16 юни 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата19.01.2018
Размер182.92 Kb.
#48103
16 юни 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Какво замисля ГЕРБ: намаляват министерства и агенции
1. Антикризисно подпомагане на реалния сектор - спешно да запазим максимум работни места и парите да останат при бизнеса

• намаляване на осигуровките с до 5% и ускорява­не връщането на ДДС - това са приоритети на ек­спертите.

• активизиране

на Банката за развитие и агенцията за експортно застраховане - там има до­ста неусвоени пари й потенциал.

2. Подобряване на бизнес средата -да не пречим на предприемачите, те ще ни извадят от кризата, а не държа­вата

• спешно преразглеждане и нама­ляване на броя и опростяване на регу­латорни, лицензионни и разрешителни режими

• намаляване на броя министерства

и агенции - малка държава в криза не може да си позволи такива разхище­ния, Министерството на бедствията и авариите - най-ярък пример.

3. Използване на парите от еврофондовете за насър­чаване на икономи­ката, а не парите на данъкоплатците.

• по оперативните програми България може да усвои 6,7 млрд. евро и заедно с 5,1 млрд. евро за земеделието може не само да прескочи кризата, а дей­ствително да се модернизира - прави­телството да се постарае само да кофинансира дейностите по оперативни­те програми, а не да участва като са­мостоятелен икономически субект -т.нар. план "Станишев"

4. Спиране на разхищенията на държавната собственост и пари, об­мислена и единна икономическа поли­тика, а не действия на парче


Искат бюджетът да олеква с по 10 млрд. на година
Кой разумен човек ще повярва, че пенсии и заплати може да се удвоят по време на криза
Росен Плевнелиев

отговаря за строител­ството и регионалната по­литика в икономическия екип на ГЕРБ. Управител на "Линднер имобилиен мениджмънт България" и член на борда на Конфедерацията на работодате­лите и индустриалците.
Бисер Боев

е водещият експерт на Бойко Борисов в областа на икономическата политика.

Преди това беше из­пълнителен директор на "Икономедия" - издател на вестниците "Днев­ник" и "Капитал".
Два въпроса не ни дадоха мира в най-после излезли­те Управленски проекти на БСП - за България ли става дума вътре и управляваща­та партия през последните 4 г. ли е писала този доку­мент. Проектите са иконо­мически несъстоятелни, защото приемат желаното за възможно и градят пясъчни дворци, като правят напълно популистки обещания.

Докато четохме, се чудих­ме: ние в криза ли сме, или не - кризата е спомената само 3 пъти, а става дума за феномен, непознат по дъл­бочината и влиянието му върху икономиката от де­сетки години насам в света;

v' как ще се осъществят тези хубави неща без евро­пейски пари, след като при­ходите в бюджета няма да са достатъчни - първите диспропорции и неизпъл­нение в приходите започ­наха още от априлския от­чет, но лошото предстои, а очевидно Европа не желае да работи с това правител­ство.

Авторите на управлен­ските проекти не знаят аритметика, иначе как въ­тре щеше има

щуротии от рода:

Средната пенсия ще стане 400-450 лв. до 2013 г. или очаква се ръст над 110% за 4 г., и то по време на криза.

За сравнение, миналата година средната пенсия е била 196 лв. и се е покачила едва с 9% в реално отноше­ние - при инфлация 37,5% за същия период - от 2005 година. В този период още 50 000 пенсионери са стана­ли бедни, стигайки общо до 400 000.

i/ Средната работна за­плата ще стане 900 - 950 лв. до 2013 г., или очаква се ръст над 80% за 4 г., и то по време на криза. За сравне­ние, миналата година сред­ната работна заплата е би­ла 534 лв., и се е покачила едва с 26% в реално отно­шение от 2005 година.

Ако за последните 4 г. -по време на сравнителен икономически подем, за­платите и пенсиите се уве­личиха само до тези нива, някой разумен човек вярва ли, че ще се удвоят по вре­ме на криза. Да напомним на социалистическата пар­тия - по време на криза бизнесът задържа заплатите, често ги и намалява. Искре­но се надяваме, че увеличе­нието на средната заплата до 900 лв. няма да се получи, като държавата вдигне за­платите в държавния и об­ществен сектор 3 пъти.

Ще изброим и някои "управленски приоритети" (не е имало основателна причина те да не се осъ­ществят до момента, обеща­нията са безплатни).

• Намаляване на со­циално осигурителната вноска с цел понижаване на разходите за труд и подпо­магане на конкурентоспособността - предложение­то е на ГЕРБ и той го е писал преди повече от 2 г.

• Ефективно усвояване на финансовите средства от ЕС и преодоляване на регионалните диспропор­ции в страната - без комен­тар, оперативна програма Регионално развитие е един от най-грозните и знакови провали на БСП.

• Публични инвестиции в инфраструктурата. Уско­рено изграждане на маги­стралните жп линии и АМ Люлин, Тракия, Марица, Струма и участъци от Хе­мус - тук няма твърд анга­жимент за разлика от програмата от 2005 г. напри­мер, където четем "Изгра­ждане на национална мре­жа от магистрали и свързването й с европей­ските транспортни коридо­ри ". Поне за нас е очевид­но, че БСП знае, че не могат да се построят магистрали

по модела на тройната коа­лиция с европейски пари и затова не го и обещава.

• Защита на легитимни­те права на българските превозвачи от нелоялна конкуренция - това е поре­ден акт на лицемерие от хо­ра, които държаха безмит­ните бензиностанции до последно, опънаха нервите на Брюксел и накърниха интереса на българските превозвачи.

• Оптимизация на моде­ла на управление на еврофондовете - и това няма да свърши работа, тъй като той е създаден да работи в полза на обръчи от фирми

Енергична и безком­промисна борба с коруп­цията и организираната престъпност. Целенасоче­на политика за редуциране на сивата икономика - ду­мите са излишни, и е чиста загуба на време да се диску­тират "постиженията" в тази област на правител­ството.

Имаме и други любими извадки и формулировки от т.нар. управленски приоритети:

Динамичен икономи­чески растеж, макар че прогнозите за тази година са за 3% спад, а за 2010 г. за 1% спад.

• Изграждане на АЕЦ Белене - сигурно става ду­ма да дадем едни 4-5 млрд. евро или пък да дадем една държавна гаранция за тях

• Обновление на 60% от пътническия вагонен парк на БДЖ, главно чрез бъл­гарските вагоностроителни заводи, както и достав­ката на 50 електромотрисни влака и 20 електровоза -само тук сумата за едно от най-нереформираните държавни предприятия спокойно ще отидат над 1 млрд. евро и т.н.

Притеснение буди фи­нансовото изражение на заложените приоритети.

От тях годишно бюдже­тът ще олеква с около 10 млрд. лв. Сметката излиза, като се вземат предвид пла­нираните кредити и гаран­ции; повишение на пенсии­те (допълнителни 200 лв. на 2,3 млн. се равнява на 425 млн. лв. месечно, или 5,1 млрд. годишно); 100 млн. за индустриални зони на годи­на; намаляване на осигу­ровките с 6% (450 млн. лв. по-малко приходи годиш­но); преотстъпване на да­нък печалба за инвестито­ри (300 млн. по-малко в бюджета); заделяне на 200 млн. всяка година за национален инвестиционен фонд; 1,2 млрд., или 300 млн. на година за широко­лентов интернет; около 2 млрд. годишно за инвести­ции и гаранции в енерийния сектор; инвестициите в БДЖ и пречиствателни станции; повишаване на разходите за наука, култу­ра и спорт.

Не е необходимо да имаш специално образо­вание и опит, за да дадеш оценка на подобно съчи­нение. В крайна сметка, като се чудехме да плачем ли, да се смеем ли,

все пак решихме да напра­вим следните напомняния към авторите на забележи­телния труд:

България навлиза в пе­риод на задълбочаваща се криза и никой не знае кога ще излезем от нея - даже НСИ показа данни за стаг­нация, даже правителство­то го призна с половин уста, даже финансовият министър - макар и късно, тръгна да търси възмож­ности за ограничане на раз­ходите;

• Запазването на ма­кроикономическата ста­билност и валутния борд са абсолютен приоритет, а безхаберното харчене на средствата на данъкоплат­ците от държавата за проекти със съмнителен ефект като Белене напри­мер не спомагат за това, обратното - те са ясна за­плаха. Освен ако под по­следователност БСП не разбира отново да ни доведе до 1997 г.

Изводи:


1. Трябва да се обърне внимание на заглавието -Управленски проекти 2009-2013 г., говори се за проекти, не за изпълнение.

2. Т.нар. проекти са еманация на познатите ни неблагоразумни и корупционни практики от по­следните 4 г., които срина­ха крехката ни репутация

в Европа - вместо да се борим честно и прозрач­но да усвояваме европей­ската финансова помощ и да дадем равни възмож­ности на всички участни­ци в икономическия жи­вот.

3. БСП подценява ин­телигентността на хората. Даже най-твърдото ядро от поддръжници на социа­листическата партия тряб­ва да се запита тези неща осъществими ли са в такъв тежък период за държава­та и кризисен за състояние­то на икономиката, а и не е лошо да се запита какво е пречело на правителство, подкрепено от такова внушително мнозинство, да ги осъществи досега.

4. Това са проекти на партия, която иска да не управлява.


Здравните фондове в битка за енергийните гиганти
Светлана Ненова

Три големи държавни компании в енергийния бизнес - Националната електрическа компания (НЕК), АЕЦ "Козлодуй" и Електроенергийният системен оператор (EСО), обявиха, че си търсят нови здравни фондове, които да осигуряват медицинското обслужване на над 7 хил. техни служители и семействата им. Търговете обаче са на път да скарат здравноосигурителните дружества и да предизвикат скандал в сектора. Това е и причината от НЕК да не обявяват победителя вече няколко месеца. Очаква се той да стане известен чак след изборите.

Първите обществени поръчки бяха обявени от ЕСО и НЕК още през февруари. И двете компании в края на миналата година подписаха временен договор без търг или конкурс с "ДаллБогг: Живот и Здраве" на "Търговска лига". Само за временното обслужване на НЕК и дъщерното му дружество EСО досегашният осигурител е взел над 1 млн. лв. Сега същата компания загуби поръчката на системния оператор и оспорва процедурата в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). За победител в новата процедура беше избран фондът на енергийния бос Христо Ковачки "Общинска здравноосигурителна каса".

В конкурса на НЕК участват 10 от общо 21 частни здравни дружества. Изискванията са фондът да осигурява над 1000 работници и да има премийни приходи над 500 хил. лв. през последните три години. Официално победител все още не е обявен, но от осигурителните дружества твърдят, че това отново е "ДаллБогг: Живот и Здраве". "ДОМ Здраве" дори вече са протестирали за допускането на "ДаллБогг: Живот и здраве" до конкурса, защото не отговарял на изискванията, поставени от НЕК - да предложат цени на отделните пакети с медицински услуги, а не само обща цена, както са направили от здравния фонд. Повечето здравноосигурителни дружества също се заканиха, че в момента, в който се обяви резултатът, ще го оспорят във всички възможни институции.

Ако наистина е избран точно този фонд, ще атакуваме решението в КЗК, заяви за "Дневник" Валентин Ангелов, изпълнителен директор на "Здравноосигурително дружество ДЗИ". Според него "ДаллБогг: Живот и здраве" е новосъздадено дружество, няма достатъчно опит и няма да може да се справи с такава голяма поръчка. Освен това мисля, че има пропуски в документите - нещо, което се разбра още при отваряне на офертите, допълни Ангелов. Председателят на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване д-р Мими Виткова не знаеше кой е спечелил търга, но припомни, че "ДаллБогг" е получил временния договор с НЕК незаконно. Ние сезирахме всички държавни институции, включително Комисията за финансов надзор, Министерството на финансите и Агенцията за обществени поръчки, но вече три месеца те мълчат и нямаме никакъв отговор, оплака се тя и също се закани да оспори резултата в КЗК.

От НЕК от своя страна заявиха, че процедурата все още не е приключила. След като съветът на директорите определи победителя, информация за договора ще бъде предоставена в Агенцията за обществени поръчки, подчертаха от компанията. Изпълнителният директор на "ДаллБогг: Живот и здраве" Тони Веков също каза, че фондът не е уведомен за резултатите от конкурса и отказа да коментира.

АЕЦ "Козлодуй" събира оферти до средата на седмицата

Атомната електроцентрала "Козлодуй" обяви нова обществена поръчка през юни, като документи за участие ще се приемат от средата на седмицата. Досега АЕЦ имаше тригодишен договор от 2007 г. със здравноосигурително акционерно дружество ДЗИ. Изборът беше направен по най-ниската цена, но се оказа, че месечната премия от 24.50 лв. е недостатъчна, за да се покрият търсените здравни услуги, и договорът вече е прекратен. Сега обаче АЕЦ отново е поставил като основно изискване най-ниската цена. Другите условия са фондовете да имат минимум 10 хил. осигурени и минимум 2 млн. лв. приходи за 2008 г.




Четирима кандидатстват за шеф на здравната каса
Янина Здравкова

Четирима души са подали документи в конкурса за директор на здравната каса, съобщиха от НЗОК. Засега от касата пазят в тайна имената, но се предполага, че единият от кандидатите е настоящият директор Румяна Тодорова. Според запознати за поста се бори и изпълнителният директор на "Търговска лига" Тони Веков. Понастоящем обаче той е в сериозен конфликт на интереси, защото "Търговска лига" има кардиологични болници, които работят със здравната каса, произвежда и лекарства, поети от НЗОК. Фирмата е свързана и с частен здравноосигурителен фонд.

Утре комисия, назначена от УС, трябва да каже кои от подалите документи отговарят на изискванията и ще продължат надпреварата. Кандидатите трябва да имат висше образование, специалност по здравен мениджмънт, поне 3 г. стаж в областта на застраховането, осигуряването или управлението на здравеопазването. Те представят и разработка на тема "Дейности на НЗОК за осигуряване на стабилност и устойчивост на системата за задължително здравно осигуряване".

Публично ще бъдат оповестени само имената на допуснатите по-нататък. Директорът ще бъде избран на 24 юни. Договорът му обаче ще влезе в сила от 1 септември, когато изтича мандатът на Тодорова. От НЗОК обясниха, че са избързали, защото предстоели и доста конкурси за директори на районните здравни каси.




Курортите край Варна съвсем останаха без безплатни лекари
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Откакто влезе в ЕС, страната ни е длъжна да осигурява безплатно обслужване на гостите от съюза. Здравното министерство се помъчи да компенсира масовия отказ да се работи по каса с гръмко обявените "изнесени портали за спешна помощ". В действителност тази роля се изпълняваше от две-три джипита, които чужденците така и не разбираха къде точно практикуват. Преди две седмици здравният министър Евгений Желев бодро обеща, че и този сезон ще бъде спасен с "изнесените портали".

Сред туроператорите се говори, че има летовници от ЕС, които се канят да съдят България. На практика обаче страната ни трудно може да бъде осъдена, тъй като безплатни лекарски кабинети има във Варна и другите населени места.
Диян Божидаров

Туристите във варненските курорти съвсем останаха без медицинско обслужване, поемано от здравната каса. Миналото лято две джипита на Златни пясъци сключиха договори с болниците и оказваха безплатна спешна помощ на гостите в курорта, както и на летовниците в "Св. Св. Константин и Елена". "Това лято и те се отказаха, тъй като не им е изгодно", съобщи шефът на местния център по здравеопазване Веселин Балкански. Миналата година срещу 20 лв. отпускани от касата бяха лекувани едва 7 пациенти, по-миналата - 27.

"Лекарите не са задължени да работят с касата. А може лесно да стане, като се запише нормативно, че практиките в курортите са сезонни и като такива следва да са безплатни", заяви Балкански. Само една линейка ще обслужва двата курорта следващите месеци. Освен за внезапно разболели се туристи тя ще отговаря и за пострадалите в пътните катастрофи.

Заради отлива на туристи по морето са разкрити по-малко лекарски кабинети, но според Балкански те пак са повече, отколкото има нужда. Неофициална информация сочи, че наемът на помещения коства на докторите 15-20 хил. лв. на сезон. Големите разходи се избиват от още по-големи цени, които са за сметка на застраховката на летовниците. Тази информация се укрива и те разбират за измамата едва след като се приберат в родината си.




150 млн. лв. ще раздаде МЗ

на държавните болници и домове за медико-социални дейности. Основната част от сумата - 100 млн. лв., ще бъдат за университетски и областни здравни заведения, а за домовете ще се разпределят 10 млн. Останалите 40 млн. ще бъдат изразходвани за онконаправления. Целта на програмата е борба с вътреболничните инфекции, подобряване на условията в АГ отделенията и др.




Над 10 000 протестират в столицата днес

Над 10 000 хиляди души от 34 браншови организации се очаква да вземат участие в протеста на КНСБ днес в София. От синдиката се обявяват срещу неадекватните мерки на правителството за справяне с кризата. Те са против замразяването на заплатите в бюджетната сфера и настояват за изплащане на 100% от бюджета за образование, здравеопазване и други.

Вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров обясни, че в протеста няма да присъстват политически партии и няма да има политически изказвания.

Националният протест ще започне в 10,30 часа от площад "Македония”, след което в шествието ще се насочи към площад "Независимост”. От Столична община предупредиха, че заради демонстрацията движението по някои от централните булеварди ще бъде затворено.




НЗОК започва преговори за рамковия договор
Управителният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) реши да започне началото на преговорите по Националния рамков договор за 2010 година, съобщиха от касата. Подготвени са правила и е излъчена контактна група за воденето им. В състава й влизат представители от УС и КС на НЗОК. Водени от разбирането за значимостта на НРД 2010 както за пациентите, така и за изпълнителите на медицинска и на дентална помощ и от желанието за стриктно спазване на законовите изисквания, на 22 юни 2009 година представителите на контактната група ще поканят представителите на БЛС и БЗС за обсъждане на правилата, графика и етапите на водене на преговорите, се казва в съобщение от здравната каса.


Николай Костов, председател на асоциацията на собствениците на аптеки: АПТЕКИТЕ ФАЛИРАТ, ХОРАТА ОСТАВАТ БЕЗ ЛЕКАРСТВА
Медикаментите у нас са най-скъпи заради високия ДДС
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

- Г-н Костов, стана ясно, че 308 аптеки са фалирали за по-малко от три месеца. На какво се дължат тези банкрути?


- 308 аптеки са фалирали от средата на януари до края на март, но съм убеден, че в края на юни, когато бъде обработена информацията и за второто тримесечие, банкрутиралите аптеки ще бъдат още повече. За съжаление прогнозата ни се сбъдна. Още през декември от асоциацията заявихме, че ще има сериозно намаляване на техния брой. Общият брой на аптеките в страната към февруари е 3700, сега те наброяват 3338. Рекорда бие Пловдив, където затворените аптеки са 15. Очакванията ни са, че към края на годината те ще бъдат под 3000.
Затварят се аптеки навсякъде - както в малките селища и работническите квартали, така и в големите градове. Засегнати са всички населени места. Около 36 на сто от аптеките са заплашени от фалит. Те са в началото на Гаусовата крива и са на ръба на оцеляването, правят до 5000 лв. оборот на месец - сума крайно недостатъчна не само за издръжка на помещението и купуване на лекарствени средства, но и за формиране на заплати и внасяне на осигуровки. Тези пък, които правят към 10 000 лв. оборот, работят колкото за едната заплата, но в случай че аптеката им е в собствено помещение и нямат нает персонал, на който също трябва да бъде плащано месечно възнаграждение в рамките на 1000 - 1200 лв., което получава нает фармацевт. Заради тези неблагополучия в бранша събираме усилено информация от цялата страна, която предстои да анализираме, а след това да предложим на следващия кабинет конкретни мерки за оцеляването на аптечния бизнес, особено в малките населени места, където хората нямат голям избор откъде да купуват и откъде не.
- Има ли криза в бранша в големите градове?
- Има, не е подминат и там. В София например от 842 аптеки около 300 са застрашени от затваряне. Процесът на фалитите ще се ускори и ще стане сериозен проблем в началото на есента.
- Защо точно в началото на есента?

- Летните месеци и септември са най-слабите в аптечния сектор, тъй като в топлото време се продават по-малко лекарства. Банкрути ще има и в други градове.


- На практика обаче хиляди хора ще останат без лекарства. Какво може да се направи?

- Неотдавна Асоциацията на собствениците на аптеки разработи мерки, гарантиращи стабилност в този сектор, а същевременно и нормален достъп на гражданите до лекарства.


- Какво представляват тези мерки?

- В Европа се практикуват два начина за регулиране и хармонично разпределение на аптеките в една страна. Единият от тях е принудителният. Няколко държави са го възприели и използват административна принуда. Например, за да се получи разрешение за откриване на аптека, трябва да се съблюдава отстоянието є до друга, най-близка аптека, а също така и по демографски и географски критерии - брой на жителите на съответното населено място, възрастовата група, общата заболеваемост. Ако се превиши лимитът за позволен брой на аптеки в определено населено място, те се отварят на друго.


- У нас има ли такива критерии?

- Не, няма и до момента не е обсъждано да има. Нещо повече, в страните, където има критерии, вече се мисли за тяхното премахване. По мнението на Европейската комисия те ограничават правата на бизнеса.


Вторият начин за регулиране е по-ниската рентабилност на аптеките, които нямат достатъчно пациенти, да бъдат компенсирани със стимули - намаляване на данъците, административни облекчения при откриването на една аптека, преференциални наеми, ако помещението е общинско, както и различни облекчения по линия на общината. Ако предлаганите от нас мерки бъдат приети, то фармацевтите определено ще бъдат насърчени да отварят свои аптеки.
- Г-н Костов, оказва се, че лекарствата в България са доста по-скъпи, отколкото, да кажем, дори в съседна Румъния. На какво се дължи това?

- На самия начин на ценообразуване у нас, но и на факта, че данъкът добавена стойност върху лекарствата в България е един от най-високите на целия континент. След като в почти всички държави в Европа съществуват диференцирани ставки за ДДС не само за медикаментите, но и за редица други стоки, това означава, че те са необходими. Дори в съседна Гърция ДДС е 6 на сто, а у нас - 20 процента. Ние сме от трите страни в Европейския съюз - останалите две са Германия и Австрия, в които медикаментите се облагат с максималната данъчна ставка. Ако тя бъде намалена, която и партия да управлява, ще създаде добра социална политика. Намалението може да започне от лекарствата, включени в т.нар. позитивен списък. Затова ще настояваме и пред бъдещия кабинет за намаляване на данъчната ставка.


- Не е тайна, че "ножицата"на допустимите надценки е твърде широка, оттам се появява и парадоксът разликата в цената на едно и също лекарство в различните аптеки да е драстично голяма. По тази причина дори се обсъждаше възможността всички лекарства да се продават на една и съща цена в различните аптеки навсякъде в страната.
- Има такава практика в няколко европейски страни, но това не е пазарен начин в ценообразуването. Затова ние не го подкрепяме. Освен това дори страните, които са го въвели, вече се отказват от него.
- Началото на месеца започна инфарктно за аптекарите - нови договори или анекси към старите с НЗОК, влизане в сила на новия позитивен лекарствен списък, по който се отпускат много медикаменти за сметка на касата...
- Списъкът е съвсем нов, съставен по съвършено нови принципи. За да се запознае човек с него, се изисква доста време за ориентация и адаптация на всички участници в пазара. В последните дни колегите свикнаха и вече се справят с него. До 10-15 дни ще се адаптираме напълно, затрудненията ще се преодолеят. Сериозни проблеми няма да има.
- Но пък има проблем с доплащането на медикаментите, които не са в позитивния лекарствен списък. Оказва се, че за тях болният трябва да доплати разликата.
В Закона за лекарствените средства няма текст, който да обяснява как точно да става доплащането на медикаменти от групата на безплатните лекарства. На практика аптеката получава едно лекарство на по-висока цена, отколкото е реимбурсацията. Разликата се покрива от пациента. Въпросният списък, който съдържа над 1100 позиции, можеше да бъде направен и много по-добре от това, което ни дадоха, но и този път ще се справим. Дори в него да има липсващи медикаменти, това не е беда, защото той е отворен и могат да бъдат добавяни нови позиции.
В момента много по-остро строи проблемът с отпускането на медикаменти само по рецепта. Хората се изнервят, при спешни случаи няма кой да предпише лекарство, а ние не можем да го дадем на пациента, защото ни заплашват глоби. Разговаряли сме с различни институции, настояваме за създаване на работна комисия, която да преразгледа основно нормативната база, която се отнася до отпускането на лекарствата, за да бъдат по-достъпни за болните. Надяваме се този въпрос да бъде решен още в началото на есента. Дотогава ще разработим конкретни предложения, за да бъдем в помощ на законодателя и изпълнителната власт.
- Чува се, че криза има не само с лекарствата, но има дефицит и на фармацевти. Така ли е?

- Да. Този проблем произтича от наредба на Министерството на здравеопазването от месец декември, която забранява в една аптека да работят хора без фармацевтично образование. В една аптека има много техническа работа - работа с компютър, поддържане на списъци, техническа поддръжка. В една голяма аптека например половината от персонала в нея са именно нефармацевти, в което няма нищо лошо. Напълно необосновано е например на козметичния щанд да бъде назначен човек с фармацевтично образование. С влизането в сила на забраната на улицата ще излязат около 4000 фармацевти и няма как да бъдат заместени, защото работата трябва да бъде поета от хора с фармацевтично образование, а дипломиралите се вече са наети. Изискването е с гратисен период и влиза в сила от декември 2010 г. Ако бъдат назначени такива хора, то услугата продажба на лекарство ще бъде оскъпена, тъй като ще трябва да им се формират други заплати. В повечето държави в Европа няма такова изискване - на галантерийните щандове работят момичета без образование. Същевременно помощник-фармацевтите, в повечето случаи бакалаври, не могат да отпускат никакво лекарство по лекарско предписание без присъствието на магистър фармацевт. Те нямат право да продават на пациента дори аспирин, а, както е известно, в много страни аспиринът и някои други широко употребявани хапчета се продават дори в супермаркетите. В това отношение нашето законодателство изостава и не отразява договора от Болоня, който се отнася до образованието и който е подписан и от България. Законът за образованието не позволява на бакалавър фармацевт да прави магистратура по фармация, но му разрешава да прави магистратура по здравни грижи например. Редно е тези алогизми в нормативната ни база да бъдат променени.

.

Визитка

Магистър фармацевт Николай Костов е завършил фармация в Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски"

Собственик е на аптеки "Ремедиум"

Председател е на Асоциацията на собствениците на аптеки




Доц. Троянова пак, кандидат за директор?
Доскорошната директорка на онкологията в София доц. Пет­ранка Троянова отново ще се кандидатира за поста, изненад­ващо съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазва­нето. По тяхна информация, тя е закупила документи за участие в конкурса, който се провежда днес, съобщава сайтът Здраве нет. През май т. г. Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство за престъпления по служба в сто­личната онкоболница. Няколко дни по-късно здравният министър д-р Евгений Желев* отстрани доц. Троянова и целия директорски борд на лечебното заведение и назначи конкурс за шефското място. Според'юристи няма нор­мативен: документ, който да за­бранява на Троянова да се кан­дидатира. Въпросът бил изцяло от морално естество. От МЗ потвърдиха, че конкурсът се про­вежда днес, но отказаха инфор­мация за кандидатите. Самата доц. Троянова не отговаря на мо­билния си телефон.


Спря сърцето на пациента с ново лице и ръце
ПАРИЖ - Почина 30-годишният пациент, на когото в началото на април бяха присадени едновременно лице и ръце, предаде АФП. Смъртта е настъпила на 8 юни по време на операция в болницата „Анри Мондор" край Па­риж. „Няколко седмици след трансплантацията се появи инфекция на лицето му, а по време на хирургическата интервенция за отстраняване­то й спря сърдечната му дейност", каза проф. Лоран Лантиери, участвал в трансплантацията.


Касата и лекарите преговарят
Здравната каса за­почва преговори с лекари и зъболекари за сключването на новия рамков дого­вор 201 0 г. Това прие НЗОК на свое засе­дание вчера. На него бяха подготвени пра­вила и бе излъчена контактна група за водене на преговори­те. Първата среща между групата и представители на ле­карския и зъболекар­ския съюз ще се про­веде на 22 юни. От рамковия договор за­виси как ще се фи­нансира здравеопаз­ването по клинични пътеки и какво ще включват те. Такъв не е подписван от 2006 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница