опасност във връзка с качеството на питейната вода”, съобщава още експертът.
Общините дават концесиите на минералните води
Народните представители дадоха на общините правото да отдават на концесия минералните води, които управляват. Това стана с приемането на първо четене на промените в Закона за концесиите. Според сегашния Закон за водите министърът на околната среда и водите предоставя безвъзмездно за управление и ползване на общините за срок от 25 г. минерални води държавна собственост, но без те да могат да ги отдават за управление на трети лица. Затова се налагат промени в Закона за концесиите, които са предложени от Любен Татарски, председател на комисията по регионална политика. Според него без възможността за предоставяне на концесии от общините промените в Закона за водите в значителна степен се обезсмислят, а общините биха загубили интерес от възможността да управляват предоставените им минерални води.


14.04.2011 г., с. 3
Нов колектор ще имат в столичния кв. Горна баня
Премиерът Бойко Борисов присъства вчера на откриването на нов главен канализационен колектор в кв. Горна баня в столицата. Той се пошегува с думите: „Във всяко сако бъркам и вадя лентички, като фокусник съм“, по повод прерязването на лентата на новия обект.

Съоръжението е част от проект за изграждане на 4 главни колектора на район „Овча купел” по програма „Околна среда”.

Целият проект е за 10,678 млн. лева. Съоръжението е изградено за 1,547 лв. от обединение „Колектори „Овча купел”. С новата инсталация ще се подобри връзката между кв. Горна баня, градската канализация на жк „Овча купел” и пречиствателната станция за отпадни води на София. На откриването присъства и кметът на столицата Йорданка Фандъкова.


14.04.2011 г., с. 3
Обжалвания и липса на капацитет бавят общинските проекти
Общините все още нямат достатъчен капацитет, за да оценят най-подходящите и ефективни технологии в проектите за ВЕИ, за технологиите при управление на водите и отпадъците, съобщи изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. На международния форум Save the planet от 13 до 15 април тя каза, че местните власти често биват подвеждани от предлаганите най-ниски еднократни разходи по даден проект или технология, но без да се отчитат оперативните разходи.

„Общините се заблуждават от компании и консултанти, които промотират само една-единствена технология“, коментира за „Класа“ Малина Крумова, шеф на дирекцията по управление на програма „Околна среда“.

Най-големите проблеми са свързани с решението на самите общини къде да се направят депата, тъй като транспортните разходи на някои от общините се увеличават, а това води до по-високи такси за гражданите. Забавянето е свързано и с процедурите по отчуждаване, по смяна предназначението на земите, които попадат в горски фонд или са земеделски земи. Често се обжалват процедурите по оценка за въздействието върху околната среда и подробните устройствени планове. Тези процедури бавят проектите с месеци. Единствено по 3-4 проекта засега няма обжалване.

Повечето хора не правят разлика между старите сметища и новите депа, каза Крумова. В Самоков например хората са против новото депо, защото смятат, че е възможно и то да се самозапалва.

До момента само Ботевград вече е започнал изпълнението на регионалното депо. 22 работят, а други 22 трябва тепърва да се изграждат. В Европа депонирането е стар модел, а България тепърва изгражда базисната инфраструктура.

Базисната инфраструктура е проблем и за инвеститорите във възобновяеми енергийни източници. У нас е много ниско нивото на корпоративно управление, компаниите не информират хората за политиките си в околната среда и не са прозрачни, посочиха от Европейския форум за устойчиви инвестиции във Франция. Опасенията за корупция, несигурните очаквания на компаниите и неясната законова рамка правят развитието на сектора нестабилно. На изложението бяха представени най-вече технологии за соларни инсталации. Някои от компаниите твърдят, че кризата се е отразила много сериозно на бизнеса, като само в Германия се предвижда ръст. Затова страни като Чехия търсят възможности за предлагане на тези услуги в България. Японска консултантска компания също планира проекти за мощности от 300 мвт у нас.




14.04.2011 г., с. 6
Договорени са 53% от програма "Транспорт", разплатени са 7,6%
До края на април се очаква решение на ЕК за удължаване на проекта ”Дунав мост 2”
По данни от 31 март са договорени 53%Q или около 1 млрд. евро от бюджета на ОП ”Транспорт”, реално се изплатени 150 млн. евро, което е 7,6%. Това съобщи заместник-министърът на транспорта Ивайло Московски по време на заседание на парламентарната комисия по европейски въпроси и контрол на еврофондовете. Според него през последните 5-6 месеца има значителен напредък по тази оперативна програма.

По-малка част от изплатените средства са от Кохезионния фонд, а по-голяма са от Европейския фонд за регионално развитие.

В момента се провеждат 16 процедури по 7 проекта за строителство и строителен надзор за над 900 млн. евро.

85% е изпълнението на предприсъединителната програма ИСПА. За проекта „Дунав мост 2” са договорени 183 млн. евро, а са изплатени малко над 125 млн. евро, което е 68,39% от бюджета. Завършени са 65% от съоръжението и малко под 50 % от прилежащата инфраструктура. Още през ноември м.г. беше изпратено искане в ЕК срокът на усвояването на средствата да бъде удължен до края на 2012 г. Очакваме решението на ЕК до края на април, обясни транспортният министър Александър Цветков. Той съобщи, че вчера на заседанието на кабинета е решен проблемът с концесията за добив на инертни материали и с това е преодолян и последният проблем пред строителството на втория мост над река Дунав.

Риск пред програмата е голямата разлика, която може да се получи между стартирането на проектите и одобрението на формулярите от ЕК. До момента комисията е одобрила само две апликационни форми – за първия етап на софийското метро и за автомагистрала ”Тракия”.

Има опасност да се отвори една „дупка” от около 300–400 млн. евро. Финансовото министерство трябва предварително да е наясно и да има възможност да покрие сумата, докато дойде европейското финансиране, посъветва депутатът от левицата Меглена Плугчиева.

До средата на годината се очаква и решението на ЕС, с което парите от „Батин – Белене” ще бъдат прехвърлени към други алтернативни проекти.
Снимка на две колони - Инфраструктурата към „Дунав мост 2“ е завършена на 65%.


14.04.2011 г., с. 6
Над 16 млн. лв. са получени от концесии на пристанища и летища
Възнаграждения от 16 846 378,87 лв. са получени през 2009 г. от концесия на пристанищни терминали и граждански летища за обществено ползване. Това пише в годишните доклади на междуведомствените комисии за контрол по изпълнението на концесионните договори.

През годината концесионерите са инвестирали 4 573 689,46 лв. В изпълнение на Договора за концесия на гражданско летище за обществено ползване Бургас и гражданско летище за обществено ползване Варна от „Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт” АД са отчели инвестиции за 19 955 670,34 лв. За констатирани неизпълнения на договорени задължения през 2009 г. са получени 160 826,23 лв. неустойки. Изпълняват се поетите в договорите задължения при осъществяване на социалните програми, включително и по разкриването на нови работни места, са изводите в докладите.




14.04.2011 г., с. 7
Гаражите стават все по-скъпи, доближават цените на жилищата
Най-често сделките се сключват за 8-15 хил. евро, но могат да стигнат и до 35 хил. евро
Цените за гаражите започват да доближават сумите за жилищните площи, като в редки случаи дори ги превишават, отчетоха имотни експерти пред „Класа“. Търсенето се засилва, което тласка стойностите нагоре, а паркомястото е сред основните изисквания на новите купувачи на жилища. В повечето случаи това са покрити гаражи, които са по-приемливи за собствениците на автомобили. Все пак по-неудобните, открити помещения се оказват и по-евтините. Разликата в цените може да достигне 25-35%.

Много често при сделките паркоместата се предлагат като бонус към имота и са включени в цената, друг път могат да са въпрос на отделна договорка, обясни Калоян Богданов, маркетинг мениджър на агенцията за недвижими имоти „Адрес“, пред в. „Класа“. Трябва да се има предвид, че паркоместата невинаги са отделни имоти, те са прилежащи към имотите, които се продават и съответно купуват, коментират и брокери от „Ера“. Забелязват се и случаи на търсене на гаражи с инвестиционна цел. Клиентите ги купуват, за да ги отдават под наем на живеещите в района. Според Татяна Емилова, мениджър „Жилищни имоти” в Colliers International, паркоместата в проекти от средновисок и висок клас най-често се предлагат в пакет с жилището, като има и опции за закупуване на допълнително паркомясто.

Цените на паркоместата непрекъснато се увеличават в последните няколко години заради нарастване в търсенето на такъв тип площи, потвърди Страхил Иванов, управител на агенцията за недвижими имоти „Явлена“. Според него по-динамичните семейства, в които и мъжът, и жената използват автомобили, търсят по две паркоместа в скъпите квартали и центъра на столицата. Обикновено клиентите, желаещи жилища с площ над 120 кв. м, също имат нужда от 2 гаража. Средните цени за паркомясто варират от 2 хил. евро за единично външно място до 35 хил. евро за двоен гараж, но най-често сделките се сключват за суми между 8 и 15 хил. евро. От значение са редица фактори, като качество, локация, степен на лукс, подход, възможност за паркиране в района и други, които коригират цената нагоре или надолу. Размерът на паркоместата най-често е между 12 и 16 кв. м, а за гаражите е между 14 и 20 кв. м. Поне още 40% от този размер се пада и за обслужващи площи, които позволяват да се стигне до индивидуалния паркинг. За сравнение - в момента много от жилищата в крайните квартали се оферират и на нива от около 25 хил. евро.

Като алтернатива на паркоместата могат да се разглеждат и платените охраняеми паркинги. Тарифите варират от 1 лв. на час до 120 лв. на месец. Предимството им е, че в повечето случаи те се намират в близост до имота, а осигуряват и охрана за автомобила.

Според данни на ООН България е на 37-о място в света от 136 страни по брой на автомобили спрямо жители. На 1000 души се падат 239 коли, което означава, че почти една четвърт от населението е моторизирано. От тази гледна точка България ще има нужда от все повече паркоместа за своите машини, като тенденциите определено са за повишение на търсенето и съответно – на цените.
Снимка на три колони - Цената за паркомясто в столицата започва от 2000 евро.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница