1. Описание на реален социален конфликт, който влияе на организацията



Дата19.12.2022
Размер11.82 Kb.
#115981
Задание Конфликт казус
Свързани:
matrix2, Задание Конфликт казус, Соц.псих.тренинг есе-Мирела, Парестезия (мравучкане) – причини и симптоми Cr…

Задание Конфликт-казус
1.Описание на реален социален конфликт, който влияе на организацията.
2. Формулиране на причините / предпоставките, които са го породили.
3.Вида на конфликтната ситуация.
4.Анализиране на конфликтната ситуация.
5.Възможни алтернативи за разрешаването на конфликтната ситуация и последствията.
В конкретния случай ще разгледаме конфликт възникнал между колеги в кредитен отдел на голяма небанкова финансова институция където мой близък беше служител. Там въпросната Елена е заемала длъжността „Кредитен анализатор“ и е работила на смени заедно с още седем колеги на същата позиция.
На смяна и в пиковете часове на работният ден трябваше да има минимум четири човека, които да разглеждат исканията за кредити. Конфликта възниква между нас и една от колежките, която не работеше с темпото с което ние работехме и по този начин се скатаваше, а получаваше същото възнаграждение като всички останали.
Предпоставка за този конфликт беше новоизграждащата се фирмена политика, защото компанията беше сравнително млада на пазара и още нямаше точно установен правилник за работа и заплащане. Всички там, бяхме при равни финансови условия с твърдо месечно възнаграждение, с което някои колеги злоупотребяваха.
От начало аз се усъмних за тези според мен нередности но се опитах да не им отдавам голямо значение. Въпреки това с течение на времето и други малки ежедневни конфликти се натрупа едно психическо напрежение в колектива ни, което създаваше предпоставки за неефективна работна среда и излишно напрежение между нас. Въпреки това никой от колегите ми не събираше смелост или може би нямаше желание да се занимават с този възникнал проблем.
След няколко месечни мъки аз поисках да се срещна с мениджърът на моя отдел за да разговаряме точно по този казус. На срещата аз му обясних подробно в какво точно се състои конфликта без да назовавам конкретни имена на служители с цел да не ги злепоставям пред висшестоящите и същото време не съм лицемер и човек, който иска да навреди на колегите си. На тази среща аз поисках да се направи съвещание на което да се съберем целият колектив и да обсъдим възникналия проблем и да намерим съответното решение. Отговорът на мениджъра ми беше, че според него не е нужно да се прави работна среща защото в процесът на работа той също е забелязал, че има известно напрежение в колектива. В тази връзка ръководителят ми ме попита дали имам идея за разрешаване на проблема. Аз му отговорих, че имам някакви идеи но ще си обмисля няколко дни е ще се срещнем отново за да ги обсъдим.
След като минаха три, четири дни аз поисках да направим отново една среща за да обсъдим моите идеи за разрешение на конфликта и ако ръководителят ми сметне, че са удачни да ги приложим на практика. На самата среща аз изложих моята гледна точка:
1. Да се въведе строго определена длъжностна характеристика, според която всеки да си знае задълженията.
2. Да се направи атрактивна система за заплащане, твърда заплата + бонус система за добре свършена работа. По този начин ще се стимулират служителите да си вършат работата по-съвестно, бързо и с по голяма ефективност, а не само да се размотават и да чакат да свърши работния ден.
3. Да се въведат периодични атестации според, които да бъдат оценявани всички служители в кредитен отдел и на базата на тези атестации да има финансови стимули и съответно глоби.

Общо взето това бяха моите идеи за справяне на назрелият конфликт между нас. Мениджърът на първо четене харесва идеите и споделя, че и той е имал подобни хрумвания за в бъдеще.


След няколко седмици се организира събрание в което, са съобщени промени във фирмената политика и образуването на заплатата, като са въведени някои от предложените идеи за промени, които в последствие имат добро влияние върху проблема със скатаването на служителите на работното място. Проблемът е разрешен и колектива става по-сплотен. На края на следващият месец, заслужилата служителка получава към заплатата си премия за креативност в работния процес. Доволна остава и самата Елена, че са били използвани част от идеите й и още повече, че те се оказали успешни.
След тези събитията направих извод , че когато се забележи назряването на даден конфликт, той трябва да се разреши възможно най-бързо за да се избегнат изкуствено създадени и ненужни затруднения при осъществяването на целта.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница