14 декември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер0.54 Mb.
#101194
  1   2   3
14 декември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Починалата в „Шейново" родилка била много болна
С три болести е била починалата в болница „Шейново,, родилка Надежда Узунова. Тя е имала възпаление на белите дробове, астма и наднормено тегло.

Това каза пред БНТ министърът на здравеопазването Стефан Константинов. Докладът за нейната смърт вече е готов. Материалите са в прокуратурата, а следствието по случая тече. Когато родилката е приета да ражда, медицинските действия не са били особено удачни, коментира министърът. Той знае как са се развили от медицинска гледна точка нещата. Три родилки починаха в София от септември насам, 19-годишната Деяна Георгиева почина, след като 42 , дни се бори за живота си, , без лекарите да могат да й

поставят диагноза. На 21 ноември в „Шейново" почина 35-годишната родилка Надежда Узунова, минути след като бе приета в болницата. Бебето й бе без жизнени показатели, на изкуствено дишане, а ден по-късно почина и то. На 28 ноември 31-годишната Даниела Димитрова издъхна в първа АГ болница „Света София" - бившата „Тина Киркова”.


Роми пречат на линейка, пребиват лекарите
Банда роми пребиха лекари в старозагорското спешно отделение. Голяма група цигани нахлули в болницата, след като първо техни събратя пречили на линейка с болна жена да стигне до болницата. Мургавите нахлули в реанимацията, първо псували, а после нанесли побой на лекар и медицински фелдшер. Минути преди саморазправата екип на спешното е транспортирал пострадала при пътен инцидент жена, а част от ромите използвали линейката като ескорт по старозагорските улици. Автомобил, каран от роми, се залепил за линейката, за да се придвижва по-бързо по улиците, и дори на няколко пъти засекли линейката с пострадалата жена, разказва пострадалият лекар Николай Борисов. Шофьорът и фелдшерът в линейката слезли и започнали да се разпра-

вят с ромите. След като стигнали в болницата, там ги чакала цяла тумба от около 30-ина мургави. Саморазправата продължила на паркинга пред вратите на спешното, разказа пострадалият в мелето д-р Николай Борисов. Медицинският фелдшер е с травми по лицето. След намесата на полицията единият от побойниците е арестуван. А лекарите; твърдят, че подобни случаи са ежедневие.




Диагнози в минало време
Когато родилката Надежда Узунова е приета в .Шейново". медицинските действия не са били особено удачни, коментира министър Стефан Константинов.

Причините за смъртта на родилките в последните няколко месеца се разкриват при аутопсията и се оказва, че е било възможно да бъдат спасени. Преди фаталната развръзка, когато е било нужно да се поставя диагноза, . лекарите сякаш са били слепи, глухи или пък съвсем неспособни да преценят какво се случва с пациентките им. После обаче медиците ревнаха, че обществото се настройва срещу тях и медиите са виновни за подобни внушения и това влияело зле на работата им. Ето обаче, че и самият министър потвърди, че действията на лекарите в случая с починалата Надежда Узунова не са били правилни. Заради такива „недоглеждания" вече няколко жени загубиха живота си.

Въпросът е колко смъртни случая в резултат на грешна преценка трябва да станат, преди да се разпоредят сериозни проверки и не само шефовете на болничните заведения. но и лещаците декади да си подадат оставките? Том ще е и най-бързият начин обществото да спре да се настройва срещу тях.


Скастриха КРИБ за абсурдни идеи
Премиерът Бойко Борисов категорично отхвърли възможността за амнистия на всички незаконни строежи в държавата. Реакцията му дойде след предложение на председателя на КРИБ и издател на вестниците „Труд” и „24 часа” Огнян Донев за еднократно узаконяване на нелегалните постройки. Това може да стане срещу заплащане на такса от страна на собствениците в размер на 10 на сто от стойността на имотите, нагло изложи искането си тарторът на Здравния октопод на среща между бизнеса и правителството вчера

Борисов беше категоричен, че идеята няма да бъде възприета. Това е абсурд. Това означава, че пред „Шератон” някой може да си направи сграда, плаща 10 на сто и го узаконяваме, възмути се премиерът. Според него идеята не е приемлива и от морална гледна точка. Това означава тези, които са застроили Ивайловград и по морето, да ги узаконим. Има морал, обществото трябва да знае, че ако е забранено, не се строи на това място, отсече Борисов.

Предложението на скандалния бизнесмен идва след провелите се миналата година въздушните акции на НАП и масовите проверки на регионалното министерство. Тогава само около 53 язовира у нас бяха преброени 748 незаконни сгради, а от строителния контрол започнаха поетапно да премахват незаконните строежи.

Донев лансира и други предложения, сред които еднократна данъчна амнистия към бюджетните плащания. Не всички ваши предложения са приемливи и правилни, попари обаче светкавично мераците на собственика на „Софарма” Борисов.




Астма мъчела починалата родилка
Астма, възпаление на белите дробове и наднормено тегло е имала родилката, която почина в „Шейново”. Това сочат данните от доклада на съдебните медици за смъртта на 35-годишната Надежда Узунова. Според д-р Константинов здравословните проблеми на родилката са довели до „поредица неблагополучни инциденти". Той допълни, че материалите са в прокуратурата и призна, че при спешната ситуация медицинската реакция не е била особено удачна.

„Жената не е трябвало да бъде връщана от болницата, след като вече е имала контракции”, категоричен е здравният министър. "Не можем да си играем на съд, защото ако ви разкажа детайлно случая, хората ще разберат, че не е еднозначен отговорът", коментира още Константинов.

Той уточни, че разследването на агенция "Медицински одит" продължава и няма да има недосегаеми по цялата верига пациент-лекар.

Нарушения при лечението и в работата на дежурните екипи установи проверката на медицинския одит по случая с родилката Надежда Узунова.

Според одита състоянието є не е било напълно оценено и са пренебрегнати данните за начало на раждането. Като пропуск се посочва и фактът, че родилката е приета в болницата не от дежурния екип, а от стажант-акушерка и лекар-специализант.


Пълната забрана влиза от юни догодина

Край на пушенето по кафенета и кръчми

900 000 българи не плащат здравни осигуровки
Алексей Димитров

Пълната забрана за тютюнопушенето на закрити места влиза в сила от първи юни догодина. Пушачите ще трябва да забравят за цигарата в кафенето или в кръчмата и ще могат да пафкат само на улицата или у дома. Предложението за тоталната забрана за пушене на обществени места ще бъде внесено днес от здравния министър Стефан Константинов по време на заседание на правителството.

"Министерството на здравеопазването води битка хората да бъдат по-здрави. Това обаче не означава само когато се разболеят, да ги лекуваме с по-скъпи лекарства и по-качествени методи, а да не допускаме да се стига до заболяване. Пушенето е фактор, който доказано води до редица заболявания", посочи здравният министър пред БНТ. Той изрази увереността си, че дългоочакваната реформа най-накрая ще влезе в сила

"Не съм видял на ниво министри голяма съпротива, дори и в икономическите ведомства", каза Константинов. В момента продължава да действа изискването в заведенията да има отделни маси за пушачи и непушачи. Най-недоволни от пълното вето за тютюнопушене са ресторантьорите, които силно се надяват мярката да се отложи за пореден път. Здравният министър е убеден, че заведенията без цигарен дим ще са гаранция за по-добро здраве, по-малко разходи и ще се намали посещаемостта на българските граждани в болниците.

По повод мярката да се отнема имуществото на тези граждани, които не си плащат здравните осигуровки, здравният министър е категоричен, че това е ,,фикс идея”. Той обясни, че се предвижда реформата да

засегне само хората с високи доходи които не плащат осигуровки, а искат да се лекуват в обществената болница. "Става въпрос за хора, които имат доходи, не са си правили осигуровки, отиват в обществената болница, ползват обществен ресурс и не си плащат. На болницата никой не заплаща тази дейност и се питаме в задачата – кой плаща. Отговорът е ясен – плащаме ги всички ние, които си плащат редовно здравните осигуровки", допълни министърът. Той съобщи, че 900 000 души са здравно неосигурените лица у нас, като част от тях не са емигрирали. Това пресметна Стефан Константинов, с което опроверга данните, че неосигурените българи са 2 млн. души.

,,Официалният брой на осигурените лица е 6,5 млн., а населението според преброяването е 7,4 млн. и няма как неосигурените да са повече, иначе България трябва да има население от 8,5 млн. души”, аргументира се здравният министър.


Стара Загора

Роми пребиха спешни медици
Група роми нахлуха в реанимацията на спешното отделение в Стара Загора и нанесоха побой на медицински фелдшер и лекар.

Минути преди саморазправата екип на спешното е транспортирал пострадала при пътен инцидент жена, а част от ромите използвали линейката като ескорт по старозагорските улици.

Автомобил, управляван от мургав старозагорец, буквално е бил залепен за линейката, разказа пред „Дарик“ пострадалият лекар Николай Борисов. На няколко пъти са засичали линейката, а на едно кръстовище за малко и да ги ударят. Тогава шофьорът на линейката и фелдшерът слезли на улицата и е започнала разправия между тях и ромите в колата, разказа още той.

Линейката пристигнала в спешното, където обаче вече чакала група от 30-ина роми, обясни д-р Милена Василева, която е приела пострадалата пациентка в реанимацията. „В залата за реанимация влязоха група роми, които псуваха грубо и започнаха да дърпат шофьора на линейката, караха го да излезе навън, за да се разберат по мъжки”.

Саморазправата продължила на паркинга пред вратите на спешното, разказа пострадалият в мелето д-р Николай Борисов.

„Медицинският фелдшер Владо Вълчев излезе навън и цялата група от роми се нахвърли върху него да го бие. Обадих се в централата да повикат полиция и се опитах да помогна на колегата, но и аз попаднах в мелето”, обясни той. Медицинският фелдшер е с травми по лицето.

След намесата на полицията е арестуван единият от подстрекателите на побоя. Лекарите твърдят, че подобни инциденти са ежедневие, страхуват се да изпълняват ангажиментите си, а спешното отделение никога не е било охранявано и няма пропускателен режим.


450 бона кръвнина искат от лекаря

Съдят племенник на Антонина Стоянова
Ели Крумова

С разпит на осем свидетели, между които и лекари, както и на вещи лица вчера в Пловдивския окръжен съд стартира делото срещу д-р Борис Кузманов, племенник на бившата първа дама на държавата Антонина Стоянова.

Това е втори процес срещу д-р Кузманов, който през юни бе арестуван в кабинета си в пловдивската болница с 300 дози хероин. Тогава той получи година условно. Заедно с него на подсъдимата скамейка заради починала пациентка застана и колегата му д-р Христо Кунчев от частна АГ клиника под тепетата. Двамата са обвинени, че са причинили смъртта на 77-годишната Елена Венкова от Пловдив. Петорна съдебномедицинска експертиза сочи лекарската немарливост, довела до перитонит на жената и нейната смърт. Роднините на мъртвата искат кръвнина от двамата доктори, както и от частната клиника, общо 450 000 лева.

През септември 2009 година Елена Венкова, преподавател в Медицинския университет и омъжена за хирург, постъпила с оплаквания в частната АГ клиника, където й открили полипи. Още в деня на приемането й д-р Кузманов й направил операция. Според обвинителния акт, докато оперирал, докторът пробил матката и тънкото черво на жената. Процедурата продължила около 30 минути, след което Елена Венкова била настанена в болнична стая. Междувременно жената вече развила перитонит, който довел до заразяване на кръвта й и до сепсис.

В нощта след операцията дежурен бил вторият обвиняем – д-р Христо Кунчев. Според окръжната прокуратура той също не направил нищо, за да установи защо коремът на жената е подут и я боли. Перитонитът бил забелязан от медика едва на сутринта.

Цели 4 часа на 19 септември продължила животоспасяващата операция на Елена Венкова, като била отстранена матката и промита коремната й кухина. На третия ден след това жената изпаднала в остра белодробна недостатъчност и била поставена на командно дишане. Починала на 26 септември вечерта.

„Екипното лекуване на пострадалата Венкова е било немарливо от страна на лекуващия я лекар гинеколог и дежурния лекар”, се казва в заключението на експертите. По време на разследването двамата медици са били на свобода с мярката „подписка” и са продължили да практикуват.


Последен фас
Лияна Панделиева

Дали защото 1 юни е празник на детето, а малчуганите не трябва да бъдат тровени с тютюнев дим и не бива от малки да привикват към скъпия и вреден навик, но за втори път на 1 юни 2012 г. ще бъде направен опит от тази дата да спре повсеместно пушенето в обществени сгради у нас. На 1 юни 2010 г. това не се случи. Наместо логичната забрана,

лоби в парламента под предлог, че е загрижено за бизнеса повели, че всяко заведение над 100 квадрата трябва да бъде преградено с напълно изолирани стени, зад които да сядат димящите клиенти. По-малките кръчми трябваше да се обявят за пушачески или не.

Истината е, че няколко браншови организации нададоха вой до небесата, че клиентите на заведенията в България не можели да седнат и да хапнат, без да пушат. Затова заради налагането на забраната поне половината ресторанти щели да фалират. И пред тази катастрофична картина на десетки мърляви квартални кръчми, хлопнали кепенци, защото местните кибици няма къде да се наливат с бира по пет часа, законотвор-ците клекнаха. Това, че български посетители на ресторанти попаднали в западни държави с наложена забрана изпълняват безропотно правилата, нямаше никакво значение. Фактът, че и Гърция, и Турция, както и някои арабски страни забраниха пушенето на обществени места, за да бъдат по-близо до европейския и американския манталитет, не направи впечатление на нашите ресторантьори.

В нито един момент от техния бранш обаче не направиха и най-лек опит да бъде проучен опитът от европейските държави, където ограничението беше въведено. Дори лондонските пъбове отдавна заприличаха на сладкарници със свеж въздух. Българските ресторантьори обаче сведоха своя протест до писъка: „В България пушачите са по-пушачи от всякъде другаде по света, туризмът ще пострада, собствениците ще фалират, не си даваме цигарите!"

Така хиляди собственици на заведения бяха вкарани в нови оазходи за поепооек-

тиране на търговската си площ, изграждане на специалните стени, допълнителна климатизация и отделни входове. Ако забраната беше наложена отведнъж и навсякъде през летния сезон, клиентите щяха да свикнат с нея до зимата. А поставени при равни условия, само единични заведения от типа „квартална дупка" щяха да се лишат от клиентела и да хлопнат кепенци.

У нас обаче се стигна до абсурди квартални сладкарнички да бъдат обявени за пушачи и децата и майките им да бъдат изгонени навън. Забраната смрадливите вълма дим да се носят из моловете през отворени врати на отделени помещения бе нарушена на 99%. Е, миришело на цигари в някакви райони на мегамагазините голяма работа! В столичен мол редовно може да се види и как малчугани следват своите димящи мамчета в помещенията за пушачи. И докато приятелките си пият кафето и пафкат, дечицата им си играят с кутиите за цигари и със запалките и на воля дишат тютюневия дим. Законът забранява това? Я да видим кой ще ги спре!

Скептиците са убедени, че твърдата позиция на здравния министър Стефан Константинов няма да мине в парламента.

Този път трябва да се мисли стратегически и някой да покаже какво означава за бизнеса да работи без дим.




Днес министър Стефан Константинов предлага отново на Министерски съвет
Гласят пълна забрана за пушене на закрито от юни 2012 г.

Дименето табу също на детски площадки и дворове на градини и ясли
Илияна Ангелова

Пълна забрана за пушенето на закрито внася днес в Министерския съвет здравният министър д-р Стефан Константинов. Предложението е за промяна в закона за здравето, която да влезе в сила от 1 юни 2012 г. Забраната ще обхване всички обществени места на закрито.

Това е втори опит за въвеждане на забрана на тютюнопушенето от страна на здравния министър. Намеренията му бяха промяната да влезе в сила от 1 юни 2011 г. С мотив за съпротива от ресторантьорския бизнес обаче правителството отложи разглеждането на предложението. 2012 г. е препоръчителен срок за въвеждане на промените, обясни еврокомисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали при посещението си в София през февруари.

Желанието на министъра, който отстоява идеята за ограничаване на пушенето с различни мерки, е това да стане от 1 юни 2012 г. Аргументите му са, че пълната забрана ще накара хората да пушат по-малко, а оттам ще намалеят и заболяванията, които се свързват с употребата на цигари - инфаркти, рак на белия дроб и други тумори.

В момента действа смесен режим. В големите обществени сгради има обособени места за пушене, а в заведенията зоните за пушачи и непушачи са разделени с плътна преграда. По-малките - до 50 кв. м, избират дали да пускат пушачи, но достъпът за лица под 18 г. да е забранен или пък да го посещават и непълнолетни, но вътре да не се дими. Табела на входа трябва ясно да казва кой режим важи.

Внесеното сега предложение трябва първо да се одобри от кабинета, а след това за него да гласуват и депутатите. В поправката на закона за здравето се говори за закрити обществени места, което е твърде общо определение. Вероятно наредба ще уточнени детайлите.

Балконите например са част от сграда, тоест пушенето и там ще е забранено. Цигарите ще са табу и по пероните на гарите, на площадки за игра и дворовете на детските градини.

Основният аргумент против въвеждането на пълната забрана тази година дойде от собствениците на заведения. В по-големите помещения теинвестираха десетки хиляди левове, за да обособят зона за пушачи съгласно изискванията, които предвиждат отделянето й с плътна преграда и мощна инсталация, която да изсмуква дима.

Едни от големите нарушители на ограниченията за пушене бяха болниците 783 предписания, 32 наказателни постановления и 40 акта за нарушения им издадоха здравните инспекции само за три месеца. От министерството разпоредиха проверките заради кампанията “Бременност без тютюнев дим”. Инспекторите обикаляха най-вече АГ клиники и следяха дали медицинският персонал и бременните спазват ограниченията. Целта на кампанията бе колкото се може повече бъдещи майки да бъдат убедени да спрат цигарите, за да не вредят на бебето.

През ноември здравните инспектори отчетоха, че са проверили 8720 лечебни заведения. 1731 са болници, а останалите – центрове и поликлиники за извънболнична или спешна медицинска помощ. Всички обекти имат родилни АГ отделения или пък там се оказва специализирана медицинска помощ на бременни жени.

Някои от проверките са извършени извън утвърденото работно време на инспекциите със съдействието на районните полицейски управления на МВР.

Най-често срещаните нарушения бяха, че липсва обозначаване на помещенията или сградите, в които е избрано да не се пуши. Само в седем от проверените лечебни заведения са обособени самостоятелни помещения, в които се допуска тютюнопушене. Общата сума на наложените санкции е 1950 лв., от тях 1800 лв. са за нарушения на физически лица.

Символичните санкции не могат да спрат нарушителите. Публична тайна е, че в много заведения вечер ограниченията и сега не се спазват. Собствениците им разчитат на това, че проверките изключително рядко са извън работното време на инспекторите.

Непушачи, посетители на заведения, пък се жалваха, че най-хубавите места в ресторантитеса за пушачи. Непушачите са натикани в тъмната неприветлива част от локала, оплака се преди време пулмологът доц. Коста Костов, шеф на клиника във ВМА и председател на дружеството на белодробните лекари.


Доц. Коста Костов: “Фактурата” от година отлагане идва след 15 г. – хиляди болни

ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА

- Доц. Костов, като председател на дружеството на лекарите по белодробни болести ще пресметнете ли колко нови болни от рак заради пушене може да се натрупат условно от година отлагане на забраните?

- За година между 4 и 5 хиляди българи се разболяват, 80% от тях са пушачи. Това, че диагнозата няма да бъде поставена веднага, а болестта ще се прояви след 10-15 г., не прави проблема по-малък. Просто "фактурата" от година забавяне ще дойде със закъснение. Отделно са поне 15-20 хиляди, които ще развият тежката хронична обструктивна белодробна болест, която завършва фатално и също е свързана с цигарите. Разбира се, забраната не е панацея, но е крачка към намаляване на пушенето, оттам - и на болестите.

- При отлагането преди се каза, че е след настояване на заведенията.

- Цената на компромиса в здраве и човешки животи трябва да е по-силен аргумент. А и защо ресторантьорите смятат, че ще си загубят половината клиенти, не е сериозно. Непушачите също ходят в заведения. Пък и в страните, където забраната е факт, няма фалирали заради ограничението. Въпреки че драконовските закони се спазват. Нещо, което дори при съществуващите у нас частични забрани не е гарантирано навсякъде. Дими се в зали за непушачи, в офиси на фона на една безкрайна толерантност от околните.

- С какво си я обяснявате?

- Българинът не е особено щастлив, не вижда перспектива, в момента живее ден за ден. И нехае за бъдещето, не иска да мисли какво логично може да се случи след време, дори рискът да е болест. Отделно няма гражданско общество, което да отстоява значимите интереси. Нормално е да искаме на децата ни да им е уютно да живеят тук, а не да ги подтикваме да си търсят "нормална" държава навън.
Фирми глобени 3 млн. лв., продавали скъпо импланти

Вносители на импланти, консумативи и изделия са глобени с над 3 млн. лв. за 2010 г., защото са нарушили забраната да продават директно на пациенти, съобщи Александър Янков, директор на агенцията по лекарствата. Санкционирани са 60% от търговците на едро. Освен това агенцията и здравното министерство се натъквали на много случаи, когато една и съща стока е продавана на хората с 5 до 10 пъти разлика в цените.

Болниците са задължени да обявяват обществена поръчка за консумативите, необходими за лечението на пациентите. Ако касата не покрива стойността им, те се продават на болните без надценка. Сега хората често получават бележка от лекаря, с която отиват в офиса на фирма, за да купят стоката.

Подобни лични договорки между медици и фирми са причина пациентите да плащат с огромни разлики в цената едно и също нещо. Затова здравното министерство стартира изграждането на онлайн регистър, в който ще бъдат посочени цените на 137 000 медицински изделия - импланти, продукти за анестезия и респирация, материали за ин витро и други. Регистърът ще е готов до октомври 2012 г. Той ще бъде достъпен чрез сайта на агенцията по лекарствата.
Ресторанти: “Немал каруцарят работа, та си съдрал гащите”

ВИКТОР ИВАНОВ

Немал си каруцарят работа, та си съдрал гащите.” С тази поговорка коментира изненадващото предложение на здравния министър шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.



Срокът за пълна забрана на тютюнопушенето по евродиректива е 2015 г., но очевидно отново министър Константинов иска да сме по католици от папата”, заяви още Рагин.

След което обеща, че ресторантьорите и хотелиерите няма да стачкуват, но ще чакат от правителството да се даде обяснение какви са финансовите резултати от забраната на тютюнопушенето на закрито.

За две години ресторантите са инвестирали 50 млн. евро в прегради между зоните за пушене и тези за непушачи и за вентилация, разказа още Рагин. Според него това означавало, че голяма част от бизнеса няма да успее да си върне инвестицията и може да се стигне и до затваряне на заведения.

"2/3 от клиентите ни са пушачи. Тези хора ще предпочетат да си вземат цигари и пиене от магазина и да се веселят вкъщи.

Къде остава обаче добавената стойност за икономиката и данъците, от които трябва да се плащат пенсии", запита Рагин. Шефът на БХРА уточни, че никога в живота си не е пушил и няма нищо против опазването на здравето.

"Гърция, Испания, Ирландия и Португалия бяха отличниците на Европа в забрана на пушенето в заведенията и видяхме докъде им стигнаха икономиките, фалираха. А успяваща Германия възприе един доста по-консервативен подход в забраните", обяви още Рагин.
Цигарите в Исландия - от аптека с рецепта и за 26 долара

Европейската комисия вече подготвя поредния етап от драстични и по-строги мерки срещу пушенето в рамките на целия ЕС. Целта е да бъде прокара пълна забрана за тютюнопушене на всички обществени места от транспорта до офисите. През 2004 г.

Ирландия първа в ЕС въведе пълна забрана за пушене на обществени места. Примерът й бе последван от Норвегия и Италия. Подобни мерки се готвят да въведат Великобритания, Португалия и Швеция. Пионер на новия подход стана Финландия. Тя е първата страна в света, записала в законодателството си, че възнамерява не само да намали пушенето, но и да сложи край на употребата на тютюн чрез закон. От м.г. тя забрани притежанието на тютюневи изделия от непълнолетни, а купуването или предлагането на цигари на лица под 18 г. вече се наказва със затвор до шест месеца. Забранява се пушенето на места, често посещавани от младежи, а също и на трибуните за събитията на открито. В следващата фаза през 2012 г. ще стане незаконно да се излагат тютюневи изделия.

От 1 септември м.г. влезе в сила тоталната забрана за пушене на обществени места в Гърция, включително в кафенета, барове и ресторанти. Премахнаха се местата за пушене на всички работни места и пушачите ще трябва да излизат извън сградата или на терасата. Глобите за нарушения са солени.

Полша забрани през 2010 г. тютюнопушенето на обществени места. Мярката важи с пълна сила за болниците, училищата, спортните и културните обекти, гарите, детските площадки и местата за отдих. Забраната се отнася и за всички заведения с изключение на тези, в които има отделни помещения, снабдени с подходяща вентилационна система. Австрия също се готви да замени частичната забрана за пушене в заведенията с тотална.

Исландия търси икономически подход към ограничаване на пушенето. Там готвят законопроект, според който цигари ще се продават само в аптеките срещу рецепта при шокираща цена на пакета от 26 долара. Това е част от 10-годишен план за пълна забрана на пушенето в островната страна.

Пълна забрана на пушенето в затворени помещения въведе т.г. и Испания. Без дим ще бъдат и детските площадки на открито, както и дворовете на болниците. В съседна Сърбия, която все още не е в ЕС и където пушачите са много, неотдавна също влезе в сила строга забрана за цигарен дим в офиси и обществени сгради като театри, кина, концертни зали и музеи. Забраната не е пълна за кафенета и ресторанти, но те трябва да отделят зона за непушачи, по-голяма от тази за пушачите. В Белгия, където забраната за пушене на закрито е тотална, в някои провинции дори инсталираха електронни автомати, които засичат колко време чиновниците прекарват извън сградата, за да пушат. После минутите им се приспадат от работното време.

Във Франция от 2007 г. е забранено пушенето на обществени места, вкл. офиси и училища, а от 2008 г. забраната бе разширена и обхвана ресторанти, кафенета и клубове. В Германия също от 2007 г. е забранено да се пуши в обществения транспорт, такситата, гарите и всички федерални сгради, като се допуска там да бъдат обособени помещения за пушене. В Чехия от 2007 г. бяха задължени ресторантите, кафенетата и баровете да отделят места за пушачи. В Дания също има подобна частична забрана. От Нова година се въвежда пълна забрана за тютюнев дим на всички публични места - ресторанти, барове, работни помещения. Но забраните валят не само в Европа. Тази година в Ню Йорк след бурни дискусии в общината бе приета забрана да се пуши дори на открити публични места, като паркове, плажове и площади като легендарния “Таймс скуеър”.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница