22 октомври 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата07.05.2018
Размер0.57 Mb.
#67775
  1   2   3   4
22 октомври 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Бойко Борисов: Поехме да изведем България от кризата и го правим
Искам да им кажа на всички тези, които се изказват тези дни, че ние поехме с правителство на малцинство да изведем България от кризата и го правим. Това заяви вчера сутринта премиерът Бойко Борисов пред БНТ. Той коментира и целия спектър от актуални въпроси.
- За частните пенсионни фондове

От 2000 г. се трупат пари. Те не са на тези частни пенсионни фондове, които сега казват, че някой ги национализира. Това са парите на хората. 2006, 2008, 2009 г., преди да дойдем ние, тези частни пенсионни фондове трябва да си поемат и да си плащат пенсии на т. нар. категорийни работници. Обаче, като дойде годината за плащане, те все не са готови. За първи път в пенсионната реформа нещо радикално се прави и се прави така, че системата от днес да бъде балансирана до 2032 година. Да има спокойствие за пенсиите на хората.


- За президента Георги Първанов

Когато е трябвало частните пенсионни фондове да започнат да си плащат пенсиите, те са го отлагали, а сега Първанов казва да правим радикални реформи - ето правим ги. Първанов да не се прави, че сега влиза в политиката, той е конструкторът на тройната коалиция.


- За средствата за здравеопазване

За първи път всичко, което се събира от здравна вноска, отива за здраве. И по споразумението с лекарския съюз, точките, които сме поели като ангажимент, се изпълняват в пълния й обем. Обикновено е редно, когато подписваш с някого споразумение, да отидеш при него и да го скъсаш пред него и да му кажеш кое не е изпълнено, какво точно. Радикални действия в здравна реформа се правят в момента от министър Константинов. Така че искам още веднъж да уверя лекарския съюз и лекарите и пациентите - парите за здраве за първи път отиват само за здраве. Това са 3 милиарда и 5 милиона лева.


- За имущественото и финансовото състояние на Цветан Цветанов

Няма неизяснени въпроси, нямам никакви съмнения.


- За Иво Прокопиев и медиите

Подкрепата, която получаваме, е безпрецедентна - от Европа, от Америка, от Русия, ако щете, и тя изнервя вече до полуда представители и лидери на политически партии, да не говорим за опозицията и много други, които... точната дума - са свикнали да си лафят или свикнали са да печелят на гърба на хората. И сега, когато вече седнах да се занимавам, защото започнаха да ме дразнят тези представители на политически партии или на медии, които, разбира се, нямат нищо общо със свободната журналистика, защото те са пряко зависими от корпоративните интереси на техните собственици. Нищо общо нямат със свободната журналистика. Те са пряко, да речем вестник “Сега”, пряко се спонсорират от посредника за газа между България и Русия. Пряко “Овергаз” плаща на този вестник, каза Борисов.

Борисов назова и в. “Дневник“, като се обърна към водещия: “Вие цитирахте вестник, който е на Иво Прокопиев. Който също е точно там заинтересован“.


БЛС: Болниците ще работят по време на протестите
Никоя болница няма да спре работа по време на протестите, планирани от лекарите. Това заяви вчера главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков, който присъства на официалната церемония по встъпването в длъжност на новия омбудсман Константин Пенчев. Той обясни, че пациентите ще бъдат приемани, като се дава приоритет на спешните случаи. Ленков коментира още, че са изпратени съобщения до всички 28 районни колегии на лекарския съюз и се очаква до края на седмицата обратна информация каква е готовността за протестни действия. Лекарите дадоха едномесечен срок на правителството да изпълни исканията им. Той ще започне да тече от началото на ноември. От съюза ще внесат исканията си в Министерския съвет до края на седмицата. Главният секретар на БЛС коментира още, че лекарите са представили предложения за бюджет на НЗОК, но те са били отхвърлени. Ленков обясни, че с подписването на споразумението с премиера не е било прибързано, защото то е консултирано многократно с лекарските структури и с правителството. Той допълни, че до този момент премиерът не е потърсил диалог със съюза, но и от там също не са го търсили. „Много сме разочаровани от това, че премиерът стана гарант за едно споразумение, което за съжаление не беше подкрепено от правителството“, каза Ленков.


Лекарските протести не спират болниците
Лекарските протести няма да попречат на работата на болниците и те ще продължат да приемат пациенти.

С приоритет ще се лекуват спешните случаи, увери д-р Димитър Ленков от лекарския съюз. От съсловието са изпратили писма до 28-те регионални колегии каква е готовността им за протести и стачни действия. Едномесечният срок, който те дават на правителството, за да изпълни шестте им искания, започва да тече от началото на ноември. До края на седмицата ще внесат предложенията си. Лекарите са представили вижданията си за бюджета на здравната каса за 2011 година, но те били отхвърлени. Съсловието реши да поднови подготовката за протести в сряда, като обсъждат идеята те да протекат съвместно с тези на синдикатите.




Лекар отказа смъртен акт
Възрастен жител на провадийското село Славейково починал, но личният лекар Джаби Амбурса отказал да издаде смъртен акт.

Медикът с 15 години стаж се усъмнил, че смъртта на дядото е естествена, писа в. „Народно дело". „Целият бе в синини, по шията му имаше кръвоизливи. Близките му твърдят, че е боледувал, а аз този човек не съм го виждал от 4 години. Прекалено много бързаха да го заровят в дъжда", обясни лекарят. Доктор Амбурса заяви, че старецът починал в 21,45 ч във вторник, а само 15 минути по-късно близките му вече звънели на вратата му и искали смъртен акт. Цяла нощ роднините пращали есемеси на Амбурса и бързали да се снабдят с документа. Тогава медикът решил да изчака до сутринта, когато щял да съобщи в полицията. Заради това лекари от Съдебна медицина - Варна, ще вземат трупа за аутопсия, резултатите от която ще покажат дали Амбурса е бил прав.




Премиерът: Президентът да не се прави, че сега влиза в политиката
Лекарите да лепят споразумението и да се връщат, призова Борисов
Президентът да не се прави, че сега влиза в политиката, заяви вчера премиерът Бойко Борисов по повод съветите на Георги Първанов, че трябва да се правят радикални реформи.

"Когато е трябвало частните пенсионни фондове да започнат да си плащат пенсиите, те са го отлагали, а сега Първанов казва да правим радикални реформи - ето, правим ги", отговори задочно Борисов на коментара на държавния глава. Премиерът напомни, че от колебливото правителство на президента Първанов, вместо да започнат да изплащат още през 2006 г. пенсиите на категорийните работници, са заявявали, че не са готови и не могат.

Борисов отрече обвиненията, че преминаването на средствата от професионалните пенсионни фондове към НОИ е национализация. Той обясни, че парите не са на дружествата, а на хората, които ще протестират под неговия прозорец. "Това са парите на хората, които са си внасяли вноските. От 2000-та година се трупат пари. Те не са на тези частни пенсионни фондове, които сега казват, че някой ги национализира, това са парите на хората", каза Борисов пред БНТ. Той припомни, че във въпросните фондове имат високи режийни разходи и ако от 1 януари започнат да плащат на рано пенсионираните миньори, както е по закон, те могат да дадат максимум по 50 лева на месец. В същото време учителският пенсионен фонд, който е към НОИ, има 104% ликвидност и работи перфектно.

Борисов похвали и новия здравен министър Стефан Константинов, който също правел радикални реформи в здравната реформа.

Премиерът отново заяви, че парите за здраве ще отиват за здраве.

"Те са три милиарда и пет милиона лева. Това са огромни пари, ясно и точно е определено къде отиват", каза Борисов. По повод скъсаното от председателя на БЛС споразумение с правителството премиерът заяви, че когато подписваш с някого споразумение, е редно да го скъсаш пред него и да му кажеш какво не е изпълнено. "Аз имам принцип, като късат споразумението, после да го лепят и тогава да дойдат при мен", определи условието за продължението на преговорите с лекарите Борисов.

Без да свързва конкретно думите си със заявеното преди ден от "Атака" предупреждение, че може да оттегли подкрепата си към ГЕРБ, Борисов напомни, че ГЕРБ са поели управлението с правителство на малцинство, за да изведат страната от кризата. "Не предупреждавам никой, всяка партия има право да провежда своя политика, но ако те искат да вкараме България в криза при безпрецедентната подкрепа от Европа и на прага на "Шенген", да правят политическа криза", добави премиерът.
Бойко и Путин се разбраха за “Южен поток” по телефона

До 15 ноември т. г. ще бъде създадено руско-българско смесено дружество, което ще се заеме с разработката на техническо-икономическата обосновка на българския участък на газопровода "Южен поток". За това са се разбрали в телефонен разговор премиерът Бойко Борисов и колегата му Владимир Путин, съобщиха от пресслужбата на руското правителство вчера. Новината бе потвърдена и от българската правителствена информационна служба. Двамата министър-председатели са обсъдили изпълнението на междуправителственото руско-българско споразумение по проекта "Южен поток", което бе сключено през януари 2008 г.

Преди седмица председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер беше в София и заяви, че газ за Европа по "Южен поток" ще потече в края на 2015 г. След разговор с премиера Борисов той съобщи, че е постигнат сериозен прогрес в преговорите за газопровода.

Разисквани са били и други въпроси от двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Обсъдена била и темата за "привличане към проекта на компании от трети страни, които са най-компетентни в сферата на атомната енергетика в света".
Бавария ни подкрепя за Шенген

България може да разчита на подкрепата на провинция Бавария за присъединяване към шенгенското пространство, заяви премиерът на Свободна държава Бавария Хорст Зеехофер след срещата си с Бойко Борисов. Зеехофер е лидер на баварската партия Християнсоциален съюз (ХСС) и депутат в Бундестага. Премиерът на Бавария, заяви, че е впечатлен от постиженията на България. Аз ценя високо и изпитвам респект от начина, по който Вие провеждате вашата политика и това, което сте постигнали в сферата на финансовата и икономическа политики и в областта на сигурността - борбата с корупцията и организираната престъпност, заявил Зеехофер.

Подобна подкрепа ни амбицира да бъдем още по-добри и да осъществяваме всички наши цели, сред които и членство на страната ни в шенгенското пространство през 2011 г., каза пък Борисов.


Здравната каса с 550 млн. лева повече догодина
Силвия Николова

Националната здравноосигурителна каса ще разполага с 550 млн. лв. повече през 2011 г., които ще влязат в разходната част на бюджета й. Това всъщност са парите, които досега се заделяха за т.нар. голям резерв в БНБ, което повече няма да се прави, съобщи вчера здравният министър д-р Стефан Константинов и подчерта, че вече е подписал това разпределение на средствата. Очаква се до няколко дни то да мине на подпис в Министерския съвет. Предвижда се обаче 340 млн. лв. от бюджета на касата догодина да бъдат насочени към Министерството на здравеопазването, каза още д-р Константинов. С тези средства ведомството ще се разплаща с фирми и доставчици на консумативи, лекарства, лекари и друг медицински персонал при лечението на пациенти с психични заболявания, засегнатите от ХИВ вируса и развилите вече болестта СПИН, туберкулозноболните, както и за разплащания в сферата на спешната помощ. Подписаният от Константинов вариант на бюджет на НЗОК е същият, който предложи и финансовият министър Симеон Дянков на тристранката във вторник. Заради него шефът на лекарския съюз скъса споразумението с правителството и призова докторите на протест.

Предвижда се за следващата година бюджетът на касата да е 2,6 млрд. лв. Очаквам обаче пари и от държавата, така че в крайна сметка средствата ще бъдат в размер на 3,5 млрд. лева, обясни Константинов.


Рейтинг за ВУЗ ще мери и болниците
Ще закриват специалности, които бълват безработни
ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА

Рейтинговата система за университетите може да бъде използвана и за класиране на болници и общини. Това обяви вчера образователният министър проф. Сергей Игнатов.

Официалното представяне на новата форма на проверка на висшите училища ще бъде в началото на ноември. Благодарение на системата ще бъде ясно всичко за всеки университет. Дори и за реализацията на завършилите студенти, защото цялата страна е „вързана" с Националния осигурителен институт.

Можем да кажем в кои специалности какъв е процентът на безработица и в определен специалност възпитаниците на кои университети са без препитание,

обясни министърът. Тези, които бълват безработни, нямали бъдеще.

Информацията ще се актуализира непрекъснато, защото ще се отчита всяка промяна, която всъщност ще размества пластовете.

Още 20 млн. ще има в бюджета за догодина за дофинансиране на новоприетите студенти. Със спестяванията на ведомството ще се създаде фонд за модернизацията на висшето образование. Още 20 млн. ще има и за средното.


Онколожката, за която болните вдигат бунт
Доцент Константа Тимчева стана лекар на 2010 година след 30 години борба с рака. Номинирана е и още за човек на годината
Две години след безпрецедентно публично признание от пациентите, онколожката доц. Константа Тимчева получи и най-голямото отличие на колегията - лекар на година. Призът естествено я радва, но най-голямо удовлетворение изпитва от благодарността на болните и техните семейства. След 30 години в медицината знае, че това е и най-истинското мерило за успеха й срещу коварната болест.

Поканата за церемонията по награждаването я сварва в подготовка за голям конгрес в Китай, където е избрана да чете лекция за рака на млечната жлеза

Наистина не очаквах отличието на българската колегия, казва лекарката и всички, които я познават, вярват, че е точно така. Приема го като признание и чест за екипа, с който работи. Моят принос не е личен, това е приносът на колектива на лечебното заведение, в което съм се изградила като специалист, са думите, с които благодари за приза.

Онколожката е сред най-добрите специалисти у нас. Не случайно е национален консултант по медицинска онкология (химиотерапия). Член е на нюйоркската Академия на науките и консултант в Международния институт по онкология. Представител е на България в Европейската асоциация по онкология. Член на Европейската асоциация за изследване на рака и на Балканския онкологичен съюз. Автор на множество научни публикации. Изнесла е стотици лекции, предала е опит на десетки колеги, дала е надежда и грижи на хиляди болни, минала е през безброй битки с бюрокрацията. Излезе с достойнство и от скандала с клевети и интриги, който събра безпрецедентен пациентски митинг в нейна защита през 2008 г. Тогава беше направен необоснован опит за закриване на Клиниката по химиотерапия. Болните застанаха зад лекуващия си лекар и заедно защитиха правото си на професионална и човешка отзивчивост. Доц. Тимчева и сега продължава да ръководи клиниката и да се бори с най-жестоката болест на съвременния свят. Натоварващата и чувствата всекидневна битка за живота на пациентите е трудна, но още по-изтощителни са условията или по-скоро липсата на условия за наистина модерно здравеопазване.

Рак не е присъда без право на обжалване, казва на пациентите си химиотерапевтката, когато се срещнат за първи път. И заедно се изправят срещу болестта. Всяка победа презарежда докторката да застане до поредния пациент и убедено да му предаде вярата си.

Химиотерапията е една от най-бързо развиващите се области в медицината, казва онколожката.

Любовта към професията и благодарността на болните осмисля живота. Сили ми дава и подкрепата на семейството, простичко обяснява решимостта си докторката. Свикнали са на голямата й ангажираност, денонощното звънене от колеги и пациенти.

В професията ще влезе още една д-р Тимчева.

По трудния път тръгва и дъщеря й Калина - първокурсничка по медицина във Франция. Защо там ли? Учи се много, трудно е, но пък дипломата е със 100 процента покритие, решило семейството. Дарбата на момичето в рисуването отваряла врати за изява и в изкуството, но в крайна сметка надделява предизвикателството да облече бялата престилка.

Между следване в журналистическия факултет и партийна работа разделя времето си баткото Росен.

Запален активист е на ГЕРБ в Сапарева баня, живее с местните проблеми и даже оставя на заден план дипломирането си, загрижена е взискателната и към себе си, и към близките си лекарка. Приятелите й се шегуват, че е натаманила нещата така, за да минават с едно празнуване на Цветница. Всъщност първия път изборът бил на кума. После някак естествено майката решила, че благозвучното име Калина е тъкмо за дъщеря й. Така големият пролетен празник преди Великден наистина става важна дата в семейния календар. Иначе в графика на онколожката няма много почивни дни - дори отпуските си не може да използва пълноценно, жалят я колегите й в клиниката.

Слуша класическа музика - Григ, Бетховен, но все по-често, докато работи на компютъра. В малкото свободни дни обича да ходи във фамилната къща в провинцията. Приятно ми е да си подредя градинката, да си засадя цветята, да се грижа за

тях и да им се радвам, но тези часове винаги са изключение, непретенциозно обяснява доц. Тимчева.

„Въпреки че е голям лекар, нещо повече дори от лекар на годината, тя без изключение се държи естествено, можеш да кажеш всичко и да ти отговори човешки, затова и пациентите я ценят и й имат доверие", разказва емоционално млада докторка от клиниката.

Днешната доцентка не е попаднала случайно в тежката специалност. Още като студентка по медицина се записала в първия кръжок по онкология, трупала опит при най-опитните професори. Задължителните навремето 3 г. разпределение изкарва в Дупница. Дава дежурства и в „Бърза помощ" и там за първи път си дава сметка, че

с излизането от университета ученето не приключва

Трупа знания, кара аспирантура в Москва, защитава дисертация и следва най-добрите в специалността. Сега учи младите край себе си на тънкости и хъс. Има какво да им каже - почти целият й професионален път е ожесточена битка с рака. От 1985 г. е неизменно в националната онкологична болница, а от 2001-а е началник на Клиниката по химиотерапия. Където хората влизат с последна надежда и често си тръгват стабилизирани.

Като особена ценност пази специалното отличие на асоциацията на онкоболните

Тази година е номинирана и за престижната награда „Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет. „За проявена човешка и лекарска доблест в защита на онкоболните си пациенти и за отдаденост към всеки пациент."

Цялостната визия за осъвременяване на организацията на здравеопазването е добра - казва проф. Тимчева. - Но бавните темпове на реализиране на реформата разколебават оптимизма. Административните трусове и честите смени на екипи връщат периодически нещата в изходно положение. Заради спецификата на системата всеки нов министър има нужда от няколко месеца, за да се ориентира. Дано вече се пристъпи към решаване на проблемите. Хубаво е, че профилактиката и лечението на рака са приоритет в здравната стратегия на ГЕРБ. Надявам се и на по-добро финансиране. Клиничната пътека в момента -165 лв., нищо не покрива. Спешно трябва да се изчистят и проблемите с лекарствата на онкоболните. Механизмът за получаването им е остарял, тромав и в крайна сметка неефективен. А забавянето на лекарства може да направи приемането им безполезно.




Борисов хвана цаката на Лекарския съюз
Докато БЛС и премиерът си играят на доброто и лошото ченге, здравната система отдавна е в действителна стачка
Янина Здравкова

Колкото по-често се разиграва театърът "Лекарският съюз плаши с протести", толкова по-бутафорен става. Само тази година сценката се случи минимум три пъти с неизменно един и същ резултат - БЛС обявява готовност за протести, премиерът Бойко Борисов привиква ръководството му, обещава нещо - обикновено повече пари, протестът се отменя. Минава месец, от обещанието - ни вест, ни кост, и започва подготовка за нови протести. Борисов отново се появява на сцената, обещава още повече, изпълнява още по-малко и пак започват протести. Последните са насрочени за след няколко дни, така че в момента чакаме поредното обещание на премиера.

При последния си цикъл играта дори загрубя. Лекарският съюз подписа споразумение с премиера, финансовия и здравния министър, което беше анонсирано като пакт, който ще осигури повече пари за здравеопазването догодина. За всеки, който го е чел, обаче беше ясно, че там не пише нищо подобно. Единственото, което предвиждаше то, беше догодина НЗОК да не трупа излишък, т.е. държавата наистина да осигурява 4-те милиона пенсионери, деца, бедни и чиновници, а в замяна на това 1.4 млрд. лв. от резерва на здравната каса, трупани от вноски 10 години, да отидат в общия фискален резерв и с тях да се покриват други дефицити, например за хеликоптери и гориво на МВР.

Да оставим настрани въпроса кой точно е лекарският съюз, че да разрешава в споразумение без юридическа стойност целево събирани пари на всички граждани да бъдат похарчени за друго. И че той просто е използван от кабинета за легитимация на крайно несправедливо и опасно решение. Това споразумение беше поредният хитър ход и на двете страни, който позволява театърът да продължи. Първо, хората от ръководството на БЛС обявиха, че председателят Цветан Райчинов е подписал споразумението на своя глава, а те не са одобрявали прехвърляне на резерва на касата. След това Райчинов установи, че повече пари за касата няма да има, публично скъса споразумението и поиска оставката на Симеон Дянков (защо ли неговата, след като друг беше гарантът по споразумението...). Премиерът пък каза, че никого не е лъгал - докторите искали парите за здраве да отидат за здраве и те ще отидат за здраве. Тоест - дори и да има повече пари в бюджета на касата, увеличението ще отиде в бюджета на здравното министерство, т.е. като цяло парите не са повече, а цялата работа е просто счетоводна операция - вместо от централния бюджет МЗ ще получи пари от здравни вноски, които същият този бюджет плаща за деца и пенсионери.

И сега трябва да повярваме, че лекарският съюз е проумял тази работа едва оня ден? И най-накрая се е убедил, че с преговори и диалог нищо не става, та най-сетне ще започне протести, защото и за децата е ясно, че Борисов се плаши единствено и само от това да не го харесват? И какви точно протести ще започне?

Истината е, че лекарският съюз не може да организира истински протести, и ръководството му го знае много добре. На някакъв етап от играта го е разбрал и Борисов и чисто и просто използва БЛС, за да представя и легитимира обществено решения и грешки на правителството като поискани от "лекарите". Просто лекарите нямат нищо общо с организацията, в която са длъжни да членуват, и отдавна не я припознават като своя. Докторите си гледат своя си бизнес, дори и когато парите не достигат. Някои вземат рушвети от пациенти, други играят с фармацевтични компании и фирми за медицински консумативи, трети работят като луди на няколко места, четвърти мамят здравната каса. Естеството на професията им е такова, че по един или друг начин те няма да останат без пари, и затова бедни доктори в общия случай няма. Да, БЛС може да изкара за ден-два шепа свои активисти, които да повисят за час пред болниците. И толкова. До масово спиране на работата няма да се стигне, защото за всеки лекар това значи по-малко пари.

Цялата формула е сбъркана. Българският лекарски съюз е съсловна, а не синдикална организация. Смисълът на подобни организации не е да симулират преговори с властта за пари, които дори не успяват да извоюват, нито да организират протести - това е работа на профсъюзите. Целта на една съсловна организация е тя, вместо държавата, да регулира вътресъсловни отношения - правила за добра медицинска практика, етични норми и т.н. БЛС отдавна е загърбил тази си роля и играе като посредник между лекари и управляващи, при това на страната на управляващите. По-изумителното обаче е, че за пари "протестира" и преговаря БЛС, а не пациентските организации, тъй като главните потърпевши от липсата на средства и правила в здравната система са пациентите. Просто защото и те, като лекарите, се оправят всеки сам за себе си, но за разлика от тяхната организация не могат да заплашат с бойкот - например че няма да се разболяват.

И докато бутафорията тече с пълна сила, Борисов си избира втори кадър на БЛС за министър, парите за здравеопазване намаляват, реформа няма, системата затъва до необратими размери, а всеки си протестира поединично. Болниците отказват да лекуват болни, пациентите не смеят да търсят лечение, лекарите или напускат страната, или си го изкарват на пациентите. Този протест обаче няма как да бъде потушен с празни приказки, защото той се случва наистина.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница