22 декември 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата26.10.2018
Размер344.87 Kb.
#99350
22 декември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Всяко болно дете - директно на педиатър

Касата ще дава повече пари за операциите на далак, бъбрек и уретер
Диана Тенчева

След Нова година всяко болно дете ще може да се преглежда директно от педиатър, т. е. няма да се изисква направление от личния лекар, ако той не е специалист по детски болести (а това е точно така най-вече в малките населени места).

Нововъведението е записано в Националния рамков договор за 2010 г., който вчера пред очите на здравния министър д-р Божидар Нанев подписаха председателят на УС на здравната каса Владислав Горанов, шефът на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов и на зъболекарския съюз - д-р Николай Шарков.

След като парафираха документа след 4-годишно прекъсване, д-р Нанев подари на тримата началници химикалки.

За да се осигури директният достъп до педиатър, за догодина са заложени 3,2 млн. лв. повече за специализирана помощ, или общо 158 млн. лв.

С новия рамков договор се увеличават цените на 32 клинични пътеки. Например за операция на бъбрек и уретер (с голяма и много голяма сложност) от 1 януари ще се плащат не 1342 лв., а 1610 лв. За оперативни процедури върху далак цената скача от 680 лв. на 816 лв. За пациент с остра хронична сърдечна недостатъчност на апаратно дишане на болниците ще се превеждат не 1078 лв., а 1294 лв. А за лечението в интензивно отделение на пациент с комбинирани травми ще се полагат вече не 1392 лв., а 1670 лв.

Въвеждат се и три пътеки за пациенти в кома и будна кома, за които въобще не беше предвидено осигуряване на средства за лечение.

А това вкарваше в борчове големите болници, тъй като животоподдържането е много скъпо, обясни зам. здравният министър д-р Валерий Митрев.




Болница в края на града
Нямаш усещане за болница. Напомня по-скоро някакъв нов модерен университет. Чакалните нямат нищо общо с тягостните редички столове с насядали възрастни хора, а са оформени като кафенета - с масички, кресла и автомати за кафе и закуски.

До тук - Анадолски медицински център, филиал на американския “Джон Хопкинс”, стигаш след няколко разменени мейла, посрещач и шофьор на летище “Ататюрк” и около 40 км през цял Истанбул. Болницата е в азиатската му част, на двадесетина километра след града, а стаите и залите й гледат морето. Заобиколена е с огромни паркинги и прекрасен парк с езерце, кафенета и алеи. За българите работят две преводачки - Кадер и Гюлбахар. И двете - наши момичета. Гюлбахар изрежда загрижено: “Имате среща с проф. Онат, после с проф. Кайхан Енгин, малко сме закъснели, но те ще изчакат, знаят, че сте пътували...” Професорите разпореждат допълнителни изследвания, Гюлбахар проверява - да, и кръвните, и скенерът могат да се направят сега, ако не сте уморени. Часът е вече около 19. След всяка среща (нещо средно между преглед и разговор) или процедура те водят на съответното гише, където няма опашка, и плащаш: 385 турски лири, 1500, 291... Получаваш фактура и пълна финансова разбивка на процедурата.

Подготвят ти план на лечението - ако ще го осъществяваш другаде, си го купуваш.

Едно вливане от химиотерапията във финансовата разбивка е около 20 пункта - еди-колко си милиграма от това - еди-колко си лири, 3 игли - еди-колко си, медицинска сестра - толкова... Всичко е калкулирано, с изключение на отношението.

Рано сутринта кафенетата още не работят, питам момичето на рецепцията къде е автоматът за кафе. Излиза иззад преградата, повежда ме любезно по коридорите, пред автомата категорично не ми позволява да извадя монетите си, задвижва го с магнитна карта. Какво кафе искате? - подава ми го и с усмивка ме връща при изходната точка. Боже, на какво го дължа?! На това, че не съм в България...

След всяка от срещите съответният професор пише обобщение на впечатлението си и своето мнение за диагнозата. После всички правят консилиум, разглеждат старите и нови изследвания и дават общо становище за диагнозата и лечението. Цялата документация получаваш в превод на английски.

В болницата има сериозен международен отдел, идват пациенти от над 60 държави. По коридорите и в градината често се чува българска реч. Идват предимно болни с тумори.

Хотелът “Йелкенкайа”, който ти е резервирала болницата, се намира на около 7-8 км, в селце на брега на морето - Байрамоглу, нещо като вилна зона, и не е скъп - 65 евро на стая за двама.

В клуб на българите и нещо като сборен пункт обаче се е превърнал ресторантът “Месале” в центъра на селцето. Обзаведен уютно и не “по селски”, ресторантът е с атмосфера, предлага вкусна храна, персоналът е повече от дружелюбен. Но това не е единствената причина - собственикът Кенан определено има слабост към българите.

Поназнайва руски и още при второто идване посреща българите като приятели. И някак неусетно сметките започват да стават все “по-тънки” - като за свои. Научава бързо проблемите и диагнозите и можеш да чуеш репликата: “О, госпожата отиде на процедура с Кибернайфа, но след два часа ще дойде да обядва тук...”




Сменят аортна клапа през бедрото

Четирима пациенти в тежко състояние преди броени дни бяха върнати към нормален живот чрез супермодерна терапия, извършена от лекарите от университетската кардиологична болница “Св. Екатерина”. Това съобщи пред “Труд” директорът й проф. Генчо Начев.

Болните се нуждаели от смяна на аортна клапа. При трима от тях това станало с помощта на катетър, който бил въведен през... бедрената артерия. А при четвъртия - през върха на сърцето с помощта на много малък разрез в областта на гръдния кош обясни проф. Начев. Той уточни, че този съвременен метод у нас се прилага единствено в болница “Св. Екатерина”, а в света - все още в ограничен брой страни.

Как се извършва модерното лечение? Както казахме, с катетър се достига до аортната клапа и се поставя клапна протеза.

И четиримата пациенти са добре, състоянието им е стабилно и бяха изведени от реанимация още на следващия ден след интервенцията, обясни д-р Диана Трендафилова от “Св. Екатерина”. Тя сподели, че един от болните - 69-годишният Стоян С. от Бургас, е бил изписан на втория ден след лечението.

Специалистите обясниха, че определени заболявания поразяват аортната клапа. Най-често това са: ревматизъм (точно това е причината при спасените пациенти), възпалителни болести, ендокардит, както и възрастови промени. А при пациенти над 80 години рискът от традиционната (отворена операция) е много голям. Затова модерното лечение им гарантира безболезнено, безкръвно и щадящо връщане към всекидневието. Избягва се оперативната травма, дългата упойка, всички последствия на поставянето на изкуствено сърце-бял дроб, а болничният престой е много кратък.

За новата терапия най-подходящи са пациенти с дегенеративна аортна стеноза. Простичко казано, това означава, че с годините клапата се е стеснявала и се стига до недостиг на кръв към всички органи. С времето се развива тежка полиорганна недостатъчност (сърдечна, бъбречна, мозъчна и др.). Състоянието на тези болни е сериозно и някои лекари дори се въздържат да правят каквито и да било прогнози за здравето им. И тяхната преживяемост. Ако аортната клапа не бъде подменена до 3-5 години, увредените хора умират.

“Въпреки че терапията е много скъпа (около 50 000 лв.), ние имаме уверението на Министерството на здравеопазването, чеот фонд “Високи технологии” разходите, които сме направили, ще бъдат покрити”, каза проф. Начев. Той е категоричен, че за него, както и за екипа му, е по-важно да бъде в крак с новостите в областта и да лекува българския гражданин както европееца.

Да няма разлика в качеството на медицинската помощ. Спасени чрез новата технология у нас вече са 15 души, добавиха от “Св. Екатерина”.


Лечебните заведения подписват с НЗОК до 20 януари

Листа на чакащите и за болниците

Въвеждат задължителен преглед за бременните
Догодина ще има листа на чакащите, прогнозира вчера шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Заедно с колегата си д-р Николай Шарков от зъболекарския съюз и шефа на здравната каса Владислав Горанов те подписаха вчера официално новия Национален рамков договор за 2010 г. Правилата вече ще са еднакви за всички, коментираха доволните съсловни организации. Здравният министър го преподписа.

Достъпът до специалист ще е лимитиран и догодина, а направленията не стигаха и през тази, коментира д-р Райчинов. Затова очаквам да се появят листи на чакащите както за преглед при специалист, така и за болниците. Само че пациентите, които могат да изчакат, вероятно вече ще получават по-качествено лечение, смята той.

Здравното министерство обяви, че е вдигнало цените на 32 клинични пътеки, които досега са били сериозно подценявани. Това е водело до свръххоспитализация и преразход на средства, освен това е изкривявало здравната статистика, коментира зам.- министър Валерий Митрев. През 2010 г. за първите десет дни престой в болница ще плащаме пак по 4,80 лв., след 11-ия обаче вероятно цената ще се промени. Целта е пациентите да не се държат по-дълго от нужното и ако трябва, да се превеждат в болници за долекуване, коментира д-р Райчинов.

С новия договор се въвежда задължителен първичен преглед при специалист за бременни и хронично болни, което значително ще улесни достъпа им до лечение, коментира още шефът на БЛС. Освен това децата и младежите до 18 г. ще бъдат преглеждани безотказно от педиатър, а докторите ще вземат за прегледа им с 2 лв. повече. Специалистите зъболекари също ще получават с 10% повече за лечението на децата в социални домове, за работа в старческите или домовете за хора с увреждания.

Според НРД районните каси ще сключват договори с лечебните заведения за извънболнична помощ до 15 февруари, а с болниците - до 20 януари 2010 г. За работа с НЗОК те не се нуждаят от акредитация, но са длъжни да осигурят денонощен прием или транспорт на спешни пациенти до друга болница. Самите болници вече ще работят с делегирани или прогнозни бюджети, които ще се коригират на 3 месеца. Те ще поставят таван за приходите им от НЗОК, но пък болните няма да се връщат, коментира зам.-министър Валерий Митрев. На видно място ще се обявят таксите, както и основният пакет, гарантиран от НЗОК.
Касата поема и будната кома

Клинична пътека вече ще има и за лечение на хората в будна кома, обяви вчера д-р Валерий Митрев. Годишно към 20 човека получават подобна диагноза. В новия вариант на Наредба 40 са предвидени 12 нови пътеки, като 3 от тях са за най-тежкото лечение в реанимацията. Болниците вече ще приемат по каса и пациенти с имунодефицитни заболявания, деца с дихателна недостатъчност чрез механична вентилация или с полиорганна недостатъчност. Също така от 2010 г. здравната каса ще плаща и за 16 пътеки за долекуване и 3 за продължително лечение. Няколко от старите пътеки пък са отпаднали.




Линейките на косъм от спиране
По празниците линейките служат за всичко - от спешен случай до случай на тежък махмурлук.Силвия Николова 22 Декември, 2009 Линейките са на косъм от спиране, нямат пари за бензин. Центровете за спешна помощ в страната привършват лекарствата, бинтовете и марлите. Напълно възможно е на много места хората да останат без спешна помощ точно по празниците. Това съобщи д-р Юрий Торнев - директор на Центъра за спешна помощ София-област.

На практика населението може да остане изобщо без медицинска помощ по празниците, тъй като от 23 декември до 4 януари болниците спират плановите операции, а джипитата излизат в отпуск.

С близо 30 млн. лева задължения приключиха финансовата година на 19 декември 28-те центъра за спешна медицинска помощ в страната. Борчовете са към доставчиците не само на горива, но и на лекарства, медицински консумативи, отопление, електричество и вода. По думите на д-р Торнев само центърът за София-област е натрупал 300 000 лв. дългове. Той е с 13 филиала, обслужващи население от 260 - 280 хиляди души в селища, разположени на голяма територия. Някои от тях като селата над Своге са труднодостъпни. Засега с незначителни и непросрочени задължения е само центърът за спешна помощ за София-град. Кризата и нас засегна, но се надяваме линейките да не останат в гаража точно по празниците, коментира неговият директор д-р Георги Гелев. От седмица шофьорите на линейки в останалите центрове увещават бензинджиите да им зареждат резервоарите на вересия. Караме я на просия и лично обаяние с надеждата, че няма да ни врътнат кранчето, каза д-р Торнев. Проблемът ни е ясен, имаме воля да го разрешим благоприятно. Въпрос на време е, коментира за "Монитор" д-р Ивиан Бенишев - завеждащ дирекция "Спешна помощ и медицински дейности" в здравното министерство. .


Глобиха шеф на спешната помощ за смъртта на професор
Д-р Георги Гелев Директорът на центъра за спешна помощ в София-град д-р Георги Гелев е глобен с 400 лв. заради смъртта на професор. Това съобщиха вчера от Комисията за защита от дискриминация, която наложи санкцията. По случая КЗД се е самосезирала по доклад на члена на комисията доц. Благой Видин. Става дума за смъртта на преподавателя по фотография в НАТФИЗ проф. Румен Георгиев. Според неговите близки спешната помощ е отказала да изпрати линейка. От комисията заявиха, че медицинският специалист Елена Янкова-Георгиева, която е служителка в центъра, не е положила усилия да осигури реанимобил заради напредналата му възраст, което е форма на дискриминация.

Вероятно ще обжалвам решението пред Върховния административен съд, но ще реша това, след като се запозная основно с решението на КЗД, коментира наказанието си пред "Монитор" д-р Гелев.




Бургас залага на частни инвестиции
КАЛОЯНА ЖИВКОВА

Община Бургас ще заложи на публично-частното партньорство в бюджета за следващата година. Повечето от планираните проекти ще бъдат реализирани от инвеститори. Сред очакваните приоритети са стартът на строежа на болница в „Меден рудник", реконструкцията на Морската градина, реновирането на мостика на централния плаж, както и реализирането на зоната за обществен достъп на пристанище Бургас.

"Бюджет 2010 на община Бургас ще бъде близък до тазгодишния - в рамките на 164-165 млн. лв. Това ще е базата минимум, на която ще стъпим. Дано има допълнителни приходи от европроекти", каза председателят на комисията по бюджет и финанси към общинския съвет Диана Йорданова. През януари догодина ще се проведат обществените обсъждания на бюджета, а по всяка вероятност през февруари той ще бъде гласуван от местния парламент.


Бързата работа на новия екип върна вярата на хората, че нещата се променят

Шестте диагнози на здравеопазването ни

За родното ни здравеопазване и най-вече за неговите субекти - пациентите, изминаващата 2009 г. е знакова, но не с епохални медицински открития, нито с края на многострадалната реформа в сектора, а с нещо твърде обикновено. Но и твърде героично - българинът оцеля, и то в относително добро здраве, като цяло въпреки финансовите неблагополучия на болничната и доболничната помощ,  паричната кахърност на общопрактикуващите лекари и неизбежността  човек да плаща кеш, на четири очи и, разбира се, без разписка всеки път, когато се наложи. С което нашенецът доказа за пореден път, че каквото и да се случи в този сектор, по-точно да не се случи, той оцелява и ще оцелява. Защото е роден с имунитет да остава жив напук на всички неблагополучия в болниците и дори в спешната помощ.



1.  Учениците пак без доктори

2009 г. започна с твърде амбициозното намерение на група червени депутати да върнат лекарите в училищата - инициатива, която приеха радушно и родители, и учители, още повече че България е единствената страна в Европа, която е имала свои лекари в школата още от 1930 г. Проектът докторите да се грижат за децата ни тази година обаче отнапред бе обречен на провал, тъй като основната му вносителка - червената депутатка д-р Ива Станкова, не успя да осигури финансирането му. На някои места докторите все пак се върнаха в училищата. Това обаче стана срещу хонорар, събиран от родителите.



2. Между ябълката и чипса

Сякаш да замаже фиаското на училищното здравеопазване, екипът на бившия здравен министър се зае със здравословното хранене на подрастващите. Само за два месеца група експерти написа Наредба за ученическото хранене, с която от бюфетите бяха изхвърлени чипсовете, сухите пасти, тестените изделия, включително и баничките, газираните напитки и шоколадите, и бяха заменени с плодове и сандвичи с пълнозърнест хляб. Поне на книга. На практика обаче собствениците на лавки категорично отказаха да зареждат с по-скъпи храни, на които децата не налитат и от които печалбата им е нулева. Действащите бюфети спазиха наредбата за здравословното хранене на децата в училище, докато отминаха проверките



3. Засечка в “ин витро”

Месеци преди началото на учебната година, докато още вървеше дискусията чипс или ябълка в голямото междучасие, стана ясно, че парите във фонда за асистирана репродукция са свършили. Предвидените през април 20 млн. лв. за стимулиране на жени за зачеване по метода ин витро в края на юни вече липсваха. От което стана ясно за пореден път, че въпреки усилията на партията столетница бебета от въздуха не се пръкват. Страстите се уталожиха едва през октомври, когато сегашният министър-председател Бойко Борисов се срещна лично с двете сдружения „Зачатие" и „Искам бебе" и им съобщи, че средства въпреки кризата са осигурени. Нещо повече, дни преди края на годината, депутатите от 41-вото народно събрание гласуваха изричен текст в Кодекса на труда, който забранява на работодатели да уволняват жени, които са се подложили на процедурата асистирана репродукция.    



4. Скандалът с лечението в чужбина

Оказа се обаче, че не само фондът за зачеване ин витро, но и фондът „Център за лечение на деца в чужбина" е напомпан повече с обещания, отколкото с осъществими възможности. Независимо че бившите управляващи бяха обещавали твърде много и на неосъществените майки, и на тези, които имат деца с тежки здравословни проблеми и увреждания. Истината за широко прокламирания фонд „Център за лечение на деца в чужбина" лъсна в края на ноември. Оказа се, че десетки деца и юноши чакат с месеци, дори години (фондът бе създаден през януари 2005 г.) своя шанс да бъдат изпратени на лечение в чужбина. Причината в случая се оказа не в липсата на пари, а в тяхната наличност. По-точно във волята на шепа чиновници да придвижват в срок документите на децата. Протакане на някои случаи с месеци, дори година, рефлектира върху здравето на малчуганите. Впрочем резултатите от проверка на Сметната палата за цялата дейност на фонда от 2005 до 2008 г.  показаха, че в правилника му няма упоменати никакви срокове. Заради цялата тежка машина и поднормативно разписана безотговорност (правилникът на фонда не посочва не само конкретни срокове, но и отговорници) в края на всяка финансова година фондът връщал в хазната неусвоени средства. Само за 2008 г. те са били в размер на 5,8 млн. лева. Експресни оставки и уволнения след одита на Сметната палата мобилизираха оцелелите чиновници. Спецкомисия, назначена от сегашния здравен министър д-р Божидар Нанев, започна изготвянето на конкретни правила за работа на фонда с конкретни срокове и отговорности. В резултат на затягането на дисциплината за по-малко от месец фондът успя да подготви документите и намери подходящи клиники в чужбина за лечението на 15 деца, за терапията на други десетина той подсигури водещи чуждестранни хирурзи, които ще оперират малчуганите у нас в началото на 2010 година.    



5. Безхаберието с трансплантациите

Гръмна  и поредният скандал с болни, за чийто живот всеки ден също е от значение. Новата директорка на Изпълнителната агенция по трансплантациите д-р Теодора Джалева разкри, че от създаването на структурата преди 10 години досега в нея безметежно са си живуркали служители без необходимото медицинско образование, но пък за сметка на това с претенцията да бъдат експерти.   Здравният министър Божидар Нанев пък сформира специализирана комисия, която започна работа на бързи обороти, за да може агенцията да заработи нормално през 2010 г. Същевременно Министерството на здравеопазването договори лечението и трансплантациите на болни български граждани във водещи клиники в Европа, а за някои от тях покани специалисти в България. Личната ангажираност на премиера Бойко Борисов към проблема на хората, нуждаещи се от трансплантация, и бързата работа на новия екип на МЗ върна вярата на хората, че нещо в здравеопазването наистина се променя. Близките на починали при катастрофи и злополуки започнаха с малко по-голяма охота да дават съгласие органите на техните близки да продължат живота на някой нуждаещ се. Емблематичен пример за това станаха родителите на 9-годишния Дилян, който загина при падане от крепостта Царевец във Велико Търново през август. Сърцето му продължи живота на 6-годишния Мартин.



6. Бъркотиите с лекарствата

През цялата 2009 г. обаче лекарствата по т.нар. позитивен лекарствен списък, в който влизат всички медикаменти, отпускани напълно безплатно или с голямо намаление на пациентите, останаха на дневен ред както на стария екип на здравното министерство, така и на екипа на министър Божидар Нанев. Скоро след като той застъпи на поста, се оказа, че предшественикът му Евгений Желев и по-точно старият състав на споменатата комисия, чийто състав бе гласуван от кабинета "Станишев", е проявил твърде голяма щедрост, но само на хартия. Тя включи куп скъпи медикаменти в списъка на безплатните лекарства точно в средата на годината, без за тях да има предвидени средства. От този популистки предизборен похват си изпатиха и тогавашните управници, но най-вече болните. Бъркотията с медикаментите нажежи страстите до крайност. Краткото време до изборите не успя да ги уталожи, но остави на следващия екип в МЗ да вади горещите кестени от огъня. Как ще бъде решен той, ще стане ясно в началото на 2010 г.




Лекарите подписаха с НЗСК новия рамков договор
Националната здравноосигурителна каса, Българският лекарски съюз и Българският зъболекарски съюз подписаха рамковия договор за 2010 г., ста­на ясно вчера. Новият договор се сключва за първи път от три годи­ни. Документът пре­движда през следва­щата година да се уве­личи цената на профи­лактичния преглед на децата до 18 години от 5,30 лв. на 7,70 лв. Цел­та е да се засили вни­манието на общопрактикуващите лекари върху здравето на де­цата. За посещение при личния лекар паци­ентите ще плащат по 2,30 лв. Общо за зъболечение през следва­щата година са предви­дени 91 млн. лв.

й мобилни екипа помагат на бездомни в столицата




БЛС: Предвиждаме листи на чакащи за болнична помощ

800 хил. лева по-малко отпускат за направления за възрастни, децата - без лимити за педиатър
През следващата година достъпът до болници и до специалисти ще бъде затруднен и очакваме да има листи на чакащи. Това заяви вчера в Министерството на здравеопазването председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов след подписването на Националния рамков договор (НРД) за 2010 г. Договорът бе ратифициран от управителните съвети на БЛС, Българския зъболекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Той бе преподписан и от министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев. „Причината за листата на чакащи са недостатъчното финансиране, рестрикцията в броя на направления при специалист, както и известната неяснота при сключването на договори с болниците“, коментира Райчинов. Той припомни, че за 2010 г. с 800 хил. лева са намалени средствата за направления за следващата година. Председателят на БЛС обясни, че проблемът ще засегне възрастното население и напливът ще бъде за добрите болници, които може да нямат възможност да поемат всички пациенти. По отношение на тримесечните делегирани бюджети на лечебните заведения Райчинов заяви, че те ще се определят изцяло от НЗОК. „Твърдо се надявам, че тези делегирани бюджети няма да бъдат окончателни, защото никой не може да предвиди колко и какви заболявания може да има“, допълни Райчинов. За 2010 г. се предвижда да отпадне акредитацията като изискване за сключване на договор със здравната каса, но всяка болница, която иска да работи с обществения фонд, ще е задължена да публикува списък с консумативите, които не се покриват с публични средства и цените им. „Не бих могъл да кажа, че това е добрият договор, този, който лекарите биха искали да сключат, защото той не е особено променен в сравнение с предишните“, каза още Райчинов.

През следващата година децата ще имат неограничен достъп до педиатър, за което са заложени допълнително 4 млн. лева. „За болничната помощ също ще има допълнителни стимули за лечение на деца, които ще бъдат подписани с анекс през 2010 г.“, коментира здравният министър д-р Божидар Нанев.

Детското здравеопазване ще бъде приоритет и при денталната помощ. „За нас този договор е добър, защото специализираната детска помощ започна да се откроява“, заяви председателят на БЗС Николай Шарков. Общо за дентални дейности през 2010 г. са предвидени 91 млн. лева.

През следващата година НЗОК ще плаща по-високи цени по 32 клинични пътеки, сред които урологични, неврологични, кардио пътеки и други. Средното увеличение при тях ще е между 5 и 20%. „Средствата за пътеките ще дойдат за сметка на некоректните хоспитализации, които са около 30-35%“, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. През 2010 г. броят на клиничните пътеки ще се увеличи от 298 на 304. Също така са включени 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Те са за онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания, както и за проблеми на централната нервна система.




Ще има листи на чакащите при докторите

Броят на направленията остава като тази година
Аида Паникян
"Не бих се учудил, ако в скоро време в България се появят листи на чакащите и при специалистите, и в болниците". Това коментира д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС) след подписването на Националния рамков договор (НРД) 2010. Документът регулира отношенията между здравната каса, БЛС, Българския зъболекарски съюз (БЗС) и регионалните каси. До 30 дни след обнародването на НРД в "Държавен вестник" изпълнителите на извънболничната медицинска помощ трябва да подадат документите си. Районните здравноосигурителни каси ще сключват договори с лечебните заведения за извънболнична помощ до 15 февруари 2010 г., а с лечебните заведения за болнична помощ - до 20 януари.

Броят на направленията за догодина най-вероятно ще остане непроменен, достъпът до специалист все още ще бъде лимитиран. Догодина всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър. За целта са заложени допълнително 4 млн. лв. С тази сума парите за извънболнична специализирана помощ за догодина стават 158 млн. лв. Промяна в цените, по които НЗОК ще плаща на специалистите, не се предвиждат. За детско зъболечение са предвидени 91 млн. лв., а на зъболекари, които ще обслужват и социални домове за деца, касата ще плаща 10% повече.

Потребителската такса за посещение при лекар остава и догодина 2,40 лв., а за болничено лечение - по 4,80 лв. дневно до 10 дни болничен престой.

От догодина ще ни лекуват по повече клинични пътеки - 304 вместо сегашните 298, които действат от 2006 г. Сред новите пътеки са тези за вродени имунодефицитни заболявания, на полиорганна недостатъчност и на деца с дихателна недостатъчност чрез механична вентилация. Включени са и 16 нови пътеки за долекуване и 3 за продължително лечение. Те са за онкологични, сърдечносъдови и белодробни заболявания, както и при проблеми на централната нервна система. Ще се увеличат и цените на 32 клинични пътеки с 5 до 20%. Повече от 8 години цените на тези пътеки не са променяни. Като цяло бюджетът за болнична помощ през 2010 г. е 708 млн. лв. като в оперативния резeрв са предвидени още 125 млн. лв. Промени в медико-диагностичните дейности и лекарствата не се предвиждат. Към договорите с лечебните заведения ще се изисква и обявяването на достъпно място на дължимите потребителски такси и лицата, освободени от тях. Ще се обявяват и дейностите извън основния пакет, гарантиран от НЗОК.




Наша лекарка с приз от конкурс за красота

Д-р Ваня Александрова стана „Мисис Интелигентност Глоуб 2009" в Братислава и е сред 10-те най-хубави омъжени жени на планетата
Д-р Ваня Александрова стигна до полуфинала на све­товния конкурс "Мисис Глоуб 2009" и така се класира в Топ 10 на най-красивите омъжени жени на планетата. 30-годишната ендокриноложка от пловдивската многопрофилна болница "Медлайн" спечели титлата "Мисис Интелигент­ност Глоуб 2009" в надпрева­ра, провела се преди дни в Братислава. За най-красива омъжена дама на света меж­дународното жури обяви "Ми­сис Армения", втора е пред­ставителката на Лисабон, следвана от украинка, заела трето място.

"Дефилирах на сцената със самочувствието на високообразована жена със сери­озна професия, създала страхотно семейство", каза д-р Александрова, веднага след като кацна от словаш­ката столица. Със съпруга си - д-р Невен Енчев, управля­ващ съдружник на най-лук­созната болница под тепета­та, от година и половина се радват на прекрасното съвме­стно творение - дъщеричката си Евгения. Лекарката е бла­годарна на българските дизайнерки София Борисова от "Romantika Fashion" и Елена Георгиева от пловдивската модна къща "Diamond" за фантастичните тоалети, с ко­ито я облякоха за представя­нето й в Братислава.

През последната година д-р Ваня Александрова уве­рено застана зад кампания­та "За теб и тези, които оби­чаш", имаща за цел да ин­формира за начините за пре-венция на рака на маточната шийка. Една от 10-те най-красиви омъжени дами в све­та е член и на УС на фонда­ция "Качество на живот", ко­ято организира "Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с детска церебрална парализа" в Пловдив.

Друга наша прочута ле­карка с титла за красота -Румяна Маринова, бе почетен член от интернационалното жури на "Мисис Глоуб 2009".




Лекуват ни по 25 нови пътеки
догодина. Това стана ясно вчера при подписването на новия Национален рамков договор между представители на НЗОК и съюзите на лекарите и стоматолозите. Здравният министър Божидар Нанев също сложи своя подпис. За първи път са включени 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Повечето от тях са в сферата на онкологията, сърдечно-съдовите и белодробни заболявания, както и при проблеми на централната нервна система. Ще бъдат увеличени между 10 и 20% парите за 32 пътеки, обясни зам. здравният министър Валерий Митрев.


Лекари и каса подписаха най-после договор

Броят на клиничните пътеки се увеличава с нови шест
Светлана Желева

Броят на клиничните пътеки, по които болниците ще лекуват пациентите, се увеличава от 298 на 304 през следващата година. Също така са включени и 16 пътеки за долекуване и 3 за болнично лечение. Те са при онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания, както и при проблеми на централната нервна система. По този начин се дава възможност на болниците да осигурят необходимите грижи след активното лечение на пациентите. Това стана ясно на подписването на Националния рамков договор за 2010 г. вчера между НЗОК, лекарския и стоматологичния съюз. Новият документ се подписва за първи път от три години насам.

Цени

Увеличени са цените на 32 клинични пътеки, по които болниците са работили с непроменен ценоразпис през последните осем години. Догодина децата ще имат неограничен достъп до педиатър. За тази цел са заложени допълнително 4 млн. лв. Цената на профилактичния детски преглед вече ще се заплаща от касата по 7.70 лв. вместо досегашните 5.30 лв. Потребителската такса при личния лекар остава 2.40 лв., или 1% от минималната работна заплата. За дентална помощ са предвидени 91 млн. лв., като зъболекарите специалисти ще получават 10% повече за услуги, които предоставят в домовете за деца.



Новост

Всяка болница, която иска да сключи договор със здравната каса, ще трябва да осигури 24 часа в денонощието възможност за прием на спешни пациенти. Всеки пациент при изписването си вече ще получава пълна разпечатка с всички разходи за неговото лечение.




Здравната каса пое още 22 диагнози
Здравната каса започва да плаща болничното лечение на вродени имунодефицитни заболявания, на полиорганна недостатъчност и на деца с дихателна недостатъчност. От 298 клиничните пътеки догодина стават 304, добавят се и 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Те са при онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания и при проблеми на централната нервна система.

За първи път от 3 г. под национален рамков договор се подписаха представителите на НЗОК и на съюзите на лекарите и зъболекарите. По този начин се дава възможност на болниците да осигуряват нужните грижи след активното лечение за пациентите. Пътеките ще дадат финансова възможност и за преструктурирането на определени болници от такива за активно лечение в клиники за продължителни грижи.

На изписване от болница всеки пациент задължително ще получава подробна разпечатка с всички разходи за своето лечение. Болниците ще работят и с делегирани бюджети, които задават определен таван на приходите им по каса. Те ще могат да се коригират на три месеца според преминалите пациенти.

Както "24 часа" писа при обсъждането на договора, догодина всяко дете ще има неограничен достъп до педиатър. За прегледа няма да се иска талон.

Договорът предвижда и повече направления за прегледи в сравнение с 2009 г. Потребителската такса за пациента не се променя. За посещение при общопрактикуващ лекар хората ще плащат, както и в момента, по 2,40 лв. (24часа)


ОТ ЯНУАРИ С РАМКОВИЯ ДОГОВОР
Нов преглед без пари за бременните

Децата до 18 с постоянен достъп до педиатър
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Обстоен безплатен диагностичен преглед ще се прави от акушер-гинеколозите на всяка бременна, която дойде при тях, от 2010 годи­на.

Това е заложено в но­вия рамков договор, който бе подписан вче­ра от съсловните орга­низации на лекари и зъ­болекари, НЗОК и ми­нистъра на здравеопаз­ването д-р Божидар Нанев.

Първичен диагности­чен преглед без пари ще се прави от специа­лист и на хронично бол­ните, съобщи д-р Цве­тан Райчинов, шеф на лекарския съюз. Чрез тях ще се осъществи всичко необходимо като диагностика.

Положение

Досега при хронично болните специалистът е бил длъжен да ги праща за продължително наб­людение без този първи­чен преглед. Вече преди диспансеризация той ще е длъжен да ги преглеж­да.

При бременните поло­жението е същото. В мо­мента джипито праща бъдещата майка с талон да се запише при акушер-гинеколог, който не прави първичния прег­лед. С промените в дого­вора лекарят ще извър­шва целия обхват дей­ности, необходими като

диагностика.

Пари

От 2010 г. всички до 16 години ще имат право на постоянен неограни­чен достъп до педиатър.



Държавата вече ще плаща по 7,70 лева на джипитата за профи­лактичен преглед на де­те. Сега сумата е 5,30 лева. Целта е да се за­сили вниманието на джипитата върху здра­вето на малките.

Здравната каса ще плаща и по шест нови клинични пътеки. Те са за имунодефицитни за­болявания, полиорганна и дихателна недостатъчност при децата. До­бавени са още 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Те са за онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания, за проблеми с централната нервна система, например будна кома.

Всяка болница с дого­вор с НЗОК ще трябва да сложи списък с консума­тивите, които касата не плаща. Пациентите пък ще получават разпечат­ка при изписването си с всички разходи за лече­нието си.


Болниците ще осведомяват кои услуги са безплатни

Клиниките ще дават отчет на пациентите от какво и за какви пари са ги лекували
НОВОСТИ

Догодина ще има и нови 16 клинични пътеки, 3 от които за реанимация, а останалите за долекуване. С него се очаква да се занимават болниците, които не успеят да сключат договори за друго лечение. Ще се увеличат и цените на 32 пътеки, съобщи зам. здравният министър и член на УС на касата Валерий Митрев. Става дума основно за лечение, което не е било добре финансирано досега и е карало болниците да приемат повторно пациенти или да надписват.

Клиниките ще работят с тримесечни делегирани бюджети. Ако свършат парите предсрочно, от касата ще търсят решение, обясниха от МЗ. Според лекарския съюз това ще доведе до листи на чакащи.
Здравната каса ще се опита да сложи малко ред в нерегламентираните плащания в болниците догодина. От 2010 г. лечебниците ще са длъжни да обявяват на видно място услугите и консумативите, които не се плащат от здравната каса, предвижда националният рамков договор между НЗОК и лекарския съюз, подписан вчера.

При изписване всеки пациент задължително ще получава детайлна разпечатка с всички разходи за неговото лечение, включително и колко струва всяка дейност извън платените от НЗОК услуги. Освен това при постъпване и изписване от лечебното заведение при поискване хората ще получават информация за вида и обхвата на оказаното лечение.

Доста изследвания и манипулации и редица консумативи не се поемат от здравната каса и за тях плащат болните. Рядко обаче те правят разлика между искани на ръка пари и легално плащане за лекуването. Целта е тепърва тази граница да е по-ясна, така че и болните да знаят дали и на кого да се жалват, а клиниките да не искат пари на ръка.

Това не е първият опит да НЗОК да ограничи нерегламентираните плащания. Преди 2 години бяха въведени декларации, в които всеки пациент при изписване пишеше дали са му искани пари и за какво. От касата обаче така и не отчетоха декларации, където болните да са написали, че са им искани суми нерегламентирано.

Догодина, за да сключат договор с касата, болниците ще трябва да отговарят на силно завишени критерии, отколкото сега. Те ще трябва да осигуряват 24 часа в денонощието възможност за прием на спешни пациенти, за всяка клинична пътека - лекари специалисти на основен трудов договор, да разполагат с нужната апаратура и клинична лаборатория на своя територия, а не да ги подсигуряват чрез сключването на външни договори. Лечебниците ще трябва да отговарят и на медицинските стандарти. Не е ясно колко точно болници няма да успеят да се вместят в изискванията, последно здравният министър Божидар Нанев каза, че те ще засегнат около 100 болници.

Бюджет 2010 е като една от приказките на Шехерезада

Финансовият план на държавата за тази година не уцели приходите "само" със 7.5 млрд. лева, а за догодина са заложени кухи числа, които ще се поправят в крачка.
Еквилибристиката с цифри не е просто нещо, но очевидно финансовият министър Симеон Дянков няма проблеми с нея. Само за седмица той се опита да убеди обществото, че натрупаният за 2009 г. дефицит в хазната от 500 млн. лв. всъщност не е минус, а плюс, че коледните добавки за пенсионерите ще дойдат от икономисаните бонуси на чиновниците, че кризата ще свърши на 1 юни 2010 г. и пр. После се оказа, че нещата са доста по-различни. Както правилно отбеляза премиерът Бойко Борисов по време на едно от първите заседания на кабинета: "Разхождат се едни милиони от една папка в друга и май сме на път съвсем да се оплетем в тях".

Заблуда №1 - големият успех с дефицита

Обявявайки за голям успех дефицита в бюджета от 500 млн. лв., Дянков забърка такава каша от думи и цифри, от която излезе, че народът ще разпусне предколедно с пари, които всъщност ги няма. 88 млн. лв. от липсващите пари ще получат земеделците, 150 - 170 млн. лв. - строителните фирми, близо 30 млн. лв. - пенсионерите и пр.

За какво всъщност става дума? Вместо 32.5 млрд. лв. приходи, колкото бяха заложени в бюджета на Пламен Орешарски, през тази година хазната реално ще събере около 25 млрд. лв., тоест разминаването между паралелната вселена, в която пребиваваше предишното правителство, и реалността възлиза на около 7.5 млрд. лв. Буферите, с които се хвалеше Пламен Орешарски и които уж щяха да запълнят дупката - към 4-5 млрд. лв., всъщност се оказаха крайно недостатъчни. Както я беше подкарал кабинетът "Станишев" към средата на годината - приходи с 1.1 млрд. лв. по-малко от 2008 г., а разходи - с 2.5 млрд. лв. повече, хазната щеше да завърши не просто с дупка, а направо с кратер - около 2.5 млрд. лв. минус.

Не може да се отрече, че новият финансов министър бързо и решително спря кранчето, като през август оряза към 1.2 млрд. лв. пари на министерства, общини и агенции. И обяви, че почва сериозна борба с контрабандата. По същото време премиерът Бойко Борисов започна да твърди, че всяка събрана стотинка от мафията ще се разпредели на бедните.

През последните месеци обаче за всеки, който следи внимателно цифрите, беше кристално ясно, че дефицитът от около 500 млн. лв. на годишна база е много упорит - той не намалява и просто няма как да се стопи до края на декември. Може би заслугата на Симеон Дянков е в това, че удържа дефицита в тези рамки, но от това не произтича, че тези 500 млн. лв. могат да се раздадат, защото става въпрос за напълно виртуални пари. Хазната завършва на приемлив дефицит не благодарение на суперсъбираемостта на данъците, а главно заради поголовното рязане на разходи. Това вече го усетиха земеделците, които не си получиха навреме субсидиите, майките, чиито детски бяха забавени, учителите, които усетиха свитите бюджети, и фирмите, които търпеливо чакат да си получат средствата от обществени поръчки и от задържан ДДС.

Заблуда №2 - борбата с мафията вкарала в хазната 500 млн. лв.

Какви точно са успехите в борбата със сивата икономика, не е много ясно, тъй като финансовото министерство не е излязло с нито една страница анализ по въпроса. Засега властта заслужава похвала само за това, че се е заела да чисти Авгиевите обори в митниците и НАП. Може би за постигане на истински успехи трябва да сме търпеливи, но така или иначе до момента няма такива. Дори напротив - Центърът за изследване на демокрацията съобщи преди дни, че нелегалната част от пазара на алкохол, цигари и горива не само не намалява, но се увеличава. Цифрите говорят, че "белият" пазар на цигари се свива с по 1% всеки месец от средата на лятото насам. Дори според източници от митниците тази година законната търговия с цигари вече се е свила с поне 10%. Въпреки увеличения акциз и увеличеното потребление на тютюн, т. г. агенцията ще събере с около 300 млн. лв. по-малко по това перо в сравнение с м. г. Срещу тези цифри Дянков излиза с нещо като приказките на Шехеразада - бизнесмени из цялата страна го уверявали, че имат увеличение в продажбите, което било сигурен сигнал, че контрабандата се свива.

Заблуда №3 - бюджетът за 2010 г. вече е ясен

Това, което депутатите приеха посреднощ на 2 срещу 3 декември, не е реалният държавен бюджет за догодина. Защото какво означават обясненията на управляващите, че след 1 януари болниците ще си харчат постарому, независимо че средствата им са с 300 млн. лв. по-малко от 2009 г.? От това не става ясно ще се правят ли реформи в тази област или не. А и как да разбираме обстоятелството, че парите за детски надбавки и други социални плащания са разчетени до средата на годината, най-много до октомври 2010 г., но през второто полугодие ще се търси дофинансиране? Всички тези уговорки и неясноти в бюджета за 2010 г. са плод на увереността, че кризата ще свърши по средата на годината и след тази дата ще потекат стотици милиони към хазната над планираното. Т.е. финансовото министерство е направило бюджет на надеждата - може би икономиката на Западна Европа ще се възстанови бързо, може би износът ни ще се съживи веднага след това и може би заетостта у нас ще се увеличи почти едновременно с тези две събития.

Истински държавен бюджет има, когато сметката за приходите и разходите е реална и не залага отклонения от порядъка на плюс-минус стотици милиони и дори милиарди, както се случи с плана за 2009 г. По принцип законът за бюджета у нас дава в ръцете на финансовия министър завидно широка власт да си прави каквито си пожелае фокуси с парите на държавата. Малцина знаят например, че МФ прави над 700 корекции годишно на бюджета чрез т. нар. корекционни писма, които не са и публични. Това го казва не кой да е, а Сметната палата, която всяка година призовава МФ да ограничи промените в държавните сметки, но това така и не се случва. Бюджет 2010 обаче явно ще бие всякакви рекорди в това отношение и тепърва наяве ще излязат скритите му плюсове и минуси. Станишев сбърка сметката "само" със 7.5 млрд. лв. Дай боже, догодина по това време грешката да не е още по-голяма.


Здравната каса ще плаща за повече болести

Увеличават се направленията за специалист
Повече направления за преглед при специалист, пряк достъп на децата до педиатър и по-качествено лечение в болниците. Това е записано в Националния рамков договор (НРД) за 2010 г., който беше подписан вчера от здравната каса, лекарите, стоматолозите и министъра на здравеопазването. Документът, който определя правилата за работа в сектора, е първият от три години насам.

Основните промени в НРД са свързани с болниците. От догодина здравната каса ще работи само с лечебни заведения, които отговарят на стандартите за съответната специалност и осигуряват 24-часов прием и лечение, а също и транспортиране до други клиники, ако се налага. За сключване на договор ще се изисква съвременна апаратура и специалистите да са на основен трудов договор. По този начин пациентите ще се лекуват по-добре, от по-добри доктори, заяви председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов.

Според него обаче предвидените тримесечни делегирани бюджети за болниците може да доведат до листи на чакащите. Всеки пациент задължително ще получава разпечатка при изписването си с всички разходи за лечението. В клиниките пък ще има списъци с услугите, които се плащат от болните.

През следващата година се увеличава броят на клиничните пътеки, като са включени 16 нови за долекуване и 3 за продължително лечение.

Те са за онкологични, сърдечно-съдови, белодробни заболявания и на централната нервна система. Така някои лечебни заведения ще могат да се преструктурират в болници за долекуване и да оцелеят. Отделно се увеличават цените на 32 клинични пътеки, заради които сега лекарите приемат в болница пациенти по два-три пъти, за да си покрият разходите, тъй като цените не са променяни осем години.

Новият НРД предвижда децата до 18 години да имат неограничен достъп до педиатър. За да се засили вниманието на джипитата върху здравето на непълнолетните, се увеличава от 5.30 лв. на 7.70 лв. цената, която касата ще плаща за профилактичните прегледи. Детското здраве е приоритет и в денталната помощ, като непълнолетните ще имат право на един преглед и четири дейности, а на зъболекарите ще се плаща повече.




Пазарът на частни здравни услуги порасна с 30% за година
Весела Николаева

Над 30% годишен ръст на пазара по доброволно здравно осигуряване показва статистиката на Комисията за финансов надзор към края на октомври. Близо 33 млн. лв. са общо събраните премии в сектора, а платените обезщетения са 17.35 млн. лв., с едва 4 на сто ръст спрямо същия месец на миналата година.

Най-сериозен ръст в обезщетенията има при "Други болнични пакети" и при извънболничната медицинска помощ – съответно с 25 и 16%. С над 50% обаче са паднали плащанията по стоматологични услуги, като това е единственият пакет, в който има намаление на премиите.

При всички останали има ръст в привлечените средства, повече от 60% е той за болничната и извън болничната помощ и услуги, свързани с битовите условия.

Тези две услуги държат над една трета от пазара на доброволни здравни услуги, а още една трета е за "Други здравноосигурителни пакети". Услугите, свързани с битови условия, имат най-малък дял от едва 1.5% и това е една от причините за силния им ръст, тъй като те тръгват от много ниска база.

Основната част от пазара на частно здравно осигуряване се крепи на корпоративните договори, които компаниите сключват за своите служители.

Индивидуалното осигуряване все още е много слабо разпространено по няколко причини – от една страна, цените на дружествата към единични клиенти са много високи – проверка показва, че в няколко дружества за извън болнична помощ, без да се покриват всички услуги от нея, цените са от 300 до над 1000 лв. на човек. В момента на пазара са регистрирани 20 фонда, а 13 имат пазарен дял над 1%.


На опашка за болница

Всяко детe c неограничен достъп до педиатър от Нова година
Болниците ще работят от 1 януари и с делегирани бюджети, които задават определен таван на приходите им по каса. Така вероятно догодина ще осъмнем с листа на чакащите за прием в болница, алармира председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов при подписването на Националния рамков договор за 2010 г. Финансовите тавани ще могат да се коригират на всеки три месеца в зависимост от притока на пациенти, контрираха от касата. Лекарите обаче се притесняват, че това ще доведе до опашки за болниците. За сметка на това пък през следващата година всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър, за което са заложени допълни­телни 4 млн. лева.

През следващата година всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър. Това стана ясно след подписването на На­ционален рамков договор за 2010 г. вчера за първи път от три години насам. До­кумента подписаха предста­вители на Управителните съ­вети на Националната здравноосигурителна каса, Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз, както и здравният ми­нистър д-р Божидар Нанев. Той посочи, че осигурява­нето на качествена болнич­на помощ и поставянето на акцент върху детското здра­веопазване са сред основ­ните приоритети в догово­ра. Във връзка с прегледи­те при педиатри са зало­жени допълнително 4 млн. лв. Така реално средства­та, които са осигурени за извънболнична специализи­рана помощ през следва­щата година, стават 158 млн. лв, или с 3,2 млн. лв. пове­че, отколкото през тази го­дина. По този начин се оси­гуряват и повече направле­ния за прегледи в сравне­ние с 2009 г. Промяна в це­ните, по които НЗОК ще плаща на специалистите, не се предвиждат. Зъболекари­те специалисти ще получа­ват с 10 % повече за услу­гите, които предоставят в домовете за деца. Няма да има редукция и на пакета с безплатни услуги за младе­жите до 18 години. Общо за дентални дейности през следващата година са пред­видени 91 млн. лв. В договора се посочва още, че през следващата година се увеличава цената на профилактичния преглед на лица­та до 18 години от 5,30 на 7,70 лв. Промени в разме­ра на потребителските так­си за пациентите не се предвиждат.

Основната част от промените в работата на здрав­ната каса за 2010 година са насочени в болничната по­мощ. През следващата го­дина всяка болница, която иска да сключи договор със здравната/каса, ще трябва ^а осигурява 24 часа в де­нонощието възможност за прием или транспорт на спешни пациенти до лечеб­ното заведение. За сключ­ване на договор по отдел­ните специалности ще се изисква наличието на спе­циалисти на основен трудов договор в болницата. През следващата година се уве­личава броят на клинични­те пътеки от 298 на 304. Съ­що така са включени 16 пъ­теки за долекуване и три за продължително лечение. Те са при онкологични, сър­дечносъдови, белодробни заболявания, както и при проблеми на централната нервна система. Ще се уве­личат и цените на 30 пъте­ки. Всяка болница, която ис­ка да работи с обществе­ния фонд, ще е задължена да публикува списък с кон­сумативи, които не се пок­риват с публични средства и цените им.

Също така всеки паци­ент задължително ще по­лучава детайлна разпечат­ка при изписването си с всички разходи за негово­то лечение. Болниците ще работят и с делегирани бю­джети, които задават оп­ределен таван на приходи­те им по каса. Те ще могат да се коригират на всеки три месеца в зависимост от притока на пациенти. Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов обясни, че това може да доведе до формирането на листи на чакащите за прием в бол­ниците.



zdrave.net
След пауза от 4 години лекари, стоматолози и каса подписаха НРД 2010
Бойко Бонев
НРД 2010 вече е факт, след като днес бе подписан от председателя на управителния съвет на здравната каса Владислав Горанов, от председателя на УС на БЛС д-р Цветан Райчинов и от председателя на УС на БЗС д-р Николай Шарков. Договорът бе преподписан от здравния министър д-р Божидар Нанев. Предстои НРД 2010 да бъде публикуван в „Държавен вестник”, като документите за сключване на договорите с изпълнителите на извънболничната медицинска помощ ще се подават в 30-дневен срок след обнародването му. Според разписаните изисквания директорите на РЗОК ще разглеждат подадените документи и ще сключват договори с лечебните заведения за извънболнична помощ до 15 февруари 2010 г., а с лечебните заведения за болнична помощ – до 20 януари 2010 г. В същото време всяка болница, която иска да сключи договор със здравната каса ще трябва да осигурява 24 часа в денонощието възможност за прием или транспорт на спешни пациенти до друго лечебно заведение. За сключване на договор по отделните специалности ще се изисква и наличието на специалисти на основен трудов договор в болницата. Освен това лечебните заведения ще трябва да разполагат с нужната апаратура и да имат клинична лаборатория на своята територия. Към договорите с лечебните заведения за болнична помощ ще се изисква и обявяването на достъпно място на дължимите потребителски такси и лицата, освободени от тях. Ще се обявяват и дейностите извън основния пакет, гарантиран от НЗОК.
Председателят на УС на БЛС д-р Райчинов коментира, че в новия НРД има известни подобрения, но те не са много. Според него те ще се усетят най-добре при достъпа до медицинска помощ на децата. През следващата година всяко дете ще има неограничен достъп до педиатър, като за целта са заложени допълнително 4 млн. лв. Увеличава се и цената на първичния профилактичен преглед на лица до 18 г. от 5.30 лв. на 7.70 лв.
Според д-р Райчинов в болничната помощ има както рестрикции, така и известни подобрения. Рестрикциите са свързани главно с делегираните бюджети, които ще бъдат коригирани на всеки три месеца в зависимост от потока на пациентите. Ако дадено лечебно заведение надвиши границите на делегирания бюджет ще трябва да подаде сигнал до РЗОК, където ще търсят начин за разрешаване на проблема, става ясно от документа. Според договора няма да бъде ограничаван обоснования прием на пациенти. На директорите на лечебните заведения ще бъде разрешено да правят вътрешно пренасочване и управление на средствата си. Според д-р Райчинов очакванията са договори с касата да подпишат тези лечебни заведения, които предложат качествена медицинска услуга. Тези, които не отговарят на изискванията за качество, ще трябва да намерят други пътища на развитие, добави той.

Зам.-здравният министър д-р Валерий Митрев отбеляза, че в новия НРД има увеличение на цените на 32 клинични пътеки, които не са били променяни вече 8 г. Увеличението е между 10 и 20%. Председателят на УС на БЗС д-р Николай Шарков пък обясни, че с 10% са увеличени цените за детската дентална медицина и оралната хирургия.



Още една победа за здравната реформа на Обама
Здравната реформа на американския президент Барак Обама прескочи ключово препятствие в Сената, съобщават световните информационни агенции. С 60 на 40 гласа – точно колкото бяха необходими, за да се прехвърли бариерата – Сенатът гласува за прекратяване на дебатите по законопроекта, което разчисти пътя за окончателен вот преди Коледа. В подкрепа на законопроекта късно през нощта гласуваха всичките 58 демократи и двама независими сенатори.

„Ще приемем този проект преди Коледа и това ще е един от най-хубавите коледни подаръци, които този Конгрес някога е правил на американския народ”, заяви сенаторът демократ Том Харкин. Републиканците пък бяха единни в гласуването си срещу проекта.


Въпреки това среднощният вот е ключова победа за Обама, който обяви здравната реформа за един от приоритетите си. Новият закон трябва да осигури здравно покритие за около 30 милиони американци, които в момента са извън системата. За първи път здравните осигуровки ще станат задължителни за почти всички американци. За хората с ниски доходи ще се осигурят субсидии, а работодателите ще бъдат стимулирани да осигуряват служителите си чрез данъчни облекчения за малкия бизнес и наказания за големите компании. Частните осигурители пък няма да имат право да отказват договори на хора с вече съществуващи здравословни проблеми.
Преди да бъде приет окончателно, здравният законопроект ще трябва да бъде обединен с втория проект, който беше приет от Камарата на представителите, а спорните моменти трябва да бъдат изчистени. В двете версии на проекта все още съществуват ключови различия – тази на Камарата предвижда държавен здравноосигурителен план, какъвто не съществува в проекта на Сената. Различия съществуват и в начините за финансиране на реформата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница