17 септември 2010 г. Тема: здравеопазване министърка: Мислите ли, че имам болница у лома?



Дата18.06.2018
Размер289.8 Kb.
#74681
17 септември 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Министърка: Мислите ли, че имам болница у лома?
Здравната министърка Анна-Мария Борисова обви­ни вчера БСП в некомпе­тентност в кулоарите на пар­ламента. Така тя се опита да се защити от атаките на чер­вените, че има конфликт на интереси. Министърката бе­ше в Народното събрание за закона за здравето. Соцдепутатката Мая Ма­нолова съобщи във вторник, че Министерството на здра­веопазването е направило промени, с които е задължи­ло доставчиците на лекар­ства преди това да ги изпи­тват. Причината - съпругът на министърката бил съсоб­ственик във фирма за кли­нични изпитвания.

Борисова не прие обвине­нието и се зае да обясни пред медиите каква е разли­ката между „изследване" и „проучване". „Изследваш нещо, което знаеш, напри­мер кръвна захар, утайка. Проучване означава, че проучваш нещо, което не знаеш. Например ефекта от едно лекарство - позитивен ли е, дава ли странични ефекти",каза тя. И продъл­жи: „Вие смятате ли, че моят апартамент е лечебно заве­дение и че би могъл да полу­чи статут на такова?". Но не отговори на въпроса дали по тази логика в частното й жи­лище се изследват урина, утайка и кръв. Борисова оба­че се извини на медиите за лекцията: Извинете ме, аз имам малко деформация".

Въпрос на репортери дали прави разлика между „из­следване" и „проучване" хвана Манолова неподготвена. Колегата й Кирил До­брев обаче светкавично й се притече на помощ с думите: „Не може крадецът да вика: Дръжте крадеца!". И поиска да се изясни първо дали съ­пругът на Борисова е имал фирма със съпруга на Росанка Ковачева, шефката на по­зитивния списък.


Болница си връща ДДС
Русенската болница си връща ДДС. Случаят е прецедент, алармира­ха вчера депутати. Това показа и проверка на „Труд". Защото законът за ДДС е категоричен, че здравно заведение няма това право що се отнася до лечебни дей­ности. За всички остана­ли - може.

Директорът на русен­ската клиника д-р Минчо Вичев се е сетил за това и започнал да връща пари от държавата в касата на болницата си от обезвреждане на отпадъци, от пране и др. „В това няма нищо неправилно, на­против - задължително е, ако фирмата, е надхвър­лила 50 000 лв. годишен оборот. Същото важи за нелечебните дейности на болниците", коментира Владислав Горанов, зам. финансов министър.

„Не знаем за друг та­къв случай. Русенци са намерили вратичка", ко­ментира д-р Димчо Генев, шеф на асоциацията на лекарите от болнич­ната помощ. „Законът не дава такава възможност на ведомствените болни­ци", обясни ген. Стоян Тонев, шеф на BMA.


Изчезнали 100 млн. лева от здравната каса
Диана ТЕНЧЕВА

От бюджета на здравната каса са изчезнали 100 млн. лева. Парите са били зало­жени за 2009 г, съобщиха вчера депутати от опозиция­та. В отчета за изпълнение дейността на институцията за м. г. се вижда, че в табли­цата към точка 3 е вписан „резерв за непредвидени и неотложни разходи". В зако­на за бюджета на касата за

2009-а той е бил 240 млн. лв. 140 млн. лв. по-късно през годината са били взети за покриване на извънредни разходи. В края на годината обаче не са отбелязани 100 млн. (колкото остават), а „0 лева".

„Тези 100 млн. лв. са били прехвърлени в преходния

остатък (в големия резерв на НЗОК, който се пази в БНБ, бел. ред.)", обясниха от касата. „Как може да връ­щаш пари за здраве, когато за ноември и декември м. г. болниците получиха дължи­мите си суми с 2-3 месеца закъснение?!", чудеха се ле­кари.


Бойко Борисов спасява с хеликоптер, но кой плаща
Максим Караджов

Хеликоптер Ми-8 на “Авиоотряд 28” реално спасява живот на пострадал във високата планина. Снимка Личен архив За спасяването на човек, покосен от инсулт в Пирин на 12 август т. г., се наложи лично премиерът Бойко Борисов да разреши акция с хеликоптер. Туристът бе успешно транспортиран до болницата в Разлог. Месец по-късно директорът на Планинската спасителна служба (ПСС) Кирил Русев е уведомен, че трябва да плати 3000 лв. за ползването на “въздушна линейка”. Искането е от правителствения “Авиоотряд 28”, чийто хеликоптер извърши спасителната акция.

Шефът на ПСС сега е объркан, защото в годишния бюджет няма заложени пари за плащане на такава услуга. До 2008 г. планинските спасители са имали споразумение с Министерство на здравеопазването за ползване на хеликоптер в екстремни случаи. И плащането се е уреждало чрез бюджета на министерството. Сега споразумение няма.

От здравното министерство обясниха за “Труд”, че от ноември 2008 г., когато влиза в сила националната система за спешни повиквания с тел. 112, се отменя необходимостта от споразумения за взаимна помощ между отделните национални служби за спешно реагиране, каквато е ПСС. Дотук добре, но кой ще плати спасителната акция?

Според чл.3а от Закона за народното здраве обаче спешната медицинска помощ е безплатна за българските граждани. Спасяването на човек с инсулт в планината не е ли такава помощ?

От Министерство на финансите обясниха, че плащането на тези акции трябва да е по преценка на заинтересуваните ведомства и от техните бюджети.

“Досега държавата поемаше разходите на спасителните полети с хеликоптер на “Авиоотряд 28”. И сега се очаква, че държавата ще ги поеме, защото авиоотрядът е държавно звено”, убеден е шефът на ПСС Кирил Русев. По тази логика бе платен полетът на правителствения самолет на 2 август м. г., с който бе прибран тежкоболният моряк Панко Тодоров от Иран. Тогава премиерът Бойко Борисов прояви човещина, но нейната цена бе калкулирана в бюджета на здравното министерство.

Командирът на “Авиоотряд 28” Пенчо Пенчев не е съгласен с това тълкуване:

“Защо искат помощ, като не могат да платят? Три са полетите за тази година с наши хеликоптери. БЧК колко милиона взема от планински застраховки?”, полемизира той пред “Труд”. И вероятно също е прав.

Планинската спасителна служба обединява 600 доброволци и само 42 щатни служители. Тя е структура към Българския червен кръст, който се финансира от държавата.

ПСС се финансира от застраховки

Именно от Червения кръст ПСС си набавя 40 на сто от годишния бюджет. Останалите средства се пикриват от планинските здравни застраховки, които вече се ползват масово. От 1450 акции през 2009 г. близо 75 на сто от хората са се оказали с платена застраховка. Цената й е 25-30 лв. на година. Ако спасеният няма застраховка, то той плаща от джоба си цялата спасителна акция. Тарифите са вразумяващи: търсенето е 724 лв., само поръчката за издирване - 90 лв...

ПСС не получава дял от всички закупени планински застраховки, а само покрива по-голямата част от разходите за конкретна акция. Обикновено тя е над 2000 лв., защото включва участие на много спасители, на техника, кучета...

“В бюджета ни за т. г. не сме заложили пари за акции с хеликоптер, именно защото отпаднаха споразуменията ни за такава услуга”, обяснява шефът на ПСС Русев. Въпросният турист с инсулт в Пирин, 45-годишният Румен Рачев от Велико Търново, който почина по-късно в болница, е имал застраховка, обясниха негови роднини.

Тя е от масовите, които са с премия до 1000 лв., и не покрива разхода по хеликоптера. Е, има и застраховки с премия до 3000 или 5000 лв., но и те не гарантират, че при инцидент спешно ще ви транспортират по въздух.

Единна система за спасяване по въздух

У нас още не е изградена т. нар. единна система за спасяване по въздух. Тя действа във всички страни от ЕС, макар никъде планинските спасители да не разполагат със свой хеликоптер - прекален разкош е. В Румъния и в Словакия например спасителите имат договори с авиобазите на полицията и жандармерията.

Страната ни се посещава от милиони чужди туристи, много от тях идват заради планините и то със скъпи застраховки, покриващи услуга “линейка по въздух”. Тя е животоспасяваща и при катастрофа на магистрала, при пожар...

Очевидно е назрял моментът застрахователните ни компании да изготвят общ пакет от застраховки, които да поемат и разходите на държавни звена с хеликоптери и така няма да се товари бюджетът им.

У нас МВР и МО афишират горещо желание да помагат, но тази готовност не е интегрирана в система и всичко си е по нашенски “на парче” и на настроение. Затова и се знае само кой поръчва, но не и кой плаща “музиката”.

Христо Григоров, председател на БЧК: Досега към БЧК не са предявявани финансови претенции за плащане на разходи по извършените полети. Ако "Авиоотряд 28" е променил статута или вътрешните си правила за плащане, БЧК не е уведомен за това.

От доста време предлагам да се създаде отряд, който да не обслужва само планинските спасители, но и магистралите, пожарната и др. Тази структура да е към тел. 112.




Кирил Русев, директор на Планинската спасителна служба: От “Авиоотряд 28” ми пратиха фактура със сметката
- Г-н Русев, какво е договаряно в споразуменията ви със здравното министерство?

- Кой плаща акцията с хеликоптера. Реално това е спешна помощ, която по закон е безплатна за българските граждани и трябва да им бъде осигурена, дори и в планината. За съжаление последните години нямаме споразумение с МЗ, в което конкретно да се казва, че на планинските спасители се дават 10 или 20 летателни часа с хеликоптер за годината.

- И затова, когато турист получи инсулт в Пирин, трябваше чак министър-председателят да нареди да се прати хеликоптер?

- Благодарен съм на премиера Борисов, че реши проблема и хеликоптер бе ползван в Пирин. Досега държавата е поемала разходите на спасителните полети на “Авиоотряд 28” в планините. И сега за акцията в Пирин се очаква, че тя ще ги поеме, защото са държавно звено.

- Сиреч Бойко Борисов ви помага по спешност, но после “Авиоотряд 28” праща фактура със сметката, така ли?

- Да, но ние не им се сърдим, защото доскоро сме имали споразумение с тях и не сме плащали. Сега те си искат парите, но ние не сме заложили в бюджета си средства за ползване на хеликоптер. Просто защото вече нямаме споразумение за помощ по въздух и затова не сме отделили пари за такава услуга.




Здравният министър обвини БСП в некомпетентност
Здравният министър Анна-Мария Борисова обвини вчера в некомпетентност Мая Манолова от БСП. Червената депутатка обяви във вторник, че Борисова се намира в тежък конфликт на интереси заради фирма на съпруга й. Поводът: на 1 септември т.г. на сайта на МЗ бяха публикувани промени в Позитивния лекарствен списък, които възлагат задължение на фирмите, доставящи лекарства, преди това клинично да ги изпитват, независимо от факта, че продуктите вече са на пазара. Съпругът на Борисова е съсобственик на фирма за клинични изследвания, в която съдружник е Антони Георгиев – съпруг на Русанка Ковачева, шеф на комисията по Позитивния лекарствен списък. “Т.е. двете госпожи, които са на висок пост в Министерството на здравеопазването, така променят правилата, че да ползват фирмата на техните съпрузи. Между другото тази фирма е регистрирана на адреса на министърката, която доскоро е била съдружник в нея”, коментира Манолова. „Много се злоупотребява от г-жа Мая Манолова. Тя очевидно не е чела законите, и то в тази част, която касае клиничните проучвания. Направете разлика какво е клинично проучване и какво – изследване”, препоръча Борисова. Тя потвърди, че съпругът й наистина има фирма – клиничен център за изследвания, но тя не се занимава с проучвания.

„Не мисля, че е толкова съществено дали ще наречем клиничните изследвания – проучвания”, защити се Манолова. Според нея по-важно било Борисова да изясни дали чрез промяна на правилата за включване на лекарствените продукти в Позитивния списък, не се опитва да създаде работа на фирмата на съпруга си и съответно – възможност за печалба.




Болничните вече ще се попълват на компютър
НОИ пуска електронно досие за пенсия

Вместо с удостоверенията, стажът ще се доказва чрез архива
Екатерина Титова

Българите ще имат пенсионно осигурително досие и вместо мъчителното събиране на УП-тата, както наричат удостоверенията за пенсия, от всяко работно място, стажът им ще се доказва единствено чрез архива на НОИ. Идеята беше предложена от Консултативния съвет по пенсионната реформа към социалното министерство, но работна група в института вече обмисля каква трябва да е технологията за направата им.

Това е моята мечта, твърди Марин Калчев, шеф на информационната система в НОИ. С изключение на държавите, приети последни в ЕС, всички останали разполагат с подобни досиета. В Германия месеци преди човек да навърши исканата възраст получава известие с размера на бъдещата си пенсия. Ако открие пропуск, има време да го отстрани, коментира Марин Калчев.

Досиетата ще се правят въз основа на вече съществуващия персонален регистър на НОИ, в който обаче до момента се пазят само документите на закритите фирми без правоприемници. В него са включени едва 35% от материалите, подлежащи на архивиране, признава Евгения Петрова, която отговаря за архивите в НОИ.

Остава да бъдат обработени документите за цели 20 години

- от 1976 г. до 1996 г. Задачата все още няма срок за изпълнение, но в Европа той е бил между 5 и 7 години, твърди Марин Калчев.

Значително по-скоро болничните листове също ще станат електронни. В НОИ вече работят върху промяна на бланката им, за да може да се попълва на компютър. В момента болничният се пише на ръка и заключенията на докторите често са неразбираеми без криптографска подготовка, обяснява Марин Калчев.

Експертите на НОИ вече се трудят и върху изготвянето на два риск регистъра, които ще ограничат източването на института. В единия ще се съхранява информацията за осигурителите, склонни да дават твърде лесно болнични, а в другия ще са болниците, лекарските комисии и докторите, които също толкова лесно ги подписват.

До края на годината

НОИ ще позволи на своите потребители да правят справка в интернет

или в съответните пощенски станции за цялото движение по личната си пенсионна сметка. По подобие на банковите извлечения всеки ще може да проследи какво и кога е превеждано и какво е теглено от нея. Трябва само да се избере от какъв период да се започнат справките. Работи се и върху създаването на пилотна система, която ще осигури размяната на информация между НОИ, ТЕЛК и НЕЛК, коментира Марин Калчев. .


Орязват с 400 здравните чиновници
С 400 намаляват здравните чиновници, след като РИОКОЗ /ре­гионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здра­ве/ и РЦЗ /регионални­те центрове по здраве­опазване/ се обединят. Това решиха депутати­те вчера като приеха промени в Закона за здравето. Така държав­ната здравна политика във всяка област най-после ще се осъще­ствява само от една ин­ституция.

Законът предвижда промени, свързани с медицинското образо­вание, упражняването на медицинската про­фесия и извършването на медицински научни изследвания. Пре­движда се и създаване 'на единен регистър на медицинските специа­листи в страната. Урежда се статутът на професията "лекарски асистент". За нея се изисква висше образо­вание с квалифика­ционна степен бака­лавър по медицина. Тя ще може да се практи­кува и от фелдшери с висше или средно обра­зование.

С промените се въ­вежда забрана на тери­торията на държавна или общинска солница да работи частна ле­чебница.


Жената на Орешарски строи клиника за милиони
Супермодерна клиника за сърдечносъдови проблеми строи съпругата на ексфинансовия министър от Тройна­та коалиция Пламен Орешарски, съобщава сайтът Днес и утре. Елка Орешарска предприела инвестицията за милиони левове преди месеци, а завъ­ршването на проекта се очаквало до година и половина. До момента докторката не е декларирала подобен до­ход и законно няма как да направи та­кава огромна клиника, твърдят запоз­нати. Ексминистершата нямала и кредит, а притежавала само апарта­мент от стотина квадрата за сто­тина хиляди лева, докато съпругът G от години имал Жилище от 180 кв. м за 150 000 лв. и маломерно апартаментче за 50 хиляди лева.


Дянков призна: Не плащат по закон на касата
ПЕТЯ МИНКОВА

СРЕДСТВАТА от вноските на студенти, деца и пенсионери, военнослужещи и социалнослаби, които трябва да се превеждат от кабинета всеки месец, всъщност са давани на три месеца.

Това е получил като отговор на свой въпрос за мистериозните суми синият депутат Ваньо Шарков.

По закон те трябва да се превеждат всеки месец.

„Дянков е превел тези пари на касата два пъти - единия през март, а другия - през юни. Плащано е през три месеца, а касата дава пари всеки месец " - каза Шарков.

В лекарския съюз и лекарските асоциации още от Нова година се съмняват, че кабинетът нарочно не плаща вноските си редовно, а върти милионите по свое усмотрение.

„Въпросът е къде са парите - коментира пред „168 часа" доктор Любомир Киров, шеф на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. - Има слухове, не искаме да са верни, но още по Нова

година се заговори, че парите от Здравни вноски вместо в касата се държат някъде на влог, който се олихвява."

В парламента също подозират, че парите могат да се въртят по неясни канали.

„Разбира се, че е възможно тези милиони да са по тайни влогове - коментира пред „168 часа" бившият здравен министър от БСП Евгени Желев. -

Само Дянков може да каже

какво става с тези суми. Като имате пари в банка, те да не би да стоят заключени в сейф ? Банката ги върти, може да са на депозит другаде, някой да ги инвестира както сметне за добре."

Десните също имат своите опасения.

„Всичко може да е правено с парите. Никой не може да каже какво всъщност става, това Знаят само в Министерството на финансите. Всички останали имат подозрения", коментира Ваньо Шарков от СДС.

Официалната версия на кабинета е, че се бави с трансферите към касата, защото няма приходи в бюджета. Трябвало да се чака, докато се съберат.

Подозренията на докторите се подсилват от още един факт.

„Допреди няколко месеца в сайта на НЗОК имаше месечни отчети на управителния съвет. Последният бе за октомври 2009 г. - посочи доктор Киров. - От тях ставаше ясно колко са постъпилите средства от здравноосигурителни вноски, колко от държавата. След това се правеше разбивка общата сума за месеца как е разпределена За първична помощ и т.н. През ноември 2009 г. имаше натрупан остатък, бяха събрани около 170 млн. ле., а харчени около 150 млн. ле. На практика имаше достатъчно събрани средства, За да се платят последните два месеца за годината. Къде отидоха тези средства? Те трябва да се плащат ежемесечно. Липсата на пари не е оправдание."

Лекарите подозират, че сега кабинетът готви и поредната манипулация, за да ги изпокара с останалите съсловия. Докторите вече обявиха, че готвят протести на 17 септември.

„Дянков обяви, че щял да намери 65 млн. ле., които да внесе в касата, за да покрие частично плащанията. Откъде ще ги намери? На основание на какъв Закон? Той щял да ги урежда от други бюджети. Подозираме, че като се извърши тази манипулация, ще последва истинската манипулация - за да платим на докторите, врязахме парите на останалите. Твърде елементарно е", казва Киров.

„Никой не разбра какво става с вноските на държавата, как си изпълняват ангажиментите. Казват, че ако ги внесат в касата, ще увеличат дефицита на бюджета, но това са парите За здраве", недоумява Евгени Желев.

Пълна мистерия

имаше и около липсващите пари за здраве в началото на мандата на ГЕРБ. Управляващите обявиха, че като взели властта, липсвали около 400 млн. лв.

„Явно не са липсвали, след като не последваха никакви прокурорски проверки", коментираха доктори.


Десислава Атанасова, шеф на парламентарната комисия по здравеопазване: Казват, че ги има тези пари
- Г-жо Атанасова, знаете ли, че държавата е плащала на тримесечие вноските си, а не всеки месец?

- Това може да каже само финансовият министър, защото трансферите са от държавния бюджет.

- Лекарите подозират, че парите се въртят в тайни влогове?

- Да, чуват се в пространството подобни неща, че в непълен обем се плаща, но от МФ излизат с данни, че

ги има тези пари.

- Но са забавени.

- Не съм чула подобно нещо.

- Не е ли ирационално - със здравните вноски да се пълни фискалният резерв?

- Така е съгласно закона.

- Защо не го промените?

- Не сме водили разговори дали ще има промени в Закона за бюджета и Закона за бюджета на касата. В момента тези вноски са част от фискалния резерв.

- Не е ли ирационално да се карате с лекарите, за да се пълни резервът?

- Много повече пари са влезли в здравеопазването през тази година. Трябва да се промени начинът, по който се контролират изпълнителите, и начинът, по който се финансират лечебните заведения.


Ваньо Шарков, депутат от СДС: В МФ да не се правят на луди
ПОНЕЖЕ никой в Министерството на финансите не знае какво става, внесохме предложение за промяна на здравното осигуряване - парите от здравни вноски да отиват само за разплащания на НЗОК. Идеята на преходния остатък бе да гарантира не финансовата устойчивост на държавата, а на здравната система. В този резерв в края на годината ще има около 1,5 млрд. лв. Те са безкрайно достатъчни, за да гарантират финансовата стабилност. В МФ да не се правят на луди и да дават наистина парите от здравните вноски.


Пицата Дянков става палачинка
Най-много харчим за полиция и отбрана

Залагат 3.6 % ръст на икономиката, минималната заплата остава 240 лв.
Полицията и военните ще разполагат с най-много пари догодина. МВР и Министерството на отбраната ще получат съответно 1 млрд. и 990 млн. лева. Най-голямо увеличение на разходите пък е заложено за бедните и безработните. Министерството на труда и социалната политика ще има с 19% повече пари, или 951,2 млн. лева, докато през 2010 г. са предвидени 798 млн. лв. Това предвижда проектобюджетът за 2011 г., изпратен от финансовото министерство до всички институции за съгласуване. Да се запазят данъчните ставки, а минималната работна заплата да остане 240 лв., пише още в разчетите. Предвижда се леко повишаване на заетостта и възстановяване на потреблението на домакинствата. Приоритетно ще се финансират строежите на пътища, изграждането на ВиК мрежа и пречиствателни станции, образованието и конкурентоспособността. От финансовото министерство залагат голям ръст на БВП през 2011 г. При прогнозиран 0.7% за тази година, ръстът на икономиката догодина ще достигне 3.6%. Като основен двигател за този скок е посочен износът, който през 2011 г. ще се увеличи с 10%. Същевременно очакваният дефицит е в размер на 1.963 млрд. лв., или 2.5% от БВП.

Приходите ще са 25.8 млрд. лв. 25.2% от тях (6.5 млрд.) са планирани от ДДС, 20.8% - от осигуровки, 14.7% - от акцизи, 12.8% - от неданъчни приходи, 8.1% - от данък върху доходите, 6.6% - от корпоративни данъци, 2.9% - от други данъци. Постъпленията от данъците върху доходите на физическите лица за 2011 г. също са повече - 2.09 млрд. лв., при очаквани за 2010 г. 2 млрд. лв. Прогнозният размер на постъпленията от корпоративни данъци за 2011 г. възлиза на 1.7 млрд. лв., или ръст от около 24% спрямо очакваното изпълнение за тази година. Очакванията за приходите от акцизи са за 3.8 млрд. лв. Заради повишените ставки на някои горива и тютюнът за пушене (от 100 на 152 лв./кг) в бюджета ще влязат още 65 млн. лв., а повишеният през 2010 г. акциз за цигарите ще има положителен ефект догодина от 50 млн. лв. Няма да се вдигат и ставките за пивото и спиртните напитки. Постъпленията от имуществени данъци през следващата година ще са 600.4 млн. лв. Публичните разходи пък възлизат на 27.8 млрд. лв. Въпреки увеличените разходи на всички министерства, за първи път в новата история на България държавата планира да похарчи по-малко от предходната година.

37% от общите разходи са за социално осигуряване, 14.3% за икономически дейности, 11% - за здравеопазване, 10% за отбрана, 9.6% -за образование.

С проектобюджета на общините за 2011 г. са разчетени разходи в размер на 3.75 млрд. лв., при 3.71 млрд. лв. за 2010 г. Като приоритет на правителството е посочено членството в ERM 2. Затова за овладяване на дефицита се предвижда емитиране на дълг в размер на 800 млн. лв. на вътрешния пазар и 1.2 млрд. евро на външния.



Катерина Иванова
Опасни сметки без кръчмар
Иван Костов, ДСБ

Проектът на бюджет 2011 стъпва на нереалистични прогнози за икономиката и това може да бъде опасно. От синята коалиция предупредихме още в началото на лятото за нереалните параметри. На места вече дори няма замразяване на заплати, а по-лошо - намаляване. В парламента такива информации идват от някои общини, от Софийския университет, където служители били пускани в неплатен отпуск, което е реално намаление на заплатата.


Трябва повече смелост
Стефан Софиянски, ССД

Кабинетът се нуждае от стабилизационен пакет, който да подпомогне икономиката. Нужно е паралелно с приемането на бюджета да се отделят около 3 млрд., които директно да се насочат към качване на БВП. Правителството е страхливо. На кабинета му трябва смела и агресивна политика - не да чакат икономиката да ги изтегли, а те да изтеглят икономиката. Бюджетът трябва да има максимален дефицит в рамките на този, който няма да бъде санкциониран от ЕС. Още сега да се тръгне към сваляне на ДДС на 18%. В момента цялата политика на правителството стимулира сивия бизнес.


Прекален оптимизъм
Георги Стоев, "Индъстри Уоч"

Икономически ръст от 3,6% през 2011 г. е много оптимистична прогноза за България. В документа не са предвидени никакви буфери срещу евентуално ново задълбочаване на кризата. 77 млрд. лв. БВП е трудно постижим. Това значи ръст от от около 10 млрд. лв. на икономиката в рамките на година, което е твърде оптимистично. Заложеният дефицит от 2,5% от БВП също не е правилен ход.




БСП започва подписка в защита на диспансерите
Георги Аргиров

Подписка в защита на диспансерите в Благоевград стартира БСП. Един от първите се подписа общинският съветник инж. Венцислав Кожухаров. Според него ръководството на МБАЛ в Благоевград не крие, че иска тези диспансери да преминат като отделения в болницата.

На последното заседание на комисията по икономика и приватизация към местния парламент е присъствал д-р Огнян Митев, зам.-директор на болницата, и се е изказал в тази насока. Кожухаров обаче изрази съмнение, че така ще се запази кадровият потенциал, защото водещи лекари от онкодиспансера ще напуснат, но няма да работят в болницата.

БСП иска да запази диспансерите като общински, защото общината през годините е доказала, че умее да управлява здравните заведения, коментира още Кожухаров. Той съобщи, че подписката ще бъде връчена на предстоящата на 24 септември сесия на Общинския съвет.

"След национализацията на окръжните болници през 1998 г. в момента ставаме свидетели на втора вълна - с вливането на диспансерите към многопрофилните болници". Това заяви кметът на Благоевград Костадин Паскалев по повод издадената от Анна-Мария Борисова заповед за създаване на комисия за изработване на здравна карта, към която има приложение всички легла от четирите диспансера да преминат към МБАЛ-Благоевград.

Да се закрият добре работещи здравни заведения е неадекватно решение, категоричен е Паскалев. "Този, който прави подобно предложение, трябва да е наясно, че Общинският съвет е принципал на диспансерите, които са 100% общинска собственост. Това е гавра с болните от гледна точка на преструктурирането и задоволяването на амбициите на някой ръководител на МБАЛ, специалист в министерството, министър или заместник-министър. Ще бъде и гавра с гражданите на общината и цялата област", смята градоначалникът. "Втората национализация в здравеопазването не мога да квалифицирам по друг начин, освен като грубо закононарушение и разпасано поведение на хора, които смятат, че могат да взимат съдбоносно решение за живота на хората", заяви Костадин Паскалев.




Виж ми окото
Днес съм решил да оправдая напълно рубриката си "От дума на дума...", като преразкажа в нея онова, което научих от моя приятелка, докато пиехме чай. С похвална грижа за здравето си - след като обикновено стои по десетина часа дневно пред компютъра, тя решила да провери дали не са й се увеличили диоптрите, за да си смени очилата. Взела си направление (това е грешно употребена руска дума, която на български значи "посока") и отишла в частната офталмологична клиника "Вижън", изчакала си реда и попаднала на млад лекар, който веднага й поставил диагноза "сухо око", предписал й капки (не изобщо против сълзене, а точно определена марка) и й назначил контролен преглед.

Купува си моята близка въпросните капки за петнайсетина лева, но те имали обратен ефект и тя пренебрегнала шопския принцип "пенявило се непенявило - ще те ручам, пари съм давал" и прекратила прилагането им. А когато отишла на контролния преглед, била попитана дали си е слагала капките (точно тези, което буди някакво съмнение за интерес) и лекарят я стреснал с думите си, че трябва да я изследват за глаукома. На възражението, че няма подобни оплаквания (дупки в зрителното поле) той й казал, че глаукомата още не се е развила, но има предпоставки за нея... После я подготвил за проверка на "вътрешното очно налягане".

Тя обаче не само защото работи с очите си, а защото изобщо са й необходими да вижда този макар и лошо устроен свят, попитала защо ще я изследват по този остарял начин и не е ли възможно да използват съвременния безконтактен метод. Възможно е - бил отговорът, но трябва да платите 40 лева. Тя си дала сметка, че очите й струват повече и казала: "Ами ще платя". Обаче при направената проверка станало ясно, че таксата е не 40, а 50 лева. Тя отново се съгласила да ги плати, капнали й необходимите за този преглед капки и когато процедурата трябвало да бъде извършена, се оказало, че апаратът за безконтактно изследване не работи. И щом отказала да си плати за несъстоялото се изследване, сестрата просто се съгласила: "Добре".

Изложеното дотук не попречило на лекаря да й наговори куп несъвместими с медицината заплахи, че има глаукома, че анатомичната й структура била такава, че лесно ще й се запушат слъзните канали и ще ослепее. Направо й го казал: "Ще ослепеете". И дори се учудил на някои нейни въпроси и забележки, което я принудило да си признае най-после, че макар в случая да е в ролята на пациент, тя самата е лекар. Това, разбира се, едва ли е смутило много колегата й. Но ми даде повод да си спомня колко пъти сестра ми (пенсионирана лекарка) ми се е хвалила от колегиалното отношение и уважение на действащи лекари, при които е попадала за медицинска помощ или съвет. Навярно не е попадала на Ескулапов жрец като онзи от клиника "Вижън".

По вина на въпросния жрец моята близка един месец носила очила, сбъркани с един диоптър, след което отишла на преглед другаде и нормално получила необходимото й компетентно и успокояващо я отношение. Вече успокоена, че не й предстои "предписаното" ослепяване, тя си спомни за професор Пашев, известен офталмолог и медицински педагог, който на изпит по неговата специалност, след като писал едва заслужена тройка на един студент, го накарал да се закълне пред състудентите си, че никога няма да докосва човешко око.

Как да не го запомниш този професор и човечността му към бъдещия млад колега, от когото обаче изисква да стои на разстояние от изключително деликатната специалност - грижата за човешкото щастие, че виждаш света, какъвто и да е той. Света, в който все още преобладава красотата. Поне в остатъците от природата. Тази красота повече би я имало и в човешките отношения, ако всички лекари не забравяха понякога, а някои често, за да не кажа редовно, думите на великата Хипократова клетва, които всички те са изричали.

Разказът за патилата на моята близка (по вина на един лекар, който, надявам се, е изключение за клиниката си) няма за цел да дискредитира лекарската професия и съсловие. Към тях аз храня най-добри чувства и заслужена благодарност. Много пъти в кабинети и дори на хирургическата маса стари и млади лекари - непознати или познати за мен, са ме избавяли от всевъзможни болежки и дори заплахи за живота ми, правили са го по-лек. Това се отнася и за много скъпи ми хора - роднини и приятели, които, въпреки подарената ни от родната демокрация административна бъркотия в медицинското обслужване, са получавали ценна лекарска помощ. Използвам случая да благодаря на докторите от цялото си сърце - в рамките на вълнението, разрешено ми от кардиолозите.


Управляващите пак ще решават "на коляно" важни въпроси
Важни и спорни въпроси, дискутирани от доста време, ще бъдат решавани "на коляно" от управляващите. Това си пролича от вчерашните дискусии и гласувания в парламента по промените в Закона за здравето и за предучилищната подготовка.

По време на разискванията се разбра, че частните здравни заведения, които работят на територията на държавните болници, вероятно няма да бъдат изгонени, както настоява здравният министър Анна-Мария Борисова.

Въпреки че депутатите приеха на първо четене промените в закона за здравето, с които клиниките трябва да напуснат, депутати, включително и председателят на здравната комисия Десислава Атанасова (ГЕРБ), дадоха да се разбере, че между първото и второто четене гласуваното ще бъде преразгледано. Мотивът е, че често държавните болници използвали липсващата им апаратура от частните. Мотивът на Борисова е, че частните структури източват държавните.

Вчера депутатите не се разбраха и за въвеждането на задължителната забавачка за петгодишните. Промените бяха отложени, за да се реши дали тази подготовка да е само в детските градини, както настоява опозицията, или да е възможна и в училищата, каквото е предложението на управляващите.

След едночасови дебати ГЕРБ се съгласиха темата да бъде отложена. Промените в закона се чакаха от общините, които вече инвестираха в сгради и персонал, за да отговорят на изискването за задължителна забавачка.


Държавата гони частниците от болниците си
Янина Здравкова

Управляващите опитват да спрат дългогодишната практика в обществени болници да се помещават частни лечебни заведения. С промени в закона за лечебните заведения, приети на първо четене от парламента вчера, се забранява на територията на държавна или общинска лечебница да има друга болница, която не е собственост на държавата или общината. В болниците ще може да има поликлиники и лаборатории, които са единствено собственост на болницата. Частни медицински центрове и лаборатории обаче ще може да има в Правителствена, Военна и МВР болница.

От промените ще пострада болницата по кардиология на дистрибутора на лекарства "Търговска лига" в Плевен, тъй като тя се намира в сградата на университетската държавна лечебница. В редица обществени клиники пък има частни центрове и лаборатории, които често ги източват. Не е ясно защо това няма да бъде забранено и във Военна болница, например, където има десетки частни структури.

Промените предвиждат и че болница ще може да се създава само след съгласие от здравния министър. Разрешение ще искат само лечебници, които възнамеряват да се финансират с пари от здравната каса.




Анна-Мария Борисова се оплете в обяснения за фирмата на мъжа си
Екип на "Сега"

Тотално непознаване както на законите, така и на дейността на фирмата на собствения си съпруг демонстрира здравният министър Анна-Мария Борисова.

Мъжът на министърката - Стефан Кривошиев, е съсобственик на фирмата "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт". Другият притежател е Антони Георгиев, съпруг на шефката на позитивната лекарствена комисия доц. Русанка Ковачева. Според депутата от БСП Мая Манолова това е конфликт на интереси.

"Г-жа Мая Манолова очевидно не е чела законите или поне не в тази част, която касае клиничните проучвания. Направете разлика какво е клинично проучване и какво е изследване. Изследваш нещо, което знаеш, например кръвна захар, утайката. Това са изследвания. Какво е проучване? Думата означава, че проучваш нещо, което не знаеш. Например, не знаеш ефекта от едно лекарство позитивен ли е или дава много странични ефекти", поясни Борисова в парламента вчера. Тя допълни, че фирмата на съпруга й е клиничен център за изследвания. "Тази фирма никога не се е занимавала, не се занимава и в бъдеще няма да има право да се занимава с проучвания", допълни тя. Борисова така и не обясни какво точно изследва фирмата и дали все пак то не е свързано с лекарства.

По закон обаче у нас има клинични изпитвания, когато става дума за лекарства, а не проучвания или изследвания. Освен това според "Дакси" предметът на дейност на фирмата на Стефан Кривошиев е клинични проучвания и изследвания.

Мая Манолова попита дали Анна-Мария Борисов се е опитала да промени наредбата за позитивния списък така, че повече продукти да минават през клинични проучвания. "Променя ли тя правилата така, че фирмата на съпруга й да има повече работа и да реализира по-голяма печалба", попита Манолова. МЗ обмисля промени в наредбата, която определя кои лекарства влизат в позитивната листа, т.е. ще се плащат с обществени пари. Една от поправките касае оригиналните медикаменти в списъка, които кандидатстват да влязат в него с ново показание, т.е. твърдят, че лекуват и друго освен това, за което вече са одобрени. Те ще трябва да представят данни, че продуктът е доказал новия си ефект в лечебни заведения от поне пет области у нас за последната година. Обикновено за подобни данни се наема фирма за клинични изпитвания. Странното е, че данните трябва да са изрично от български болници, при положение че фирмите имат такива данни от чужбина.




Завистници, статуквеници и саботьори срещу историческите усилия на здравните власти
Покрай непресъхващите скандали и искания за оставки на цялото ръководство на здравното министерство, оня ден Бойко Борисов, докато кълцаше поредната лента, заподозря, че му завиждат за здравната политика, която води.

Вчера и МЗ излезе с позиция, която впечатлява най-вече с удивителния стил. Съдържанието е предвидимо - "некоректни и необосновани нападки по отношение на различни аспекти на провежданите реформи", "опити за дискредитиране усилията на министерството" и прочие подобни.

"Промените нямат алтернатива", е една от очакваните поуки на текста. Решенията са трудни, бла, бла, бла. Страх от промяна на статуквото, липса на "ясна визия", при опонентите и т.н.

Последните два абзаца обаче са поразителни, затова ги поместваме изцяло и без корекции:

"Ръководният екип на министерството няма друга задача и друга цел освен една - да приведе българското здравеопазване в съответствие с изискванията на времето и да постигне основните стандарти в европейските страни. ИЗВЪРШВАНЕТО НА ТОЗИ, ИСТОРИЧЕСКИ ПО СВОЕТО ЗНАЧЕНИЕ, ПРЕЛОМ ИМА КЛЮЧОВО ЗНАЧЕНИЕ, ЗАЩОТО УКРЕПВА ЕДИН ВАЖЕН СЕКТОР НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ.

Ръководството на МЗ е със съзнанието за своята висока отговорност и е убедено, че българското здравеопазване има нужда от задълбочен дебат на експертна основа и от решителни действия за промяна, а не от политически мотивирани акции."




Борисова: Апартаментът ми не е болница, няма конфликт

Фирмата на мъжа й не правела клинични проучвания
С пренебрежение подмина обвиненията за конфликт на интереси към себе си здравният министър Анна-Мария Борисова вчера. Атакува я БСП, тъй като съпругът й Стефан Кривошиев се оказа съсобственик на фирма за клинични изследвания. Тя е регистрирана на адреса, където министърката живее.

Обвиненията на левицата дойдоха, след като министерството предложи при включването на стари медикаменти в позитивния лекарствен списък да се правят задължителни клинични изпитвания. В момента такива се изискват само за новите лекарства. Според БСП това ще облагодетелства лично министерското семейство.

Анна-Мария Борисова обаче обвини социалистите и говорителя им по темата Мая Манолова в некомпетентност. И подробно обясни разликата между клинични изследвания и клинични проучвания.

„Изследваш нещо, което знаеш. Например кръвна захар, утайка. Това се прави в лаборатория. Проучва се нещо, което не знаеш - как едно лекарство действа, дава ли много странични ефекти", изреди министърката. Фирмата на мъжа й имала отношение само към клинични изследвания. „Тази фирма никога не се е занимавала, не се занимава и в бъдеще няма да има право да се занимава с проучвания. Такива се правят в лечебни заведения. Смятате ли, че моят апартамент е лечебно заведение?", попита Борисова. При избухването на скандала от здравното министерство обявиха, че фирмата не извършва дейност и търговският закон не забранява съвпадение на фирмен и домашен адрес. Оттам напомниха, че Борисова е подала декларация за конфликт на интереси и тя подлежи на проверка.

От БСП атакуваха и решението на министърката шеф на комисията по позитивния лекарствен списък да стане Русанка Ковачева. Тя е съпруга на партньора на Стефан Кривошиев в „Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт". Назначението било заради доказани професионални и морални качества.

Междувременно шефката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова се закани да даде Манолова на етичната заради обвинението, че като шеф на конкурсна комисия е уредила определена фирма да осигури оборудване на русенската болница. Атанасова обаче заяви, че била редови член на комисията като юрист, и другите участници не обжалвали процедурата.




Медсестра точила 200 000 лв. от болница?
НИКОЛАЙ ГРУДЕВ

Главната сестра на хасковската МБАЛ - Славея Славова, е разследвана по обвинение за длъжностно присвояване. Сумата е 200 хил. лв. според данните от досъдебното производство по чл. 282. Вчера апелативният съд в Пловдив потвърди отстраняването й от длъжност, съобщи окръжният прокурор на Хасково Иван Ванчев. Можела да повлияе на събирането на доказателства. Като материалноотговорно лице Славова е нареждала изготвяне на документи с невярно съдържание и въздействала върху комисии, за да спечелят определени доставчици. Сумата от 200 хил. лв. е условна, понеже разследването е на ранен етап. Славова не бе открита за коментар.




Анна-Мария Борисова даде урок по медицина в отговор на обвинение за конфликт на интереси
Съпругът й бил собственик на клиничен център за изследвания, а не за проучвания
"Вие смятате ли, че моят апартамент е лечебно заведение и би могъл да получи статут на такова?" С този въпрос здравният министър Анна-Мария Борисова се опита да отговори на обвиненията на БСП за конфликт на интереси.

Преди три дни червените изнесоха информация, че съпругът на Борисова е съсобственик в център за клинични проучвания заедно със съпруга на Русанка Ковачева. Тя пък е шеф на комисията по позитивния списък с лекарства. Фирмата била регистрирана на домашния адрес на Борисова, твърдят червените.

Преподавателски рефлекс

Отговорът на здравния министър не задоволи опозицията. Вместо ясно и категорично да отрече наличието на конфликт на интереси, тя преподаде на депутатите в парламента урок по медицина и обясни разликата между проучване и изследване. "Проучваш нещо, което не знаеш. Например не знаеш ефекта от едно лекарство - позитивен ли е, дава ли много странични ефекти, кое доминира - позитивното или негативното.

Изследване се прави на нещо, което е известно", разказа Анна-Мария Борисова. И допълни, че фирмата на съпруга й е клиничен център за изследвания, а не за проучвания. "Тази фирма никога не се е занимавала, не се занимава и в бъдеще няма да има право да се занимава с проучвания", каза още здравният министър.

Упорството на опозицията

Въпреки това от опозицията продължават да твърдят, че цялото ръководство на Министерството на здравеопазването е замесено в конфликт на интереси и в корупционни сделки за над 150 млн. лв. Червените изнесоха данни, че заместникът на Борисова по лекарствената политика Гергана Павлова, преди да бъде назначена на поста си, е заемала отговорна позиция в "Софарма Трейдинг". Другият заместник на здравния министър – Иван Миланов, пък натрупал милиони чрез клинични изпитания, които сам си е възлагал като шеф на психиатрична клиника.

Червените искат още обяснения

Червените поискаха обяснение от премиера Бойко Борисов и здравния министър Анна-Мария Борисова и по скандала с доставката на медицинска апаратура.

В момента една фирма, която е доставчик на медицинска апаратура, изготвя условията за снабдяване на болниците с такава техника. Според депутата от БСП Ангел Найденов методологията се прави така, че да ограничи достъпа на останалите доставчици до обществени поръчки.



Елена Петкова


Специална кредитна програма „Токуда медика"
Като част от специализирана медицинска корпорация, „Токуда банк" АД обръща особено внимание на взаимоотношенията и обслужването на заведенията от здравната сфера, сдружения на лекари, стоматолози и други. За финансирането на този тип клиенти е създадена и функционира специална кредитна програма „Токуда медика". Кредитната програма „Токуда Медика" включва три кредитни продукта, чрез които се разрешават кредити за оборотни и инвестиционни нужди на лекари, стоматолози, магистър-фармацевти и ветеринарни лекари -в качеството им на физически и юридически лица. Кредитите се разрешават по ускорена процедура и при изгодни ценови условия - лихви, такси и комисионни. Създаден е и специален кредитен продукт „Токуда Пациент", чрез който се предоставят кредити на физически лица за заплащане на медицински разходи към МБАЛ „Токуда Болница София" или ДКЦ „Токуда". И през 2010 г. „Токуда банк" АД подписа Меморандума за разбирателство за кредитиране на земеделските производители и стопани, подали заявление за субсидия до ДФ „Земеделие", за обработваните от тях площи. За кредитирането на земеделските производители действа кредитният продукт „Токуда Агро", който се отличава със сравнително изгодната лихва от 9,90% на годишна база и с финансиране до 100% от удостоверения размер на очакваната субсидия.

През 2009 г. банката сключи Рамково споразумение с Министерството на икономиката и енергетиката за участието й във финансирането на проектите на малките и средните предприятия, за усвояването на средства от структурните фондове на ЕС и по-специално по програмата „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика". Кредитирането на проекти по Оперативните програми на ЕС се извършва чрез кредитния продукт „Токуда Европроект", като се кредитират до 100% от общите допустими разходи по съответния проект.

Банката предлага и кредити за „Малки и средни предприятия" по кредитния си продукт „Токуда Бизнес", както и кредити в японски йени чрез продукта „Токуда бизнес кредит".

По отношение кредитирането на физически лица, освен посочения по-горе кредитен продукт „Токуда Пациент", Банката основно предоставя и следните кредити:

Ипотечен кредит „Токуда Авангард", в размер до 150 000 лева, като средствата по кредита могат да бъдат ползвани за текущи нужди или покупка на жилище.

Потребителски кредит „Токуда Енергоефект", в размер до 50 000 лева, като средствата по кредита могат да бъдат ползвани за заплащане на разходи, свързани с повишаване енергийната ефективност на жилищни сгради.



Повече информация за горепосочените кредитни продукти,както и за други продукти и услуги на „Токуда банк" АД може да бъде получена в офисите на банката и на интернет адрес www.tokudabank.bg.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница