26 май 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата21.08.2018
Размер310.73 Kb.
#82286
26 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Болестите на бедните за сметка на нашето здраве
Държавата е изхвърлила извън закона близо 240 000 души. Повечето са безработни и бедни, но по различни причини нямат право на социални помощи. Кой знае защо от тях се очаква сами да си плащат здравните осигуровки. Те, разбира се, не си ги плащат, а като попаднат в болница, лечението им е за сметка на другите, които всеки месец чинно внасят пари в здравната каса. По проблема периодически се говори, но решение - никакво.

Крайно време е ГЕРБ да намери начин да върне изключените българи в здравната система. Достатъчно е да погледне Европа, където за хората, които наистина са бедни, държавата внася осигуровки.

Това ще са пак парите на данъкоплатците. Но поне ще е ясно какво дотира бюджетът и какво идва от здравните вноски на работещите. Така бедните законно ще получат медицинска помощ, а лечението на останалите няма да се влошава.


Който поръчва аутопсията, ще си я плаща
Разходите за съдебномедицинска експертиза ще се плащат от институцията, която е назначила изследването, решиха окончателно депутатите.

ГЕРБ на практика отмени своя идея, приета м. г., според която парите за експертизите трябваше да се дават от съдебната власт. В бюджета й няма такива средства, а висшият съдебен съвет не прие наредба, която да регулира плащанията. Това блокира работата на съдебните медици и пари не са им превеждани от месеци. Те заплашиха да спрат работа, което ще блокира разследванията на полицията.




Ранените от Кова Загора са без здравни осигуровки
Държавата остави близо 240 000 трайно безработни на произвола на съдбата

Нито един от десетимата, които бяха посечени и простреляни при масовия побой в Нова Загора, няма здравни осигуровки, съобщи зам.-шефът на болницата в Сливен д-р Хрисант Хрисантов. Това означава, че лечението и престоят им ще са за сметка на лечебното заведение, а разходите са за десетки хиляди левове.

Кървавата касапница в ромския кв. „Шести" в Нова Загора стана заради неосъществени мераци на 19-годишен баща на дете към 14-годишна, също семейна. Рода-та на младежа атакувала с вили, коси и ножове къщата на Ангел Славов, родственик на момичето, който го пазел отженения Ромео. При нападението се завързал жесток масов бой, а Славов извадил пистолет и стрелял наред да се защити.

Пострадалите са част от общо около 1,2 млн. души, които са неосигурени. Данните са на НАП. В момента държавата плаща здравните

вноски на безработните с право на обезщетение, което е между 4 и 12 месеца в зависимост от стажа. За този период те не мислят за данък „здраве". Същото е и с получаващите социални и енергийни помощи.

Но има около 240 000 души, т. нар. трайно безработни, които са извън легалния пазар на труда. В тях влизат: българи, занимаващи се с натурално производство, с което се прехранват, клоша-ри, роми и др. За тях никой не

е предвидил нищо. „Тези хора, както и всеки у нас, са задължени да се осигуряват здравно. Но те не го правят. Затова по закон имат право само на спешна и животоспасяваща помощ", каза Десислава Атанасова (ГЕРБ), шеф на парламентарната здравна комисия. Според колегата й д-р Хасан Адемов (ДПС) може да се върне практиката от 2002 г., при която работещият член на семейството задължително да осигурява неработещия.


Клиниките, които искат допълнително пари от жени, зачеващи ин витро по линия на фонда, вече няма да могат да го правят. Това предвиждат промени в Постановление №25, което гласува правителството, фондът плаща на дамите по 5000 лв. за бебе от епруветка, но в момента лекари им искат и по 5000 лв. отгоре за уж непредвидени разходи.


ГЕРБ отхвърлиха правителствен закон

Нова директива не налага превръщането на здравните фондове в застрахователи
Диана ТЕНЧЕВА Лилия ЦАЧЕВА

фондовете за доброволно здравно осигуряване няма да се превръщат в застрахователи. Това реши парламентът, макар точно обратната идея да бе приета в Закона за здравното осигуряване от Министерския съвет още през януари т.г. Дори и депутатите от ГЕРБ бяха против предложението на правителството, което не получи одобрение и в парламентарните комисии от нито един представител на мнозинството.

Правителството мотивира законопроекта си за промяна на статута на доброволните здравни фондове с изискването на 6 евродирективи и бъдеща опасност ЕК да санкционира България. Много държави, сред които Германия, Ирландия и Дания, обаче получиха отлагателен период за това изискване още през 2006 г. У нас възможността за отсрочката бе изпусната заради сблъсък на лобита в НДСВ и ДПС по времето на тройната коалиция.

„Директива, която влиза в сила от 2012 г. обаче гласи, че в застрахователи трябва да бъдат превърнати тези здравни дружества, които имат над 5 млн. евро годишен оборот, и то в три последователни години. А оборотът на всичките 21 фонда у нас е 40 млн. лв. годишно", съобщи д-р Мими Виткова, шеф на асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване.

Избраници от левицата заподозряха, че резултатът от евентуално превръщане на

фондовете в застрахователи ще обслужи 3 големи чужди застрахователни фирми. Но не назоваха имена. Депутати допуснаха и че по-малките фондове ще изчезнат, защото няма да могат да отговорят на изискванията за уставен капитал, ако трябва да се регистрират по Кодекса за застраховането. В нормативния акт изискуемият минимум е 4,6 млн. лв. или с 2,6 млн. лв. над сегашните изисквания за здравните фондове. Според депутатите, участвали в парламентарните дебати, има голяма разлика между застраховане и осигуряване, затова моделът на застраховане ще ощети пациентите.

Причината е, че здравните фондове контролират как болните българи получават лечение в болниците и също така покриват профилактиката. С промените в закона се предлагаше застрахователите само да изплащат обезщетения, и то след вече настъпило заболяване. Т.е. те невинаги покриват дори сумата на лечението.


Добра заплата се договаря с добра тактика
Иван ДИМОВ

Когато човек си търси работа, особено в България и по време на криза, в повечето случаи всичко се свежда до един въпрос: заплатата. Удовлетворението от работата, желанието да научиш нещо ново и другите по-възвишени усещания около трудовия процес остават само в дебелите книги по човешки ресурси.

Каква заплата очаквате, е и един от първите въпроси, който всеки работодател задава, независимо дали търси общи работници, или системни администратори. Отговорът най-често води до спиране на по-нататъшните разговори. Защо ли? Ако се оцените твърде високо, човекът срещу вас ви зачерква. Ако се подцените, вероятно ще си стиснете ръцете, но после и двете страни ще се ядосвате (вижте текста вляво). Шансът да назовете сумата, която се върти и в главата на работодателя, е твърде минимален, за да си струва да налучкате.

Ето защо повечето практици ейчари (от human resources - човешки ресурси), които в България все още на много места съвсем правилно се наричат „ТРЗ" (труди работни заплати), ще ви посъветват да забавите колкото се може повече отговора насъдбовния въпрос.

Задръжте топката

Ето един добър пример как може да се „продадете" добре. Учителката по английски език М. X. от град Н. получава оферта да зареже сегашната си работа в езиковата гимназия и да се включи в екипа на елитно частно училище. В момента преподавателката си докарва 700 лв. нето месечно и знае, че в частното училище някои нейни колеги вземат чисто 900 лв.

„Колко пари очаквате", пита я директорката на новото място. „Мисля, че ще се впиша във вашия бюджет", отговаря разсеяно учителката. „Не можем да си позволим да ви платим повече от 1100 лв. нето", казва отново директорката. „Това е напълно приемливо за мен. Естествено, плюс хонорари за извънредните часове", приключва сделката учителката.

Какъв е изводът? Ако сте уверени в себе си и знаете какво искате, задръжте топката, докато отсрещната страна изплюе камъчето. Така вие ще сте в по-добрата позиция да преценявате. Звучи като игра на покер. И наистина е така. По-хладнокръвният печели.

За да изиграете картите си успешно обаче, е необходима задълбочена подготовка, защото блъфирането не помага. Първо, хубаво е да разберете колко струвате наистина: дали на предишната ви работа не са ви плащали прекомерно много. Затова говорете с максимален брой хора от вашата професия, за да разберете колко би получавал човек на вашата длъжност. Второ, притисната ли е фирмата да наеме човек като вас: ако например сте кардиолог и знаете, че престижна частна клиника няма нито един добър лекар с вашата специалност, вие сте на ход. Или сте набелязали строителна бригада, на която им липсва перфектният плочкаджия, какъвто сте вие. Трето, съгласни ли ще сте част от парите ви да не бъдат декларирани официално? Да си признаем,

много частници са поне с единия крак в сивата икономика - само част от възнаграждението е на светло, останалото е под масата. А това е важно, ако кандидатът за работа е жена, която смята скоро да ражда дете например.

В повечето случаи в България обаче или ножът е опрял до кокала (нямате работа и прегръщате първата оферта), или сте избрали повечето пари(при-лапал ви е конкурентен работодател, а старият не е успял да ви задържи, защото не може да ви предложи желаното вдигане на заплатата).

Гледайте всички бонуси

Какъвто и да е случаят, опитайте се първо да разговаряте за вашите задължения и кариерно развитие, за експертните знания, които предлагате. По

този начин, щом дойде моментът за уговаряне на заплатата, работодателят ще има по-ясна представа дали ще сте му толкова ценен, та да ви отпусне малко по-голяма месечна надница. Може да реши да ви предложи схема за нарастване на парите след изтичането на изпитателен срок или приключване на определен обем работа.

И помнете: чистата заплата не е най-важна, гледайте всички предимства, които ви предлагат. Ако работодателят ще плаща служебния ви телефон, ако ви даде служебна кола с голям лимит на гориво (при тия цени на бензина какво по-добро!), ако фирмата има бартер с партньори за летни почивки, безплатна частна детска градина или осигурява здравен фонд, може да се окаже, че всички тези бонуси, прибавени към „сухото", ще повишат стандарта ви на живот.


Режат болниците от доплащане за ин витро

Таван от 5 бона за три опита в клиниките
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Пациентите, чиито процедури ин витро се финансират от Фонда за асистирана репродукция, няма да доплащат в болниците. Това реши правителството вчера, като прие промени в Постановление 25.

В момента лечебните заведения могат да получат до 5000 лв. за три опита за оплождане на пациент от фонда.

Често обаче за процедурите се ползват по-скъпи медикаменти, за които хората са карани да си доплащат.

С промените ще се спре практиката болниците да искат допълнителни средства от пациентите, коментираха от здравното министерство. Ако някое лечебно заведение иска повече от 5000 лв. за трите процедури, няма да има право да работи с фонда

При три неуспешни опита и желание за четвърти опит процедурите ин витро се заплащат от гражданите, обясниха от ведомството.

Поне веднъж годишно ще се провеждат планови проверки на дейността на лечебните заведения, които работят с фонда, реши правителството. Целта е да се защитят максимално правата на пациентите, да се повиши контролът над работата на клиниките и да се постигне по-ефективно изразходване на обществените средства.

Директорът на фонда ще бъде длъжен да представя отчет за изразходването на парите за всяко тримесечие, предвиждат още промените. С тях се оптимизира и дейността на обществения съвет към фонда, като се предвижда да се обновява половината от състава му на всеки 2 години. Също така представителите на пациентските организации ще участват в неговата работа безвъзмездно.

Както „Монитор” писа, Фондът за асистирана репродукция бе създаден преди две години. До края на декември м. г. в него са подадени над 10 хил. заявления. През 2010 г. финансово са подпомогнати 4360 пациенти общо с 15 000 000 лева. Една трета от тези случаи са завършили с бременност, от които са родени 648 деца.


Спират доплащането за ин витро, таванът - 5000 лв.
Доплащането за ин витро процедури, които се финансират от “Фонд за асистирана репродукция”, вече няма да бъде възможно. Това се направи с промени, които Министерството на здравеопазването предложи в Постановление № 25 за създаването на фонда. Публикуваме мнения по темата от интернет форумите. Редакцията на „Монитор” не носи отговорност за изказаните коментари. Използван е форумът на dir.bg.
ФИЗИЧЕСКОТО ЗДРАВЕ И МАНТАЛИТЕТЪТ:

11 000 на забременяла жена и 23 000 лева за родено бебе - е сметката. Ако жените не пушеха и се хранеха здравословно, цифрите на нормално родените българчета щяха да са двойно по-големи, а в краен случай - инвитрото по-евтино на родено дете. Боклукът, който ядем, ниското здравно образование и неразбирането на здравословния начин на живот са причина за самоощетяване на хиляди майки и бащи. Просто общество сме. Иначе винаги е добре да се помогне за раждането на едно българско бебе.

Дедо Либен:

Хубаво говориш за жените, но забрави да споменеш за мъжете - защото 50% от стерилитета се дължи на мъжките проблеми, а не на пушенето и нездравословното хранене при жените.

Smile:

Проста сметка показва, че младите с репродуктивни проблеми са от т.нар. „чернобилско поколение”. Не случайно има толкова много хора с подобни проблеми. Естествено, това не означава, че вина нямат и боклуците, които ни продават за храна, както и различните облъчвания и замърсената среда, в която живеем.



Как какво?

Инвитрото е лукс за богати. Това е скъпа процедура. Такива са само за животоспасяване. Дала си 10 лева здравна вноска, а точиш 10000. Къде го има това? Като не можеш да имаш деца, осинови (което е за твоя сметка), ама не искаш, нали? Не искаш да гледаш циганче, а си уж много хуманна.

Cooper:

Относно ин витрото винаги ми е било любопитно следното обяснение -Ами то никога не се получава от първия път??????Ами то тогава да се плаща само успешния резултат. Иначе по 10000 лв. за проба направо се чудя как въобще някога успяват да си свършат работата до край. Докторите задминаха мутрите от 90-те години. А за зъболекарите направо не ми се говори....

Пирожката:

У нас няма пари за животоспасяващи операции, от които зависи дали някой ще живее и умре. Не е ли по-разумно натам да се пренасочат всички налични средства, а едва когато станем богата държава, да се мисли за ин-витро? Защо не се отърсиш от така дразнещата привичка "искам тук и сега!" и не се помислиш в по-общ план, какво е необходимо на обществото? Ин-витрото е ЛУКС, който България НЕ МОЖЕ ДА СИ ПОЗВОЛИ. Поне не на този етап. Спри да си егоист и мисли за обществото!

Някой:

Логиката ти куца доста, защото според нея животоспасяващите операции също са излишен лукс и са за богатите държави - най-малкото заради това, че не са по-евтини от едно ин витро, а някои операции са даже в пъти по-скъпи - колкото десетина или двайсет ин витро цикъла.



ДН:

Гаден, подъл и завистлив народ. Не мога да повярвам, че 90% от коментарите тук са толкова гнусни. Не ви ли е срам??? Как може да наричате тези жени ялови? Вие сигурно нямате проблем с жалкото си размножаване и снасяте на тази държава жалки, глупави и тесногръди деца, досущ като вас. Да помагаме на сираците? На кои сираци питам аз? На тези, чиито "родители" никакви ги няма??? Ами дайте да дадем всички пари, отделени за инвитро на циганите. Те ще ги изпият за една вечер и след 9 месеца ще се народят напълно безплатно поне 1000 циганета, които пак ние ще издържаме. Да, но тогава харчът ще е огромен. Кой ще работи? Кой ще учи? На циганите и гнусни хора като вас пожелавам живот и здраве. И дано да не ви се налага да ползвате тази луксозна услуга, спонсорирана от държавата.

Някой:

Ако случайно се окаже, че ти лично не можеш да имаш деца, друга логика ще измислиш! Или ако твоите деца не могат да те дарят с внуци. Какво ще кажеш тогава: "Ами съжалявам моето дете, ама виждаш ли, по-добре се откажи да имаш деца, защото трябва да има пари за умиращите!" - Така ли ще обясниш на твоето дете желязната си логика?




500 000 неграмотни българи обричат пазара на труда на катастрофа
Голяма част от децата на прехода не са завършили училище и нямат шанс да си намерят работа
Дина Христова

Трагичното състояние на пазара на труда не само няма да бъде преодоляно, но и ще се задълбочава. В следващите 10-15 години на него ще излязат още 250 000 българи без образование, без квалификация и с изключително лош здравен статус.

"За 20-те години на прехода половин милион деца са напуснали преждевременно училище, а 1/3 от тях не са завършили дори основно образование," предупреди вчера председателят на Икономическия и социален съвет Лалко Дулевски, позовавайки се на ново изследване на демографската ситуация на България. 250 000 от тези деца вече са във възраст за работа и кризата показа абсолютната им невъзможност да намерят място на пазара на труда. Останалите 250 000 ще стъпят на пазара в период до 10-15 години. В данните не влизат учениците, напуснали страната с родителите си.

Бизнесът непрекъснато се оплаква от липса на подготвени кадри. Това е особено видно в строителството и големите инфраструктурни проекти.

Заетостта сред хората без образование у нас е значително по-ниска, отколкото в ЕС. По-малко от половината неграмотни българи между 20 и 64 г. работят, докато за съюза този показател е с 13.4% по-висок. В същото време висшистите у нас си намират работа по-лесно от тези в общността, защото заетостта сред тях е 83.3% при средна за Евросъюза 82.4%.

Многобройните стратегии за решаване на проблема не лекуват заболяването, а само дават хапчета за облекчаване на симптомите, коментира президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, който е член на съвета заедно с работодатели, учени и представители на правителството. "На едно дете, като му дадеш кифла, то ще отиде да я изяде и след това ще изчезне от училище. Така няма да го задържиш", предупреди синдикалният лидер. В същото време не се взимат никакви мерки срещу лошото родителство. 40 млрд. лв. инвестиции в образование са си отишли от България с емиграцията, обяви още Тренчев, позовавайки се на изследване на наши учени.

До 2005 г. делът на отпадащите от училище деца беше 20%, но след приемането ни в ЕС през 2007 г. рязко падна на 14.6%. Впоследствие обаче отново започна да расте. Последните данни са особено тревожни - през учебната 2009/2010 г. напусналите класните стаи са се увеличили до 19 600 - най-високият брой от 3 години насам. Основните причини са семейните - за половината от децата. Останалите си тръгват поради емиграция или нежелание да учат. Проблемът с отпадащите ученици е ключов за ЕС. Според стратегията "Европа 2020" България трябва да свали дела им на 11% при средна цел за общността 10%.

"Не е толкова важно, че населението след време ще бъде с 1 млн. души по-малко. По-важното е качествената страна на структурата му - да е добре образовано, да е здраво", смята Лалко Дулевски. У нас обаче се наливат най-много пари за лечението на тежки болести, вместо да се дават за превенция, които да ги предотвратят. Всеки излекуван инфаркт например води след себе си допълнителни разходи за обезщетения, инвалидизация, загубени работни дни за икономиката и т.н.

ОЩЕ ДАННИ

По данни на НСИ извън пазара на труда има над 930 000 души между 15 и 64 години, които са с основно и по-ниско образование. От Агенцията по заетостта отчитат, че от 340 000 регистрирани безработни близо 200 000 са без квалификация и специалност, а половината от тях са с начално и по-ниско образование.

Не е оптимистично и вчерашното изследване на НСИ - според него през първото тримесечие на 2011 г. броят на заетите сред 15 и повече навършени години е паднал за първи път в кризата под 3 млн. души и вече е близо 2.9 млн. лв., което е коефициент на заетост 44.7%. Най-съществено обаче е намалението точно в броя на заетите с основно или по-ниско образование, които са с 16% по-малко спрямо същия период на 2010 г.

Вчера НСИ отчете ръст на безработицата от 11.2% до 12% през първото тримесечие на 2011 г. спрямо последното на 2010 г. само дни след като социалният министър Тотю Младенов се похвали, че тя пада за втори пореден месец и е стигнала 9.29%. Разминаването се обяснява с факта, че Агенцията по заетостта отчита безработицата по регистрираните безработни, а НСИ - на базата на социологическа анкета. Много хора обаче не се регистрират, ако не очакват обезщетения за безработица, тъй като не вярват, че могат да си намерят работа през бюрата по труда.




МЗ забрани доплащането за ин витро, поето от държавата
Здравното министерство прави още един опит да регулира доплащанията за медицинска помощ. Болниците, които работят с финансирания от държавата "Фонд за асистирана репродукция", няма да имат право да искат доплащане от пациентите за ин витро процедурите, поети от фонда, обявиха от МЗ. За целта вчера правителството промени постановлението, с което е създаден фондът.

В момента чрез фонда държавата плаща на клиниките по 5000 лв. за ин витро. От МЗ обаче обясниха, че редовно от жените се искат допълнително средства за процедурата. "Тепърва, ако някое лечебно заведение иска повече пари, няма да има право да работи с фонда", заканиха се от министерството. Не е ясно обаче какво може да попречи на лечебните заведения да искат пари на пациентките не заради самата процедура, а за избор на екип например или за предоставяне на ВИП условия, с което компенсират забраненото доплащане.

По подобен начин преди месеци МЗ въведе таван за плащането за избор на екип в болниците и той е от 350 лв. до 950 лв. в зависимост от вида лечение. Болниците обаче компенсираха, искайки пари за други услуги. Сега министерството е на път да се отметне частично и да позволи поне по-високи пределни стойности на избора на екип.

Фондът за асистирана репродукция беше създаден през 2009 г. До края на 2010 г. в него са подадени над 10 хил. заявления. През 2010 г. са финансирани 4360 пациенти, за което са платени 15 млн. лв. Една трета от тези случаи, или 1386, са завършили с бременности. От тях досега са родени 648 деца.




Ще си сътрудничим с Русия в здравеопазването
Министерският съвет одобри Споразумение между правителствата на България и Русия за сътрудничество в областта на здравео­пазването и медицинс­ката наука, съобщиха от пресслужбата на кабинета вчера. България и Русия ще си сътрудничат в областта на първична­та и специализираната медицинска помощ, борбата със сърдечно­съдовите болести, диабета и рака, ХИВ/ СПИН и туберкулоза. Предвижда се двуст­ранното споразумение да бъде подписано по време на официалното посещение на министъ­ра на външните работи Николай Младенов в Русия, което ще е от 1 до 3 юни.


Нови 5 хил. места в забавачките и връщане на лекарите в училище, обеща Кадиев
Разкриване на но­ви 5 хиляди места в детските градини и връщане на лекарите в училище са сред ак­центите в предизбор­ната програма на кандидат-кмета на БСП за София и общински съветник в Столична­та община Георги Кадиев. Той представи вчера визията си за решаване на основни­те проблеми в общин­ската образователна система, форумът е част от поредица от шест кръгли маси, на които кандидат-кметът на левицата ще пред­стави своето виждане за управлението на града. В предизборна­та си програма Кадиев декларира, че за две години ще открие 5000 нови места в дет­ските градини, защо­то в момента има не­достиг от точно толко­ва в ясли, а 3000 хла­пета остават извън забавачките. Според кандидат-кмета за 2012 г. Столичната об­щина не е планирала строителството на ни­то една детска гради­на.

Други акценти в предизборната програ­ма на Кадиев са връ­щането на лекарите в училище с цел повиша­ване на здравната профилактиката на де­цата, както и подобряване на материалната база в училище. Кади­ев цитира данни, спо­ред които 70 % от малчуганите не използват тоалетните в учебните заведения, защото из­питват отвращение.




3000 евро струва силикон за бала
Израждането на абитуриентските традиции у нас придоби нов оттенък, след като в общественото пространство бе обявена шокираща статистика, според която 50 % от абитуриентките са склонни да не отидат на празненството за завършването си, а да дадат парите за силиконови гърди. Процентът на момичетата, готови да си сложат ботокс, пък достига до рекордните 90.

Пластичните процедури далеч не са евтини и сериозно удрят по джобовете на "загрижените" родители преди абитуриентските балове. Най-желаната интервенция от дамите е увеличаването на бюста. Цената за това е около 3000 евро за кръгли импланти и 4300 евро за анатомични. Ринопластиката (пластика на нос) излиза около 3500 евро, а моделиране на лицето по желание на пациента - 2800 евро. Голям е интересът и към увеличаването на устните. Ако се извърши оперативно, цената му е около 1600 евро, а с импланти - 1400 евро.

За новата мода потвърждава и доц. д-р Димитър Евстатиев, който завежда клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в Александровска болница. Той е един от малцината, който е забранил на подопечните си да слагат силикон на момичета по 18 години. Според него при развиващ се организъм подобни процедури са опасни, но за съжаление дава пример, че у нас жените вече ходят да си слагат нов бюст като на фризьор.

Именно грижите за здравето на младите момичета, готови да рискуват дори живота си за хирургични подобрения, наложи необходимостта от забрана за слагане на силикон в бюста на непълнолетни. Тя ще влезе в европейски стандарт, който бе обсъждан от световни експерти по пластично-възстановителна и естетична хирургия на конференция в Правец в началото на април. Предимството е, че ще се избегнат абсурдни ситуации като чифт силикон за абитуриентския бал, както и рискови операции с усложнения при нераждали жени, посочват експертите.




Здравните фондове няма да правят застраховки

Здравните фондове няма да се пререгистрират в застрахователни дружества. Това беше прието единодушно от депутатите както от опозицията, така и от управляващото мнозинство. Промяната в закона предвиждаше здравноосигурителните дружества да се преобразуват в застрахователни компании. Това обаче ще повлияе негативно на услугите, които предоставят, смятат специалистите. Причината е, че частните здравни фондове контролират и изпълнението на медицинската услуга, която извършват болници и лекари на техните клиенти. Ако станат застрахователи обаче, те само ще покриват разходите за тази услуга, смятат депутатите. За повечето фондове тази новина отменя задължението да увеличат капитала си, тъй като минималната сума за застрахователно дружество е по-висока, отколкото за здравен фонд.




В Клиниката по очни болести в Александровска болница - София:
Четат по ретината

Процедурата с апарата чудо отнема 30 минути, безплатно е
Клиниката за очни болести в Александровска болница се сдоби с апарат чудо за разчитане на ретината. Машината е закупена с пари по специален проект към столичния Медицински университет. "Спечелихме конкурса и това ще ни даде възможност да осъществяваме изследвания на функционалните промени на ретината след инжектиране на различни медикаменти за лечение на макулната дегенерация", обясни шефът на звеното доц. д-р Ива Петкова.
Пациентите ще се изследват веднага след третирането с медикамента за лечение на макулна дегенерация, след един месец и после на определен период. Целта е да се види как вървят оздравителните промени. Това позволява да се контролира лечението и при необходимост терапията да се коригира. Пациентите ще получават резултата във вид на графика. В компютъра пък ще остава запис на всички данни, които се съхраняват и се ползват за сравнение при последващи посещения. С апарата може да се диагностицира цялата гама на заболяванията на ретината, включително и вродени и наследствени заболявания. Офталмолозите правят оценка на пигментната дегенерация, при която се получава по-трудна адаптация към тъмнината

"Това е особено опасно за хората, които шофират", подчертава доц. Петкова. И уточнява, че в някои случаи това заболяване завършва със слепота, затова навременните мерки са много важни.

Основното изследване продължава 30 минути, но ако се наложи, се прави по-подробен анализ, който отнема около час. Преди да се пуснат различните светлинни стимулации, с помощта на които се изследва чувствителността на ретината, пациентът стои на тъмно около 20-ина минути. След това чрез

специални електроди, които се поставят

на главата, се прави запис на най-фините реакции на очната ретина. "Прецизното изследване е точно и обективно и има голямо значение при оценката пред ТЕЛК", изтъква доц. Петкова.

Машината разполага със специално приспособление за изследване на бебета. Тестът може да се направи по здравна каса с направление от личния лекар или офталмолог. Има възможност и за свободен прием. В този случай цената на изследването е между 40 и 60 лв.



Румяна Милева


Българин надви глада
Българинът проф. Мартин Минчев измисли хапче чудо за отслабване. Нашенецът работи в Канада. А от екипа му първи са изпробвали "суперфибрите", които предизвикаха фурор на всички международни конференции по затлъстяване и вътрешни болести в света. А вестниците "Лос Анджелис таймс" и "Чикаго трибюн" ги нарекоха псевдохрана. Чудодейният псевбезоар е пробвала и Марлен Денева, мениджър на компанията в България. "Не усещах никакво чувство за глад, чувствах се заситена и най-важното - не бях изнервена, както по време на диета", разказа Денева. Докато взема чудодейното хапче, пациентът не се лишава от храна - важно е похапва малко през 4 часа. Хапчето на Минчев вече се продава и в България, опаковката струва 55 лв.


Борим демографския срив с допълнителни 4,5% от брутния продукт

От ИСС предлагат да се разработи и приеме дългосрочна стратегия за възпроизводството на населението и неговите качествени характеристики
До 2050 г. демографският натиск ще изисква допълнителни разходи средно по 4,5% от БВП на европейските страни, сочат дългосрочните оценки на ЕК. Същевременно заради националната специфика на демографските процеси този натиск върху публичните финанси в България ще бъде много по-висок, алармираха от Икономическия и социален съвет (ИСС). Неговият председател проф. Лалко Дулевски обясни за „Класа“, че механизмът на прогнозата на ЕК се основава на процентното увеличение на хората в пенсионна възраст. Но съвкупните демографски процеси в България показват, че натискът върху публичните финанси може да е много по-висок, ако няма превенция дотогава.

Очертаващите се съотношения работещи-пенсионери ще създават последващи напрежения пред бюджета на страната, ако в бъдеще не се постигнат значително по-високи темпове на растеж на производителността на труда. През последните 3-4 десетилетия в България са се развили процеси, като растяща безработица, ранно отпадане от училище, съчетани със застаряваща нация, които ще изискват допълнителни бюджетни средства и когато ги прибавим към преките разходи за пенсии, ще се окаже, че бремето върху публичните финанси ще е многократно по-голямо, отколкото за останалите държави в ЕС, предупреди Дулевски.

Демографските проблеми са много сериозни, но се разглеждат от време на време. Не се работи системно и стратегически върху проблемите с кадрите, коментира за „Класа“ Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. По думите му още преди кризата сме усетили липсата на човешки ресурси. „Тогава говорихме за регулирана емиграция към трети страни. От тогава до сега подобен натиск няма и не стои толкова остро. Но погледнато в средносрочна перспектива, в България няма да има подготвени и висококвалифицирани кадри и това ще е причина страната да не успее да постигне поставените национални цели за развитие“, заяви председателят на работодателската организация и препоръча на правителството да мисли как да осигури приток на кадри от западноевропейски страни, както и да води последователна политика за насърчаването на имиграцията на висококвалифицирани служители. Според Камен Колев, зам.- председател на БСК, пред нас стои парадоксът, че има ръст на безработицата и голямо търсене на квалифицирани кадри. От синдикатите заявиха, че действията на правителството трябва да са резултат от национален консенсус. Според Константин Тренчев, председател на „Подкрепа“, една марка няма да разреши въпроса и е необходим сериозен пакет от бъдещи действия.


Фондовете за доброволно здравно осигуряване няма да стават застрахователи
Парламентът отхвърли проектозакона на правителството, с който се предлага фондовете за доброволно здравно осигуряване да станат застрахователи. Проектът беше разкритикуван не само от опозицията, но и от парламентарната група на ГЕРБ. В мотивите на вносителите се посочва, че компаниите в момента не се облагат с данък върху премиите, а със законопроекта дейността им се приравнява към вида застраховка "Заболяване".

Според депутатите има голяма разлика между застраховане и осигуряване и моделът на застраховане ще ощети хората, които ползват услугата. Причината за това е, че здравните фондове контролират изпълнението на медицинската помощ. С промените обаче се предлага застрахователите само да изплащат обезщетения след настъпило събитие и заради това те невинаги ще покриват сумата на лечението.

Лъчезар Иванов от ГЕРБ посочи, че в проекта се поставя въпросът за промяна на модела на здравното осигуряване, който е вече с традиции в България, и въвеждане на модел на застраховане, който не е толкова сигурен. Той посочи, че притесненията на правителството са били свързани с евентуални санкции от страна на ЕС, ако не се приложат определени директиви в тази област, но преди две седмици е станало ясно, че няма да има никакви законодателни или юридически санкции, ако не се промени системата. Депутатите напомниха, че много държави, сред които Германия и Франция, пък са получили отлагателен период за това изискване.


Създава се Национален център по обществено здраве и анализи
Националният център по опазване на общественото здраве и Националният център по здравна информация ще бъдат преобразувани чрез сливане в Национален център по обществено здраве и анализи. Преобразуването ще стане с постановление на правителството, стана ясно вчера. Структурните промени се извършват във връзка с Плана за изпълнение на мерките за оптимизация на държавната администрация. Новосъздаденият център ще бъде здравно заведение на бюджетна издръжка. На заседание на правителството вчера бе решено още да се спре доплащането за ин витро процедури, които се финансират от фонда за асистирана репродукция.


Декретите на г-н Tzv.

За правното безсъзнание на един вицепремиер
Велислава Дърева

Адвокатите "винаги са били в противоречие на това, което се внася като обвинителна теза от страна на прокуратурата", възмути се г-н Tzv. оня ден за пореден път.

Следователно:

Адвокатите са гадни, вредни и престъпни.

Защото:

Адвокатите винаги противоречат на прокуратурата.



Адвокатите винаги оспорват обвиненията на прокуратурата.

Адвокатите се пречкат на прокуратурата.

Адвокатите мътят водата на прокуратурата.

Адвокатите правят въртели на прокуратурата.

Защитата не подкрепя обвинението.

Защитата не подпомага обвинението.

Защитата не сътрудничи на обвинението.

Защитата не е подчинена на обвинението.

Защитата защитава обвиняемия.

Защитата не защитава обвинението.

Защитата работи срещу обвинението.

Обвинението - това е държавата.

Следователно:

Защитата работи против държавата и нейните интереси.

Обаче:

Държавата - това е ГЕРБ и неговите интереси.



Държавата - това е Б.Б. и неговите интереси.

Държавата - това е Tzv.Tzv. и неговите интереси.

Адвокатите противоречат на Б.Б. и на Tzv.Tzv. Персонално! На техните лични интереси и беззакония.

Адвокатите саботират титаничните усилия на Б.Б. и на Tzv.Tzv. в ловитбата на октоподи, скариди, омари и други политически опоненти.

Адвокатите крадат болтове и бурмички от багера, с който Tzv.Tzv. денонощно копа трупове, разглобяват го винт по винт и гайка по гайка, дават го на вторични суровини или направо го взривяват. На юридически език действието "Разглобяване на багера" означава да оспориш, обориш, опровергаеш, разобличиш и отхвърлиш обвиненията като несъстоятелни, нищожни, недоказани, фалшиви, монтирани, манипулирани, спекулативни, противозаконни и/или противоконституционни.

Адвокатите маскарят Б.Б. пред Европол, Интерпол, ЦРУ, ФБР, МИ-5 и прочее, срамят Tzv.Tzv., позорят държавата, а после Б.Б. вика, че Tzv.Tzv. бил луд за връзване, щото умора не знаел, а само се потял, и а-ха да пипне политическа бронхопневмония.

Адвокатите са подривници, диверсанти и саботьори.

Каква дързост!

Адвокатите говорят.

В съдебната зала.

И с журналистите.

Какъв ужас!

Адвокатите са групирани в организирани престъпни групи, които престъпничат организирано, групово, съучастнически и в условия на постоянно продължаващо тежко престъпление срещу Б.Б. и Tzv.Tzv.

Нетърпимо!

С цел предотвратяване на по-нататъшни бойкопротивни, цецоподривни и антидържавни провокации, на недопустим антигербизъм, антибоковизъм и антицецовизъм, г-н Tzv. издаде следните два декрета:

Декрет №1:

1. Забранява се на адвокатите да общуват с медиите по какъвто и да било начин.

2. Забранява се на медиите да общуват с адвокатите.

3. Забранява се на адвокатите да говорят в съдебната зала и извън нея.

4. Забранява се достъпът на адвокатите до съдебната зала.

5. ДАНС, БОРКОР, МВР, барети и качулки, под личното предводителството на г-н Tzv. да предприемат масирана акция "Адвокатите" под девиза "Тъй като сте абсолютни престъпници - на колене!".

6. Адвокатурата се разпуска, разформирова, разфасова и демонтира.

7. Въвеждат се трибунали и чрезвичайки, известни със своя демократичен принос в правосъдието.

Декрет №2:

1. Забранява се на президента да говори с журналистите.

2. Забранява се на министрите да говорят с журналистите.

3. Забранява се на депутатите да говорят с журналистите.

4. Забранява се на магистратите да говорят с журналистите.

5. Забранява се на военните, полицаите и пожарникарите да говорят с журналистите.

6. Забранява се на духовниците да говорят с журналистите.

7. Забранява се на целокупната държавна администрация да говори с журналистите.

8. Забранява се на всички кметове, съветници и областни управители да говорят с журналистите.

9. Забранява се на лекарите, учителите, академиците, професорите, преподавателите, артистите, режисьорите, поетите, писателите, певците, танцьорите, художниците, сценографите, музикантите, архитектите, историците, физиците, химиците, биолозите, математиците, еколозите, археолозите, филолозите, философите, икономистите, изкуствоведите, литературоведите, театроведите, киноведите, библиотекарите, книжарите, металурзите, миньорите, шофьорите, ватманите, машинистите, пилотите, стюардесите, строителите, тютюнопроизводителите, животновъдите, лесовъдите, ковачите, готвачите, велосипедистите, мотоциклетистите, скейтбордистите, сърфистите, пешеходците, децата, учениците, студентите, абитуриентите, секретарките, машинописките, чистачките, гардеробиерите, коафьорите, сервитьорите, барманите, маникюристките, мажоретките, масажистите, сладоледаджиите, таксиджиите, бояджиите, зарзаватчиите, семкаджиите, билетопродавачите, дресьорите, блогърите, грънчарите, подводничарите, часовникарите, шивачите, лютиерите, младоженците, бременните, бебетата и всички останали да разговарят с журналистите, както и помежду си.

10. Забранява се на журналистите да говорят с журналистите.

11. Забранява се на журналистите да говорят, когато разговарят с Б.Б. и Tzv.Tzv.,

12. С журналистите имат право да говорят само Б.Б. и Tzv.Tzv., когато, където, както и за каквото Б.Б. и Tzv.Tzv пожелаят.

13. Б.Б. и Tzv.Tzv. не разговарят с никого. Освен със себе си.

Декретите не подлежат на обсъждане.

Назаем от аrgumenti-bg.com


Има и безплатен обяд
Доплащането в болниците за ин витро процедури, които се плашат от държавата, се забранява
В страната ни има около 300 хил. души между 25 и 40 години, които не могат да имат деца. Те трябва да се бо­рят всеки ден с най-различни трудности, често да се сблъскват с разочарования и да се чудят как да наме­рят достатъчно средства за реализиране на най-голя­мата си мечта - да имат дете. Всички тези българи оба­че ще могат да си отдъхнат за малко, след като им спес­тиха поне един от многото разходи. Те ще знаят, че по­не финансираната от държавата процедура по ин витро ще им е напълно безплатна. Всеки знае народната пого­ворка - няма безплатен обяд. Явно обаче и това е на път да се опровергае. Ще се прекрати практиката болници и клиники да имат възможност да злоупотребяват с хо­рата с проблеми със зачеването.

Както много пъти, изходът и в този случай е бил очевиден, но дълго се е подминавал. Добре е. че дойде времето, в кое­то съвсем малка корекция ще доведе до голяма промяна.




Д-р Валентина Григорова от Първа АГ болница „Св. София": -
РАЖДАНЕТО В ДОМА КРИЕ ОГРОМНИ РИСКОВЕ

Вкъщи няма стерилност, няма апаратура, а за 30 секунди всичко може да се обърка
МИЛЕНА ДИМИТРОВА

- Д-р Григорова, кое е по-добре за една жена - да роди у дома или в АГ клиника?

- Преди да коменти­рам този начин на раж­дане, искам да кажа, че това трябва първо да бъде регламентирано от закона. Ако законът го регламентира, след­ващата стъпка е да има подготвени екипи за бързо реагиране. Тези екипи трябва да обс­лужват желаещите да родят в домашна обста­новка.

Получихме и едно съ­общение от парламен­тарната комисия по здравеопазване, в кое­то се иска да бъде нап­равена анкета за или против раждането вкъ­щи. Още тази седмица анкетните карти ще бъ­дат пуснати сред бре­менни и родилки. Про­учването ще продължи месец. Жените ще бъ­дат питани още за въз­растта и образованието си.

- Вие бихте ли се съг­ласили да ръководите такъв екип за ражда­не у дома?

- Категорично заявя­вам, че аз, въпреки 37-годишния си стаж като лекар, никога не бих по­ела личен ангажимент да отида и да ръководя едно раждане вкъщи. Знае се как започва ед­но раждане, но не се знае до какви усложне­ния може да се стигне и как ще свърши. За да може да се осъществи в домашна обстановка, трябва да има наблю­дение не само на ро­дилката, но и на плода. Пациентите, които же­лаят да раждат у дома, трябва да бъдат много добре консултирани. Освен това е необходи­мо да бъде следена ця­лата им бременност, за да се установи има или няма аномалии. Прогно­зата трябва да е за нор­мално раждане. Паци­енти, които са с аномал­ни предлежания на пла­центата и на плода, та­кива, които имат сър­дечни, белодробни, бъбречни заболявания и други, влизат в графата на рисковите бре­менности. При някои от тези заболявания и бе­бетата имат проблеми.

- Тоест за такива же­ни е още по-опасно да раждат вкъщи?

- Рискът, който поемат с решението си да раж­дат у дома, не може да бъде описан. Не знам дали майка, която дейс­твително желае да ро­ди живо и здраво дете, може да поеме риска да роди в извънболнична обстановка. Не знам съ­що дали е правилно да подложиш детето си на риск, на начинание с не­известен изход. Аку­шерството е най-дина­мичната част от меди­цината. За 30 секунди може да се получи об­рат на 180 градуса, всичко да се обърка и затова се изисква свет­кавична реакция. Ние не пречим на пациентките да раждат по естествен начин. Много от тях искат да родят естествено, т.е. да не се стимулира раждането, да няма медикаментозно вмешателство. Те могат да си напи­шат информираното съгласие, в което да казват какво желаят и какво отказват. Разби­ра се, това трябва да бъде съобразено със състоянието им. И след това, заедно с пациентките, да обсъдим плана за тяхното раждане.

Когато една же­на е в болницата, тя разполага с всички съвре­менни постиже­ния на медици­ната. Въпреки че ще ражда по нормален начин и ня­ма да има вмешателство, ние сме тук да се намесим, ако се наложи.

- Какви са рисковете за майката и бебето при раждане у дома?

- Те са толкова много, че не може да се опи­шат. У дома никога не може да се постигне стерилна обстановка, каквато има в една бол­ница. Първо, може да има проблем с несъот­ветствието между пло­да и таза, т.е. по-голям плод и по-малък таз. То­ва изисква главата на детето да се нагласи така, че да мине през костния родов канал. Това конфигуриране обаче изисква време и раждането става по-продължител­но. Едно по-голямо бе­бе може да получи травми,минавайки през родовия канал.То травмира и родовите пъти­ща на пациентката, мо­гат да се получат раз­късвания, които поняко­га са животозастрашаващи, като разкъсване­то на шийката на матка­та. Никой не може да каже дали плацентата ще падне спонтанно или не или дали не е прикрепена така към матката, че да се нало­жи нейното отстранява­не. Пациентка с тежки очни заболявания по време на напъните може да получи отлепване на ретината.

- Увеличава ли се броят на патологични­те бременности? Мо­же ли да се каже кой е най-разпространеният проблем?

- Да, за съжаление па­тологичните бремен­ности стават все пове­че. Самите пациентки, живеейки в тази увре­дена среда, имат много допълнителни заболя­вания. Те забременяват и на по-късна възраст, която е още един рис­ков фактор. Не може да се каже кой е най-разп­ространеният проблем при жените. Изключи­телно много се увеличи възрастовата граница за първа бременност. Когато аз започнах ра­бота, възрастта, на коя­то жените раждаха за първи път, беше 28 го­дини, а сега е 35 годи­ни. При по-възрастните пациентки е възможно да има и различни забо­лявания. Освен това много се увеличиха бременностите, които се получават при асистираната репродукция, т.е. при ин витро оплож­дането.

- Има ли жени, които изобщо не следят бре­менността си и не идват на консултации?

- Има, но са много мал­ко. Основната част от пациентките си идва на консултации и следи бременността. Особено важно е да се направи тъй наречената пренатална диагноза, която ни дава една сигурност, че майката износва здраво бебе без анома­лии в съответните орга­ни и системи. Има алго­ритъм, по който се сле­ди бременността - от момента, в който се ре­гистрира, до момента, в които роди. Има си точ­но определено време кога се взема секрет, кога цитонамазка, кога се правят кръвни изс­ледвания.

- Има ли много бащи, които искат да при­състват на раждания­та и вие като лекар какво мислите за то­ва?

- Смятам, че е полезно таткото да съпреживее тайнството на родил­ния процес. И той тряб­ва, разбира се, да мине през съответното обу­чение. Необходимо е мъжът да знае как да се държи по време на раж­дането и какво трябва да прави във всеки един момент. В нашата болница има училище за бъдещи родители. Аз съветвам бременни­те да го посещават, за­щото в него получават ценни съвети как сами­те те и близките им да се държат по време на раждането. Те мина­ват през болницата, виждат какви са ус­ловията, проследя­ват целия родилен процес от приемане­то до раждането, знаят къде ще бъ­дат настанени. Ние се опитваме да ги въведем в нашата обстановка и да я направим близка до тях.


Ако доплащаш за ин витро, спират пари на клиниката
С помощта на държавата вече са родени 648 деца
Държавата ще спре да плаща за ин витро на клиники, които искат от пациентите си да доплащат над сумата от 5000 лв., които Фондът за асистирана репродукция отпуска за един опит. Това предвиждат одобрени вчера от правителството промени в процедурите за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми.

Те са във връзка с оплаквания на пациенти, че освен даваните от държавата средства някои болници събират още 3-4 хил. лв. под предлог допълнителни изследвания и лекарства.

Според нас става въпрос за злоупотреби, тъй като средната цена за един опит ин витро в Европа е 2500-3000 евро, каза председателят на фондация "Искам бебе" Радина Велева, която е в обществения съвет на фонда. Заради подобни случаи част от нуждаещите се предпочитали да съберат сами 2000 евро и да отидат в Турция, вместо да преминават дългата процедура за одобрение за държавна помощ.

През 2010 г. във фонда са подадени 10 000 молби за финансиране. Одобрени са 4360 пациенти, за които са отпуснати 15 млн. лв. Една трета от тези случаи, или 1386, са завършили с бременност. Родени са 648 бебета.

Клиниките, работещи с фонда, ще бъдат проверявани поне веднъж годишно. На всеки 3 месеца директорът му ще отчита пред здравния министър как се изразходват средствата. Представителите на пациентските организации в съвета на фонда са приели да работят безвъзмездно, за да защитават правата на пациентите с репродуктивни проблеми.

Населението на България е сред най-бързо намаляващите в ЕС - от 1985 до 2011 г. се е стопило с 1 597 415 души, или със 17,9%, каза проф. Лалко Дулевски, шеф на Икономическия и социален съвет. От новородените 75% вече били извънбрачни. Първенството държали Монтана, Видин, Плевен, като бройките в селата били в пъти повече от тези в градовете.

ИСС настоява за спешна демографска стратегия с конкретни мерки. Според ЕК в дългосрочен план застаряването в Европа ще увеличи разходите за социална, битова и финансова сигурност с 4,5% от БВП.

ПАВЛИНА ТРИФОНОВА


Едни 5000 лв. за ин витро стигат
Права е държавата да иска контрол върху таксите за ин витро.

Веднъж, за да покаже, че не спи, когато изпълнява социалната си функция в една от най-чувствителните области. И още повече-за да не допусне рекета за една медицинска услуга да се плаща на квадрат - и с пари от хазната, и със заемите на семействата, които често вече са пръснали спестяванията си в надеждата за бебе. Щом отпусканите от бюджета по 5 хиляди лева покриват дори таксите за манипулация в чужбина, защо да не стигат за успешен опит тук? Нали всеки дебат за здравеопазването у нас традиционно завършва с извода, че въпреки всички дефекти на системата лекарите ни са на световно ниво.



Реакцията на правителството дава и още един окуражаващ знак. Че чува гражданите си, когато се оплакват от очевидна несправедливост - в случая по сигнал от пациенти. Надеждата е със същата решителност да се намесва и когато пряко не е потърпевша от хитруванията. А винаги когато има съмнения за цени с двойно дъно.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница