10 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата09.01.2018
Размер403.07 Kb.
#41910
  1   2   3
10 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравната каса ще харчи 2.7 млрд. лева
С убедително мнозинство Народното събрание прие на първо четене законопроекта за бюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за 2013-а. Догодина касата ще харчи 2.7 млрд. лв., а здравното министерство -368 млн. лева. Дебатите преминаха в рамките на очакваното - управляващите убеждаваха, че парите за здраве са увеличени и ще стигнат за всички дейности, а опозицията се обедини около мнението, че средствата не се харчат правилно и правителството абдикира от проблемите на здравеопазването.

Здравният министър Десислава Атанасова посочи, че през 2013-а в сектора ще влязат повече пари, въпреки че именно нейното ведомство бе орязано със 100 млн. лв. и искаше допълнителни средства, които така и не получи от финансовия министър Симеон Дянков. Шефът на НЗОК д-р Пламен Цеков пък поддържаше оптимистичната линия с тезата, че за четвърта поредна година здравеопазването получава по-добър бюджет, което било заслуга и на приходната агенция, „отлично справяща се" със събирането на здравните вноски.

Представителите на ДПС се изказаха най-остро срещу заложения бюджет за здравната каса. Хасан Адемов изчисли, че за четирите години от управлението на тройната коалиция парите за здравеопазване са били общо 9.8 млрд. лв., а през четирите

години от мандата на ГЕРБ се харчат 12.8 млрд. лв. и въпреки това никой не е доволен от здравната система.

Мая Манолова от „Коалиция за България" каза, че с предложения от финансовото министерство бюджет държавата на практика си е „плюла на петите и дим да я няма" от

здравеопазването. Тя добави, че като абсолютна стойност бюджетът на НЗОК за 2013-а е със 70 млн.повече в сравнение с тази година, а в същото време прехвърлените нови дейности към здравната каса са на стойност 99 млн. лева.

Управляващите от ГЕРБ видяха числата по различен начин, но не можаха да постигнат консенсус с колко точно са се увеличили парите в сектора. Станка Шайлекова отбеляза, че средствата за здравната каса са със 76 млн. лв. повече. Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова смята, че за здравеопазване са отпуснати 91 млн. лв. отгоре, а вицепремиерът Дянков видя 92 млн.

Пламен Цеков


Социалният" бизнесмен
Известният собственик на веригата аптеки „Марешки" Веселин Марешки е роден през 1967 г., женен е и има две деца. Занимава се и със строителен бизнес. Неотдавна той определи политическата си кауза като „недоволен от прехода гражданин". На фона на богатството му това е леко странно. Въпреки че е познат повече като бизнесмен, участва отдавна в политическия живот, макар и предимно на местно ниво.

През 2007 г. РЗС го издигна за кандидат-кмет на Варна и той завърши втори след Кирил Йорданов. Марешки влезе в местния парламент от РЗС, но последва сериозен конфликт с Яне Янев. Той твърдеше, че бизнесменът е участвал в солова акция по купуване на гласове. Лидерът на РЗС обяви още, че е сезирал органите и за негов внос на лекарства с изтекъл срок на годност от Индия. Атакува го и като поиска да се провери произходът на капиталите му както и дали си е плащат данъците. Марешки контраатакува с обвиненията че е бил подложен на политически рекет от страна на РЗС и също подаде сигнал срещу Янев в ДАНС.

Но, както се казва, всичко е добре, щом завършва добре. И Яне Янев, и Марешки отново са заедно.

На местните избори през 2011 г. аптекарският бос отново се кандидатира за кмет на Варна, но този път от собствената си партия - „Либерален алианс". Тогава той привлече всичките 50 членове на СДС в район „Приморски", предизвиквайки частично разцепление в синята партия на местно ниво. В политическата му платформа се наблягаше на социални обещания - места за всички деца в детските градини, по-добър мениджмънт на общинските поликлиники, както и отпадане или намаляване на потребителската медицинска такса за пенсионери и социалнос-лаби.

Наскоро Марешки влезе в медиите с признанието, че в петминутен разговор премиерът го е убедил да купи футболния отбор „Локомотив" Пловдив. По-късно, отново в момент на искреност, сподели, че и друг път си е купувал неща, от които няма нужда.


Децата – бюджетен враг номер 1
Едва ли има друга държава в Европейския съюз като България, в която майките са смятани за врагове, източващи хазната, правителството не иска да плаща пълните осигуровки на децата и отказва да им осигури качествено здравеопазване и образование. Около дебатите за бюджет 2013 управленската незаинтересованост и неспособност да се погрижат за бъдещото поколение лъсна като жълти стотинки в портфейла на самотен родител. Премиерът Бойко Борисов, който е последна инстанция по всички въпроси, не се появи на родителския протест и избягна всякакви коментари по повод категоричния отказ на кабинета да повиши детските надбавки и обезщетения поне до нивото на минималната работна заплата от 310 лева. Разбира се, за това си има ресорни министри, но ако майките носеха сини фланелки и играеха футбол на „Терена", министър-председателят със сигурност щеше да извади поне милионче, за да ги гледа.

Всъщност, министрите, натоварени от Борисов да ни разяснят политиката на ГЕРБ, я свършиха като кучето на нивата. Социалният Тотю Младенов каза, че държавата не дава пари кеш, защото голяма част от родителите злоупотребявали и ги изпивали. Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов отиде още по-далеч, заявявайки, че в България се развивала схемата „професия майка", чрез която едва ли не няколкостотин хиляди родители източват бюджета на Дянков. „Недопустимо е предвид условията в системата да имаме едни от най-дългите срокове за майчинство от 410 дни, както и цяла година получаване на доходи в размер на 90% от заплатата. Държавата не трябва да отглежда децата на хората, а да им създаде условия да се върнат по-бързо на пазара на труда", каза Горанов. Подобно изказване е направо цинично по всички параграфи, още повече че става дума за едни около 60 млн. лв., колкото струват десетина километра магистрала.

Първо, много малка част от бъдещите родители са социално осигурени върху пълните си заплати и когато настъпи сюблимният момент, правят какви ли не магии, за да получат що-годе нормални пари. А какви условия са създадени, за да се върнат по-бързо на трудовия пазар? Абсолютно никакви. В София живеят над 2 млн. души, голяма част от които са млади семейства с малки деца. В центъра на града, както и в други райони обаче почти няма държавна детска ясла -строят се нови детски градини, но те се броят на пръсти и са разположени в покрайнините. В същото

време бюджетът на Столичната община достигна колосалните почти 2 млрд. лв. и вместо с тях масирано да се откриват детски заведения, се хвърлят купища грешни пари за кърпене на улични дупки и тротоари, които след една зима пак плачат за ремонт.

И на кой трудов пазар да се върнат майките? На този с рекордната безработица от над 350 хиляди души, половината от които жени ли? Голяма част от работодателите съвсем не са толерантни към жените с малки деца и търсят техни заместници още при излизането им в майчинство. Малко родители могат да са сигурни, че мястото им се пази, затова те предпочитат да си останат вкъщи. Да не говорим, че периодът между 1- и 2-годишна възраст е най-важният в развитието на едно дете. Тогава то се учи да ходи, да говори, да се храни самостоятелно. Единици са тези, които биха захвърлили рожбата си на баби, гледачки или ясли, за да се върнат в службата, и те го правят главно, за да не загубят работата си. А какво предлага насреща държавата? С един лев по-малко от прага на бедността - пари, с които можеш да си купиш 5 пакета памперси и 10 кутии адаптирани млека, ако, разбира се, живееш на улицата и не плащаш сметки за ток, парно и вода. Родителите нарекоха това „обидно", но то си е направо форма на дискриминация. По този повод следва да се отчете, че инициативата на майките да организират делегация, която да отстоява исканията си за по-високи обезщетения, детски надбавки за всяко дете и места за всички малчугани в детските ясли и градини пред Европейския парламент, е точно на място. Дано Брюксел ги чуе, след като правителството се ослушва и е сляпо за проблемите им.

Държавата приема децата като дразнител №1 и в сферата на здравеопазването. През 2009-а депутатите единодушно гласуваха поправка в Закона за здравното осигуряване, която предвиждаше от следващата година да удвои осигуровките на децата от 4 на 8% от минималния осигурителен доход. Това не само не бе практикувано досега, но парламентарната здравна комисия официално отхвърли текста при разглеждането на държавния бюджет и бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Още преди месец финансовият министър Симеон Дянков заяви, че ГЕРБ няма да спази поетия ангажимент, защото липсвали 350 млн. лв. за вдигане на осигуровките на малчугани-

те. Ако приходите на касата бяха нараснали с тази сума, тя би могла да се използва за увеличаване на бюджетите на детските отделения и клиники, а те от своя страна да използват парите за ремонт на остарелите си сгради с падащи мазилки и да се оборудват с модерна техника. Тогава може би нямаше да има места като детската пулмология на Александровска болница, където плочките сигурно не са сменяни от 20 години, а бебешките креватчета са с метални решетки, напомнящи затворнически килийки.

Вместо това същият заместник финансов министър Горанов обясни, че финансовото министерство още преди три години е направило грешка при изчислението на приходите в здравната каса от вноските за пенсионерите, в резултат на което платило над 140 млн. лв. отгоре. Ами след такава милионна грешка най-малкото нещо, което би трябвало да последва, е оставка на виновника. Иначе излиза, че министерството на Симеон Дянков не е чак толкова навътре във финансите и не се срамува да си го признае.

От становището на здравното министерство до парламентарната Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта относно проектобюджет 2013 пък се разбра, че най-малките граждани на държавата ще бъдат ощетени и заради недостига на средства за изпълнението на важни програми и дейности. Така например за програмата „Медико-социални грижи за деца в неравностойно положение", осигуряваща профилактика, диагностициране, лечение, рехабилитация и специфични грижи, както и доотглеждане на недоносени деца и интеграция на малчуганите без родители, са осигурени 30.49 млн. лв., от които за издръжка ще отидат 10.11 млн. лева. От домовете са заявили като необходими средства за издръжка с 3.16 млн. лв. повече. На санитарния минимум е и субсидията за Фонда за лечение на деца. За 2013-а са отделени само 6 млн. лв. при планиран разход от 10 млн. лв. за тази година. От здравното ведомство посочват, че тези пари няма да гарантират адекватни медицински грижи за здравето и живота на българските деца. За финансирането на националните програми и проекти, заплащани от ресорното министерство, са отделени 11.55 млн. лв., които пак няма да стигнат за никого. А в тази графа попада издръжката на ключови за детското здравеопазване проекти като националните програми за редки болести, профилактика на зъбите, профилактика на рака на маточната шийка, развитие на трансплантацията на стволови клетки. Основен акцент в тях е ранната диагностика и превенцията на много опасни детски болести.

В развитите здравни системи се наливат милиарди по тези пера, а ние чакаме децата ни да се разболеят, за да ги тъпчем с лекарства, които на всичкото отгоре липсват. Неотдавна родители на деца с редки заболявания протестираха пред Министерството на здравеопазването, настоявайки за безплатни лекарства и медицински консумативи, изграждане на достъпна среда за живот на децата им, увеличаване на броя на рехабилитационните центрове в страната, както и за изграждането на единен публичен регистър. Това е заложено сред политиките на ведомството за догодина, но с бюджета, който разполага, то едва ли ще може да ги изпълни на 100 процента.



Калоян Атанасов


Приоритетно ще се развиват градовете, туризмът и пътищата
Искаме 2,4 млрд. евро от Брюксел за болници, транспорт и училища

Столицата е успяла да привлече над 3 млрд. лв. от европрограми
България ще преговаря да получи 2,4 млрд. евро за болници, транспорт, училища, туризъм и др. от Брюксел. Идеята е Европейската комисия да отпусне парите през следващия програмен период 2014 – 2020 г., съобщи строителният министър Лиляна Павлова. Тя присъства вчера на семинар на групата на ЕНП в Комитета на регионите, на който беше обсъдено развитието на градовете.

Средствата ще отидат за проекти по Оперативна програма „Регионално развитие”. Тя ще бъде разработена в детайли до края на годината. Приоритетите ще са развитие на градовете, туризма, регионалните пътища. Ще се инвестира в образователната и социалната инфраструктура, уточни Павлова. Тя изтъкна, че вложенията в София вече са направили столицата модерен европейски град. „Ще продължим да инвестираме в зоните от гледна точка на градско развитие, транспорт, детски площадки и др.", допълни министърът.

От своя страна столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че през последните няколко години София е успяла да привлече над 2 млрд. лв. от европейските програми, с които се променят средата и качеството на живот на почти 2 млн. души, а основният акцент на общината са „зелените политики”. Столицата е на първо място по отношение на ниска безработица, здравеопазване и образование, изтъкна кметът. Тя отбеляза, че през последните години Европейският съюз все повече съсредоточава политиките си в градовете като двигатели за промяната на живота на цели региони.

„София дава добър пример за близостта на европейската политика до живота на хората”, изтъкна Фандъкова и се похвали, че най-големите проекти на кметството са вече факт. Тя допълни, че със строежа на метрото, изграждането на канализационната мрежа и транспортните проекти „Московска” 33 показва какво означава на практика интегриран подход в управлението.

В същото време премиерът Бойко Борисов, който също присъства на семинара, заяви, че страната ни е положила доста усилия по усвояване на европейските фондове. Над 30 и няколко пъти усвояваме повече от предишното правителство, коментира той. Опозицията атакува, че сме изяли фискалния резерв, но не знае как се работи с европейски фондове, подчерта премиерът. По думите му 95 на сто от парите за България от Европейската комисия са договорени. Борисов изрази надежда, че до края на мандата средствата ще бъдат усвоени.


Честотата на „наследствените" заболявания често е преекспонирана
Ракът на гърдата връхлита и мъжете

Жените неглижират влиянието на стреса и нерационалното хранене
Ракът на гърдата се среща и при мъжете, макар засегнатите да са едва около 1%. Това заяви пред „Новинар" д-р Марчела Колева, специалист по медицинска онкология към столичната болница „Сердика". Новооткритите случаи при представителите на силния пол са около 50 на година, като заболяването се появява предимно при мъжете между.60 и 70 години. Обикновено при тях ракът на гърдата протича както при жените, но само в една трета от случаите експертите успяват да диагностицират ранните стадии на заболяването. Що се отнася до жените - ракът на гърдата е най-често срещаната диагноза на злокачествено заболяване след рака на кожата, твърди д-р Колева. Рак на млечната жлеза се среща и при жени под 30-годишна възраст, но засегнатите са сравнително малко.

На дамите, които не са раждали, се препоръчва да си направят скринингов преглед за пръв път, когато са на около 35-годишна възраст, а на раждалите жени - около 40-ата година. Еднократният преглед на 2 години при липса на симптоми се смята за повече от достатъчен. Д-р Колева е на мнение, че честотата на „наследствените" заболявания често е преекспонирана. При развитието на заболяването по-скоро се неглижира влиянието на стреса, нерационалното хранене, обездвижването, затлъстяването, употребата на хормонални препарати, както и случаите на претърпян аборт. При рака на гърдата няма характерни ранни симптоми, поради което е необходимо да се провеждат профилактични прегледи и задължително ежемесечно самостоятелно изследване, като се следи за неясни уплътнения в гърдите и под мишниците, болезненост преди цикъл и след него, поява на секреция без бременност, уголемяване на едната или на двете гърди и поява на зачервявания. Честотата на заболяването у нас е почти същата, както и у останалите европейски страни, подчерта д-р Колева. Разликите са предимно в това, че у нас по-често първата диагноза се поставя в напреднал стадий, лечението закъснява, а и липсва ефективно работеща скринингова програма. Въпреки това смъртността намалява благодарение на качественото лечение, но тази тенденция все още се развива с бавни темпове.



ДЕСИСЛАВА ПЪТЕВА


Криза за детски ендокринолози
Глад за детски ендокринолози тресе болниците в страната. В 20 от 28-те области у нас няма такива експерти. Това съобщи националният консултант по детска ендокринология доц. Калинка Коприварова. Според проучване 7-годишните българчета са на второ място по затлъстяване в сравнение с връстниците им от осем европейски страни, предупреждават медици. 30 на сто от момчетата на тази възраст са с наднормено тегло, като 16 на сто от тях са със затлъстяване. Сред 14-годишните момчета 25 на сто се борят с килограмите, а 12% са с много сериозни проблеми с теглото. При момичетата на тази възраст пък започват да се проявяват първите признаци на анорексия и булимия.

В 20 от 28-те области у нас няма детски ендокринолози.




Музикантът в бяла престилка д-р Боримир Фурнаджиев:

Лекувал съм Джо Кокър и Алис Купър
Д-р Бари приема в кабинета си от рокаджии до фолк певици
Ако посетите кабинета на д-р Боримир Фурнаджиев, ще си тръгнете не само с диагноза и рецепта, но и с компакт диск с рок музика. Освен специалист по „Уши, нос, гърло” и отоневрология той е и китарист и свири в създадената от него банда „8”. В рок средите е познат като д-р Бари и на всеки пациент подарява своята музика. Първото парче на групата д-р Фурнаджиев написал след смъртта на Георги Минчев, който, както голяма част от рокаджиите в България, му бил приятел. Музикантите от „8” вече имат три албума и записват четвърти, като с групата свири и Петър Янков-Пешето, който е участвал в концерти и албуми на „Щурците”, Кирил Маричков и Валди Тотев. Самият д-р Бари признава, че свири само за удоволствие и няма самочувствие на китарист. Научил се сам без музикално образование, той държи музиката му да е на добро ниво като за аматьори. Признава, че се влияе от големите имена като „Пинк флойд” и „Смоуки”. Работата му на лекар обаче също е свързана с музиката и в кабинета му има синтезатор и плакати с автографи. Те са оставени от пациентите му – едни от най-известните рок, поп и поп-фолк изпълнители в България. При него се е лекувал и Слави Трифонов, а д-р Бари категорично отрича слуховете шоуменът да има златна ноздра. Лекарят на звездите е и автор на „Новинар”.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ

- Д-р Фурнаджиев, как решихте да създадете група „8”?

- Аз като лекар 4 години работих в Израел. Връщам се в България и тогава се въртеше радио „Тангра”. Те обаче пускаха по две песни на „Куин”, две на „Депеш мод” и още няколко парчета. Оказа се, че имали малко дискове. А аз имам 300 диска и 1000 плочи, защото колекционирам музика. Свързах се с тях, защото са ми приятели – аз съм лекувал много от певците в рок средите. Без да искам нищо, им дадох повече музика, за да звучи по радиото. По-късно, когато почина Георги Минчев, лека му пръст, на мен ми стана много криво и написах една песен. Така се роди група „8”. Направихме един диск и после свирихме с „Джендема”, с Буги Барабата. Васко Кръпката ми е приятел. Вече имаме три албума, сега ще запишем четвърти

- Подарявате дискове на пациентите си. Имате ли много фенове сред тях?

- Има много фенове и ми става много приятно, когато ми се обадят. Добре се посреща албумът като за любители. Все пак аз съм лекар, а не музикант. Но ми е приятно. Искам да поразчупя моите прегледи и да бъдат по-дълги. Записвам хората през половин час, защото искам наистина да им помогна.

- По-различно ли е, когато свириш за удоволствие, а не за пари?

- Много голяма разлика има. Ние почти не свирим за пари. Аз си изкарвам прехраната по друг начин. Общо взето, не може да се каже, че сме печеливша група. Единият е фармацевт, друг е компютърен инженер. Пешето свири и с „Джендема”. Ние правим музика за удоволствие.

- Имате клипове в интернет. Какво мислите за пиратството?

- Това е деликатен въпрос и той не е само в свалянето на песни. Аз мога да си ги платя и би трябвало музиката наистина да се заплаща. Обаче искам да попитам тези хора, които мрънкат, плащат ли си данъците и осигуровките. Аз ще ви кажа случай от моя пациентка, много известна фолк певица. Правя й една процедура на гласните струни и тя ми разказва, че била на частно парти в едно село и изкарала 4000 лева за участието си. Но повече печелела от поздравите в заведенията. Когато едната маса поздравява другата маса – плащат по 300 лева. Това красиво момиче се прибира вкъщи с над 6000 лева. Аз питам плаща ли си тя осигуровките. Защото има сума ти хора, които не плащат и които ние издържаме. Аз съм съгласен да осигурявам себе си, моето семейство и да кажем един безработен студент. Но не и повече. Тегленето на песни е най-малкият проблем. Факт е, че и за музиката трябва да се плаща. Въпреки че Боб Дилън казва, че феновете му ще купят два милиона диска и тези пари му стигат.

- Има ли връзка между музиката и медицината?

- Има огромна връзка. Много лекари са писатели или музиканти. Не знам защо така ни е настроен хуманитарно мозъкът. Арчибалд Кронин е лекар, Чехов също. С помощта на музиката аз релаксирам. Това е магия.

- Лекувате фолк певици. Какво мислите за противопоставянето между рока и поп-фолка?

- Като човек, който разбира от музика, трябва да ви кажа, че в поп-фолка има страхотна хармония. Това са сръбски, индийски, арабски и израелски парчета. Ако слушате само мелодията, има красиви хармонии. Проблемът е, че простият мозък иска прости невронни връзки. На него трябва да му дадеш много ясно послание, защото той не може да асимилира по-сложно. Той иска всичко тук и сега и затова тези хора, които пишат текстовете в поп-фолк песните, акцентират точно на простотията – ела да се сбиеш за мене в някоя кръчма. Срещу текстовете съм категорично. Както и срещу рапа. В България няма толкова бедни хора. Няма ги американските гета. Тези послания увисват във въздуха. Авторите на текстове се опитват на най-ниското ниво да възбудят човешкия мозък, особено на младежите. Строго съм против тези просташки текстове.

- Грижат ли се известните хора за здравето си?

- Умните сред тях се грижат за здравето си категорично. Това дали са известни не е толкова важно. Умният човек знае, че трябва да инвестира в профилактика. Купи си по-топло яке, направи си ваксина, а не после да дадеш 200 лева за антибиотик. Има една звезда, много си го обичам – Калин Врачански. Не пие, не пуши, кара си мотора и иска да е здрав. Няма наркотици. Умно момче. Той може би и затова е известен, нещо е направил със себе си, издигнал се е.

- Когато са на преглед, звездите проявят ли претенции и глезят ли се?

- При мен няма такива неща. В моя кабинет всичко кляка. Навън са звезди и аз ще им отида на концерта. Една известна фолк певица ме покани в НДК. Прегърна ме, всичко беше прекрасно. Но когато са при мен, дори известните хора се държат като деца, защото са болни. Певици, естрадни, поп-фолк, идват и искат да им вдигна гласа. Затова съветвам една фолк певица – мъжете обичат плът, видиш ли, че са си пийнали, вече започвай да маркираш. Препоръчвам им и да не пушат цигари и марихуана.

- Дебнат ли папараци около кабинета ви?

- Има папараци. Веднъж чакам една певица и тя ми казва, че не може да влезе, защото видяла репортерка от някакъв вестник. Затова аз се престорих, че си тръгвам, за да се махне. И един министър идва при мен, но гледа да е късно вечерта, за да не го види никой, защото после пишат страшни глупости.

- Лекувал ли сте чужди звезди?

- Още в Израел съм лекувал Алис Купър и Джо Кокър. Кокър беше много близък на един български евреин и той ме запозна с него. Отидох във вилата му в Тел Авив. После и с Алис Купър се срещнах. Той забеляза, че имаме близки имена – той е Фурние, а аз Фурнаджиев.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница