09 декември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата10.10.2017
Размер0.59 Mb.
#32029
  1   2   3   4
09 декември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравен омбудсман ще ни брани от лекарски грешки
Пациентите няма да висят с часове на опашка пред лекарския кабинет. Изискването за уважение към времето на болния българин ще залегне в подготвяния нов Закон за правата и задълженията на пациента. Това съобщи пред “Труд” в четвъртък Десислава Атанасова (ГЕРБ), председател на парламентарната комисия по здравеопазване.

Предвижда се и да има здравен омбудсман (или ако не се нарича така - медиатор), към когото да се обръщат пострадали от лечението българи.

С написването на важния нормативен акт през март т. г. се захванаха депутати от управляващата партия, представители на лекарското съсловие и на пациентските организации.

Приемът навреме в предварително записан ден и час, както и правото на пациента за избягване на болката и страданието, са сред гарантираните защити от Европейската харта за правата на пациента. Затова те ще намерят място и в нашето законодателство. “Лекарят ще бъде задължен да те консултира в посочения час и като го запишем като нормативен текст, ще трябва да се спазва”, заяви Атанасова. Дали се изпълнява изискването, както и всички останали в бъдещия закон, ще контролират Министерството на здравеопазването (чрез своя “Медицински одит” и Регионалните здравни инспекции) и здравната каса.

С проектозакона за правата на пациента ще се създаде и новият независим орган за разследване и наказание на лекарските грешки. Идеята за него по модел на Генералния медицински съвет във Великобритания е на Националната пациентска организация (НПО). “В момента обсъждаме в новата обществена институция да има петима представители от “Медицинския одит”, четирима от пациентските организации, както и от лекарския съюз”, обясни Десислава Атанасова. Тя добави, че случаите ще се разглеждат анонимно. Ако се установи, че в някои от тях наистина е допусната лекарска некомпетентност или грешка и се е стигнало до лека степен на увреждане (т. е. когато не става дума за загубен човешки живот), решението за санкция ще вземат представителите от “Медицинския одит” и лекарския съюз. Наказанието в този случай най-вероятно ще е отнемане на докторски права за определен период. Ако обаче случаят е много сериозен, ще се изпраща в прокуратурата. А направеното разследване ще се явява като предварителен контрол.

Според обсъжданията до момента разглежданите от новия спецсъвет случаи ще се публикуват в сайт. Той ще е своеобразна “медицинска библиотека”, в която лекарите ще могат да правят справки за нещастните инциденти. “Ще научават също как да се постъпи в подобен случай и как не е редно. На събираната информация може да се гледа и като “регистър на лекарски грешки”, коментираха депутати. В “медицинската библиотека” всеки доктор ще може да влиза със своя УИН код. Според законодателите това ще е добре дори за квалификацията на лекарите.

В закона за пациента място ще намери и текстът за създаването на Фонд за обезщетение на пострадали или починали пациенти. Най-вероятно на регламентирането му ще се посвети цяла отделна глава.

Средствата в него ще се акумулират от застраховките “Професионална отговорност”, които се правят на медицинските специалисти. Залага се такъв източник на финансиране, защото държавата не разполага с нужните пари, не може да назначава допълнителна администрация, както и във всеки случай на лекарска грешка да покрива вземанията на пациентите, категорични бяха законотворците.

В закона ще бъде записано още правото на пациента да получи информация за финансирането и плащането на медицинските и денталните дейности. Както и осигуряването на второ лекарско мнение и на лечение в чужбина.

Диана ТЕНЧЕВА


Десислава Атанасова, шеф на здравната комисия: Проектът има пълната подкрепа на ГЕРБ
Мястото на предложения от Националната пациентска организация нов независим обществен орган за разследване и наказване на лекарските грешки е в бъдещия Закон за правата и задълженията на пациента. Това заяви пред “Труд” Десислава Атанасова (ГЕРБ), председател на парламентарната Комисия по здравеопазване.

Екипът ни я попита кои от лекарите и пациентите, с които работи по проекта, подкрепят предложената нова институция. Атанасова каза: “На мен Райчинов (б. р. - д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз) онази вечер ми звънна да ми каже, че са говорили със Златица (б. р. - доц. Златица Петрова, шеф на медицинската ДАНС) и органът ще бъде нещо като съвета, действащ във Великобритания.” Т.е. от думите й става ясно за обсъждането на спецсъвета лично от шефа на БЛС.

Юристката обясни, че с колегите си от ГЕРБ събират всички нормативни актове, които гарантират правата на болните и регламентират нормативните изисквания за задълженията им. “Да, в момента има много текстове за пациентите, но те не са достатъчно конкретни и в голяма степен не дават защитата на болните българи”, каза още Атанасова. По тази причина се налагало всички защитни механизми да се кодифицират в един законодателен акт. “Знаете ли, че ако днес пациент се нуждае от защита, той би се объркал в търсенето в нормативната база. Веднага ще ви дам пример - ще се чуди точно към кой орган да се обърне, къде да подаде жалба, къде да потърси помощ и в последствие кой би извършил проверките по случая”, изброи шефката на здравната комисия.

Атанасова припомни, че подготовката по новия закон за правата на пациента започна в началото на годината. През март тя и колегите й предложиха на всички институции и организации с отношение към текстовете да започнат работа върху един общ и консенсусен проект. “За съжаление законодателният процес е бавен и тромав. По тази причина в момента разполагаме с по-малко от половината текстове, които са обсъдени и приети от всички участници в дискусия”, добави Атанасова. Но подчерта, че проектът има пълната подкрепа на ГЕРБ и нужната политическа воля за приемането му.




Пламен Таушанов, шеф на Българската асоциация за закрила на пациентите:

Искаме фонд за обезщетение на пациенти
За да не бъде като гола декларация, направеният законопроект трябва да е обвързан с конкретните задължения на държавата към пациентите. Настояваме за това, тъй като някои в работната група от лекарския съюз схващат едва ли не, че ние пишем закон единствено за задълженията на докторите. Не само лекарите обаче са част от системата на здравеопазването. Затова искаме държавата да гарантира правата на болните българи! Искаме административна, гражданска и наказателна отговорност, която да се търси от виновниците, а не както е в момента - дисциплинарна и малко административна.

Настояваме да се регламентира създаването на фонд за обезщетение на увредени, заразени, починали пациенти. Искаме да се изясни въпросът със съдебномедицинската експертиза: кой орган я извършва, кой носи отговорност и т. н. с цел по-лесното изясняване на медицинските инциденти у нас.

Не на последно място настояваме да има правила, протоколи и медицински стандарти за дейността на всички медицински специалисти, защото в пълен обем към момента те липсват. А по този начин медицински експерти дават субективна оценка. Всеки пациент трябва да има и електронно здравно досие.


Евгения Адърска, шеф на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания:

Липсва отношение към болния като към човек
Законът за правата на пациента трябва да гарантира правото на провеждането на профилактика, ефективно лечение и поддържане на качеството на живот, независимо от неговото състояние. Но много се надявам да осигурява и още нещо.

Скоро на един международен конгрес прочетох резултатите от проучване, при което бяха интервюирани пациенти от над 40 държави. Те бяха заявили, че предпочитат лечение, ако се наложи дори в чужбина заради качеството му.

А какъв смисъл влагаха в думата “качество”? На първо място отношението на екипа към тях - като към хора.

У нас такова отношение липсва. Защо? Аз нямам еднозначен отговор. Донякъде, защото лекарите и здравните работници са достатъчно изнервени от абсурдите, в които понякога ги поставя системата. Но това, че не реагират и не търсят правата си, всъщност рефлектира върху пациентите.

А в крайна сметка болният не е виновен. Не на последно място никой не контролира и санкционира случващото се в болниците.


Владимир Томов, председател на Конфедерация "Защита на здравето":

Без санкции, ако сам напуснеш болницата
Законът, който се пише, трябва да е за пациента, а не за правата и задълженията му. Когато си болен, не можеш да имаш задължения, защото имаш нужда от медицински грижи. По тази причина не виждаме защо да се вписват санкции. В противен случай законът става не за пациента, а срещу него.

Сред другите ни забележки е това, че информираното съгласие е въведено единствено, за да е в полза на болния, не да се приема за задължително условие. Не по един или друг начин персоналът да се казва: “Ама вие го разписахте, сега нямате право на протест. Ако пък не го подпишете, няма да ви лекуваме.” Още нещо - ако болният напусне болницата, това е на негова отговорност. Човекът може да иска да избяга, за да си спаси живота си, или да отиде в друга болница или дори в друга държава. Абсурдно е да му се налагат санкции, че си е отишъл.




Д-р Станимир Хасърджиев, шеф на Национална пациентска организация:

Да има отнемане на докторски права завинаги
Националната пациентска организация настоява да се въведат ефективни механизми за извънсъдебно решаване на спорове между лекари и пациенти, лекари и болница и т. н. Това трябва да става в най-кратки срокове, както и извършването на нужните медицински експертизи. Освен това да не се налагат само административни санкции на хората, които не са си свършили работата, както е разписано във всички европейски и световни стандарти.

А ако се докаже, че доктор е направил драстично нарушение, което е и умишлено, искаме да се въведе наказание за отнемане на лекарски права завинаги. Защото такива казуси може да има, макар и рядко. Като пример може да се посочи случай, при който лекар започва лечение въпреки противопоказания и въпреки че знае за тях.




Лекари искат приют за бездомници
Между 30 и 50 бездомници постъпват всеки месец в спешното отделение на областната болница в Сливен. Някои от тях са здрави, но няма къде да пренощуват, а други не могат да бъдат изписани, тъй като няма кой да се грижи за тях. Ръководството на болницата апелира към социалните институции и кмета в града да бъде открит приют, в който да се грижат за несретниците. „От години пишем до общината, но досега отговор няма. Нуждата от такъв тип социално заведение е крещяща. Не можем да изхвърлим бездомните хора навън. А от друга страна се налага да вършим несвойствени дейности", каза д-р Юлия Бянкова, член на борда на директорите на болницата. Подобни пациенти нямат осигуровки и престоят им излиза между 30 и 300 лева на ден, които се плащат

от бюджета на здравното заведение.

Д-р Бянкова припомни, че преди години от църквата „Св. София" предложили доброволки да се грижат за самотниците, но предложението било отклонено, защото няма законов регламент.

Росица НИКОЛОВА


Мъж вини доктори за починалата си жена
Великотърновец повече от година и половина обикаля държавните институции и пише жалби и молби с искане . да му бъде казана истината , за смъртта на съпругата му.

Досега Трифон Колев е написал над 50 писма до здравните и разследващите инстанции в България. Последната му жалба е до главния прокурор Борис Велчев. В нея той настоява държавното обвинение да разпореди извършване на пълно и цялостно разследване на дейността на 4 болници в София, Велико Търново и Варна и да се произнесе дали лекарите в тях имат вина за смъртта на съпругата му Антоанета. Преди 2 г. на 44-годишната жена е поставена диагноза рак на дебелото черво. Според съпруга й по време на лечението в болниците са били допуснати сериозни грешки и отклонения от медицинските стандарти. На него самия е отказван достъп до медицинската документация и не знаел как лекуват жена му. След смъртта й установил липси в документите.



Веселина АНГЕЛОВА


Д-р Райчинов не искал спецсъвет
Съжалявам, че отново се налага да пиша опровержения заради неточен, или по-точно измислен материал, публикуван във в.”Труд". Заглавието е „Лекарският съюз клекна за спецсъвет срещу грешките".

Заявявам, че не отговарят на истината, цитираните от авторката „мои" думи: „Българският лекарски съюз (БЛС) се съгласи да се създаде нов, обществен орган, който да се занимава с разследването и наказването на лекарските грешки. Това заяви пред „Труд" в понеделник д-р Цветан Райчинов, шеф на съсловната организация. Така и лекарите дадоха зелена светлина на идеята на Националната пациентска организация (НПО), предложена в неделя..."

Никога не съм казвал такива думи. Освен това, когато г-ца Тенчева ми позвъни по телефона, отклоних разговора, тъй като бях ангажиран на преговори в НЗОК. Никога не съм давал никакво съгласие за създаване на какъвто и било нов „спецсъвет", защото това е прекалено сериозен проблем, който се решава само от нашия най-висш орган - Събора. А свободната интерпретация на тезата, предложена по-надолу в материала, иска да внуши на българските лекари, че техният председател даже е съгласен и регистърът на лекарите да излезе извън правомощията на БЛС, дадени му от Закона за съсловните организации. Това не само че е абсурдно и никога не може да стане, но притеснителното в случая е, че целенасочената кампания за дискредитиране на моето име продължава да върви чрез страниците на в.„Труд".

Д-р Цветан Райчинов, Председател на Българския лекарски съюз


Електронен подпис срещу заледени стъкла
Идеята на икономическия министър Трайчо Трайков държавата да издаде електронен подпис на всеки български гражданин, е хем умна, хем закъсняла. Но -по-важното е, че в момента звучи нелепо, тъй като българите просто няма къде да използват тази своя придобивка. Това е все едно да раздадеш на група деца химикалки, но без хартия. Най-много да изрисуват тапетите. Или да подариш телевизори в село, където няма покритие.

Ако темпът на въвеждане на електронното правителство остане същият - 3 услуги за 10 г., едва ли скоро ще можем да използваме електронните сертификати, независимо дали ще са в личната карта (българинът, като чуе за смяна на документи, вече полудява!) или в отделни карти.

Бойко Борисов, предишните правителства, а и нашият вестник винаги е давал примера на Естония, най-напредналата страна откъм електронно правителство. Там във всяка лична карта е вграден чип с криптографски ключ, който позволява на всеки гражданин да подписва с него електронни документи. Простичко казано, ако вкара чипа в четец на компютъра и „подпише" имейл или електронна бланка, информацията все едно е парафирана с истинска химикалка и институциите я приемат като официален документ. Тази идентификация се приема и от местните банки за онлайн банкиране, и от избирателните комисии за електронно гласуване. В големите градове като Талин и Тарту с чипа могат да се купят билети за градския транспорт. Отскоро идентификацията служи и като електронен здравен картон в някои болници.

Как няма да стигнем естонците

При обсъждането на идеята на Трайчо Трайков всеки българин да получи чип зам.-министърът, отговарящ за нашето електронно правителство, Валери Борисов бе информирал Бойко Борисов, че електронният подпис ще струва на държавата между 60 и 100 лв. за бройка. Това само показва, че държавата е извън времето и пространството. В Комисията за регулиране на съобщенията са регистрирани петима доставчици на удостоверителни услуги, един от които се занимава основно с разплащания от мобилни телефони. При останалите четирима крайните цени за електронен подпис за физически лица се движат между 20 и 36 лв., като в най-високата цена дори са включени безплатен четец и смарт карта. Естествено при огромна обществена поръчка за милиони електронни подписи цената им ще падне още. Защо ли въпросният зам.-министър работи с цени отпреди 10 години? Дали една бъдеща обществена поръчка няма да бъде сключена с такива неизгодни параметри?

Изгубени в бумагите

Но да приемем, че всички българи имат електронен подпис. Какво могат да правят с него сега? В сайта на електронното правителство www.egov.bg, създаден по времето на Николай Василев, има описани процедури за получаване на десетки услуги, физическите лица обаче на практика могат да използват само няколко от тях с електронен подпис - промяна на настоящ адрес, удостоверение за липса на акт за гражданско състояние, удостоверение за родствени връзки и удостоверение за идентичност на имената. Едва ли често вадим такива документи, но абсурдът не свършва дотук. Може да се възползвате от въпросните е-услуги само ако сте жител на община Бургас или на столичните райони „Слатина" и „Триадица".

Идентификация с електронен сертификат приема и Агенцията по вписванията, ако си вадите удостоверение за актуално състояние, за запазено име на фирма или искате документ за вписванията по вашата партида за определен период. А НАП приема с електронен подпис декларации за доходите на физическите лица - нещо, което в най-добрия случай сме принудени да правим само веднъж годишно.

Останалите българи, които са си извадили електронен подпис и се чудят какво да правят със смарт картата си, могат да си изрежат чудесно перо за китара или да стържат с пластиката сутрин заледеното предно стъкло на автомобила си.

Едва ли скоро ще достигнем естонската мечта за масова електронизация на услугите, защото София дори няма единна електронна система в градския транспорт (автобусите са само с хартиени перфоратори, в която да се използва е-подпис. Да не говорим за болниците и лекарите, които разпечатват всичко на хартия.

Далеч повече са възможностите за електронни услуги за бизнеса - НАП и митниците например предлагат подаване на декларации онлайн. Гражданите обаче са все още изгубени в бумагите.

Някои не чакат, а действат

Има и десетки държавни ведомства, които са осъзнали, че електронизацията е бъдещето: стопява опашките пред гишетата и разходите за чиновници. Те са компенсирали правителственото бездействие досега, като са въвели свои начини за персонализация. НАП например идентифицира гражданите, когато подават сигнали по телефона, с въвеждане на техния ЕГН. НОИ издава при поисквание Персонален идентификационен код (ПИК), който заедно с ЕГН служи за получаване на справки през интернет за изплатени пенсии, майчински, детски добавки.

Някои търговски банки вече от няколко години са въвели свои електронни сертификати, с които да идентифицират клиентите си, когато ползват онлайн бакиране. Те естествено допускат използването на електронни подписи, но тъй като тяхното разпространение сред гражданите есимволично, са намерили друго решение. И (това е много важно!) съвсем безплатно за крайните клиенти.

Повечето държавни ведомства, принудени от остарелия Административно-процесуа-лен кодекс да приемат жалби само в писмена форма, често отказват да входират писма, получени по електронната поща и подписани с електронен подпис. Единственият компромис, който правят, е гражданиньт да си разпечата жалбата, да я подпише, след това да я сканира и изпрати по имейл. Страхотно електронно правителство, няма що!

За да докаже, че има воля да улесни живота на хората, правителството би трябвало да обясни ясно:

1. Кога ще получаваме услуги от държавата през домашния компютър, вместо да чакаме по опашки? Кои ще са тези услуги?

2. Кога най-сетне ще имаме електронно здравеопазване и ще контролираме в интернет какви манипулации и процедури отчитат лекарите на наш гръб?

3. Кога ще можем да си плащаме задълженията към държавата с банкови карти или по интернет?

За всичко това трябва да има график, за да стане ясно дали се изпълнява или не. Така лесно ще разберем кой е виновен и ще го попитаме защо не си е свършил работата. Другото е популизъм, който гледаме от трето поредно правителство вече 10 години.

А безплатните електронни подписи за всички българи ще бъдат платени от същите тези българи. Както се случва и с естонците. Те обаче има къде да ги използват.

Иван ДИМОВ


Заразена кръв погуби трима

Пипнали хепатит В при преливане в клиника
Трима пациенти починаха, защото се заразиха с хепатит В при кръвопреливане. Това съобщи вчера проф. Константин Чернев, шеф на Клиниката по гастроентерология в Александровска болница. Един от пациентите бе опериран в наша клиника, а другите двама - в "Св. Екатерина", обясни специалистът. Инфекцията и при тримата се разви агресивно, затова болните бяха изпратени в Инфекциозна болница, където починаха, уточни проф. Чернев. Кръвта се изследва, но е възможно маркерите да не са хванали инфектираната плазма, защото кръводарителят бил в "прозоречен период", т.е. заразил се е скоро, обясни още той.

Лекарите допълниха, че сред ромите, които често даряват кръв, заболеваемостта от вирусен хепатит е 4-5 пъти по-висока в сравнение с българската популация, където е 4%. Не демонизирайте здравната система, такива неща се случват и в най-развитите страни, призова проф. Чернев. Не знам за такива пациенти, ако впоследствие са развили вирусен хепатит и е имало съмнение, че е от кръвопреливането, е било редно от другата болница да ни съобщят, коментира шефът на "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. В последните 5 г. не сме получавали писмо, че пациенти са починали заради заразена кръв, обясни за "Стандарт" доц. Андрей Андреев, директор на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ). Той допълни, че при съмнение за предаване на инфекция при кръвопреливане лекарите са длъжни да информират веднага НЦТХ.



Румяна Милева


Избират най-добрите лекари
"Дарик радио" стартира първото по рода си изследване, с което ще определи кои са "Най-добрите лекари в София". Медията ще попита всеки лекар в 23-те най - големи болници в столицата кои според него са тримата най-добри медици в 40 специалности. От медията смятат, че благодарение на инициативата ще покажат добрите примери в медицината. Като краен продукт пък в специален сайт www.bgdoctors.bg всеки ще може да види кои лекари са определени за най-добри от своите колеги в основните медицински специалности.


Хващат пневмония при грешно лечение
Пациенти отиват в болница заради неправилно лечение с антибиотици. За това алармира пред "Стандарт" шефът на Микробиологичната лаборатория в ИСУЛ доц. д-р Нася Хаджиева. При нас често идват пациенти с усложнена ангина и пневмония, тъй като са лекувани с неподходящ антибиотик, на който бактериите са устойчиви, разказа специалистката. Тя изтъкна, че преди да изпише хаповете, докторът трябва да назначи антибиограма на носогърлен или друг секрет, за да се види към кои антибиотици е устойчива конкретната бактерия и към кои не. Изследването се заплаща от здравната каса, но малко лични лекари дават талони за него, отбеляза доц. Хаджиева. В лабораторията идвали хора, които плащали между 12 и 20 лв. за антибиограма. В скандинавските страни не отпускат антибиотик без това изследване, подчерта експертката. Изключение правел само преницилинът, който е тесноспектърен и сравнително лек антибиотик.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница