28 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер293.24 Kb.
#101699
28 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Мистерия о резерва и дълга

Дефицитът май ще бъде покрит с парите в БНБ
от ПЕТЯ МИНКОВА

Бюджет 2012 ка­бинетът се готви за задълбочава­не на кризата.

Може би стремежът към консерватизъм създаде истинска суматоха в БНБ. Затова започват консултации, за да бъде изяснено как точно ще бъ­де финансиран дефици­тът, научи "168 часа". Ми­стерията възникна, след като вицепремиерът Си­меон Дянков обяви пара­метрите на Бюджет 2012 г. В БНБ досега били свикнали преди те да бъ­дат обявени, кабинетът да ги съгласува с тях. Сега заради бързането покрай изборите процедурата била прескочена и уточ­ненията тепърва ще се правят.

Недоумението в БНБ бе предизвикано, след като кабинетът предложи да се намали минималният размер на фискалния ре­зерв от 4,5 млрд. лв. на 3 млрд. лв. От друга страна, правителството планира да увеличи държавния дълг от 11 на 15 млрд. лв. "Тези около 4 млрд. лв. увеличение на дълга ще са предостатъчни, за да се финансира дефицитът от около 1,6 млрд. лв. Оста­налите трябва да се прехвърлят към фискалния резерв

и той трябва да се увели­чи, а не да намалява", обясни казуса запознат. Според него няма как и двете тези на кабинета да са верни. Има само едно обяснение за дисбаланса -ако правителството е за­ложило увеличение на дълга, но всъщност няма намерение да взема нови заеми.

"Тогава дефицитът ще се финансира изцяло за сметка на намалението на фискалния резерв", обяс­ни източникът ни.

Това недоразумение между БНБ и Министер­ството на финансите те­първа ще бъде изяснява­но. "Това е гръцкият път. Управляващите очевид­но са "пестеливи", комен­тира бившият икономи­чески министър Петър Димитров. "Ще има кон­султации с всички ведом­ства и всяко ще си пред­стави бележките", уточниха от ведомството на Симеон Дянков.

Официално от БНБ казаха, че няма да коментират казуса

"Ще имаме коментар, когато бюджетът влезе в парламента. Засега каби­нетът предлага своите виждания, имат своя обос­новка, но все още не е приет на правителствено ниво и не е ясно какви из­менения могат да се на­правят. Ще започнем об­съжданията в момента, в които влезе в парламента , обясниха от БНБ.

"Ние предлагаме мини­мален размер на фискал­ния резерв от 3 млрд. лв., но не забравяйте, че това е салдо от бюджетни сметки, а не фонд. Минимумът се фиксира в закона за бю­джета всяка година - обяс­ниха от Министерство на финансите. - 3 млрд. лв. са точно толкова, колкото са неприкосновените пари на държавата - за затваря­нето на АЕЦ "Козлодуй".




Паралелно с хазната променят u конституцията
Успоредно с вкарването на бюджета в парламента ГЕРБ започват консултации за промяна в конституцията. Те ще на­стояват депутатите да се обединят око­ло предложението на Симеон Дянков преките данъци да се променят с две трети квалифицирано мнозинство в На­родното събрание.

"Трябва да се обсъди този въпрос, ка­то чуем позицията на всички - смята Диан Червенкондев от ГЕРБ. - Естестве­но е с новия бюджет да разгледаме и промените на вицепремиера Дянков, които подкрепяме. Всички сериозни пар­тии, които са "за" финансовата стабил­ност, ще ни подкрепят. Търканията преди изборите имаха политически привкус, но оттук нататък мисля, че прагматизмът ще надделее."




Мистерия с...
за Здравната каса и за Сребърния фонд. Дали парламентът ще приеме това предложение, зави­си от депутатите", казаха от Министерство на фи­нансите.

Експертите на Дянков допускат, че предложе­нието за резерва може и да не мине през парла­мента.

"Ние предлагаме кон­сервативни фискални по­казатели и нарочно сме заложили по-висок раз­мер на държавния дълг. Тази година също бяхме предвидили по-голям размер, но този праг не бе достигнат", обясниха от Министерство на финан­сите.

От една страна, кабинетът има всички основания да увеличи дълга,

защото той и без това е сред най-ниските в ЕС. Още повече че в началото на 2013 г. предстоят теж­ки плащания по външния дълг - над 1 млрд. лв. От друга, намаляването на резерва предизвиква много въпроси в средите на опозицията. В СДС и БСП са убедени, че нама­лението е заради подозре­нието, че кабинетът е по­харчил парите на Здрав­ната каса.

Понижението на резер­ва е изключително опас­но, защото това означава, че държавата остава без буфер. Всеки неочакван разход може да ни изне­нада напълно неподго­твени. В макропрогнозата има още няколко при­теснителни факта. Широ­ките пари догодина ще за­бавят темпа си на нарастване от 9,5% на 8,9 на сто. Това са предимно депозитите на население­то. За много икономисти това е сигнал, че рецесия­та не ни е отминала.

"В условия на криза е по-добре да бъдем финан­сово дисциплинирани и да имаме буфери при по-лошо развитие на дълго-вите кризи в съседните страни, отколкото да се разширяват паричните агрегати и паричното предлагане - коментира депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. – Всяко хлъзгане по леда води до по-бързо придвижване, но при него може и да се падне." Според него в та­зи ситуация правител­ството има основание да залага на консервативен и предпазлив бюджет.

"Следващата година мисля, че ще има решение на дълговите кризи в цял свят, върви се в посока на дисциплинирано финан­сово развитие. На този етап е по-добре да изчака­ме с по-смелите стъпки в паричното предлагане", коментира депутатът. Друг сигнал, че кризата няма да ни отмине и дого­дина, е прогнозата, че ще расте дефицитът в пла­тежния баланс и недости­гът по текущата сметка. Това означава, че износът ни вече няма да е в такава форма, каквато бе досега, и постепенно ще започне да намалява в сравнение с вноса.

Досега именно експортът бе този, който ни помагаше да генерираме ръст на икономиката

Другото тълкувание е, че отливът на инвести­ции ще продължи. Не слу­чайно кабинетът ревизи­ра прогнозата си за расте­жа, като я намали от над 4% на 2,8 на сто.

"И сега ситуацията е такава, защото хората си изнасят капиталите от България," обясни бив­шият зам.финансов ми­нистър Любомир Дацов. Според него у нас усло­вията за бизнес се вло­шават и това се доказва от проучването на Све­товната банка Doing business 2012.

"Кабинетът трябва да обясни защо инвеститори­те бягат от тази най-добра данъчна среда и предпочи­тат да увеличават инве­стициите си примерно в Чехия", смята той.




Минималните цени за преглед незаконни
Комисията за защи­та на конкуренцията (КЗК) определи нала­гането на минимална цена от 24 лв. за час­тен преглед при лекар за незаконна. Тази су­ма бе определена от съсловието през месец април тази година с мотива, че не е въз­можно един преглед да е по-евтин. Решени­ето на лекарския съюз обаче противоречи на Закона за защита на конкуренцията, тъй ка­то представлява кар-телно споразумение. От комисията са кате­горични, че всеки ле­кар е свободен самос­тоятелно да определя цената, която получа­ва като заплащане от страна на пациентите при предоставяне на услугата медицински преглед.


Бонуси за шефове на болници
Здравното министер­ство ще поощрява ди­ректорите на държав­ни болници, които по­лагат усилия да пече­лят финансиране от еврофондовете. Тези от тях, които проявя­ват по-голяма актив­ност при участие в европроекти, ще получа­ват по-високи оценки в периодичните им атес­тации. Бонусът е пред­виден заради приори­тета на министерство­то за работа по евро­пейски програми. При­чината е, че с помощта на това финансиране се повишава качество­то на услугите в здра­веопазването.


Лекарският съюз с резерви към ДСГ
Преди да имаме добре развита икономика, да се говори за въвеждане на диагностично свързани групи (ДСГ) е фантастика, защото те са начин на плащане, финансов инструмент, заяви председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. По тази причина лекарският съюз е категорично „за“ поетапно въвеждане на този финансов инструмент, подчерта той. Според неговата прогноза ДСГ би трябвало да подобрят финансовото състояние на болниците и да дадат възможност на по-натоварените болници да получават повече и няма да доведе до фалит на по-малките болници.


Властта се примири с 1.3 млн. здравно неосигурени

Средствата за химиотерапия догодина са едва 60 млн. лв.
Янина Здравкова

Въпреки заканите за още по-високи санкции за хората, които не плащат здравни вноски, управляващите явно не вярват, че броят на неосигурените ще намалее. Бюджетът на здравната каса за догодина е направен при разчет за 1.3 млн. души, които не плащат вноски, пише в мотивите на закона за бюджета. Според документа броят е константен през последните години.

До края на 2009 г. неосигурените обаче бяха малко под 1 млн. души. В средата на м.г. се оказа, че техният брой е скочил до 1.9 млн., а данните от последните месеци са за именно 1.3 млн. неплащащи. Причините за това са безработицата, увеличението на минималния осигурителен доход (и догодина той ще е 420 лв.) и преминаването на доста работещи в сивия сектор.

Въпреки това тази година от НАП отчитат по-добра събираемост на вноски от работници и работодатели - за деветмесечието тя е съответно с 1.9 и 4.2% над планираното. Спад от 26 на сто спрямо очакваното обаче има при самоосигуряващите се.

По тези причини очакваният ръст в приходите от вноски в бюджета на касата за догодина е с едва 12 млн. лв. повече - 1.673 млрд. лв. Запазва се финансирането от държавата - 941 млн. лв., с които се покриват вноските на 4 млн. души - пенсионери, деца, студенти, бедни. За разлика от м.г. разходите на касата ще са с 380 млн. лв. повече, като основното увеличение е за лекарства и болнична помощ. 250 млн. лв. от парите обаче се вземат от бюджета на здравното министерство и се прехвърлят на НЗОК, която от догодина ще финансира изцяло лечението с онкомедикаменти и на пациентите на диализа. Останалата част от увеличението е чисто счетоводна - вместо в оперативния резерв, който се отваря в края на всяка година, 130 млн. лв. са причислени директно в разходната част. Причината е, че догодина болниците ще получават напълно фиксирани бюджети и не се очакват сериозни преразходи, се подразбира от мотивите.

Не е ясно дали парите за онколекарства ще стигнат, тъй като за химиотерапия са предвидени 60 млн. лв. Досега тя се плащаше от МЗ. Бюджетът на министерството за лекарства беше 107 млн. лв., но в сумата влизат и средствата за купуване на ваксини за задължителните имунизации, за лекарства за СПИН и туберкулоза и няма разбивка с каква част от тях са купувани препарати за рак. Догодина остава и принципът, въведен през тази - болниците ще си купуват сами лекарствата за рак, а касата ще им възстановява разходи.




КЗК обяви минималната цена на лекарски преглед за нарушение
Ана Атанасова

Очаквано, комисията за защита на конкуренцията обяви, че налагането на минимална цена на лекарския преглед, нарушава конкуренцията. През пролетта Българският лекарски съюз реши да задължи членовете си - всички доктори у нас, да таксуват с не по-малко от 10% от минималната работна заплата пациентите, които идват на платен преглед. Дни след това от съсловната организация обявиха решението за препоръчително, тъй като се оказа, че противоречи на редица закони, и понастоящем то почти не се спазва.

Междувременно обаче комисията за защита на конкуренцията се самосезира. Вчера оттам огласиха становище, че лекарският съюз е нарушил забраната на всякаква форма на пряко или косвено определяне на цени или други търговски условия, регламентирана в Закона за защита на конкуренцията.

"КЗК счита, че приемането на минимална цена за лекарски преглед, извън случаите, в които той се заплаща от НЗОК, регулира ценовото поведение на членовете на съюза и представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара. Нормативната уредба не съдържа регулация под никаква форма на стопанското поведение, в това число и ценово, на лекарите в България, както и не предвижда разпоредби, овластяващи Българския лекарски съюз да упражнява такива регулаторни функции, включително посредством определяне на препоръчителни, минимални, максимални или фиксирани цени", съобщиха от КЗК.

Комисията счита също, че налагането на гарантирано минимално ниво на заплащане на услугата би могло да намали стимулите за съревнование между лекарите и чрез различните форми на неценова конкуренция и е форма на свръхрегулация.


Отхвърлят минималната цена за преглед, определена от лекарския съюз (БЛС). Комисията за защита на конкуренцията реши, че БЛС няма правомощия да прави подобна регулация. Всеки лекар бил свободен сам да определя цената на услугите си извън платените от касата. Минималната цена възпирала съревнованието.


КЗК реши: Таксата от 24 лева за преглед незаконна
Силвия Николова

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви за незаконна минималната такса на лекарския съюз от 24 лева за преглед, стана ясно вчера. Експертите погнаха професионалната организация за налагане на картелни цени. Комисията определи фиксирането от съсловната организация на начални цени за прегледи като „регулиране на ценовото поведение” и ограничаване на конкуренцията на пазара и образува производство.Антимонополистите считат, че приемането на минимална цена за лекарски преглед извън случаите, в които той се заплаща от НЗОК, регулира ценовото поведение на членовете на съюза и представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара.Нормативната уредба не съдържа регулация под никаква форма на стопанското поведение, в това число и ценово, на лекарите в България, както и не предвижда разпоредби, които дават право на Българския лекарски съюз да регулира пазара, твърдят от КЗК.Всеки лекар е свободен самостоятелно да определя цената, която получава като заплащане от страна на пациентите за преглед, категорична са от КЗК.




Заковават надценките на илачите
Фани Серафимова28.10.2011 Надценките на лекарствата вече ще бъдат заковани в различни параметри според тяхната цена. Това предвижда проектонаредба за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, която подготвя в момента работна група, съобщи председателят на браншовата камара на търговците на лекарства на едро магистър-фармацевт Владимир Найденов.Предвижда се за медикаментите на цена до 10 лева надценката за търговеца на едро и аптекаря да варира от 9 до 22 на сто. В случай, че заявената цена е от 10,01 до 30 лева., тя ще бъде 8-20 процента. Ако пък цената е над 30 лева, размерът на надценките може да играе само в рамката 6-18 на сто, но да не надвишава 30 лева, колкото и скъп да е медикаментът.

Идеята е с въвеждането на ограниченията продажните цени на медикаментите да не играят шеметно всеки сезон, както сега се случва при появата на грип или някое друго заболяване, нито пък аптекарите да ги завишават с мотива, че светът е в икономическа криза. Всеки аптекар занапред ще бъде задължен да окачва ценоразпис с лекарствата приготвени в аптеката.




И болничните вече ще се изчисляват със стара дата
Майчинските според доходите 2 г. назад

За година работа след пенсионна възраст дават 4% отгоре
СОНЯ АНГЕЛОВА

Обезщетенията за бременност и раждане, както и за безработица вече ще се определят от доходите за 2 години назад, а не както досега - само за 18 месеца. Това реши вчера на свое заседание Надзорният съвет на Националния осигурителен институт. Той разгледа и прие бюджета на осигуряването за 2012 г. въпреки някои възражения на синдикатите. Според една от работодателските организации тази мярка, която цели да спре източването на обществените средства, на практика може да има и обратен ефект, понеже заради кризата служителите с ниски възнаграждения вече бяха съкратени и останаха само високоплатените. От догодина също така и размерът на болничните ще се определя върху доходите ни от последните 18 месеца. В момента те се изчисляват на база 12 месеца. Надзорният съвет на НОИ реши още хората, навършили пенсионна възраст, да подават документи за пенсиониране без да прекъсват трудовите си договори

Те могат да продължат да работят и да внасят осигуровки, докато взимат пенсията си, коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара. Бюджетът предвижда още за всяка година работа над възрастта за пенсия коефициентът да се увеличава не с 3%, както е сега, а с 4%. През 2012 г. обаче отпада възможността при смърт на работника наследниците да получат обезщетение от 2 минимални заплати.

От януари догодина майките ще получават и по-големи помощи, когато това е обвързано с минималната работна заплата. Според министър Тотю Младенов става дума за суми, които се разпределят по Закона за семейните помощи. Финансовото министерство вече е заделило 7 млн. лв. Министърът напомни, че от 1 април минималната заплата ще скочи отново с 20 лв. до 290 лв. Според Тотю Младенов вдигането на заплатите няма да увеличи безработицата, а само ще изкара по-голяма част от икономиката на светло. На базата на минималната работна заплата ще се увеличат възнагражденията в доста браншове смята той. През 2012 г. обаче редица плащания ще бъдат „отвързани“ от минималната заплата, като например таксата при джипи, престоят в болница и т.н.На заседание на Тристранния съвет днес социалните партньори ще гледат проектобюджета, данъчните закони и бюджета на НОИ за 2012 г. Часове по-рано КНСБ и КТ „Подкрепа“ на съвместно заседание ще обединят позициите си, за да ги представят пред тристранката. Бизнесът вече предупреди, че не одобрява вдигането на заплатите.Само дни по-рано финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков обяви, че от средата на годината ще се вдигнат и минималните и най-ниските пенсии. Според министър Младенов мярката ще влезе в сила през третото тримесечие. В бюджета на НОИ обаче е записано, че през 2012 г. пенсиите няма да бъдат индексирани.




Доклад на ООН сочи: Българите изчезващ вид
Българите се оказаха най-бързо изчезващият народ на планетата. Това стана ясно от обявения късно в сряда доклад на фонда на ООН за състоянието на световното население за периода 2010-2015 г., цитиран от Ройтерс. Страната ни е с най-голям отрицателен прираст на населението в света (-0,7 процента) и дели незавидното място в класацията единствено с Молдова. Следва ни Грузия с показател -0,6 и Украйна -0,5. По данни от последното преброяване у нас българите са точно 7 364 570 души. Новината за бързото ни „стопяване" идва броени дни преди на планетата да се роди 7-милиардният жител на 31 октомври и все по-нарастващото безпокойство как ще се отрази това на природните ресурси на планетата. Статистиката сочи, че всяка година населението на Земята се увеличава с 80 милиона души. С този темп следващият милиард се очаква само след 14 г. през 2025 г. „Пренаселването е предизвикателство и призив за действие. Тук не става въпрос за липса на място (къде ще живеят хората), а за равнопоставеност, за равни шансове и социална справедливост", заяви изпълнителният директор на фонда на ООН Бабатунде Осотимехин. Прирастът на населението е различен в ЕС. Той е отрицателен в Литва и Латвия (-0,4), както и в Германия и Унгария (-0,2), но положителен във Великобритания, Испания, Швеция (0,6) и Франция (0,5). Данните в САЩ показват прираст 0,9, а в най-многолюдната страна в света Китай - 0,4. Най-бързо нараства населението в Нигер с прираст 3,5. „Много са факторите, виновни за отрицателния естествен прираст у нас, дължащ се на ниската раждаемост и повишената смъртност", коментира д-р Иван Костов, директор на столичната IIАГ болница „Шейново". Специалистът обясни, че по принцип в съвременното общество в едно семейство се раждат по-малко наследници. Причината, от една страна, е еманципацията на жените. „Едно време те са имали по 5-6 деца, сега -едва по 1 -2", добави д-р Костов. Вторият виновник е икономическата ситуация. „Пак едно време хората са разчитали многото им деца да работят в селското стопанство. Сега струпването е в градовете. В тях обаче е трудно да отгледаш повече от 2 деца", каза още шефът на „Шейново". Той е на мнение, че доста години ще са нужни, докато се промени манталитетът на българина, който днес пътува и поема много ангажименти. А така отминава и биологичното време за възпроизводство. Така се сблъскваме със стерилитет. Смъртността, която топи прираста, пък се обуславя от това, че сме застаряваща нация. Броят на възрастни хора е голям, а те са лесна жертва на хроничните болести - сърдечносъдови и ракови заболявания. Освен това много пушим, обездвижени сме и не се храним здравословно.
Ниска раждаемост и емиграция топят нацията
В периода на последните две преброявания (2001 -2011 г.) населението на България е намаляло с 564 331 души, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Към 1 февруари т. г. в страната са живели 7 364 570 души. Според статистиката населението в България намалява средно с 0,7 на сто на година през XXI век. Основната причина за продължаващото намаление на българите е отрицателният естествен прираст (умиранията изпреварват броя на ражданията). Другият важен фактор, който води до демографска криза у нас, е емиграцията. Според оценките на НСИ след 2001 г. от страната са се изселили 175 244 души. Тенденцията за намаление на населението в България не е нова. За последен път ръст е регистриран при преброяването през 1985 г., когато сме били 8 948 649. Така и не дочакахме 9-милионния българин. Вместо това населението оттогава насам се стопи почти с 1,6 милиона. За съжаление според демографите изгледите пред страната не само не са добри, но и предполагат допълнително влошаване на показателите за населението. Причината е, че нацията продължава да застарява. Докато през 2001 г. делът на хората на възраст над 65 г. е бил 16,8 на сто от населението, през т. г. той достига 18,5%. В същото време делът на децата под 15-годишна възраст е паднал от 15,3% преди 10 г. на 13,2 на сто сега. В момента Северозапад- на България е регион със силно застаряло население. Във Видин цели 25,5 на сто от хората са над 65-годишна възраст. Почти същата е ситуацията в областите Монтана, Габрово и Ловеч. Средностатистическият българин вече е прехвърлил 41 години, показват данните на НСИ. Това силно ограничава възможностите за възпроизводство на нацията. В началото на XX век населението на България е било едва 3,7 милиона души, но тогава средната възраст на хората у нас е била точно два пъти по-ниска. Затова до средата на 40-те години на века населението на страната се удвоява. Тенденцията за увеличаване на населението обаче се обръща в момента, в който българите масово започват да мигрират от селата към градовете. Този процес започва още в първите години след идването на комунистите на власт, но става изключително масов през 60-те и 70-те години на миналия век. След като селяните идват в града, те възприемат двудетния модел, а след това и еднодетния модел на семейство. В началото на XX век едва 19,8 на сто от хората са живели в градовете, а 80,2 на сто - в селата. В момента 72,5 на сто от българите вече са съсредоточени в големите населени места, показват данните на НСИ.
Светът върви към перфектната буря
Раждането на дете е щастливо събитие за всяко семейство. Без съмнение то ще е такова и за родителите на 7-милиардния жител на планетата, който ще се появи на бял свят на 31 октомври. Дали обаче това е повод за празнуване или по-скоро за тревога? С нарастването на световното население, промените в климата и достигането на максимума в добива на петрол до няколко години светът се доближава до перфектната буря. Но не като тази от едноименния филм с Джордж Клуни, а в реалния живот, твърди Роджър Мартин, председател на британската неправителствена организация „Населението е от значение". Едно бебе на 2 секунди Статистиката сочи, че едно бебе се ражда на всеки 2 секунди. С този темп жителите на планетата ще добавят още един милиард през 2025 г, втори през 2050 г., а до края на столетието те ще стигнат 15 милиарда души. Това е демографски бум, който ще доведе до катастрофа, ако ръстът на населението не се ограничи и не се вземат спешни мерки за запазване на природните ресурси. Перспективите са песимистични -недостиг и хаос. Как ще се осигурят основните нужди на пренаселената планета? Първата грижа е водата. Сметките показват, че до 2025 г. нуждата от питейна вода ще се увеличи с 50% в развиващите се страни и с 18% в развитите. „На Земята има достатъчно запаси. Проблемът е, че 97,5% от водата е солена. От останалите 2,5% половината е лед", казва Роб Ренър, директор на американската фондация за проучване на водните ресурси. Изхранването е втората „сигнална лампичка". Как ще се препитават новите милиарди жители на планетата, след като и сега 925 млн. души остават гладни всеки ден? В същото време развитите страни разхищават огромни количества храна, защото срокът на годност бил изтекъл, складовете били прекалено малки или пък земеделските продукти имали някакви недостатъци. Според ООН, за да се нахранят още 2 милиарда гърла, производителността на храната трябва да се увеличи със 70%. ' Промените в климата обаче могат да се окажат голямата пречка за това. Постоянното покачване на температурите, сушите и наводненията унищожават реколтата. Според мнозина експерти не пренаселването на планетата, а застаряващото население е по-големият проблем. До 2030 г. над 1/3 от жителите на Земята в Западна Европа, САЩ и някои азиатски държави като Япония и Южна Корея ще бъдат над 65 г. Това е предпоставка за нестабилност на социалните и пенсионните системи. По-възрастни, но и по-здрави Въпреки лошите прогнози не липсват и оптимисти. „Населението става по-възрастно, но едновременно с това и по-образовано, и по-здраво", казва Сергей Шербовот демографския институт във Виена. Според него е трудно да се определи броят на населението в следващите два века, тъй като раждаемостта е различна. Ако тя спадне навсякъде, като в Шанхай -0,8 деца на всяка двойка, през 2015 г. жителите на планетата ще паднат до 1 милиард. Ако е близо до тази в ЕС - 1,5 деца, то населението ще се ограничи до 5 милиарда през същата година. Продължи ли обаче с днешните темпове -средно по 2,5 деца на двама родители, то 15-милиардният жител е гарантиран до 2100 г.


Здравната каса си поръча 9 нови коли
Диана Тенчева

Здравната каса обяви обществена поръчка за 9 нови автомобила. В сайта на Агенцията по обществени поръчки е публикувана информация за търга с дата от 25 октомври т. г. Въз основа на критерия “най-ниска цена” касата иска да се сдобие с един лек автомобил от висок клас, тип седан, с 4 врати и места 4+1. Другите 8 коли трябва да са с 5 врати и минимум 4+1 места. Срокът на сделката е до 5 декември т. г. До редакционното приключване на броя от касата не получихме отговори на въпросите на “Труд” кой ще се вози в новите коли, защо са им и дали с тях ще се подменят стари. В 17 ч в четвъртък надзорният съвет на касата се събра да обсъди парите за здраве за догодина. Според проекта средствата за джипитата ще са с 9 млн. лв. по-малко, или 160 млн. лв. С 9 млн. лв. е увеличена общата сума за специалистите и зъболекарите. По-малкото пари за извънболничната помощ ще се отразят на съществуването на спешните кабинети, коментираха запознати. Защото за годишното им функциониране са нужни точно 9 млн. лева. От здравното министерство категорично заявиха, че няма да допуснат закриването на кабинетите. За болниците догодина са определени 1,27 млрд. лв., или с 312 млн. лв. повече спрямо тази. “Наливат се още пари в една нереформирана система, от която доктори с лекота точат средства”, алармираха финансисти. За сметка на това годишният резерв за неотложни нужди е намален от 260 млн. лева на 130 млн. лева. По-добре да имаш повече в резерв, отколкото да дадеш повече пари в началото на годината, добавиха те.



Без фиксирана цена за преглед при доктор
Българският лекарски съюз (БЛС) е погазил Закона за защита на конкуренцията с определянето на цена от 24 лв. през април т. г. (10% от тогавашната минимална заплата за частен медицински преглед. Така се произнесе Комисията за защита на конкуренцията от четвъртък. Решението на БЛС представлява пряко определяне на цените, което ограничава конкуренцията на пазара, пише в становището. Гарантираното заплащане е и форма на свръхрегулация.


До месец ясно дали здравните фондове ще стават застрахователи
Диана ТЕНЧЕВА

Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване се оплака пред Комисията за финансов надзор (КФН) от неуредици в лицензионния режим, заложени в Закона за здравното осигуряване. Според него фондовете са длъжни да лицензират пакетите здравни услуги, цените им и лимитите, до които да се ползват услугите. „Но ако са заложени 2 профилактични прегледа, а пациентът иска 3 или 1, ние трябва да нарушим лицензионните условия", обясни д-р Мими Вит-кова, председател на асоциацията. Всяка промяна налага прелицензиране, което няма как да става всеки ден. „Надзорът пък ни глобява, ако не го правим", обобщи Виткова. Според нея нужен е ремонт на закона. През ноември здравното министерство има среща с ЕК в Брюксел, на която ще се реши дали здравните ни фондове да се превърнат в застрахователи. „Нашето тълкуване на евро-директивата е, че поради малкия обем на дейност на доброволните фондове можем да попаднем в изключенията. А КФН смята, че първо трябва да станем застрахователи", каза д-р Виткова.




Бюджет 2012 стабилност без реформи
Красимира ГЕОРГИЕВА

Консервативен, постен, но единствено възможен в сегашната ситуация, гарант за финансовата стабилност като основно предимство на България на фона на трусовете В Европа. Или - повторение без изненади, бетониране на мизерията, липса на визия за промяна. Със сигурност някои от тези противоположни определения ще станат част от политическия речник в предстоящите дебати по проектобюджет 2012. двете крайни гледни точки са отчасти верни, факт е, че най-важният закон на държавата за догодина почти не се отличава от бюджета през тази година. Но това не е единствено негатив. ГЕРБ засега удържа на популистките призиви да стимулира икономиката чрез дефицит. Да, правителството няма проблем да увеличи двойно планираната разлика между разходите и приходите през 2012 г. и пак ще остане в рамките на европейските изисквания. Сигурно са прави и анализаторите, според които данъчните приходи са заложени консервативно и няма да е трудно да бъдат преизпълнени. Но какво ще се случи, ако ситуацията в ЕС се влоши още повече? Може ли в момента някой да даде гаранция дали последните решения на европейските лидери наистина са светлината в тунела и застрашителното дългово домино в еврозоната ще бъде спряно? Едва ли. В ситуация, в която бъдещето на най-важния търговски партньор на България изглежда все още несигурно, залагането на песимистичен бюджет е израз на здрав разум. финансовата стабилност и разходната дисциплина наистина отличават страната и със сигурност са плюс в очите на инвеститорите. На този фон едва ли ще се оправдаят опасенията за финансов разгул заради рязкото намаление на задължителния фискален резерв - от 4,5 млрд. лв. през тази на 3 млрд. догодина. По-скоро финансовият министър Симеон Дянков си оставя вратичка за действие: а) при най-песимистичния вариант за развитието на ситуацията в Евросъюза; б) за допълнително намаление на външния държавен дълг, без да се прибягва до външно финансиране. Сметките на държавата едва ли ще бъдат разтърсени и от обещанията за по-висока минимална заплата и за увеличение на най-ниските пенсии на две стъпки догодина. Първото по-скоро ще затрудни още повече търсенето на работа от хората без образование и ще увеличи армията на дългосрочно безработните. Второто - на фона на нивото на пенсиите в страната и натрупаната инфлация за две години и половина, през които доходите на най-възрастните бяха замразени - е повече от логично. Лошият привкус остава от популисткия начин, по който двете мерки бяха обявени - между първия и втория тур на изборите. Затова изглеждат като предизборен, а не като рационален ход. Логичен изглежда и акцентът върху усвояването на евросредствата, който доминира в проектобюджет 2012. Няма как да е различно - България е принудена рязко да увеличи темпото защото догодина изтичат сроковете, в които Брюксел може да разплати проектите, започнати и през 2009, и през 2010 година. Всяко закъснение след 31 декември 2012 г. при тях означава загуба на пари. И то не само от сегашния седемгодишен европейски бюджет. 2012-а е годината, в която ще се договарят парите от европейските фондове до 2020 г. И тези, които не успеят да използват отреденото им сега, ще получат по-малко в бъдеще. Дотук добре. Но стабилните и прогнозируеми държавни финанси са само едно от събираемите в уравнението на икономическия успех. Проблемът е, че в сметките на бюджета за догодина не се виждат останалите, свързани с бизнес средата и пазара на труда. От няколко години качеството на работната сила неизменно присъства в челната тройка на проблемите за работодателите в страната, чужди или родни. На пръв поглед увеличението на парите за образование са стъпка в правилна посока. Но наистина ли е така, след като дългоочакваната реформа на висшето образование все още не се е задала? Тогава каква е целта на отделените в повече средства? Още по-мъглява е ситуацията в здравеопазването. Някакви пари се вземат от министерството, за да се дадат на здравната каса, защото вече тя ще финансира дейности, за които досега е плащало министерството. Като преливане от пусто в празно. За десет години касата си спечели имидж единствено на черна финансова дупка за здравните ни вноски И след всички приказки как ще се променя моделът на двойното плащане в болниците - веднъж чрез задължителната вноска и още веднъж на ръка на доктора - дискредитиралите се клинични пътеки най-вероятно ще ни мъчат и догодина. За по-сериозна пенсионна реформа никой не смее и да говори, след като преди година премиерът и правителството се поддадоха на популизма. Одобреният в края на 2010 г. вариант не реши, а отложи демографската криза, за да ни я стовари с още по-страшна сила след няколко години. Проблемът с ранното пенсиониране бе изкусно заметен, още няма работещо решение за мнимите инвалидни пенсии. Затова пък бизнесът ще продължи да плаща вместо осигурителния фонд първите три дни болнични. Както и да го погледнеш, стимулиращо икономиката решение. Всъщност това е основният проблем - не само на проектобюджет 2012, но и на цялостната политика на ГЕРБ досега. Постиженията и на това правителство, както и на предходните, са основно в графата „финансова стабилност". Плюсът, който отличава кабинетът Борисов, е в европолето, където ГЕРБ изпра калното наследство от тройната коалиция. Най-трудните, но дългосрочно най-важните инвестиции в качеството на живот на българите, отново са оставени за друг път. Или по-точно - за друг мандат.


Създадоха изкуствена кръв

До две години започват преливания на доброволци
ЛОНДОН - Шотландски учени обявиха, че вече са създали първата изкуствена кръв, съобщи в. „Дейли мейл". Екипът на проф. Марк Търнър от Единбургския университет работи върху идеята си от началото на 2009-а и тогава обеща, че до 3 години резултатът ще е налице. Синтетичната кръв е направена чрез извличане на червени кръвни клетки от стволови клетки от ембриони. После по специална технология те се размножават и така на практика могат да се получат неограничени количества изкуствена кръв. Според екипа на проф. Търнър най-голямото предимство на синтетичната кръв е, че тя ще е абсолютно чиста, т. е. няма риск да бъде заразена със СПИН или други вируси^ Така автоматично отпада вероятността от пренасяне на болести, както се случва понякога при кръвопреливане от донор. Амбицията на проф. Търнър е да се синтезира кръв от група с отрицателен резус фактор. Тя е универсална и се приема от всички. За извличане на стволови клетки ще се използват ембриони, останали от умишлено редуцирани много-плодни бременности или дадени за други медицински изследвания. Търнър планира до 2 г. да инжектира синтетична кръв на доброволци, за да докаже на практика ефекта от откритието. Според шотландските учени то ще спаси хиляди човешки животи, защото синтетичната кръв ще може да се използва от медиците при третиране на ранени на бойните полета или на място при тежки катастрофи и природни катаклизми.!!!


Д-р Тотко Найденов, лекар-журналист

Измамните блаженства са вредни
Мобилизирай своите сили и дух, за да оздравееш по-бързо • Лекарят трябва да говори на пациента и да го гледа в очите, а не в ръцете • Мъчно ми е за мъжа, който се смята за силен пол
Станко НАЦЕВ

Д-р Тотко Найденов е сред интересните хора на нашето време. Завършил е медицина и журналистика, издал е над 30 книги, главен редактор е на сп. "Български лекар". Съпругата му също е лекарка. Имат четири деца. "19 октомври е щастлив ден за всички нас и за мен - казва д-р Найденов. - Това е денят на св. Иван Рилски Чудотворец. През 1994 г. направих предложение на УС на Българския лекарския съюз и то бе прието, този свят ден да се чества като Ден на българския лекар. И ето, вече 18 години моите колеги в цялата страна празнуват своя професионално-съсловен празник. Това е най-голямото ми постижение в личен план и аз го поставям по-високо от 30-те си издадени книги. Като мое постижение поставям и четирите деца от една съпруга. Да е жива и здрава както я наричам аз без всякакво притеснение, защото по мое виждане силният мъж коленичи само пред Бога и пред Жената, която му е раждала децата.

- Какви са другите ти постижения?

- Създадох и Деня на фармацевтите. Той се чества на Еньовден - 24 юни. Създадох и Чилови-те дни - посветени на проф. Константин Чилов, нашият най-голям лекар по мое мнение. Той е създателят на клиничната лаборатория в България и е първият, който хвърля мост между европейската и българската медицина. Друго мое постижение е, че създадох Национален ден на спасението, посветен на проф. Стефан Черкезов, който на 15 август 1963 г. измъква 47 души от пламнал автобус и ги спасява, но единствен той загива на следващия ден от тежките си изгаряния. Преди да се пресели в отвъдното, казва на лекарите "Колеги, оставете ме мене. Аз ще умра. Гледайте другите пациенти". Изключителен герой и в чест на неговия подвиг и на неговата памет, живот и дело от 2005 г в няколко болници се организира едноминутно мълчание, както се прави на 2 юни. Открих над от тях над 50 са хирурзи. Как умират? По класическия начин: по време на нощно дежурство правят няколко тежки операции по спешност и погиват от инфаркт или инсулт поради пренапрежение и огромната отговорност, която носят. Имам открити и 15 доктори, заразени от своите пациенти и починали от техните болести. Има и 15 лекари, загинали при катастрофа на път към своите пациенти. И още нещо тъжно - двама психиатри, заклани от своите болни. Вече седем години безрезултатно и безуспешно предлагам на съответните здравни министри и министър-председатели както 2 юни, с една минута мълчание. Ще бъдем единствената страна, която ще отбелязва с едноминутно мълчание паметта и делото на своите сънародници, загинали при спасяване на човешки живот, защото имаме и полицаи, и огнеборци, и минни спасители, и обикновени хора, които всяко лято се хвърлят да спасяват някого от вълните на Черно море или някое езеро или язовир, и умират, спасявайки някой давещ се.

- Това е част от твоята обществена дейност, а каква е твоята журналистическа дейност?

- Имам над 30 книги, издавам и в. "Български лекар", който излиза от 1993 г. Малко трудно е да се каже, че съм писател. Писатели са Иван Вазов, Емилиян Станев, Елин Пелин, Йовков. Просто пиша книги, които предимно са документално-публицистични: "Аз, лекарят", "Здравна азбука", "Майка сред вълци", "Съдба, наречена хирургия", "Силният мъж"...

- Интересна е книгата ти "И волята е лекарство".

- В нея доказвам с много примери, че когато болният мобилизира своите сили и дух, оздравява по-бързо. Още Пирогогов е забелязал, че раните на войниците от победената армия заздравяват два пъти по-бавно от раните на солдатите от победилата армия. Подобно нещо ми сподели и д-р Михаил Илиев, лекарят на националния отбор по футбол, че травмите на футболистите на победилия отбор заздравяват много по-бързо. Трябва също така да отбележа, че повече секс, повече оргазми значат повече здраве. Хората, които правят секс по 2-3 пъти в седмицата, живеят 8 години повече от останалите, изглеждат много по-младолики, имат много силна имунна система, трудно се разболяват от грип.

- Но други казват, че това опира повече до генната ни наследственост, отколкото до активната физиологическа дейност.

- Не бива човек да се насилва с Има доста примери на загинали върху жени след приемане на виагра. Но интересно, че никой не е умрял върху своята собствена жена. Така е, защото при чуждата дама мъжът се престарава да се представи блестящо. Но нека все пак да допълня: ако не изпитваш нужда от секс, не го прави!

- А какво ще кажеш за онези лекари, които знаят, че прекаляването с алкохола и цигарите е вредно, и въпреки това пушат като комини и вечер добре си пийват?

- Тези хора вероятно са станали зависими от алкохола и цигарите още от ученическите си години. Всеки тютюнджия е като зависимия от хероина и трябва да засити никотиновия си глад. Трябва да кажа, че алкохолът успокоява, но това е лъжливо успокоение. "Измамните блаженства са вредни!" -казва проф. Асен Златаров и е бил прав още преди 80 години да го твърди. Алкохолът в малки дози наистина е полезен, но когато кажеш на българина, че 80 грама качествен концентрат за мъжа и 40 за жената е полезен, той се увлича и изпива 400 или 800 грама.

- Доста хора се успокояват от нервно напрежение след изпушването на една цигара.

- Това е протоплазмена отрова. Цигарата успокоява, защото е отрова за нервната система, но тя има над 3000 елемента, които при пушене се съчетават помежду си и стават около 10 000. Нито един от тях не е полезен. В една от моите книги - "Онкологичните заболявания в България" - разглеждам 20-те най-разпространени ракови болести и там на първо място като вредност изтъквам тютюнопушенето. Но това не е мое откритие - казва го и Световната здравна организация: на съвременното човечество.

- Не може ли за един ден човек да си позволи да изпафка три цигари? Димът им не стига до дробовете и няма опасност от някаква поразия.

- Не, нито една цигара!!! Казвам го с три удивителни.

- Абсурдна ситуация от историята на медицината?

- През 1923 г Стоян Омарчевски, министър в правителството на Стамболийски, издава безумната заповед всички момичета след осми клас да бъдат преглеждани за девственост. И тогава Българското дерматологично дружество, за пръв и за последен път откакто съществува, излиза с протестна декларация, че е недопустимо да се правят такива прегледи, защото хименът невинаги съществува. При 15% от жените той липсва.

- Много доктори смятат за губене на време да говорят с пациента за болестта му. Предпочитат да напишат рецепта и да го отпратят към аптеката

- Лекарят трябва да говори на пациента и да го гледа в очите, а не в ръцете. За съжаление трябва да говорим и за "бездушието на чиновника" в подобен случай. Трябва да се уважава човекът Ние живеем много малко: 70 години е средната продължителност на живота на мъжа и 77 - за жената. Мъчно ми е за мъжа, който се смята за силен пол, а всъщност е много по-слаб, защото той фактически боледува от всички болести много по-често, отколкото жената, с изключение на остеопорозата и камъните в жлъчния мехур. Дори мъжете се самоубиват два пъти по-често, което говори, че и психиката им е по-слаба.




Режат обезщетения за болести, майчинство и безработица
Болничните, майчинските и обезщетенията за безработица ще намалеят догодина. Причината е увеличаването на базата, от която се изчисляват, и включването на по-стари и по-ниски доходи. Това се вижда от условията, заложени в Закона за бюджета за държавно обществено осигуряване. В изчисляването на обезщетението за болест ще влиза доходът не от последните 12, а от последните 18 месеца. Но правото на болничен ще се получава, както и досега - при 6 месеца осигурителен стаж. От догодина размерът на обезщетенията за майчинство и безработица ще се изчислява въз основа на дохода от последните 24 месеца (през т.г. беше за 18 месеца, а преди това - 12). Така бременната по-трудно ще се договаря с шефа си за драстично увеличение на заплатата точно в периода преди раждането, прогнозират експертите. За достъп до майчински за самоосигуряващите се ще се искат 12 месеца стаж. Въпреки че в началото на м.г. бе обявено като антикризисна мярка първите 3 дни за болест да се плащат от работодателя (70% от надницата), от 4-ия да плаща НОИ (80%), правилото ще важи и догодина. Тази мярка на практика намалява обезщетението, което предизвика недоволството на синдикатите. За отпускане на пенсия догодина няма да се иска уволнение и съответно прекратяване на осигуряването. Сумата за старост ще се отпуска от датата на придобиване на правото, ако заявлението и документите са подадени до 6 месеца. Ако човек отиде в НОИ по-късно, пенсията ще се отпуска от деня на представяне на документите.


ДИРЕКТЕН ДОСТЪП НА ПАЦИЕНТИТЕ ДО ЛЕКАР СПЕЦИАЛИСТ СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ, без да минават през джипито, и гарантиран достъп до първичен и втори контролен преглед с едно направление, предлагат от БЛС. Шефът му д-р Цветан Райчинов коментира в сряда, че лекарите и здравната каса са постигнали съгласие по тези предложения и ако те бъдат записани в Националния рамков договор, могат да влязат в сила от догодина. Ако това стане, пациентът ще може директно да се обърне към лекар-специалист, без преди това да иска талон от личния лекар.


Боговете в бели престилки

В малките общински болници има дефицит на човещина и професионализъм
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Спор няма, прословутите лекарски грешки през последните няколко години не само че зачестиха, но и някои представители на докторското съсловие проявяват откровена наглост, ако пациентът и неговите близки споменат за правата си. И ако това все пак става в големия град, където хората са по-информирани и знаят към коя институция да се обърнат, когато някой ги нарита словесно още в болничния коридор, то това съвсем не е така в малкия град, в селцето, където неукият, скромният, отруден човечец благоговее пред бялата престилка като пред Бог. Онзи пък с дипломата от университета, най-често след който не следва нито квалификация, нито специализация, че дори и сертификат от участие в медицински семинар, се има пред обикновените хорица за сущий Господ. Такъв обаче той не само че не би могъл да бъде, но в някои случаи не би следвало и да се нарича лекар.

Илюстративен пример е случаят в болницата в Исперих, където лекари изписаха селска женица с отворен корем вкъщи. Оправданието им - „Вземете си я, друг изход няма", без дори да дадат каквито и да било напътствия на близките как да се грижат за нея. Като капак

на драмата лекуващият доктор започва да се крие, да им изключва телефона, въобще да се държи като всичко друго, но не и като личност, достойна да носи уважаваното название лекар. Тук за Хипократова клетва и дума не става. Дори да елиминираме професионализма, който може и да не е най-силната страна на въпросния индивид, не можем да пренебрегнем въпроса за елементарната човещина. Поточно за нейната липса. По-точно за нейния дефицит в немалка част от лекарското съсловие и за който дефицит Българският лекарски съюз затваря очи, но отваря уста срещу всеки, дръзнал да посочи кривиците в редиците им.

Кой каквото и да говори, елементарната истина е, че истинската медицина се случва в болниците в големия град. При това там винаги има алтернатива - ако човекът не е доволен, просто ще отиде в друго лечебно заведение. В малката общинска болница съвсем не е така. Престилките там са снежнобели по една-единствена причина лекарите нямат кой знае какви сложни случаи, нито пък достатъчно болни, за да ги налапат. И това е истина неопровержима. Както и тази, че мениджърите на общинските болници правят всевъзможни фокуси да докарат нужните показатели, за да сключват договори със здравната каса по клинични пътеки, за чието изпълнение има ресурс повече на книга.

Все факти, които навеждат само на едно - че е крайно време здравната каса да наложи по-строги правила при сключването на договорите и да се следи най-стриктно за алгоритмите на всяко лечение. Само така ще спре трошенето на пари на вятъра, при това за сметка на човешкото здраве, дори за сметка на нечий човешки живот.




Проверяват тарифите на лекарите
Минималната цена за частен преглед при лекар, която беше приета от Български лекарски съюз, ще бъде разследвана от Комисията за защита на конкуренцията за извършено нарушение по чл. 15, ал. 1 от ЗЗК. Той забранява споразумения, които пряко или косвено определят цени или други търговски условия.
Според КЗК приетата минимална такса, равняваща се на 10% от минималната заплата, ограничава конкуренцията на пазара. Също така те смятат, че Български лекарски съюз няма право да упражнява подобни регулаторни функции.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница